toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları  (Okunma sayısı 5267 defa)

Çevrimdışı Hermiyas

Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« : Eylül 10, 2016, 17:08:05 »
Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatlarını buradan takip edelim...

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2016, 17:15:52 »
Aydın Ticaret Borsası’nda günlük oluşan fiyatlar

Aydın Ticaret Borsası’nda natürel ham zeytinyağının kilogramı 7,50-9,50 TL aralığında işlem gördü.Aydın Ticaret Borsası’nda günlük işlem gören ürünler ve fiyatlar şu şekilde oluştu: Naturel Ham Zeytinyağı, Hazır Tacir Satışı...
08 Eylül 2016 Perşembe 17:50
 
Aydın Ticaret Borsası’nda natürel ham zeytinyağının kilogramı 7,50-9,50 TL aralığında işlem gördü.
Aydın Ticaret Borsası’nda günlük işlem gören ürünler ve fiyatlar şu şekilde oluştu: Naturel Ham Zeytinyağı, Hazır Tacir Satışı olarak en az 7,50 TL en çok 9,50 TL; Kuru İncir, Hazır Tacir Satışı olarak en az 6,00 TL en çok 11,00 TL; Siyah Salamura Zeytin, Hazır Tacir Satışı olarak en az 3,70 TL en çok 4,50 TL ve Sıra Mısır, Hazır Tacir Satışı olarak en az 0,71 TL en çok 0,77 TL.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2016, 15:58:49 »
Zeytinyağında ihracatçı yeni sezondan umutlu

Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi'nde beklenen zeytin rekoltesine göre ihracatın biraz daha artacağı düşünülüyor.
23 Eylül 2016

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez, "Akdeniz Bölgesi'nde bu sezon bir önceki döneme göre daha az, Ege'de de geçen yıla göre daha fazla zeytin rekoltesi bekleniyor" dedi.

Dönmez yaptığı açıklamada, zeytin ve zeytinyağıyla ilgili yeni sezonun rekolte tespit çalışmalarının başladığını, kısa süre içerisinde tahmini rakamların açıklanacağını söyledi.

Ülke genelinde 160 milyon civarında ağacın bulunduğunu ve bunların yaklaşık yüzde 50'sinin verimli olduğunu vurgulayan Dönmez, "Akdeniz Bölgesi'nde bu sezon bir önceki döneme göre daha az, Ege'de de geçen yıla göre daha fazla zeytin rekoltesi bekleniyor." diye konuştu.

Dönmez, geçen sezon sektörün ihracatının dibe vurduğunu belirterek, iç savaşın olduğu Suriye ve Tunus'ta bile Türkiye'den daha fazla ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bundan 5 yıl önce 30 bin ton olan ihracatın bugün 10 bin tonun altına düştüğünü dile getiren Dönmez, "Hatay'dan Çin, ABD, Suudi Arabistan'a ihracat yaparken geçen sezon yok denecek kadar az bir şekilde ihracatımız oldu. Bu yıl ihracatın biraz daha artacağını düşünüyorum. Geçen yıl fiyatlarla ilgili herkesin bir şey söylemesi nedeniyle çiftçiler ürünlerini elinde tuttu. Yeni sezon geldi ama halen üreticilerin elinde bir önceki sezonun yağı duruyor. Bu yıldan biraz daha umutluyuz. Başka ülkelere kaptırdığımız pazarları yeniden kazanacağımızı düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyadaki fiyatlarla rekabet şansının zor olduğunu vurgulayan Dönmez, yurt dışında 1,5 avro ihracat desteği yapılırken Türkiye'de bu rakamın 50 sentlerde kalmasının sektörünün önemli sıkıntıları arasında yer aldığını, desteklerin artmasını beklediklerini ifade etti.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2016, 02:40:32 »
İhracatci umutluysa biz hapi yuttuk.
Egede gecen yildan daha fazla zeytin var diyor bide gecen yil zeytin yoktu demek istemiyor.
Birde fiyatlar yuzunden uretici malini elinde tuttu hala gecen yildan yag var sozude pek gercegi yansitmiyor. fiyatlar iyiydi herkes satti yagini asil fiyatlar dusuk olursa yagi elimde tutarim.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2016, 11:59:48 »
Sofralık zeytinde ihracat fiyatı rekoru
Türkiye'de Ekim 2015-Eylül 2016 döneminde sofralık zeytinin ihracat fiyatında rekor kırıldı

