toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Üzüm Fiyatları  (Okunma sayısı 2005 defa)

Çevrimdışı Hermiyas

Güncel Üzüm Fiyatları
« : Eylül 26, 2016, 15:28:02 »
Uzum 2.80-3.80 arasi
Dolar 2.96 TL

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Üzüm Fiyatları
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2016, 15:58:19 »
Üzüm fiyatlarındaki artış üreticiyi sevindirdi

Türkiye'nin en fazla üzüm üretiminin yapıldığı yerlerden Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, ürün alımına başlanmasıyla birlikte fiyatlardaki yükseliş üreticileri memnun etti
24 Eylül 2016

Manisa'da kuru üzüm alımlarına başlanmasıyla fiyatlarda yükseliş yaşandı.

Kentte dokuz numara üzümün 3 liradan 3,35 liraya yükselmesi üreticiyi sevindirdi.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Yılmaz-Saruhanlı Tarım Kredi Kooperatifinin üzüm alımına başlamasının ardından fiyatlarda hareketlilik yaşandığını belirtti.

Kooperatifin üzüm alması konusunda emeği geçen tüm Manisa milletvekillerine teşekkür eden Kaçire, şöyle konuştu:

"Biraz tereddüdümüz vardı ama gördük ki kooperatif hızlı bir şekilde üzüm alımına başladı mutlu olduk. İnşallah bundan sonra daha da güzel olacağına inanıyoruz. Şu an için piyasada olumlu bir hareketlenme var. 2 gün içerisinde üzüm fiyatlarında 35 kuruşluk bir artış oldu. 9 numara kuru üzümün fiyatı 3 liradan 3 lira 35 kuruşa çıktı. Ayrıca ihracatçılardan kuru üzümün ton başına fiyatında da 75 dolar gibi bir yükselme olduğunu öğrendik. Hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, kooperatifin seri bir şekilde üzüm alımına başlamasından son derece memnun olduklarını ifade etti.

Alımların artarak devam etmesini isteyen Okur, "Toprak Mahsülleri Ofisi de devreye girerse bu bizi daha da memnun eder. Şu an kooperatifin almış olduğu üzüm bizi memnun etmiştir. Bu konuda emeği geçen bütün bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Üreticinin yüzü güldü

Yılmaz-Saruhanlı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Harun Akdemir ise Kurban Bayramı tatilinin ardından üzüm alımına başladıklarını, piyasadaki tecrübeli eksperlerle anlaşma yaparak kooperatife gelen ürünlerden numune alıp bunu fiyatlandırdıklarını anlattı.

Çiftçilerin fiyatı uygun görmesi halinde evden alınan numunelerle karşılaştırma yapıp alımı gerçekleştirdiklerini dile getiren Akdemir, "Çiftçilerimizden yoğun bir talep var. 3 günde 80 ton civarında kuru üzüm aldık. Üreticilerimiz piyasaya göre verilen fiyatlardan oldukça memnun. Özellikle dışarıdaki fiyatların kendilerini tatmin etmediğini bizdeki fiyatların daha tatminkar olduğunu beyan ediyorlar." dedi.

Üzüm üreticisi Necmi Korkut da fiyatlarının hareketlenmeye başladığını bundan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Çevrimdışı Cebrail68

Ynt: Güncel Üzüm Fiyatları
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2016, 17:51:53 »
Yer Aksaray 1-1.5 tl

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Üzüm Fiyatları
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2016, 12:54:49 »
Kuru üzüm alım fiyatları arttı
Tarım Kredi Kooperatifleri kuru üzüm alım fiyatlarını artırdı

12 Ekim 2016

Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü M. Tevfik Ongun, kuru üzüm alım fiyatlarının 11 Ekim tarihinden itibaren artırıldığını belirterek, "Alım fiyatlarımız 8,5 numara 3,25 TL/Kg, 9 numara 3,50 TL/Kg, 9,5 numara 3,80 TL/Kg ve 10 numara 4,20 TL/Kg" dedi.

19 Eylül tarihinde başlanan üreticilerden çekirdeksiz sultani kuru üzüm alımları devam ediyor. İzmir Bölge Birliği ve Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarım Kredi Birlik A.Ş. ile ortak yürütülen alımlarda kuru üzümler, uzman eksperler tarafından kalite kriterlerine göre değerlendirilerek belirli yerlerde bulunan depolara sevk ediliyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü M. Tevfik Ongun, “Bütün yörelerdeki üreticilerde olduğu gibi kuru üzüm üreticileri de ürünlerinin Tarım Kredi Kooperatiflerince alınmasını talep ettiklerinden; Merkez Birliğimizin talimatları doğrultusunda şirketimiz Tarım Kredi Birlik A.Ş. ile işbirliği yaparak kuru üzüm alımına başladı. Bu kapsamda Tariş Üzüm Birliği, kendi ihtiyaçları olmayan depolarının kullanımını ve eksper ihtiyacını bedelsiz olarak bize sağladı. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz.

Kuru üzüm alımına başlanması nedeniyle üreticilerimizden olumlu dönüşler almaktayız. Kuru üzüm alımına girmemizdeki amaç; ortakların ürünlerinin değerlendirilmesi ve piyasa fiyatlarının regüle edilmesidir. Üreticilerimizin memnun olması bizleri mutlu etmektedir. 11 Ekim tarihinden itibaren kuru üzüm alım fiyatları artırıldı. Alım fiyatlarımız 8,5 numara 3,25 TL/Kg, 9 numara 3,50 TL/Kg, 9,5 numara 3,80 TL/Kg ve 10 numara 4,20 TL/Kg" diye konuştu.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Üzüm Fiyatları
« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2016, 18:02:18 »
Sultani üzümün fiyatındaki artış üreticiyi sevindirdi
Sultaniye üzümü kesim çalışmaları aralıksız sürüyor. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, kilo fiyatının, 1.5-2 liralara çıktığını, bunun üreticiyi memnun ettiğini söyledi.

Güncellenme Tarihi
25.10.2016-14:23
Sultani üzümün fiyatındaki artış üreticiyi sevindirdi
(DHA)
Manisa'nın Sarıgöl İlçesi'nin çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzümü kesim çalışmaları aralıksız sürüyor. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, sezon başında en fazla 1 liradan alıcı bulunan ürünün kilo fiyatının, 1.5-2 lirasına çıktığını, bunun üreticiyi memnun ettiğini söyledi.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzüm hakkında konuştu.

Sarıgöl'de 90 bin dekarlık alanda sultaniye üzümün yetiştiğini söyleyen Ülgen, "Üzüm sezonu başında fiyatlar bizleri üzmüştü. İlk zamanlar yaş üzümlerin kilosu 80 Kuruş ile 1 TL arasında satılırken, ihracatın hız kazanması sonucu şuan Sarıgöl'de yaş üzümlerin kilosu 1.5 TL ile 2 TL arasında alınmaktadır. Bu güzel bir olay. Sarıgöl'de sezon başlamadan önce bağlarımız koruma amaçlı örtü altına alınmıştı. Sarıgöl'de kesilmeye bekleyen 50 bin ton yaş üzüm dalında beklemektedir" dedi.