toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tarım Bakanlığından Gübrede ÖTV Açıklaması  (Okunma sayısı 1509 defa)

Çevrimdışı Demir

Tarım Bakanlığından Gübrede ÖTV Açıklaması
« : Nisan 19, 2018, 22:38:24 »
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımda kullanılan kimyevi gübrelere yeni bir düzenlemeyle ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) getirildiği yönündeki haberler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

   "Tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, söz konusu haberlerde, bütün kimyevi gübrelere getirilmiş gibi gösterilmeye çalışılması doğru değildir.

   Zira yazı ve haberlerde konu edilen 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'nda "3824.99.96.90.68 GTİP'te yer alan ürünlere kilogram başına 0,939 TL ÖTV getirilmiştir.

   Bu Bakanlar Kurulu Kararı, ithalattaki ÖTV uygulamalarını kapsamaktadır. Karar'da yer alan birden fazla GTİP'le, farklı ürünlerin ÖTV oranları düzenlenmektedir. "3824.99.96.90.68 GTİP" içerisinde gübre ve gübre hammaddelerinin yanı sıra sanayinin değişik dallarında kullanılan farklı hammaddeler de bulunmaktadır.

   Bu GTİP'teki gübre ve gübre hammaddesi şeklinde yer alan ürünler; gübre sektöründe azot, fosfor ve potasyum içeren kompoze gübrelerde iz element katkısı olarak kullanılmaktadır. Bunun gübre imalatındaki kullanım oranı da % 1'den daha azdır.

    Diğer taraftan bu düzenleme kapsamında ÖTV'ye tabi olan gübre ve gübre hammaddesinin, toplam gübre ve gübre hammaddesi ithalatı içerisinde payı yüzde 1,9'dur. Yani ithal olarak gelen gübre ve gübre hammaddesinin yüzde 98'inden ÖTV alınmamaktadır.

   Çiftçimizin en önemli girdilerinden olan gübre, ilk kez 2005 yılında doğrudan destek kapsamına alınmıştır. Son 12 yılda üreticilerimize 7,5 milyar TL gübre desteği ödemesi yapılmıştır. Bu yıl ise 530 milyon TL ödenmiştir. Ayrıca 2016'da gübredeki KDV oranı % 18'den sıfıra indirilerek çiftçimize yıllık ortalama 1 milyar TL dolaylı destek sağlanmıştır.

   Dolayısıyla gübre konusunda çiftçimize gerekli her türlü desteğin verilmesine karşın; konunun, gübreye yeni vergiler getirildiği ve çiftçinin maliyetinin artırıldığı şeklinde ifade edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

TARIMDANHABER

Çevrimdışı Ali SARAÇ

  • Admin
  • çok çok yazan üye
  • *****
  • İleti: 1893
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Yaş: 34
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarım Bakanlığından Gübrede ÖTV Açıklaması
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2018, 00:13:38 »
%100 arttırsınlar organik tarıma dönelim , her vergi zammı bizim iyiliğimiz için ..

Çevrimdışı m.aygün 10

Ynt: Tarım Bakanlığından Gübrede ÖTV Açıklaması
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2018, 09:25:43 »
 
Bir şekilde her uygulama tarıma zarar veriyor.
Tarima uygun arazileri betonlaştiran  mi ararsın .Patlayıcı olmasın diye an gübreleri olmayınca üre ile isler her zaman uygun olmadı.
Atıklarını doğal alanlara bırakanlar.
Arazilerin miras yoluyla bölünmeleri.
Arazilerin tarımla ilgisi olmayanlara satılması devam ediyor.
Cok verimli arazilere;yıllar sonra ürün verecek ağaçlar ekerek ,bir şekilde atil birakilmasi
....
Maliyetler çok arttı.
Toprak tahlilinde iz elementler yeterli ve fazla çıktı .
Bende ,bu sene hesaplı gitmek için 20.20.0 kompoze kullandım.