toprakbilgi.com

Gönderen Konu: McKinsey'in ilk recetesi tarima donus olacak  (Okunma sayısı 430 defa)

Çevrimiçi ydincbayram

McKinsey'in ilk recetesi tarima donus olacak
« : Eylül 30, 2018, 15:30:14 »
Ekonomi yonetimimiz  mckinseyy ile yola devam etme karari aldi. Tasvip etmiyorum.
Kinseyin ornek uygulamalarina bakacak olursak;
McKinsey’in de üretim kapasitesi,ana ürünleri,gelir gider dengesi,kriz sebepleri gibi pek çok farklı parametrenin olduğu ülkeler için hazırlayıp sunduğu tek bir reçete olması diğer ortak taraftı: ÖZELLEŞTİRME ve TARIMA DÖNÜŞ…
McKinsey, gittiği her ülkede aynı reçeteyi yazması ile meşhur: 1-Hemen ve acil olarak  ülkenin listelenecek varlıklarının özelleştirme yolu satışı 2-Ortaya çıkan istihdam açığının ise özelleştirmelerden doğan işsizliğin tarım sektörüne kanalize edilerek eritilmesi…
Yani McKinsey kestirme ve kabaca söyleyecek olursak “Sen tüm sanayi üretim tesislerini,para edecek tüm kuruluşlarını,bankalarını küresel devlere sat,özelleştir,üretim tesisin sanayin falan olmasın,tarım ülkesi olarak, dünyanın zengin ülkelerinin gıda ihtiyacını karşıla” diyor.
Bu arada McKinsey programlarını uygulayan ülkeler, ne var ne yok özelleştirme altında satıyorlar ve ülke ekonomisi kısa vadeli ancak sanal bir düzelme gösteriyor.
Bizimkilerin pek hosuna gidecegini sanmiyorum, hakkimizda hayirlisi olsun.

Çevrimiçi ydincbayram

Çevrimdışı Özgür

Ynt: McKinsey'in ilk recetesi tarima donus olacak
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2018, 15:50:07 »
Tarım olarak iyiye işaretmi?

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2018, 16:09:15 »
Tarım olarak iyiye işaretmi?
Tarim acisindan iyi isaret mi bilemiyorum ama balin varsa sinek bagdattan gelir derler. Her halukarda ortalik karisacak kanaatimce.
Zaten karisik olan durum iyice karmasik hale gelecek Ozgur.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2018, 20:25:17 »
Özelleştirilecek devlet kurumu kalmadı zaten. Varsa da satarlar,  zaten alıştılar.

Lübnan'da bu şirketten krizden çıkış için danışmanlık hizmeti almış. Şirketin önerisi yasal olarak esrar yetiştirme olmuş. Bizde bunu önereceklerini sanmam. Bakalım neler olacak.

Ayrıca cumhurbaşkanlığı sisteminin hazırlığında  danışmanlığını da bu şirketin yaptığı hakkında söylenti var.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2018, 20:40:39 »
Özelleştirilecek devlet kurumu kalmadı zaten. Varsa da satarlar,  zaten alıştılar.

Lübnan'da bu şirketten krizden çıkış için danışmanlık hizmeti almış. Şirketin önerisi yasal olarak esrar yetiştirme olmuş. Bizde bunu önereceklerini sanmam. Bakalım neler olacak.

Ayrıca cumhurbaşkanlığı sisteminin hazırlığında  danışmanlığını da bu şirketin yaptığı hakkında söylenti var.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Normal kafayla bu kriz cekilmez kafaniz guzel olsun cabuk atlatirsiniz demek istemisler sanirim Lubnan'da

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2018, 08:20:42 »
Aktarıldığı kadarıyla şirket fikir verecek ve bu şirketle anlaşma zaruret değil sadece bir tercih.
İmf ise verdiği programı uygulamak koşuluyla para ( kredi ) veriyor.
İmf'ye zorunluluk hissedildiği için gidiliyor ve istenmesede programa uyuluyordu.

Düşünelim, mevcut kişiler özellikle yabancı bir kimseden gerçekten tüm bakanlıklar için akıl ister mi?...

Yani " biz yapamıyoruz, bu işler nasıl olacak, bize bir yol gösterin." cümlesini kurarlar mı?

Şahsen pek ihtimal vermiyorum.

Tabi bütün yorumlar bu şirketi kendi hür iradeleri ile tercih etmeleri üzerine kurulu.

Bence 2 ihtimal var.

Ya bir para/güç kaynağı " bu şirketi danışman olarak seçip verdiği programa uygun hareket edeceksiniz ki bende size..." şeklinde zorunluluk getirdi.

Yada, özellikle iç ve ( kısmen/kısa süreli olarak ) dış piyasayı manipule etmek amacıyla, para karşılığı istenilen doğrultuda rapor tutması için kiralanmış bir şirket.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2018, 18:10:59 »

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2018, 22:26:35 »
McKinsey macerası sona erdi.