toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Ayçiçek Fiyatları  (Okunma sayısı 5966 defa)

Çevrimdışı DuSTeRo

Güncel Ayçiçek Fiyatları
« : Ağustos 29, 2016, 20:10:06 »
Evet beklenen haber geldi 40 yağlı ayçiçek avans fiyatı Trakya Birlik te 1580 lira açıklandı arkadaşlar tüm üreticilere hayırlı olsun.

Çevrimdışı sebazios

 44 yağ için 1650 açıklayan Konya şeker ile hemen hemen aynı galiba?

Çevrimdışı DuSTeRo

Kafa kafaya sayılır Yılmaz abi fiyat iyi. Olması gereken de buydu

Çevrimdışı sebazios

Kafa kafaya sayılır Yılmaz abi fiyat iyi. Olması gereken de buydu

Kanolayı kötü yaptılar.

Çevrimdışı DuSTeRo

Kanolayı kötü yaptılar.

Abi kanola yı öldürdüler resmen sanırım düşüşe geçer artık masrafıda çok çünkü.

Çevrimdışı sebazios

Abi kanola yı öldürdüler resmen sanırım düşüşe geçerken artık masrafıda çok çünkü.

Ben 2 sene ekmem, ekene de mani olmam  :)

Çevrimdışı DuSTeRo

Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #6 : Ağustos 29, 2016, 22:13:20 »
Ben 2 sene ekmem, ekene de mani olmam  :)


Abi bende bu sene azaltacağım gibi duruyor çiçeklerde artık İrtem le iyi maşallah :)

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2016, 13:25:17 »
Ayçiçeği fiyatı açıklandı
Yazar Tarım Dünyası 

Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı. Birlik Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, 2016-2017 sezonunda yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği için ton başına 1580 lira,yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürününe ton başına 1.675 lira, yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği ürününe ise ton başına 1.817 lira ön alım fiyatı uygulanacak. Daha sonra ise kesin fiyat açıklanacak.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi: “Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün yüzde 30-50 orandaki bölümü Birliğimizce alınmaktadır. 2016/2017 İş yılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 200 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Birliğimize bağlı kooperatiflerimiz ortaklarınca 2016/2017 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 377 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir.Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlamış olup, hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 102 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 178 bin 210 ton ayçiçeği alımı gerçekleştirilmiştir.Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilmekte olup, her bir yüzde puan artışı için yüzde 1.5 oranında prim uygulanacaktır.Ayçiçeği ürün bedeli ödemeleri imkânlarımız ölçüsünde peşin olarak yapılacaktır.”

Geçen yıl fiyat ne kadardı?

Trakya Birlik geçen yıl Ağustos ayında ön alım fiyatını yüzde 40 standart ayçiçeğinde ton başına 1.475 lira, yüzde 45 yağ oranlı ayçiçeğinde 1.586 Lira, yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeğinde ise 1.696 lira açıklamıştı. Daha sonra ise fiyatı, yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeğinde ton başına 1.605 liraya, yüzde 45 yağ oranlı ayçiçeğinde 1.725 liraya yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeğinin ise 1.846 liraya yükselterek kesinleştirmişti.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #8 : Eylül 07, 2016, 13:26:32 »
Karadeniz Birlik Yönetim Kurulunca alınan kararla 2016/2017 iş yılı kampanyasında üreticiden mübayaa edilecek yağlık ayçiçeğine; 1,58.-TL/Kg ön alım fiyatı uygulanacaktır.Gerektiğinde kampanya sonunda iç ve dış piyasa şartları değerlendirilerek nihai alım fiyatı daha sonra belirlenecek ve gelecek fark ürün teslim eden tüm ortaklara ödenecektir.

Üretici Ortaklarımıza ve Çiftçilerimize Hayırlı Olmasını Dileriz.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #9 : Eylül 10, 2016, 15:58:18 »
04.09.2016

TZOB: Ayçiçeğinde talep karşılandı

TZOB: Talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz

 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeğinde referans fiyat uygulamasında TZOB’un talebinin karşılandığını bildirerek, “talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
 
Bayraktar, yaptığı açıklamada, bahar aylarında ekimi yapılan ayçiçeğinde, hasadın Akdeniz Bölgesinde Ağustos ayında tamamlandığını, en fazla üretimin yapıldığı Marmara Bölgesinde ise devam ettiğini belirtti. Geç ekim yapılan bazı alanlarda ekiliş sonrası yağış gerçekleşmediği, bu durumun ve aşırı sıcaklıkların bazı alanlarda verimde azalmaya neden olduğu bilgisini veren Bayraktar, her ne kadar lokal olarak bazı alanlarda verim kaybı beklense de, bu yıl ülke genelinde Mayıs ayı yağışlarının normallerin üzerinde gerçekleşmesinin ayçiçeği üretimi için faydalı olduğunu vurguladı.
 
