toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor  (Okunma sayısı 918 defa)

Çevrimiçi of@s

Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« : Şubat 08, 2019, 10:57:15 »
Gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından iktidar çalışma başlattı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, belediyelerin sebze meyve satışına haftaya başlayacağına söyledi.

İstanbul İhracatçılar Çalıştayı'nda konuşan Albayrak, "Tüm yaşanan süreçlerde fırsatçılıkla hareket eden birilerine, milletimizin cebindeki parasını pul etmesine, sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetine vatandaşlarımıza sunacağımız adımları önümüzdeki haftaya görmeye başlayacağız" diye konuştu.

FIRSATÇILARLA MÜCADELE EDİLECEK

Albayrak, yaptıkları araştırmalara göre fırsatçıların seçim gündemini de fırsata çevirmek için çalıştığını savunarak, "Sivri biber, domates, patlıcan... Bu ay sivri biber ne oldu? İhracatçımız bunu mu konuşacak? Türkiye bunu mu konuşacak? Biri oradan stokluyor, biri bilmem ne yapıyor. Kimse kusura bakmasın. Bu fırsatçılık 82 milyonun cebine kastediyorsa kabul edilebilir bir şey değil. Son gelen bilgiler çok enteresan şeylerin döndüğünü gösteriyor. Bununla ilgili en ağır adımlar atılacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Devletin olduğu bir ortamda hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını vatandaşımız kısa sürede görecek" diye konuştu.

DÖNÜŞÜN SÜRECİ ÜZERİNDE ANONS YAPILACAK

Albayrak, Hal Yasası'yla birlikte tarladan sofraya tüm bu süreçlerin altyapısını güçlendirecek profesyonel bir dönüşüm sürecinin çok yakında devreye alınacağına işaret ederek, bu hafta seracılıkla ilgili yeni yatırım ve dönüşüm süreciyle alakalı bir anons yapılacağını anlattı.

RESME BAKTIĞIMIZDA İNANILMAZ CAZİP

Albayrak, modern seracılık altyapısının dönüşümüne dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Seracılık kapasitesinin yüzde 90'ından fazlası ibtidai. 'İki rüzgar esti, yıkıldı' yok. Yüksek kapasite ve verimlilik sağlayacak bir paketi Ziraat Bankası yarın Antalya'da açıklayacak. Resme baktığımda inanılmaz cazip. Nisan, mayıstan itibaren iklim koşullarıyla hızlı yatırıma geçilebilecek bir alan. Müthiş bir dönüşümü çok hızlı bir sürede başlatacağız. Tarımsal üretimi artırabilmek ve özellikle kış aylarında oluşan fiyat artışlarının önüne geçebilmek amacıyla... Çünkü biz ağırlıklı kış aylarında bu manipülasyonları görüyoruz. Sözde 2 fırtına, rüzgar esti. 2 bin dönüm sera etkilenmiş. Antalyanın kapasitesi 50 bin dönüm. Türkiye'de binde 8 etkilenmiş. Birileri kıyameti koparıyor. Bu tip olayların da önüne geçebilmek amacıyla güçlü bir plan ve program içerisinde destekleyecek bu paketi açıklayacağız."

https://www.tarimdanhaber.com/haber/guncel/belediyeler-sebze-ve-meyve-satisi-yapacak

