toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Fındık Fiyatları  (Okunma sayısı 2722 defa)

Çevrimdışı Hermiyas

Güncel Fındık Fiyatları
« : Eylül 05, 2016, 18:18:05 »
Güncel Fındık Fiyatlarını buradan takip edelim...

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2016, 18:18:40 »
Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber » Giresun'da fındık fiyatı yeniden 15 lirayı gördü05.09.2016 - 14:46 | Son Güncelleme: 05.09.2016-14:48
Giresun'da fındık fiyatı yeniden 15 lirayı gördü
Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan "Bu hafta fiyat yeniden toparlandı ve bugün serbest piyasada fındık 15 liradan işlem görüyor" dedi.

(AA)

Giresun'da, serbest piyasada fındık fiyatı yeniden  yükselişe geçerek yeni haftaya 15 liradan başladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, sert düşüş yaşayan fındık fiyatının yeniden toparlanarak yükseliş  eğilimine geçtiğini belirtti.


Geçen hafta piyasada kendilerinin de anlamadığı nedenlerden dolayı  sert düşüşler yaşandığını ifade eden Karan, "Bir hafta önce 16 liraya kadar çıkan  rakam, nedendir bilemiyoruz 13 lira seviyesine kadar inmişti. Bu hafta ise fiyat  yeniden toparlandı ve bugün serbest piyasada fındık 15 liradan işlem görüyor."  dedi.

Karan, ilerleyen günler için fiyat konusunda tahmin yapmanın şu andaki  duruma göre mümkün olmadığını kaydederek, "Şimdiden 'gelecek günlerde fiyat şu  olur ya da buraya kadar çıkar' demek mümkün değil. Henüz fiyat tam anlamıyla  yerli yerine oturmuş değil. Ciddi dalgalanma süreci yaşanıyor. Bir iniyor, bir  çıkıyor." diye konuştu.

Serbest piyasada fiyatı üreticinin belirleyeceğini belirten Karan,  şunları kaydetti:

"Üretici, ürününe sahip çıkar, emanete bırakmaz ya da pazara  indirmezse fındık fiyatı yüksek seviyelerde olacaktır. Tam tersi durumda pazara  fazla miktarda ürün iner ya da emanete bırakılırsa normal olarak pazarda fiyat  düşecektir. Biz üreticilerden yüksek fiyat beklentilerinin oluşması için  ürünlerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Kafalarındaki rakama göre hareket  etmeliler."

 

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2016, 01:56:19 »
2012 yılında Ordu'daydım. O günü hatırlıyorum. 6,25 liraydı fındığın kilo. Hey gidi günler.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2016, 13:30:21 »
596 bin 800 ton fındık borsalarda işlem gördü
Ordu Ticaret Borsası, 2015-2016 sezonunda borsalarda 596 bin 800 ton fındığın işlem gördüğünü bildirdi.

06 Eylül 2016

Ordu Ticaret Borsası'ndan (OTB) yapılan yazılı açıklamada, 1 Ağustos 2015'te başlayan ve 1 Ağustos 2016'da sona eren fındık sezonunda 596 bin 800 ton fındığın piyasaya girdiği belirtildi.

Üreticiden tüccara en fazla fındık satışının Ordu ve Düzce'de gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ordu'da 100 bin 964 ton, Düzce'de 92 bin 732 ton, Sakarya'da 89 bin ton, Giresun'da 71 bin 690 ton, Çarşamba'da 55 bin ton, Ünye'de 41 bin 583 ton, Trabzon'da 37 bin 597 ton, İstanbul'da 26 bin 536 ton, Fatsa'da 28 bin 744 ton, Samsun'da 20 bin 458 ton, Terme'de 16 bin 616 ton, Akyazı'da 13 bin 156 ton, Rize'de 2 bin 191 ton ve Kastamonu'da 533 ton satış gerçekleşti. Buna göre, sezonun 12 ayında serbest piyasaya toplam 596 bin 800 ton kabuklu fındık indirildi."

Kaynak: AA

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2016, 13:33:02 »
Fındık üreticisi fiyat dalgalanmasından memnun değil
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, fındıkta rekoltenin düşük olmasına rağmen fiyatların artmamasına tepki gösterdi

05 Eylül 2016

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, normal şartlarda pazara fındık inmeyince fiyatta artış olduğunu belirterek, "Bu sezon hem rekolte düşük hem de pazara fındık inmezken fiyatın artmamasına şaşıyoruz." dedi.