14 Eylül 2016
Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB), Türkiye'de Ekim 2015-Eylül 2016 döneminde sofralık zeytinin ihracat fiyatında son 10 yılın üzerine çıkılarak rekor kırıldığı bildirildi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Türkiye üretiminde, İspanya ve Mısır'ın ardından dünya üçüncüsü olduğu sofralık zeytin üretiminde sezonun tamamlanmasına bir ay kala ortalama ihracat fiyatında rekora imza attı. Ortalama ihraç fiyatı, hem siyah zeytin hem de yeşil zeytinde 2 doların üzerine yükseldi. Sofralık siyah zeytinin ortalama ihraç fiyatı 2,06 dolar ile son 10 yılın en yükseği oldu.

Siyah zeytin Almanya'ya, yeşil zeytin Irak'a

Sofralık zeytin ihracatında 2015-2016 sezonunun bitmesine bir ay kala Türkiye 54 bin 39 ton zeytin ihracatı karşılığı 111 milyon 381 bin dolarlık döviz elde ederken, siyah zeytin ihracatı 88 milyon 370 bin dolar, yeşil zeytin ihracatı ise 23 milyon 11 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Siyah zeytin ihracatında Almanya 29 milyon 33 bin dolarla ilk sırada yer alırken, Irak 18 milyon 59 bin dolarla ikinci, Romanya ise 10 milyon 364 bin dolarla üçüncü en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Türkiye, 84 ülkeye siyah zeytin ihraç etti.

Yeşil zeytin ihraç edilen ülkeler sıralamasında ise Irak 6 milyon 538 bin dolarla zirvede yer alırken, Almanya 6 milyon 157 bin dolarla ikinci, Amerika Birleşik Devletleri 2 milyon 559 bin dolarla üçüncü sırada yer buldu. Türkiye, 77 ülkeye yeşil zeytin ihraç etti.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #5 : Eylül 28, 2016, 00:57:28 »
İnsallah kalinti olan bozuk zeytin gondermezlerde arada. kazandigimiz pazari kaybetmeyiz. zeytinde ureticisini guldurmeye devam eder.
Bizim tuccarimiz ticareti kimden ogrendi bilmiyorum ama kapiyi acar acmaz piyasanin kotulugunden bahsediyor. kapagi acar acmaz mali kotulemeye basliyor.
Bu asagilik bir ticaret anlayisi ve bu sekilde kazandiklari paralarda helal degil.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #6 : Eylül 28, 2016, 08:37:34 »
İnsallah kalinti olan bozuk zeytin gondermezlerde arada. kazandigimiz pazari kaybetmeyiz. zeytinde ureticisini guldurmeye devam eder.
Bizim tuccarimiz ticareti kimden ogrendi bilmiyorum ama kapiyi acar acmaz piyasanin kotulugunden bahsediyor. kapagi acar acmaz mali kotulemeye basliyor.
Bu asagilik bir ticaret anlayisi ve bu sekilde kazandiklari paralarda helal degil.

Bende bu konuda çok doluyumdur.

En basiti galerici aynı arabayı alırken söver, satarken över....

Türklerin kanında we geçmişinde ticaret yoktur. Kılıç salllayıp ganimetle geçinen bir milletin ticaret de doğruları öğrenmesi için 1000 yıl daha geçmesi gerek.

Yurt dışında Çinlileri bizlerden daha çok tutarlar, en azından parasına göre dürüsttür derler. Türkler için alayı yalancı üçkağıtcı derler, ticaret sektöründe...