Çevrimiçi of@s

Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2019, 11:19:31 »
Çeşitli zamanlarda gündeme taşınan ardından "Ülkede şok etkisi yapan bir haber!" ile rafa kaldırılan konu tekrar hortladı.
Konumuz üretici toptan fiyatı ile tüketici perakende fiyatı arasındaki makas.
Kendimden örnek vererek başlama vuruşu yapayım.
Geçtiğimiz sezon sofralık siyah çekirdekli üzümü hal teslim ortalama net 2,25tl/kg sattım. Pazar perakende fiyatı 4-5tl/kg arasında satılıyordu bu dönemde.
Verebileceğim diğer örnek sarı ( küçük ) nohut. Harmanda natürel halde 3-3,5tl/kg fiyatı vardı. Alınacak prim desteği buna ilaveten 0,5tl/kg. Semp pazarında 9-10tl/kg civarında satışı yapıldı.
Bu işe uzak olan kesim bunu "3 alıp 10" satıyorlar gibi algılasada durumun daha farklı olduğu kanaatindeyim.
Aradaki farkın makul olup olmadığını belki konu ilerledikçe ortaya koyabileceğiz. Ama henüz erken sanırım.
Aramızda toptancı hali ile benden fersah fersah fazla ilgili-bilgili arkadaşlar var.
Toptan fiyatının üzerine eklenen bildiğimiz, hatırladığımız kalemleri yazalım. Bu kalemlerin fiyata olan etkisi ise genelde spesifik durum arzediyor.
Yani her ürünün standart bir maliyeti olmuyor. Son derece değişken.
Bunlar, nakliye, hammaliye, raf ömrü, depolama masrafı, fire, sınıflandırma/boylama, vergi, aracıların ( genel masraflarının etkisiyle ) kar marjı gibi.
Burada tek günah keçisi halci değil. Çiftçininde elinde kendi ürününün değerini artırması için üzerine düşen görevler var.
Peki sizce?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

  • Admin
  • çok çok yazan üye
  • *****
  • İleti: 1895
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Yaş: 34
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2019, 14:05:03 »
Yahu direk et kıyma getirip marketlerdede sattılar .. neyi çözdü .. o neyi çözemediyse bu uygulamada aynı şeyi çözemez ..

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2019, 14:25:24 »
------------------sosyal medyadan----------------

30,00 TL'lik  rakıyı, vergilerle 125,00 TL'ye
2,00 TL'lik  akaryakıtı, vergilerle 6,00 TL'ye
1,36 TL'lik sigarayı, vergilerle 10,00 TL'ye
satan Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK;
tarlada 2,00 TL olan domatesin, şehirlerde 8,00 TL'ye nasıl satılabildiğini sorguluyor...

Çevrimdışı yenikentli123

Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2019, 14:54:31 »
Buyrunuz Ankara hali 1ay öncesi.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
 Antalyadan 2 liraya çıkan mala halde evirsende cevirsende 18-20 kiloluk kasaya 1 lira indi binde 1 lira nakliye en az %8 komisyon biner hammaliyeyi asgari ücretliye yaptiramazsin ... Hammal kamyon bazı indirir fiyatını ona göre belirler Pazarcı market v.s fire duser Kar koyar bakınız market raflarında üreticiden kaça çıktığı yazıyor künye sorguldiginizda kaç elden geçmiş kim kaça almış görebiliyorsunuz afaki rakamları ancak ithal ürünlerde yakalarsiniz

Çevrimdışı Ahmet Durak

Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #5 : Şubat 08, 2019, 16:56:04 »
Ya devlet günde 5-10 bin tl kazanan doktorundan müteahhidinden adamakıllı vergisini toplasa hakça dağıtsa ortalık güllük gülistanlık olacak. Dünyanın en zengin 26 kişisi 3 milyara fakire denk paraya sahipse batsın bu dünya. Hakça paylaşmayı bilmiyoruz bunu zorla da yaptıramıyoruz. Bakanın yeni havalimanı yanında hotel arazisi varsa daha ne desek boş.

Çevrimdışı Ahmet Durak

Ynt: Belediyeler Sebze-Meyve Satışına Başlıyor
« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2019, 17:06:44 »
Ya bu mevsinde ne biberi patlıcanı. Ben çocukken kışın domates yemiyodum aramıyordum da. Aha şimdi mersindeyim domates geliyor sofraya yine yemiyorum tat tuz yok hiç. Elbet fırsatçılar vardır ama bence devlet pazarlamaya,paketlemeye, ulaşım maliyetlerine odaklansın. Düzgün paketleme olmayınca firede çok oluyor. Üretim maliyetini gübresi ilacı işçiliği işe katmıyorum zaten. Bir sera kaç tlye kuruluyor bir naylon değişimi kaç tlye oluyo
bir akdeniz sineği belası çıktı tuta ayrı bir bela. Dönemsel kış ortasındaki dalgalanma bence. Ama sonuçta bu işi özel şirketlere (yandaşlara) verileceği kanaatindeyim. Keşke kooperatifçilik gelişse de herkes kazansa.