Fındık fiyatı yeniden 15 lirayı gördüFındık fiyatı yeniden 15 lirayı gördü

 

Soydan yaptığı açıklamada, yeni ürün fındıkta sezonun açılmasının ardından yaklaşık bir ay geçtiğini ancak fiyatların çok değişkenlik gösterdiğini ifade etti.

Bugün 13 liradan satışa sunulan fındığın, ertesi gün ya 14 liradan işlem gördüğünü ya da 12 liradan alıcı bulduğunu dile getiren Soydan, "Rekolte düşüklüğünün yanı sıra dalgalanan fındık fiyatı üreticiyi memnun etmemektedir. Hal böyle olunca tedirginlik yaşayan üretici de ürününü pazara indirmiyor. Üretici kendini geçen yıl olduğu gibi 15 liraya şartlandırmış. Üreticimiz fındık fiyatı yeniden 15 liraya çıkarsa ürününü o zaman pazara indirmeyi planlıyor." diye konuştu.

Soydan, fındık fiyatının serbest piyasa koşullarına göre şekillendiğini ancak fiyatın her gün değişmesine anlam veremediklerini kaydederek, "Normal şartlarda pazara ürün inmeyince fiyatta artış olur. Bu sezon hem rekolte düşük hem de pazara fındık inmezken fiyatın artmamasına şaşıyoruz. Bu fındık fiyatının artması için daha ne olması lazım? Artık bu üreticiyle alay edilmesin. Fındığın hakkı neyse fiyatını da ona göre açıklayın." ifadesini kullandı.

Ordu borsası 12,50'den açıldı

Ordu Ticaret Borsasının 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatını 12,50 lira olarak duyurduğunu belirten Soydan, "Serbest piyasada 54-55 randımanlı fındık 13-14 lira arasında alıcı buluyor. Beklentimiz ilk haftalarda olduğu gibi serbest piyasa fiyatlarının 15 liraya yükselmesi." dedi.

Arslan Soydan, Kurban Bayramı haftasına girildiğini, üreticinin paraya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, bu nedenle fiyatlarda makul seviyede artış beklediklerini sözlerine ekledi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2016, 16:30:06 »
08-09-2016 00:12 
Fındık üreticisi bayram sonrasından umutlu
Ordu'lu üreticiler, serbest piyasada 13 lira seviyelerinde işlem gören fındık fiyatının Kurban Bayramı sonrası artmasını bekliyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, henüz üreticiyi memnun etmeyen fındık fiyatının, Kurban Bayramı sonrası artmasını beklediklerini söyledi.

Ordu'da 50 randımanlı fındığın 12,50 liradan, 54-55 randımanlı fındığın ise 13 lira seviyelerinden işlem gördüğünü belirten Soydan, bu fiyatın kendilerini memnun etmediğini, dolayısıyla fiyatla ilgili beklentilerinin halen devam ettiğini kaydetti.

Soydan, özellikle bayram sonrası fındık fiyatlarının yeniden 15 lira seviyelerine çıkmasını beklediklerini dile getirerek, "Üreticilerin bayram alışverişi ya da okul öncesi çocuklarının ihtiyaçları için pazara fındık indirdiği ortada ancak bayram sonrası pazara daha az fındık ineceğini tahmin ediyoruz. Bunun da fiyatlara yansımasını bekliyoruz." diye konuştu.

Üreticilerin umut ve heyecanla bayram sonrasını beklediğini vurgulayan Soydan, "İnşallah özellikle rekoltenin az olduğu bu sezonda hiçbir üreticimiz hayal kırıklığına uğramaz. Bu sezon fındığın hakkı en az 15 lira. Lütfen kimse bize bu rakamı çok görmesin." dedi.