 
-“Referans fiyatta talebimiz karşılandı”-
 
Hasadın devam ettiği bugünlerde piyasada ayçiçeği fiyatlarının oluşmasında etkili olan Trakyabirlik’in, avans fiyatını yüzde 7,1 artırdığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
 
“Trakyabirlik’in açıklamasının ardından serbest piyasada da bir miktar fiyat artışı görüldü.
 
Ayçiçeğinde ithalata da dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticilerimiz, 640 dolar olan referans fiyatın yükseltilmesini talep ediyorlardı. Bu talebi Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye ilettik. Dün ayçiçeğinde referans fiyat, 640 dolardan 750 dolara çıkarıldı. Ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranı da 1 Eylül 2016 tarihinde yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltildi.
 
Talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.
 
Hasat zamanında çiftçinin elinde mal varken, referans fiyatın yüksek tutulması, malın yok pahasına elden çıkarılmaması için bir gereklilikti, bu yerine getirildi. Bu düzenlemeler fiyatlara olumlu yansıyarak üreticimizin zarar görmesini engelleyecek; çiftçimizi ayçiçeği üretimine teşvik edecektir.”
 
 
-Yağlı tohum ithalatı 4,3 milyar dolardan 3,5 milyar dolara indi-
 
Yağlı tohum, bitkisel yağ ve küspe ithalatı için ödenen döviz tutarının 2015 yılında yüzde 18,5 düşüşle 4,3 milyar dolardan 3,5 milyar dolara gerilediğini, ülkemizin geçen yağlı yağlı tohumlara 806 milyon dolar daha az döviz ödediğini belirten Bayraktar, “bu ekonomimiz için önemli bir kazançtır. Ayçiçeği/buğday fiyat paritesi ayçiçeği üretimi için önemlidir. Ayçiçeği/buğday fiyat paritesi 2’nin altına düşünce üretici ayçiçeği yerine buğdayı tercih ediyor. Bitkisel yağ ithalat etmek için milyarlarca dolar harcadığımız düşünülürse bu paritenin önemi daha iyi anlaşılır. Yağlı tohum üretim açığımızın kapatılması, yurtdışına milyarlarca dolarlık döviz ödenmemesi için üretimi desteklenmeye devam etmeliyiz” dedi.
 
Bayraktar, 2016 yılında dünyada 24 milyon 384 bin hektar alanda ayçiçeği ekildiğini, 2015 yılında 39 milyon 342 bin ton olan dünya üretiminin bu yıl yüzde 10,1 artışla 43 milyon 384 bin tona çıkmasının beklendiğini belirtti. Dünya ayçiçeği üretiminin yüzde 31,2’sini Ukrayna, yüzde 23,1 Rusya, yüzde 19,5’inin ise başta Fransa, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından gerçekleştirildiği bilgisini veren Bayraktar, bu ülkeleri Arjantin, Çin, Türkiye ve ABD’nin takip ettiğini, Türkiye’nin toplam ayçiçeği üretimindeki payının yüzde 3,9’u bulduğunu vurguladı.
 
 
-Üretim artırıyor-
 
Bu yıl Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 0,24 gibi düşük bir azalmayla 1 milyon 676 bin 750 ton ayçiçeği üretimi beklendiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
 
“En önemli yağlı tohum bitkimiz ayçiçeğinde üretim alanı da verim de üretim de artıyor. Son 10 yılda ekim alanları yüzde 12, verim yüzde 33, üretim yüzde 49 arttı. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, verim artışı ve Çukobirlik’in ayçiçeği alımına başlaması gibi sebepler ayçiçeği üretimini artırdı.
 
Ülkemizde üretilen yağlı tohumlu bitkiler içinde ayçiçeğinin payı yüzde 46,7’dir. Ülkemizde halkın genelde bitkisel yağ olarak ayçiçeğini tercih etmesi ayçiçeğinin önemini artırmaktadır. Yağ tüketiminin yanı sıra çerezlik tüketim amaçlı da üretim yapılmaktadır.
 
 
-Üretimin yüzde 87,2’si üç bölgeden; Marmara birinci-
 
Yağlık ayçiçeği üretimi ülke geneline yayılmış olmakla birlikte üç bölgede yoğunlaşmıştır. Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 87,2’si Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Marmara bölgesi toplam üretimden yüzde 54,8 oranında pay alırken, İç Anadolu bölgesi yüzde 21,1, Karadeniz Bölgesi yüzde 11,3 pay almaktadır.
 
 
-4 il üretimin yüzde 60’ını sağlıyor-
 
Ayçiçeği üretiminde il düzeyinde de yoğunlaşma vardır. Toplam 4 ilin üretimleri toplam üretimin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu illerden Tekirdağ toplam üretimin yüzde 17,8’ini tek başına karşılayarak ilk sırada yer almaktadır. Tekirdağ’ı, Edirne, Konya ve Kırklareli takip etmektedir. Bu illerimizi sırasıyla Adana, Çorum, Aksaray, Tokat, Çanakkale ve Samsun izlemektedir.”
 
 
-Sulama verimi yüzde 100 artırıyor-
 
Ayçiçeği tarımının Türkiye’de bazı bölgeler hariç genelde kuru koşullarda yapıldığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
“Ayçiçeği bitkisi oluşturduğu kuvvetli ve derinlere inen kök sistemi nedeniyle kurağa nispeten dayanıklı bir bitkidir. Ancak, bitki sulandığında yüzde 100’e yakın verim artışı sağlanabilmektedir. Bu nedenle ayçiçeğinde sulamaya yönelik teşvikler artırılmalı ve bu tür uygulamalar desteklenmelidir. Sulamada kullanılan elektrik fiyatları makul bir seviyeye getirilmelidir.
 
Üretici için alım garantisi çok önemlidir. Yağlı tohumlu ürünlerden üretimin yaygın olduğu ayçiçeğinin Trakyabirlik, Karadenizbirlik, Çukobirlik ve Pankobirlik’e bağlı Konya Şeker tarafından alınmasının garanti edilmesi üretimin gerçekleştirilmesi için önemli bir etken olmaktadır.
 
Tarım Satış Kooperatiflerinin etkili bir çiftçi örgütü olarak devam etmesi sağlanmalı, yeni finans kaynakları oluşturulmalı, ekonomik kayıplara neden olan depolama koşulları iyileştirilmelidir.
 
Ayçiçeği üretiminin artırılabilmesi bakımından münavebe durumu gözden geçirilerek, bu yolla ekim alanında artış sağlanmalıdır.”

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2016, 16:04:10 »
31.08.2016

Konya Şeker'den ayçiçeğine süper fiyat

Konya Şeker, ayçiçeği üreticisini korumak amacıyla bu yıl ithal ayçiçeğinin yüzde 10 üstünde fiyat açıkladı. Şirket, yüzde 44 yağ ve yüzde 8 nem oranlı ayçiçeği için ton başına bin 675 lira avans fiyat belirledi

 
 
PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk : Bizim Tercihimiz İthal Ürünle Sefa Değil, Çiftçimize Vefadır
 
Üreticilerin alın terini korumak için geçtiğimiz günlerde emanet usulüyle ayçiçeği alımını başlatan Konya Şeker, Ayçiçeği Avans Fiyatını açıkladı.

Ayçiçeği hasadının başlaması ve özellikle erkenci bölgelerde tüccarın maddi zorluklar yaşayan üreticilerden alımları arttırması üzerine üreticilerin alın terini korumak için geçtiğimiz günlerde emanet usulüyle ayçiçeği alımını başlatan Konya Şeker, Ayçiçeği Avans Fiyatını bugün açıkladı.
 

 
Tonunu ise 1.817 TL’den alacak
 
Yaptığı yüksek tonajlı alımlarla faal olduğu sektörlerde girdi olarak kullanılan tarımsal ürünlerde piyasanın oluşmasında belirleyici konumda olan ve ülkemizde alımını gerçekleştirdiği her ürün gurubunda en iyi fiyatı veren tarım sektörünün lokomotif kuruluşlarından Konya Şeker’in ticari olarak tolere edilebilir en üst sınır olan fiyat haddini belirleyerek ithal ayçiçeği fiyatlarının yaklaşık % 10 üstünde bir ayçiçeği avans fiyatını açıkladığı belirtildi.
 
PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un ürün hasadının başlaması ve üreticinin beklemeye tahammülü kalmadığını belirterek biran önce alıma başlanması ve fiyatın ithal ürün fiyatının üzerinde tolere edilebilir en üst sınırdan açıklanması yönünde tali Ayçiçeği hasadının başlaması, ürün borsalarında fiyatın 1.475 – 1.500 seviyelerinde oluşmaya başlaması, üreticinin de bir an önce hasada başlayıp ürününü teslim etmek istemesi ve bu konuda alım yapması için Konya Şeker’e yoğun talepte bulunması üzerine geçtiğimiz günlerde emanet alıma başlayan Konya Şeker ayçiçeği avans fiyatlarını bugün açıkladı. 44 yağ ve % 8 nem oranlı ayçiçeği için ton başına 1.675 TL avans fiyat belirleyen Konya Şeker %50 yağlı ayçiçeğinin tonunu ise 1.817 TL’den alacak.
 
Konya Şeker’in açıkladığı ve navlun ve vergiler dahil fabrika teslim ithal ayçiçeği fiyatlarının ortalama %10 üstünde açıkladığı fiyatlara göre; %40 yağlı ayçiçeğinin ton başına avans fiyatı 1.580 TL olurken, 41 yağlı ayçiçeğininin alımı 1.604 TL’den, 42 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.627 TL’den, 43 Yağlı ayçiçeğinin alımı 1.651 TL’den, 44 Yağlı ayçiçeğinin alımı 1.675 TL’den, 45 Yağlı ayçiçeğinin alımı 1.699 TL’den, 46 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.722 TL’den, 47 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.746 TL’den, 48 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.769 TL’den, 49 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.793 TL’den, 50 yağlı ayçiçeğinin alımı 1.817 TL’den yapılacak. 10 alım noktasında ayçiçeği alımına geçtiğimiz günlerde emanet usulüyle başlayan Konya Şeker, avans fiyatı açıklaması ile birlikte ürün bedellerini de her yıl olduğu gibi 10 gün içinde peşin ödeyecek.
 
 
Ortalama %10 üstünde
 
Emanet usulü alım yapan ve bugün avans fiyat açıklayan Konya Şeker’in ayçiçeği fiyatını açıklamak için beklemesinin sebebinin ise ayçiçeği ithalat tebliğinin yerli üretici lehine değiştirilmesi için yürüttüğü girişimler olduğu belirtildi. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un ürün hasadının başlaması ve üreticinin beklemeye tahammülü kalmadığını belirterek bir an önce alıma başlanması ve fiyatın ithal ürün fiyatının üzerinde tolere edilebilir en üst sınırdan açıklanması yönünde talimatı üzerine Konya Şeker’in ithal ürün fiyatının ortalama %10 üstünde bir fiyat açıkladığı öğrenildi.
 
Ayçiçeğinde Türkiye’nin ithalatçı konumunda olduğunu dolayısıyla iç fiyatın dış piyasadaki gelişmelere bağlı olduğunu, ancak Konya Şeker gibi kooperatif iştiraklerinin birinci vazifesinin yerli üreticiyi ayakta tutmak, yerli üretimi teşvik etmek olduğunu hatırlatan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in, her ürün ve her üreticiye sahip çıkmayı birinci görev olarak kabul ettiğini, ayçiçeği ve ayçiçeği üreticisi için de güvence merkezi haline geldiğini söyledi.
 
