toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tarımsal desteklerde münavebe şartı bir yıl uzatıldı!  (Okunma sayısı 912 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Toprak yapısındaki bozulmaların ve artan zararlıların önüne geçmek için bitkisel üretim desteklerinde 2017 yılında getirilen münavebe şartı, bir yıl ertelendi. 2018 üretim yılından itibaren geçerli olacak münavebe şartına göre, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi durumunda üçüncü üretim için destek ödemesi yapılmayacak.

Tarımsal desteklerde münavebe şartı bir yıl uzatıldı!

Toprak yapısındaki bozulmaların ve artan zararlıların önüne geçmek için bitkisel üretim desteklerinde 2017 yılında getirilen münavebe şartı, bir yıl ertelendi. Bilindiği üzere Resmi Gazete'de 17 Eylül 2017 tarihinde yayımlanan tebliğ ile bitkisel üretim desteklerinde münavebe şartı getirilmişti. Ancak çiftçinin mağdur olmaması için 8 Haziran'da tebliğde değişiklik yapılarak münavebe şartı bir yıl uzatıldı. 2018 üretim yılından itibaren geçerli olacak münavebe şartına göre, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi durumunda üçüncü üretim için destek ödemesi yapılmayacak.

PAMUK ISRARI MÜNAVEBE ŞARTINI GETİRDİ
Özellikle pamuk gibi destek ödemesi yüksek olan ürünlerin arka arkaya her yıl ekilmesi, toprak yapısını bozarken, sulama alanında şebekelerin kontrolü de sağlanamıyordu. Bakanlık, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısının korunması, ürün deseninin çoğaltılması ve topraktaki organik madde miktarının artırılması için 2017 yılında bitkisel üretim desteklerinde münavebe şartını getirmişti. Tarımsal arazileri için önemli bir adım olan uygulama, çiftçi tam manasıyla hazır olmadığı için 8 Haziran'da yayımlanan tebliğ değişikliği ile bir yıl uzatıldı.

KALİTELİ MAKARNALIK BUĞDAY ÜRETİMİ ARTACAK
Münavebe şartının önemi açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesi örnek gösteriliyor. Bu bölgenin en kaliteli makarnalık buğday ekim alanı olmasına rağmen destek miktarının yüksek olmasından dolayı çiftçinin her yıl pamuk ektiğine dikkat çeken yetkililer, bitkisel üretim desteklerinde getirilen münavebe şartının hem toprak yapısını koruyacağını hem de ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin ekiminin artacağına dikkat çekiyor.

MÜNAVEBE ŞARTINDA YEM BİTKİSİ AYRICALIĞI
Bitkisel üretim desteklerine getirilen münavebe şartında şu önemli ayrıntının gözlerden kaçırılmaması gerekiyor. Bakanlık çiftçiyi hem münavebeye yönlendirmek hemde hayvancılıkta yem açığının kapatılması için önemli bir uygulamayı başlattı. Buna göre pamuk, mısır ve ayçiçeği gibi bitki gelişim süresi en fazla 6 ay olan ürünlerde aynı yıl boş kalan dönem için yem bitkisi ekilmesi durumunda münavebe şartı uygulanmış olacak ve ana ürün desteğinde herhangi bir düşme olmayacak.
10 MİLYON TON KABA YEM ÜRETİMİ YAPILACAK
Bu şekilde aynı yıl iki ürün alınmış olacak ve sadece 5.3 milyon dekarın üzerinde olan pamuk ekim alanlarında 10 milyon tonun üzerinde kaliteli kaba yem üretimi yapılarak hayvancılığın ihtiyacı karşılanmış olacak.

Çevrimdışı muhammet6347

Ynt: Tarımsal desteklerde münavebe şartı bir yıl uzatıldı!
« Yanıtla #1 : Ağustos 24, 2018, 07:55:38 »
Bilgilendirme için Teşekkürler

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #2 : Ağustos 27, 2018, 01:08:59 »
2017 den 2018 e çekilince 2020 den 2021 e mi kaydı şimdi münavebe ekimi
3 yıl üstüste ekim yapabileceğimize göre 

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2018, 01:33:05 »
2017 den 2018 e çekilince 2020 den 2021 e mi kaydı şimdi münavebe ekimi
3 yıl üstüste ekim yapabileceğimize göre
2018 ve 2019 da ayni urune destekleme alabilirsin. 2020 de destekleme alamiyoruz ayni urune Fatih.