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #7 : Eylül 28, 2016, 14:14:57 »
Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber » Resmen hayal kırıklığı, fiyatı yarı yarıya düştü!28.09.2016 - 09:48 | Son Güncelleme: 28.09.2016-10:21
Resmen hayal kırıklığı, fiyatı yarı yarıya düştü!

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinin başında gelen Aydın ve çevre illerinde sonbahar yağışlarının gerçekleşmesi ile zeytin hasadı başladı. Geçen yıl altın yılı olan zeytin üreticisi bu yıl fiyatlardaki yaklaşık yüzde 50’lik düşüşle sezona hayal kırıklığı ile başladı. Üretici tarlaya girip zeytini toplamak istemiyor.

Resmen hayal kırıklığı, fiyatı yarı yarıya düştü!
(İHA)

Aydın, Manisa ve zeytin üretimi yapılan Ege illerinde zeytin hasadı başladı. Üründe kalitenin iyi olduğunu ancak zeytini üretenin de alıp satanın da keyfinin yerinde olmadığını belirten Aydınlı zeytincilerden, “Üretici tarlaya girip zeytini toplamak istemiyor, tüccar da ihracatçı da bu yıl zeytin işlemekten korkuyor” diyerek geçen yıl altın yılını yaşayan zeytin ve zeytincinin bu yıl sıkıntısının büyük olduğunu söyledi.


Geçen yıl cizemlik zeytinyağının toptan fiyatının 15-20 TL civarında olması bu yıl ise yağ ve zeytin fiyatlarının sert bir düşüş yaşaması sektörde sıkıntıya neden oldu. Hasat dönemi ile birlikte zeytin alımına başladıklarını belirten Aydınlı zeytincilerden Ali Yaşar, geçen yıl bir çok ihracatçının malının elinde kalması nedeniyle bu yıl alımların beklenen seviyede olmadığını belirterek “Alıcı zarar etmekten korkuyor. Geçen yıldan elinde mal kalmış. Satıcı da geçen yılın altındaki fiyata ürün vermek istemiyor. Hal böyle olunca sıkıntı büyüyor. Mesela geçen yıl 8 TL olan domat zeytinin fiyatı bu yıl 4 TL, geçen yıl mmecik zeytini 3 TL idi bu yıl 1,8 TL, kaba zeytinin kilosu 55 TL idi bu yıl 2,7 TL, eşek zeytini 7 TL idi bu yıl 3 TL fiyatlar neredeyse yarı yarıya düştüğü için üretici malını toplamak istemiyor. İhracatçı da mal almak istemiyor” dedi.

“ÖNCE KENDİMİZ TÜKETMELİYİZ"

Türkiye’de vatandaş olarak sahip olduğumuz dünyanın en kaliteli ve sağlıklı zeytin ve zeytinyağını kendimiz tüketmemiz gerektiğini bunun için Aydın Ticaret Borsası olarak şehir şehir dolaşıp zeytinyağını tanıtmaya çalıştıklarını belirten Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Türk üreticisinin dünyadaki diğer zeytin üreticileri ile maça 3 sıfır yenik başladığını söyledi. bugün Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketiminin diğer zeytin üreticisi ülkelere nazaran yok denecek kadar az olduğunu belirten Bosnalı, “Bugün yerli malı ürün kullanımının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Üretici ürünün uygun fiyata vermeli ancak devlet tarafından da üretici mutlaka desteklenmelidir” dedi.