Fındık manavları da mağdur

Soydan, fındık fiyatının dalgalı olmasından sadece üreticilerin değil, fındık manavı ve tüccarların da mağdur olduğunu savunarak, "Birkaç hafta önce fındığı 15 liradan alan manavlar, şimdi fiyatın bir anda düşmesiyle elindeki fındığı çıkaramıyor. Haklı olarak manavlar da fındık fiyatının 15 lira ya da üzerine çıkmasını bekliyor. Aksi durumda 15 liradan tonlarca fındık alan manav çok ciddi zarara girmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan Soydan, sektör temsilcilerinin, fiyat dalgalanmasından çok mağdur olduğunu, bir an önce fiyatların istenilen seviyeye çıkmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2016, 15:54:14 »
Fındıkta fiyat artması gerekirken düşüyor'

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, fındıkta fiyatın 12 liraya gerilediğini belirterek, "Fiyat artması gerekirken düşüyor, üreticiyle alay edildiği ortada" dedi.
26 Eylül 2016

Ordu'da 50 randımanlı kabuklu fındığın serbest piyasada 12 liradan işlem görmesi üreticileri üzdü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, fındık fiyatının yeni haftaya düşüşle başladığını söyledi.

Geçen haftayı 12,75 liradan kapatan fındık fiyatının yeni haftayla 12 liraya düştüğünü belirten Soydan, Ordu Ticaret Borsasının bugün 50 randımanlı fındığın fiyatını 12 liradan açıkladığını, bu fiyat karşısında şoke olduklarını ifade etti.

Soydan, üreticilerin fındık fiyatının artmasını beklerken fiyatın sürekli gerilediğini kaydederek, "Ortada satılan fındık yok. Sezon başında açıklanan rekolte de ortada. Fiyat artması gerekirken düşüyor. Bunu kim yapıyor, fiyatları kim belirliyor bilemiyoruz ancak üreticiyle alay edildiği ortada." değerlendirmesini yaptı.

Fiyatların yeniden toparlanıp 14-15 lira seviyelerine çıkmasını beklediklerini dile getiren Soydan, "İnatla fındık satmıyoruz. Üretici artık uyandı. Sabırla ürününü bekletiyor. İnşallah bu direnç karşılık bulacak. Son gülen üretici olacak." diye konuştu.

Geçen sezon emanete verilen fındıklar

Soydan, geçen sezon emanete verilen fındıkların bu sezon piyasayı doğrudan etkilediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Birçok üretici emanete bıraktığı fındığın parasını almadı. Fiyat ne zaman çıkarsa fındığını bozdurmak istiyor ancak emanette çok fazla fındık olduğu için tüccar ve manavlarda fiyatların artmasına yanaşmıyor. Eğer depolardaki fındık üreticilere değil manavlara ait olsaydı işte o zaman fındık fiyatı 20 lirayı bile bulurdu. Maalesef emanet fındık bu sezonu da olumsuz etkilemektedir. Fındıkta oynanan oyunlara artık son verilmesini istiyoruz. Aksi durumda bu fiyatlar karşısında tüm sektör olumsuz etkilenmeye devam edecektir."

Kaynak: AA

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2016, 16:25:14 »
Ordu'da fındık fiyatı 11 liraya düştü
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan "Sezon içerisinde 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatının bugün 11 liraya kadar gerilemesi karşısında şaşkınız. Fiyatların günden güne düşmesine bir anlam veremiyoruz. Üretici bu fiyat karşısında adeta şok oldu" dedi.

12.10.2016-14:27
(AA)
Ordu'da fındık fiyatı 11 liraya düştü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, kabuklu fındığın 11 liradan işlem görmesiyle ilgili olarak, "Sezon içerisinde 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatının bugün 11 liraya kadar gerilemesi karşısında şaşkınız." dedi.

Ordu'da serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık bugün 11 liradan işlem gördü.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu'da 50 randımanlı kabuklu fındığın dün serbest piyasada 11,25 liradan satıldığını hatırlattı.

Fındığın bölgenin en önemli geçim kaynağı olduğuna işaret eden Soydan, "Fındık, Türkiye'nin de en önemli tarım ürünlerinin başında geliyor. Türkiye fındıktan yıllık ortalama 2,5-3 milyar dolar döviz girdisi sağlıyor. Dünya üretiminde ise Türkiye fındığın yüzde 70'ini üretmektedir. Yine ihracatın çok büyük oranını da ülke olarak biz yapıyoruz. Yani fındık hem bölgemiz hem de Türkiye için son derece önemli bir üründür." diye konuştu.