 
Yerli üretim ve yerli üreticinin yanında
 
Yurt dışında ayçiçeği fiyatlarının hasat sezonundan aylar önce 360 Dolarlar seviyesine düşmesi, hasat sezonunun yaklaştığı şu günlerde ise 320 - 325 dolarla seviyesine gelmesi beklenen, hasat ile birlikte bunun daha da düşme ihtimalinin yükselmesi bu durumunda iç piyasayı bozup yerli üreticiyi mağdur etmesi ihtimali üzerine bir dizi girişimde bulunduklarını bu girişimlerden de sonuç alınacağını umduklarını ancak tarladaki ürünün ve ürünü hasat etmek zorunda olan üreticinin beklemeye tahammülü kalmaması üzerine yerli üreticinin alın terini korumak için Konya Şeker olarak devreye girdiklerini söyleyen Başkan Konuk, “bizim hesabımızı kar üzerine yapma lüksümüz yok biz hesabımızı vefa üzerine yapıyoruz. Yani bizim tercihimiz ithal ürünle bilanço sefası sürmek değil çiftçiye vefa gösterip, bilançoyu çok çalışıp pozitife çevirmektir. Yani alırken varsın biraz fedakârlık edelim niyetimiz halis olduğuna göre Rabbim nasıl olsa satarken kazandırır dedik ve bu sene ayçiçeği alım fiyatını ithal ürün fabrika teslimi ton başına 1.550-1.570 TL olmasına rağmen ayçiçeği fiyatını yerli üretici ayçiçeğinden soğumasın diye o fiyatın ortalama %10 üstünde belirledik. Bu önemli bir yaklaşımdır. Bu şirketin kimin yanında olduğunun, önceliğinin yerli üretim ve yerli üretici olduğunun ispatıdır.
 
Biz bu fiyatı belirleyerek aslında bizim sektörümüzde faal olan ve ithal ürünü işleyen işletme ve markalara meydan okuduk. Onlara dedik ki, siz bizden girdiyi %10 ucuz alsanız da biz sizle rekabet edebiliriz dedik. Bizim kâr aşkımız yok memleket ve millet aşkımız var dedik. Milyonları feda ederiz Konya’daki, Türkiye’deki üretimi ve üreticiyi feda etmeyiz, ezdirmeyiz dedik. Bu ülkenin, Konya’nın çiftçisi üretimden vazgeçmesin ki, paramız dışarıya akmasın, bizim çiftçimiz ayakta kalsın dedik. Bu bir tavırdır, bu bir yaklaşımdır.
 
Biz bu yaklaşımımızı yıllardır sürdürüyoruz sürdürmekte de kararlıyız. Hükümetimizin yerli tüketimin yerli üretimle karşılanması yönünde bir ilke kararı var. Biz bu ilke kararı çerçevesinde yerli üreticinin ayçiçeği üretimine devam etmesi ve üretimini arttırarak ayçiçeğinde ithal ikamesini tamamen ortadan kaldırmak için üretici için ayçiçeği üretimini cazip halde tutmamız gerektiğini, bunun için de ayçiçeğinden üreticinin para kazanması gerektiğini ısrarla anlattık.
 
 
Lokomotiflik vazifesini üstlendik
 
Anlatmakla da kalmadık, uygulamalarımızla bu yaklaşımın lokomotifliğini yaptık. Tabiri caizse demokrasi nöbeti gibi ayçiçeği nöbeti tuttuk, ithal ürünün haksız rekabetinden üreticiyi elimizden geldiğince koruduk. Dünya pazarlarında yaşanan dalgalanmanın, özellikle her hasat sezonunda oluşan dalgalanmanın bir ticari oyun olduğunu, ayçiçeği ihracatçısı ülkelerin bu fiyat hareketleriyle hasat sezonlarında ithalatçı ülkelerin üreticileri için üretimin cazibesinin azalmasını sağlayarak aslında kendi ticaretlerini koruduklarını, hasat sezonu sonrası fiyatlara pik yaptırarak bir ticari kayba uğramadıklarını, bizim gibi ülkelerdeki yerli üretimle haksız rekabet ortamı oluşturarak kendilerine bağımlılığın sürmesi için zemin oluşturduklarını biliyoruz.
 
Yağlı tohumlarda, özellikle de ayçiçeğinde ithalatçı pozisyonumuzdan kurtulmak için ayçiçeği üreticisinin özellikle hasat sezonunda ithal ürün baskısından kurtulması gerekiyor. Bunun yolu da ürün fiyatından geçiyor. Biz Konya Şeker olarak verdiğimiz ve ithal ürün fiyatları düşünüldüğünde tolere edilebilir en üst sınırdan belirlediğimiz fiyat ve uyguladığımız fiyat politikasıyla yerli üretimi desteklemek için bir kooperatif iştiraki olarak sorumluluğumuzu deruhte etmeye gayret ettik ve iç piyasanın üretici lehine iyi fiyatlarda oluşması için lokomotiflik vazifesini üstlendik.
 