“ÜÇ MADDELİK ÖNERİ"

Bugün zeytin ve zeytinyağı üretiminin üreticisinden sektörde faaliyet gösteren kişilere kadar milyonlarca kişinin geçim kaynağı ve ayrıca istihdam alanı olduğunu hatırlatan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, “Sorunun çözümü için çok basit üç maddelik bir öneri sunuyoruz. İlk madde; Öncelikle kendimizden başlamak üzere hepimiz öncelikle sağlık için zeytinyağı tüketmeliyiz. İkinci maddedevlet zeytinyağına prim verdiği gibi zeytine de prim vermelidir. Üçüncü madde de; Maalesef Türkiye’deki zeytin üreticisi uluslar arası alanda maça hep 3 sıfır yenik başlıyor. Aynı sahada top oynamıyoruz. Örneğin İspanya’da yağ 6 lira ise devlet buna bizim para ile 4 TL prim veriyor. Üreticinin eline bir kilo yağda 10 TL para geçiyor. Türkiye’de de prim var ancak bizde kilogramda 4 TL değil de 70 kuruş. Bu sıkıntıların çözülmesi lazım” diye konuştu.


Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #8 : Eylül 28, 2016, 14:23:57 »
Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber » Zeytinyağında ucuzluk sinyali28.09.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.09.2016-0:28
Zeytinyağında ucuzluk sinyali
Türkiye’de geçen dönem 160 bin ton civarında gerçekleştiği tahmin edilen zeytinyağı üretiminin, 2016-2017 sezonunda yaklaşık yüzde 20’lik artışla 200 bin tona çıkması öngörülüyor.

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, yaklaşık 170 milyon zeytin ağacının bulunduğu Türkiye’de, gelecek sezon için hem üreticilerin hem de sektör temsilcilerinin beklentisinin yüksek olduğunu söyledi.


İllerden aldıkları bilgilere göre üretimde artış beklendiğini anlatan Semerci, “Ciddi bir zeytin üretimi, ağaçlarda fazlaca mahsul var. Geçen yıl sıkıntılı politikalardan dolayı bütün dünyada zeytinyağı üzerine bir spekülasyon ve sıkıntılar yaşandı. O yüzden yaklaşık 50 bin tonluk da bir devir bekleniyor. Bu da  yeni sezonda 250 bin ton zeytinyağı anlamına geliyor. Bu miktarla fiyatların geçen sezon gibi yüksek olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #9 : Ekim 01, 2016, 11:32:36 »
İkinci spekulasyon dalgasini yapmak icin ugrasiyorlar. Koylu zeytinyagini fiyatlar dusunce elinde tuttu tabi bunu borcu olan paraya ihtiyaci olan yapamadi.
Piyasada zeytinyagi olmamasina ragmen fiyatlar dusmeye devam etti ama cok buyuk firmalarin yaglarinda tagsis cikti. riviera yaga rafine edilmis yag karistirmanin onu acildi

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2016, 16:35:03 »
Zeytin ve zeytinyağı üretimi artacak gözler fiyatta
Yazar Tarım Dünyası   30/09/2016

Zeytin ve zeytinyağı üretimi artacak gözler fiyatta

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi 2016 -2017 zeytin ve zeytinyağı rekoltesini açıkladı. Konsey Başkan’ı Ümmühan Tibet, konsey yöneticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin bu yıl 1 milyon 535 bin ton zeytin üretimi ve 177 bin 365 ton zeytinyağı üretimi olacağını söyledi. Geçen sezondan devreden 40 bin tonluk stokla bu yılki arzın 217 bin ton olacağını belirten Tibet,ağaç başına zeytin veriminin ortalama 11 kilo olduğunu belirtti. Rekoltenin açıklanmasından sonra şimdi gözler zeytinyağı fiyatında.

Verim düşük

Zeytin ağacı bakımdan İspanya’dan sonra dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye, zeytinyağı üretiminde ise altıncı sıralarda yer alması bekleniyor. İspanya’da 315 milyon zeytin ağacından 1 milyon tonun üzerinde zeytinyağ üretilirken, İtalya 159 milyon zeytin ağacından 300 bin ton zeytinyağı elde ederken, Türkiye’de 171 milyon zeytin ağacından 177 bin ton zeytinyağı üretilebilmektedir.

Türkiye bu ülkelerden farklı olarak sofralık zeytin tüketimi yaygın. Ancak buna rağmen ağaç sayısına oranla Türkiye’de verimlilik düşük seyrediyor.