Türkiye'de 2009 yılından bu yana fındığın serbest piyasaya bırakıldığını anımsatan Soydan, "Şu anda serbest piyasa şartlarına göre fiyatlar şekillenmektedir. Ancak 2015 yılının Aralık ayından bu yana serbest piyasa koşullarında farklı bir düşüş ve istikrarsızlık var. Bu da doğrudan üreticiyi olumsuz etkilemektedir." diye konuştu.

Soydan, aynı düşüşün 2016 sezonunda da devam ettiğini dile getirerek, "Üreticiler olarak bizler düşük rekoltenin yaşandığı bu sezon fiyatların artmasını beklerken maalesef fiyatlar yine düşmeye başladı. Sezon içerisinde 15 liraya kadar çıkan fındık fiyatının bugün 11 liraya kadar gerilemesi karşısında şaşkınız. Fiyatların günden güne düşmesine bir anlam veremiyoruz. Üretici bu fiyat karşısında adeta şok oldu." ifadesini kullandı.

Böyle bir düşüşü hiç kimsenin beklemediğini vurgulayan Soydan, "Biz fiyatların 15 lira seviyelerinde kalmasını bekliyorduk ama fiyatlar kademeli olarak düşmeye devam ediyor. Bugün borsanın açıkladığı 11 lira hem üreticilerimiz hem de manavlarımızda kabul görmüyor. Biz artık serbest piyasa sisteminin sorgulanması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu sistem üreticiye fayda sağlayacağı yerde zarar vermektedir." yorumunu yaptı.

Soydan, üreticilerin 15 lira beklentisinin halen sürdüğünü, istediği rakam oluşana kadar üreticilerin fındıklarını pazara getirme konusunda direndiklerini sözlerine ekledi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2016, 16:50:49 »
Fındık getirene kömür bedava
Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir esnaf, fındık fiyatlarının düşmesinin ardından müşterilerine yönelik fındık getirene kömür ve elektrikli ev aletleri kampanyası başlattı. İş yerine 45 kilogram fındık getiren 1 ton kömür, 16 kilogram fındık getiren mutfak robotu, 14 kilogram fındık getiren ise elektrikli süpürge alabiliyor.

13.10.2016-11:21
(AA)
Fındık getirene kömür bedava

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir esnafın, fındık fiyatlarının düşmesinin ardından müşterilerine yönelik "fındık getirene kömür ve beyaz eşya" kampanyası görenleri şaşırtıyor.

Alaplı Mollabey köyünde beyaz eşya ve kömür satışı yapan Gürol Öztürk, fındık fiyatlarının düşmesini gerekçe göstererek müşterilerine yönelik takas kampanyası başlattı.

İş yerinde 45 kilogram fındık getirene 1 ton kömür, 16 kilogram fındık getirene mutfak robotu ve 14 kilogram fındık getirene elektrikli süpürge takası ilgi görüyor.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 gün önce başlattığı kampanyanın ilgi çektiğini belirterek, fındık fiyatlarının son zamanlarda düşmesi nedeniyle müşterilere kolaylık olması için böyle bir kampanya yaptığını kaydetti.

"Fındık fiyatındaki düşüş üreticinin moralini bozdu"

Bölgede son zamanlarda fındık fiyatlarındaki düşüşün üreticinin moralini bozduğunu aktaran Öztürk, "Fındığını satamadığı için de alım güçlüğü çekiyorlardı. Bizde havalar soğumaya başladı önümüz kış diyerek 45 kilogram fındık getirene 1 ton kömür kampanyası başlattık. Ayrıca yine beyaz eşyada da fındık kampanyası yaptık. Evlenecek gençlerimize yönelik 16 kilogram fındık getirene mutfak robotu ve 14 kilogram fındık getirene elektrikli süpürge kampanyaları başlattık. Kampanyalara yoğun ilgi var."

Kampanyadan elektrikli süpürge alan İbrahim Çoşkun da fındık fiyatları düşük olduğu için böyle bir çalışmadan yararlanmak istediğini ve kızının çeyizine elektrikli süpürge aldığını ifade etti.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #9 : Ekim 13, 2016, 16:51:14 »
Fındık fiyatı 11 liranın altına düştü
13.10.2016 15:34

Son güncelleme : 13.10.2016 15:35

Ordu`da serbest piyasada 11 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındık bugün 10,75 liraya düştü.Ordu'da serbest piyasada 11 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındık, 10,75 liraya düştü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, borsada bugün 10,75 lira olarak açıklanan fındık fiyatının düşmeye devam ettiğini söyledi.