 
Optimum bir ürün fiyatı
 
Biz fiyatımızı olabildiğince erken açıkladık. Her sene olduğu gibi yine en erken fiyat açıklayan kurumlardan biri olduk çünkü Konya Şeker gibi ülke piyasasını da etkileyecek bir fiyat açıklarken olabilecek en yüksek fiyatı açıklayıp Konya Şeker’e ürün veren üreticiler gibi Türkiye’nin her yerindeki ayçiçeği üreticisinin de daha çok kazanması için. Ayçiçeğinde fiyat belirlerken biz tek bir şeye bakıyoruz, üreticinin alın terinin karşılığı olacak, yine üreticinin sahibi olan işletmenin ayakta duracağı bir fiyat. Bizim baktığımız tek denklem budur. Yani üreticinin memnun olacağı ancak altın yumurtlayan tavuğun da heder olmayacağı optimum bir ürün fiyatı. Bizim baktığımız ve hassasiyet gösterdiğimiz husus budur. Biz bir üretici kuruluşuyuz ve biz sanayi tesislerimizi ve ticari faaliyetlerimizi üreticimize daha çok kazandırabilmenin aracı olarak görüyoruz.
 
Tesislerimizde binlerce insanın hakkı var. Üreticimizin hakkının başka bir üreticiye geçmemesini sağlamak bizim için yegâne kriterdir. Kâr derdinde olmadan bir ton hamyağı satabileceğimiz en yüksek fiyatı baz alarak o ham yağın elde edilebileceği ürün miktarına göre ayçiçeği fiyatını belirlediğimizin, üreticiye verilebilecek en yüksek fiyatı verdiğimizin özellikle bilinmesini istiyorum. Bu bilinmeli ki, bu tesis ayakta kalıp bir yıllığına değil, yıllarca üreticinin tarladaki üretimine teminat oluşturabilsin. Bu sene de hem iç hem dış piyasaların seyrine göre çalışmamızı yaptık, ithal ürün nedeniyle üreticinin zarar görmemesi için her kapıyı aşındırdık, ithal sopasını üreticinin sırtından kaldırılmasını sağladık ve üreticimize verebileceğimiz en iyi fiyatı vermek için imkânları bir değil, birkaç kez zorladık ve üreticimizin memnun olacağı, kurumumuz için de risk teşkil etmeyecek bir fiyatı belirledik. Belirlediğimiz fiyatın hayırlı olmasını diliyor, üreticimize, çiftçimize kazançlı, bereketli hasatlar temenni ediyorum” dedi.
 
 
KONYA, AYÇİÇEĞİNDE ÜÇÜNCÜ SIRADA
 
Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre Konya, ayçiçeği üretiminde Türkiye üçüncüsü. 2015 yılında 1 milyon 284 bin 677 dekar alanda 267 bin 12 ton ayçiçeği üretimiyle (%15,9) Tekirdağ birinci, 984 bin 61 dekar alanda 226 bin 573 ton ile (%13,5) Edirne ikinci oldu. Konya’da ise toplam 460 bin 376 dekarlık alanda 210 bin 307 ton ayçiçeği üretildi.
 
İstatistiklere göre Konya, dekar başına 457 kg ayçiçeği üretimiyle ayçiçeği verimi açısından Türkiye’de birincisi sırada yer aldı. 2015 yılı ayçiçeği verimi açısından Konya’yı dekar başına 414 kg ile Aksaray, 390 kg ile Gaziantep, 376 kg ile Muğla ve 349 kg ayçiçeği ile Eskişehir izledi. Türkiye genelinde ise 2015 yılında 5 milyon 689 bin 950 dekar alanda 1 milyon 500 bin ton ayçiçeği üretildi.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2016, 16:35:13 »
Bayraktar: Ayçiçeği Referans Fiyatından Memnunuz
 04-09-2016 11:13 
Bayraktar: Ayçiçeği Referans Fiyatından Memnunuz
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeğinde referans fiyat uygulamasında TZOB’un talebinin karşılandığını bildirerek, “talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bahar aylarında ekimi yapılan ayçiçeğinde, hasadın Akdeniz Bölgesinde Ağustos ayında tamamlandığını, en fazla üretimin yapıldığı Marmara Bölgesinde ise devam ettiğini belirtti. Geç ekim yapılan bazı alanlarda ekiliş sonrası yağış gerçekleşmediği, bu durumun ve aşırı sıcaklıkların bazı alanlarda verimde azalmaya neden olduğu bilgisini veren Bayraktar, her ne kadar lokal olarak bazı alanlarda verim kaybı beklense de, bu yıl ülke genelinde Mayıs ayı yağışlarının normallerin üzerinde gerçekleşmesinin ayçiçeği üretimi için faydalı olduğunu vurguladı.

-“Referans fiyatta talebimiz karşılandı”-

Hasadın devam ettiği bugünlerde piyasada ayçiçeği fiyatlarının oluşmasında etkili olan Trakyabirlik’in, avans fiyatını yüzde 7,1 artırdığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Trakyabirlik’in açıklamasının ardından serbest piyasada da bir miktar fiyat artışı görüldü.

Ayçiçeğinde ithalata da dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticilerimiz, 640 dolar olan referans fiyatın yükseltilmesini talep ediyorlardı. Bu talebi Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye ilettik. Dün ayçiçeğinde referans fiyat, 640 dolardan 750 dolara çıkarıldı. Ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranı da 1 Eylül 2016 tarihinde yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltildi.

Talebimiz üzerine ayçiçeğinde referans fiyatın 640 dolardan 750 dolara çıkarılmasını, ayrıca ayçiçeği yağında gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 67,5’e yükseltilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Hasat zamanında çiftçinin elinde mal varken, referans fiyatın yüksek tutulması, malın yok pahasına elden çıkarılmaması için bir gereklilikti, bu yerine getirildi. Bu düzenlemeler fiyatlara olumlu yansıyarak üreticimizin zarar görmesini engelleyecek; çiftçimizi ayçiçeği üretimine teşvik edecektir.”

-Yağlı tohum ithalatı 4,3 milyar dolardan 3,5 milyar dolara indi-

Yağlı tohum, bitkisel yağ ve küspe ithalatı için ödenen döviz tutarının 2015 yılında yüzde 18,5 düşüşle 4,3 milyar dolardan 3,5 milyar dolara gerilediğini, ülkemizin geçen yağlı yağlı tohumlara 806 milyon dolar daha az döviz ödediğini belirten Bayraktar, “bu ekonomimiz için önemli bir kazançtır. Ayçiçeği/buğday fiyat paritesi ayçiçeği üretimi için önemlidir. Ayçiçeği/buğday fiyat paritesi 2’nin altına düşünce üretici ayçiçeği yerine buğdayı tercih ediyor. Bitkisel yağ ithalat etmek için milyarlarca dolar harcadığımız düşünülürse bu paritenin önemi daha iyi anlaşılır. Yağlı tohum üretim açığımızın kapatılması, yurtdışına milyarlarca dolarlık döviz ödenmemesi için üretimi desteklenmeye devam etmeliyiz” dedi.

Bayraktar, 2016 yılında dünyada 24 milyon 384 bin hektar alanda ayçiçeği ekildiğini, 2015 yılında 39 milyon 342 bin ton olan dünya üretiminin bu yıl yüzde 10,1 artışla 43 milyon 384 bin tona çıkmasının beklendiğini belirtti. Dünya ayçiçeği üretiminin yüzde 31,2’sini Ukrayna, yüzde 23,1 Rusya, yüzde 19,5’inin ise başta Fransa, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından gerçekleştirildiği bilgisini veren Bayraktar, bu ülkeleri Arjantin, Çin, Türkiye ve ABD’nin takip ettiğini, Türkiye’nin toplam ayçiçeği üretimindeki payının yüzde 3,9’u bulduğunu vurguladı.

-Üretim artırıyor-

Bu yıl Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 0,24 gibi düşük bir azalmayla 1 milyon 676 bin 750 ton ayçiçeği üretimi beklendiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“En önemli yağlı tohum bitkimiz ayçiçeğinde üretim alanı da verim de üretim de artıyor. Son 10 yılda ekim alanları yüzde 12, verim yüzde 33, üretim yüzde 49 arttı. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, verim artışı ve Çukobirlik’in ayçiçeği alımına başlaması gibi sebepler ayçiçeği üretimini artırdı.

Ülkemizde üretilen yağlı tohumlu bitkiler içinde ayçiçeğinin payı yüzde 46,7’dir. Ülkemizde halkın genelde bitkisel yağ olarak ayçiçeğini tercih etmesi ayçiçeğinin önemini artırmaktadır. Yağ tüketiminin yanı sıra çerezlik tüketim amaçlı da üretim yapılmaktadır.