Fiyatlarda şok düşüş beklenmiyor
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet düzenlediği basın toplantısında bu yılki zeytin ya rekoltesinin Türkiye’nin piyasasına yetecek düzeyde olduğunu belirterek: ” Zeytinyağı üretimi çok bu nedenle fiyatlar yerlerde gezincek gibi bir yaklaşım doğru olmayacağını söyleyen Tibet ürünümüz yok diyemeyiz çok ürün var diyemeyiz öyle bir sezon değil . Fiyatın çok düşmesi beklemiyor. Zeytinde kilo maliyetinin 2.5- 3 Lira olduğu tahmin edilirse zaten zeytinyağının litre maliyeti 10 liranın üzerinde oluşacaktır”dedi.

Ambalajlı tüketim düşüyor
Zeytinyağında ambalajlı ürün tüketiminde yüzde 25-30 oranında oranında bir düşme olduğunu bunun sektör açısından çok sıkıntılı bir durum olduğunu vurgulayan Tibet, bu nedenle tağşişli ürün tüketiminin patladığını ifade etti. Tibet, tüketimin daha çok arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Sorunlar ve Çözüm önerileri

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin rekolte tespit çalışmaları kapsamında tespit ettiği sorunlar ve çözüm önerileri ise özetle şöyle:
— Sektörle ilgili istatistiki veriler güncel değildir. Rekolte tahmini çalışmaları uzmanların sadece tecrübelerine, gözlemlerine dayanarak yapılmaktadır. Uzaktan algılama sistemleri kullanılarak bir coğrafi bilgi sistemi ve güvenilir veri tabanı oluşturulmalıdır.

— Başta ağaç sayısı olmak üzere sektördeki verilerin güncelleştirilmesi gerekmektedir.Bunun için oluşturulacak projeyi Avrupa Birliği bakanlığımız ve sektör temsilcilerinin destek sağlanması gerekiyor.

— Yeni dikim alanları için global iklim değişikliği dikkate alınarak bu tür tehditlere karşı daha dayanıklı olabilecek rakım,konum ve toprak yapısındaki alanların havza bazlı destek modelinde Avrupa Birliği’nde daha az kayırılmış alanlar denen ve ülkemizde geleneksel meyilli alanlarda mülkim zeytinlikler için ilave desteklerin verilmeli.

— Düzenli ve yüksek verimli,ihracata uygun zeytin çeşitleri tercih edilmeli ve “sert çekirdekli” meyveler ile karışık dikimler önlenmelidir.

— Stratejik bir ürün olması nedeniyle zeytinyağının prim sistemi değişmeli. Zeytinyağına değil, destek primi dane zeytine 50 kuruş ya da zeytinyağına 1- 1.5 lira seviyelerine çıkarılmalı

— Zeytinciliğimiz büyük bir tehdit altında.Dönce altı kez Türkiye Büyük Millet Meclisi nde reddedilen Zeytincilik Yasası’nın 20. maddesine ilişkin değişiklik şimdi yedinci kez gündeme getiriliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı torba yasa içerisinde yer alan değişiklikle ağaç başına 200 lira verince ağaçların katledilmesinin önü açılmak istenmektedir. Bu konuda hep birlikte karşı çıkmamız ve bunu önlememiz gerekiyor.

— Ülkemizin yerli zeytin gen kaynaklarının korunması ve çeşitli yollarla fidan ithalat rejimi engellenmeli.

— Avrupa Birliği’nde olduğu gibi piyasayı regüle edici fiyat ve destek modellerinin uygulanması gerekir.

— Zeytinyağının önde gelen sorunlarından birisi de taklit ve tağşiştir. Kontrollere ağırlık verilmesi tağşişli yağla ilgili kamu denetimleri arttırılarak etkin hale getirilmesi gerekir.

— Ülkemizin en önemli sorunu kayıtdışılık ve tüketimin düşük olmasıdır.Sürdürülebilir tarım sürdürülebilir ticaret kısacası sürdürlebilir sektör için değer zinciri içinde tüm halkaları eşit olarak yer alması ve haksız rekabetin önlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda hem ihracatçımızın uluslararası pazarda rekabet edebilmesi ve hem de tüketicimizin ulaşılabilir fiyatlardan ürünü tüketebilmesi sağlanırken,Üretici sanayici ve tücarında mağdur edilmemesi gerekmektedir.Bu bakımdan bütüncül bir yaklaşım ve tüm Sorunlar ele alınmalı,analiz edilmeli ve çözüm yolları uygulanmalıdır.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #11 : Ekim 15, 2016, 12:36:56 »
Tarihi rekora imza attı ancak...
Türkiye üretiminde, İspanya ve Mısır’ın ardından dünya üçüncüsü olduğu sofralık zeytinde 2015/16 sezonunun tamamlanmasına bir ay kala ortalama ihracat fiyatında tarihi rekora imza attı. Ortalama ihraç fiyatı, hem siyah zeytin, hem de yeşil zeytin de 2 doların üzerine çıktı. İhraç fiyatındaki tarihi rekor ihracat artışı için ise yeterli olmadı.

15.10.2016-10:39
(İHA)
Tarihi rekora imza attı ancak...

Rekor ihracat fiyatı sofralık zeytin ihracatındaki gerilemeyi durduramadı. Türkiye, 2015-16 sezonunun 11 aylık döneminde 111 milyon 381 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sofralık zeytin ihracatı önceki sezona göre miktar bazında yüzde 19 düşerken, rekor ihracat fiyatı sayesinde değer bazındaki düşüş yüzde 5’de tutundu.

Zeytincilik sektörü, bir yandan 2016/17 sezonuna büyük umutlarla hazırlanırken, bir yandan da 2015/16 sezonunun muhasebesini yapıyor. Sofralık zeytin ihracatı 1 Ekim 2015- 31 Ağustos 2016 döneminde 54 bin 39 ton karşılığı 111 milyon 381 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Ortalama ihraç fiyatı 2.06 dolar ile son 10 yılın en yükseği oldu.

Türkiye’deki sofralık zeytin fiyatlarının rakipleri İspanya, Mısır ve Yunanistan’a göre 2015/16 sezonunun başında yüzde 50-100 arasında yüksek oluştuğunu belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, böylesi bir ortamda ihracatta düşüşün kaçınılmaz olduğunu, 2016/17 sezonuna da önemli miktarda stokla girmek durumunda kalındığını kaydetti.

2016/17 sezonunda rekoltenin henüz açıklanmadığını hatırlatan Er, “Rekolte henüz açıklanmamış olmakla birlikte sofralık zeytin üretim merkezlerinden gelen bilgilere göre geçen yıldan daha yüksek bir rekoltenin gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Mısır ve Yunanistan’da şu anda hasat başladı ve geçen yılki fiyatlarının yüzde 20 aşağısında fiyat oluştu. Türk ihracatçısının rakipleriyle rekabet edebileceği bir fiyat oluşursa hem rekoltemizin iyi olması, hem de stokta ürün olması nedeniyle geçen yıldan daha iyi bir ihracat sezonunun bizi beklediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’de, mazot, gübre, ilaç, işçilik ve diğer girdi maliyetlerinin dünyadaki rakiplerimize göre daha yüksek olduğuna işaret eden EZZİB Başkanı Er, şöyle devam etti; “Çiftçimiz yüksek maliyetlerle üretim yaptığı için ürünün fiyatı da ona göre yüksek oluyor. Çiftçimizin maliyetlerinin düşürülmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni destekleri devreye alması gerekiyor. Çiftçimizin üretecek ki, biz ihraç yapabilelim. Çiftçimizin alınterinin karşılığını aldığı, bizim de ihracat yapabildiğimiz bir sistemin hayat bulmasını istiyoruz. Bu vesileyle tüm üreticilerimizin, ihracat camiamızın Kurban Bayramını tebrik ediyor, verimli bir hasat sezonu diliyorum.”

