toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Elektrikte Küçük Üretici Modeli  (Okunma sayısı 1355 defa)

Çevrimiçi Demir

Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« : Ocak 18, 2018, 22:52:50 »
   Çanakkale'de faaliyet gösteren Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kaya, bireysel olarak binaların çatı ve cephelerinde güneş panelleri kullanılarak üretilen ihtiyaç fazlası elektriğin dağıtım şirketi üzerinden satılabileceğini belirtti.

   Kaya, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren, güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için lisanssız üretim başvurularına ve ihtiyaç fazlası elektriğin değerlendirilmesine ilişkin kararını değerlendirdi.

   Bu kararla, teknik aşamaların detaylandırdığını dile getiren Kaya, başvuru prosedürünün de kolaylaştırıldığını ifade etti.

   "Rüzgar enerjisi dahil değil"
   "Bugüne kadar kendi evinizin çatısında sadece kendi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla elektrik üretebiliyordunuz." diyen Kaya, şöyle devam etti:

   "Bu konuda zaman içinde bazı düzenlemeler yapılarak, bu üretimi kolaylaştırıcı kararlar alındı. Uzun zamandır beklenen, çatılarda bireysel elektrik üretimi konusu yasal bir yapıya kavuştu. Çatılarda üretilen tüketim fazlası elektrik şebekeye dağıtım şirketi üzerinden satılabilecek. Bunun için üretici abone çift taraflı elektrik sayaçlarıyla belirlenen miktarı diğer üreticiler gibi faturalandırarak tahsil edebilecek ancak söz konusu karar sadece çatı ve cephe uygulamalarını kapsıyor. Yani sadece bu alanlarda üretim tesisi kurabileceksiniz. Aynı zamanda sadece güneş enerjisi sistemleri ile üretim yapma hakkı tanıyor. Rüzgar gücünden yararlanarak elektrik üretimi yapmak veya hibrit sistemler için geçerli değil."

   Her abone tek hakka sahip olacak

   Çatısında güneşten elektrik üretmek isteyenler için genel şartın, aboneliklerinin bulunması olduğuna işaret eden Kaya, "Üretim ve tüketim aynı tesiste gerçekleşmek zorunda. Farklı üretim ve tüketim adreslerini kurul kabul etmiyor. Her abone, bir tek üretim hakkına sahip olacak, farklı yerlerde üretim hakkı varsa (ikinci konut, işyeri veya kooperatif vb) bu durumda sadece birinin tercih edilmesi gerekiyor." dedi.

   Ev sahibinin değişmesi halinde, yeni abonenin sadece bir bilgilendirmeyle tesisi üzerine alacağını, tesisin aynı koşullarda üretime devam edeceğini anlatan Kaya, faturalandırma ve hukuki prosedürlerde uygulama aşamasında kooperatiflerin öne çıkacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2018, 19:08:12 »
Buna acilen onem verilse cok iyi olur. Cunku elektrik fiyati da tipki akaryakit gibi oldu. Muazzam bir yekun teskil ediyor.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

  • Admin
  • çok çok yazan üye
  • *****
  • İleti: 1893
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Yaş: 34
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2018, 22:53:02 »
Buna acilen onem verilse cok iyi olur. Cunku elektrik fiyati da tipki akaryakit gibi oldu. Muazzam bir yekun teskil ediyor.
hemen evin çatısına yaptıryom

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2018, 00:34:38 »
Cinde miydi nerdeydi gormustum gunes tarlalarini. Muazzam bir gelir kapisi. Turkiyede de cok yerler var boyle dag tas. Tarimsal sulamaya elektrik saglasa bile yeter.

Çevrimiçi Demir

Ynt: Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2018, 00:36:15 »
Ben daha çok çiftlik sahiplerinin bu işi yapacağını düşünüyorum. Çiftlik binaları büyük olduğu için ek gelir kapısı olabilir. Hem kendi elektriğini üretir hem de fazlasını satar para kazanır.

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Elektrikte Küçük Üretici Modeli
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2018, 22:39:00 »
Çok bürokrasi be abiler. Benim 3 4 bin M2 çatı var . Bunu kaplalayalim dedik . Bir hikaye anlattılar. Allah razı olsun diye baz geçtik. Yoksa mis gibi iş ve herkes bunu yapsa ödemişte dusunesnize ne kadar rahatlar şebeke

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi