toprakbilgi.com

Gönderen Konu: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***  (Okunma sayısı 1552 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« : Haziran 18, 2019, 15:22:04 »
Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük traktör fabrikasıydı: Uzel Holding yağmalanıyor

Türkiye’nin en büyük traktör fabrikasıyken, aile üyeleri arasındaki anlaşmazlık sonucunda kapısına kilit vurulan Uzel Holding yağmalanıyor.


Fotoğraflar: DHA
Maaş alamayan güvenlikçilerin çekilmesiyle sahipsiz kalan fabrikanın milyonlarca liralık üretim bantları ve traktörler parça parça çalınıp götürülüyor.
Türkiye’nin en büyük traktör fabrikasıyken aile üyeleri arasındaki anlaşmazlık sonucunda kapatılan, yeri İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde olan Uzel traktör fabrikası, hurdacıların uğrak yeri oldu. Maaş alamayan güvenlikçilerin terk etmesiyle sahipsiz kalan fabrika yaklaşık iki aydır yağmalanıyor.

Üretim bantları, traktörler, klimalar, torna makineleri, tezgahlar, masalar, sandalyeler yerlerinden sökülerek götürülüyor. Tüm kapıları açık olan fabrikaya gelen yağmacılar topladıkları malzemeleri hurdacıya satıyor.


‘Her gün bir sefer geliyorum, harçlığımı çıkartıyorum’
Parasız kaldığı zamanlar fabrikadan hurda topladığını belirten bir kişi şunları söyledi: “Ben hurdacı değilim, demirci değilim, bir sabah buradan geçerken bir baktım 10-15 kağıtçı birden geçiyor. Ben de parasızdım o gün, bir girdim baktım herkes demir alıyor. Ben de başladım demir almaya, her gün bir sefer geliyorum harçlığımı alıyorum çıkıyorum. Genelde kağıtçılar geliyor. Suriyeliler, Pakistanlılar büyük motorları götürüyorlar. Bu üç dört aydır devam ediyor. Hiç bir güvenlik önlemi yok terk edilmiş durumda.”


http://www.diken.com.tr/bir-zamanlar-turkiyenin-en-buyuk-traktor-fabrikasiydi-uzel-holding-yagmalaniyor/

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2019, 18:26:14 »
Yazik ki cok yazik. Halen o fabrikanin ekmegini yiyen bir suru ciftci ve esnaf var bu memlekette. Fabrika sahiplerinin Allah cezasini versin bu kadar karaktersizlik olmaz mahfettiler herseyi.

Çevrimdışı YılmazÖzşirvan

Ynt: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2019, 23:04:32 »


İçeride binlerce liralık cnc tezgahları,traktörler.ekipmanlar doluymuş.

Hırsızlar(başka bir sıfat yok) her gün gelip yağmalıyorlarmış.Bence devletin acilen koruma ataması veya el koyması lazım madem fabrikayı yönetemiyorlar ellerinden alınsın.

Çevrimdışı Stronger

Ynt: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« Yanıtla #3 : Haziran 27, 2019, 09:37:24 »
Kimse adamın elinden fabrikasını alamaz. Devlet öyle el koyamaz. Şu an ki ekonomik koşullarda ülkede bir şey üretmek ve satmak çok zor. Her şey dışarıdan geliyor. Devletin şu an ki politikası üreticiyi korumuyor. Diğer mevzu ise fabrikanın yeri. Evet fabrikanın yeri çooook kıymetli bir yer. O fabrikanın olduğu yere eğer belediye ile fabrika sahibi anlaşabilirse çok büyük bir site yapılabilir. Daire fiyatlarınında milyonun üstünde olacağını düşünürsek 1000 2000 adet daire yapılsa hesaplayın ortadaki rantı. O yüzden  fabrika sahibi de belediye de herkes memnun. Devir inşaat ve site yapma devri.

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« Yanıtla #4 : Haziran 27, 2019, 13:32:46 »
Bu fabrikanin sahibi bekcisi yokmu allahaskina. Orada nostalji traktorler var onlar bile servet degerinde. Getirirsin birini deger tespiti yaptirip toptan satarsin alan da amacina uygun kullanir parcalayip atmaz bu makinalari. Cok garip ve uzucu bir durum gercekten.

Çevrimdışı YılmazÖzşirvan

Ynt: ***UZEL fabrikası yağmalanıyor***
« Yanıtla #5 : Haziran 27, 2019, 21:37:30 »
işçiler 11 yıldır tazminatlarını bekliyorlarmış,yanlış anlamadıysam ihaleyi sahiplerden biri değerinin çok altına almış ve işçilerin tazminatları yine ödenmemiş.Bazı işçiler fabrikayı koruyormuş;''emeğimizi alın terimizi koruyoruz''.