SİYAH ZEYTİNDE Almanya, YEŞİL ZEYTİNDE Irak ÖNDE

Sofralık zeytin ihracatında 2015/16 sezonunun bitmesine bir ay kala Türkiye 54 bin 39 ton zeytin ihracatı karşılığı 111 milyon 381 bin dolarlık döviz elde ederken, siyah zeytin ihracatı 88 milyon 370 bin dolar, yeşil zeytin ihracatı ise 23 milyon 11 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Siyah zeytin ihracatında Almanya 29 milyon 33 bin dolarla ilk sırada yer alırken, Irak 18 milyon 59 bin dolarla ikinci, Romanya ise 10 milyon 364 bin dolarla üçüncü ülke oldu. Türkiye, 84 ülkeye siyah zeytin ihraç etti.

Yeşil zeytin ihraç ettiğimiz ülkeler sıralamasında ise Irak 6 milyon 538 bin dolarla zirvede yer alırken, Almanya 6 milyon 157 bin dolarla ikinci, Amerika Birleşik Devletleri 2 milyon 559 bin dolarla üçüncü sırada yer buldu. Türkiye, 77 ülkeye yeşil zeytin ihraç etme başarısı gösterdi.

Çevrimdışı silifkem

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #12 : Ağustos 18, 2019, 22:56:45 »
Güncel zeytin piyasası nedir acaba?bilgisi olanlar paylaşabilir mi?
Bahçeden  veya toplanmış olarak yeşil/siyah zeytin piyasa bilgisini öğrenmek istiyorum.

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #13 : Ağustos 19, 2019, 13:04:41 »
Migros'ta
Tariş marka, güney ege / memecik tipi sızma zeytin yağı 2 litre 76 TL
Tariş marka, kuzey ege / ayvalık tipi sızma zeytin yağı 2 litre 78 TL
gibi, teneke kutu.
demek ki sızma zeytinyağı litresi 35-40 TL civarı. perakende...

Çevrimdışı silifkem

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2019, 03:48:42 »
Kastettiğim,ürünü üretciden alan tüccarlar tarafından verilen,teklif edilen fiyatlar idi.Yoksa zeytinyağı fiyatı parekende de öyle ama sonuçta 5/6 ton zeytin yağını satamıyorsun o şekilde.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #15 : Ağustos 21, 2019, 09:30:27 »
Kastettiğim,ürünü üretciden alan tüccarlar tarafından verilen,teklif edilen fiyatlar idi.Yoksa zeytinyağı fiyatı parekende de öyle ama sonuçta 5/6 ton zeytin yağını satamıyorsun o şekilde.
Gemlik tipi siyah  5 - 11 lira idi bir ay önce
Kalibre arttıkça 12 de görülebilir ortalama 8 lira yani

Çevrimdışı silifkem

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #16 : Ağustos 21, 2019, 22:32:35 »
o tüccarlar mersin tarafına da uğrasalar. 2 hafta önce birisi geldi ağaçlara bakmaya. [30-40 ton zeytin var] kilosuna 1.75 veriyor(tarladan alıyor.Toplama ona ait)  güldüm geçtim. bekliyoruz bakalım.

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Güncel Zeytin & Zeytinyağı Fiyatları
« Yanıtla #17 : Ağustos 22, 2019, 00:50:12 »
o tüccarlar mersin tarafına da uğrasalar. 2 hafta önce birisi geldi ağaçlara bakmaya. [30-40 ton zeytin var] kilosuna 1.75 veriyor(tarladan alıyor.Toplama ona ait)  güldüm geçtim. bekliyoruz bakalım.
benim dediğim fiyatlar işlenmiş salamura zeytin için geçerli

Dalında fiyatları bilmiyorum
Ben 1 ay önce sattım