-Üretimin yüzde 87,2’si üç bölgeden; Marmara birinci-

Yağlık ayçiçeği üretimi ülke geneline yayılmış olmakla birlikte üç bölgede yoğunlaşmıştır. Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 87,2’si Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Marmara bölgesi toplam üretimden yüzde 54,8 oranında pay alırken, İç Anadolu bölgesi yüzde 21,1, Karadeniz Bölgesi yüzde 11,3 pay almaktadır.

-4 il üretimin yüzde 60’ını sağlıyor-

Ayçiçeği üretiminde il düzeyinde de yoğunlaşma vardır. Toplam 4 ilin üretimleri toplam üretimin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu illerden Tekirdağ toplam üretimin yüzde 17,8’ini tek başına karşılayarak ilk sırada yer almaktadır. Tekirdağ’ı, Edirne, Konya ve Kırklareli takip etmektedir. Bu illerimizi sırasıyla Adana, Çorum, Aksaray, Tokat, Çanakkale ve Samsun izlemektedir.”

-Sulama verimi yüzde 100 artırıyor-

Ayçiçeği tarımının Türkiye’de bazı bölgeler hariç genelde kuru koşullarda yapıldığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ayçiçeği bitkisi oluşturduğu kuvvetli ve derinlere inen kök sistemi nedeniyle kurağa nispeten dayanıklı bir bitkidir. Ancak, bitki sulandığında yüzde 100’e yakın verim artışı sağlanabilmektedir. Bu nedenle ayçiçeğinde sulamaya yönelik teşvikler artırılmalı ve bu tür uygulamalar desteklenmelidir. Sulamada kullanılan elektrik fiyatları makul bir seviyeye getirilmelidir.

Üretici için alım garantisi çok önemlidir. Yağlı tohumlu ürünlerden üretimin yaygın olduğu ayçiçeğinin Trakyabirlik, Karadenizbirlik, Çukobirlik ve Pankobirlik’e bağlı Konya Şeker tarafından alınmasının garanti edilmesi üretimin gerçekleştirilmesi için önemli bir etken olmaktadır.

Tarım Satış Kooperatiflerinin etkili bir çiftçi örgütü olarak devam etmesi sağlanmalı, yeni finans kaynakları oluşturulmalı, ekonomik kayıplara neden olan depolama koşulları iyileştirilmelidir.

Ayçiçeği üretiminin artırılabilmesi bakımından münavebe durumu gözden geçirilerek, bu yolla ekim alanında artış sağlanmalıdır.”

Çevrimdışı Cebrail68

Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2016, 17:36:17 »
Bölgemiz Aksaray
Pazarda Şuan Yağlık Ayçiçek Fiyatı 1500-1700 Tl Arası
Çerezlik Ayçiçek Fiyatı 1800-3000 Tl

Çevrimdışı triticum

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #13 : Ekim 28, 2016, 17:41:27 »
1640 tl ton. Yağ oranını sormadım.

Çevrimdışı DuSTeRo

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #14 : Ekim 28, 2016, 19:58:20 »
1640 tl ton. Yağ oranını sormadım.

40 tır muhtemelen

Çevrimdışı of@s

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #15 : Ekim 28, 2016, 20:08:15 »
Bölgemiz Aksaray
Pazarda Şuan Yağlık Ayçiçek Fiyatı 1500-1700 Tl Arası
Çerezlik Ayçiçek Fiyatı 1800-3000 Tl
Yağlık fiyatları bu civarda ama çerezlik sizin orada ucuzmuş. Burada 4.750₺ satıldı ekim ayı ortalarında.

Çevrimdışı triticum

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #16 : Aralık 08, 2016, 20:29:33 »
Emin tarım

%40 yağ 1800 tl/ton, 15 kuruş yağ primi.

Çevrimdışı Eminyarkın

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #17 : Ocak 21, 2019, 21:28:12 »
Çerezlik ayçiçeğini 5 tlden verdik kalibre 92-255, yaz aylarında yarısını 5,850 tlden satmışdık fiyatlar geri geldi

Çevrimdışı Vatansever

Ynt: Güncel Ayçiçek Fiyatları
« Yanıtla #18 : Ağustos 08, 2019, 12:30:23 »
Bakan Pakdemirli, 40 yağ için 2500 TL/ton fiyat açıklamış.

Girdilerde %40 enflasyona maruz kalan çiftçiye, yetiştirdiği ürün için %8,5 fiyat artışı uygun görülmüş.