Her geçen gün düşen fiyatları çaresizce izlediklerini belirten Soydan, "Anlam veremediğimiz bir şekilde fındık fiyatı düşüşünü sürdürüyor. Biz 15 lira beklerken, fiyat bugün 11 liranın da altına düştü. Böyle bir fiyatı bu sene kimse beklemiyordu." dedi.

Bu sezon yetkili makamlarca açıklanan rekoltenin ortada olduğunu ifade eden Soydan, "Yaklaşık 400 bin ton rekolte olduğu tahmin edilmekte. Geçen sezon bu rekolte yaklaşık 600 bin tondu. Normal şartlarda fiyat artması gerekiyor. Ancak bu sene fındık fiyatı artacağı yerde düşüyor. Haftaya 12 liradan başlayan fındığın fiyatı bugün 10,75 lira. Bu düşüş asla kabul edilir değil." değerlendirmesinde bulundu.

Soydan, yetkili makamlardan, düşen fiyata müdahale etmelerini beklediklerini de kaydetti.

Arslan Soydan, düşen fiyatlar karşısında sadece üreticilerin mağdur olmadığını, tüccar ve manav kesiminin de mağdur olduğunu sözlerine ekledi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #10 : Ekim 15, 2016, 15:23:53 »
Fındık elden gidiyor
Burak COŞAN
14 Ekim 2016 - 21:01Son Güncelleme : 14 Ekim 2016 - 21:02
Fındık elden gidiyor

En büyük fındık üreticisi Türkiye’de günlük fiyatlar büyük tartışma konusu. Biz fiyatı konuşurken rakip ülkeler boş durmuyor. Birçok fon Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkelerde fındık üretilmesi için çiftçiye destek sağlıyor. Türkiye’de Gürcistan’a kaçak fındık fidesi götürülüyor. Türkiye’de dekar başına verim düşerken, rakipler verimliliği ikiye katlıyor.

TÜRKİYE’nin en stratejik ürünleri arasında yer alan fındıkta fiyat tartışmaları bitmiyor. 2009 yılına kadar devlet fındıkta müdahale alımı yaparak fiyatı belirler, piyasa oluşurdu. Sonra ‘Yeni Fındık Stratejisi’ gereği taban fiyat açıklanarak destekleme alımı uygulamasına son verildi. Fındık fiyatı serbest bırakıldı. Bu geçişi neredeyse sektörün tüm oyuncuları kararı olumlu karşılamıştı. Ancak geçtiğimiz yıldan itibaren fındık piyasasının büyük oyuncularının fındık fiyatlarını ‘oyunlarla’ belirlediği, çiftçinin bu ‘oyunlar’ sebebiyle zarar ettiği iddia edildi. Birçok üretici fiyatların düşük olduğunu gerekçe göstererek ‘devletin yeniden oyuna dahil olsun’ istiyor. Üretici, ihracatçı fiyat tartışmasına kapılmışken Türkiye dünya fındık piyasasındaki payını yitirmeye başladı. 15 yıl önce yüzde 85’ini yönettiğimiz pazarda artık payımız yüzde 66.

RAKİPLERE FON DESTEĞİ

Türk fındığına alternatif isteyen fonların Gürcistan, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde çiftçilere fındık üretmesi için destek verdiğini vurgulayan Karadeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Rakiplerimiz çoğalıyor. Biz ise ‘daha az üretelim fındık fiyatı yükselsin’ diye plan yapıyoruz. Pazarlarımızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Verimliliğimiz rakiplerimize göre çok düşük. Yurtdışında dekar başına 200 kilogram verim alınırken, biz de 100 kilogramın altında. Böyle devam edersek tekel konumumuzu kaybedeceğiz. İtalya, İspanya’da fındık üretiyor” dedi. İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören de, “Geçen yıl da aynı şeyi yaptılar. ‘Fiyatlar yükselecek. Fındığınızı satmayın dediler. Bu yüzden 60 bin tonluk fındık ihracatını gerçekleştiremedik. Alıcı ülkelerde fındık ihtiyaçlarını rakiplerimizden karşıladı. Geçen yılın mahsulünden bu yıla 150 bin tonluk devir oldu” dedi. 15 yıl önce dünya fındık piyasasının yüzde 85’ini Türkiye’nin elinde bulundurduğunu kaydeden Gören, şimdi bu oranın yüzde 66’ya düştüğünü, asıl tehlikenin ise fiyattan daha çok bu olduğunu söyledi.

ŞİLİ ÜRETİME BAŞLADI

SON dönemlerde de Şili tehlikesinin ortaya çıktığını belirten İlyas Edip Sevinç, “Buraya da fonlar destek oluyor. Bu şu anlama geliyor. Güney yarım kürede olduğu için Mart ayında da fındık hasatı olacak. Bunlar küresel gerçekler” diye konuştu.

GÜRCİSTAN’A KAÇAK FİDE

GÜRCİSTAN’a yasadışı yollardan fındık fidanı götürüldüğünü iddia eden İyas Edip Sevinç, “Türkiye’den fındık fidanı götürülmesi yasak. Ancak Gürcistan’da aşırı talep var. Sadece Türkiye’den İtalya’dan da fındık fidanı gidiyor” dedi.

ABD BADEMİ İLERLİYOR

FINDIK fiyatının aşırı yüksek olmasından dolayı pastacılık ve dondurmacılık gibi alanlarda fındıktan vazgeçilebileceğini söyleyen İlyas Edip Sevinç, “Bazı markalı ürünler var ki fındıktan vazgeçemiyorlar. Çünkü markaları fındık üzerine” dedi. Dünyada ABD bademine kayma olduğunu söyleyen Sevinç, “ABD bademinin kilogramı 5.5 dolar. Türk fındığı ise 9.5 dolar. Türkiye’nin badem ithalatı da yüzde 65 arttı. Hindistan en büyük kuruyemiş tüketicisi. Onlarda da tüketimi 87 bin ton seviyelerine geldi. Tehlikenin farkına varmalıyız” dedi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Fındık Fiyatları
« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2016, 14:45:29 »
'Fındıkta fiyatın düşmesinden üretici sorumlu'
UFK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran, üreticilerin, fındığın emanete verilmemesi uyarısını dikkate almadıklarını bunun da fiyatların düşüşündeki temel neden olduğunu söyledi.


17 Ekim 2016

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, "Fındık fiyatının düşmesindeki tek sorumlu, uyarıları dikkate almayan ve emanete fındık veren üreticilerdir." dedi.

Başaran, yaptığı açıklamada, kabuklu fındığın kilogramının sezon başında 15 liradan satılırken, şu anda ticaret borsalarında yaklaşık 13 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Sezon başından beri üreticilere "Fındığınızı emanete vermeyin" uyarısında bulunduklarını vurgulayan Başaran, "Fındık fiyatının düşmesindeki tek sorumlu, uyarıları dikkate almayan ve emanete fındık veren üreticilerdir. Israrla 'Emanete fındık vermeyin' diye söylüyoruz. Bunu dikkate alan kesim maalesef çiftçilerin yüzde 25-30'u." diye konuştu.

'Emanet fındık fiyatları düşürdü'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in 2016 yılı rekolte tahminini 468 bin ton olarak açıkladığını anımsatan Başaran, "Geçmişteki rekolte tahmini ile fiyat kıyaslamasına bakarak bu yıl çiftçimiz, 468 bin ton olarak açıklanan rekolte tahmini ile umutlanarak fındığın 15 liradan işlem göreceğini tahmin etti. Ancak bugün gelinen noktada hızla pazara inen ve yüzde olarak çok büyük rakamlara ulaşan emanet fındık, fiyatların hızla aşağı inmesine neden oldu." ifadesini kullandı.

Başaran, devlet koruması olmayan üreticinin, tüccarın insafına kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

'Her şeye rağmen ümitliyim'

"Rekolte, beklenenin altında gerçekleşmesine karşın fiyatların düşmesine de şaşırıyorum. Emanete fındık bırakılması nedeniyle fındığını satmayıp, tüccarın direncini kırmaya çalışan kesim de büyük zarar gördü. Fındığını harmanda çuvallayıp bir depoda saklamak yerine emanete verme tembelliği, bugün binlerce üreticinin canını acıtmıştır. Böyle olduğu sürece, üretici hep sıkıntı çekecektir. Her şeye rağmen fiyatların yükseleceğinden ümitliyim."