toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Arpalarda sararmanın sebebebi zararlıymış  (Okunma sayısı 4319 defa)

Çevrimdışı azoxystrobin

Ynt: Arpalarda sararmanın sebebebi zararlıymış
« Yanıtla #50 : Şubat 13, 2018, 09:00:41 »
Dentis etkili mi afitlere ? Arkadaş dentis atıcak ?
Kontak etkilidir.
Etki süresi azdır.
Genellikle o anda ilacın temas ettiği zararlı etkisiz hale gelir.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #51 : Şubat 13, 2018, 15:24:49 »
Kontak etkilidir.
Etki süresi azdır.
Genellikle o anda ilacın temas ettiği zararlı etkisiz hale gelir.

Peki etki süresi uzun olan ilaçlar hangileri ve kaç ml. kullanmak gerekir? Daha önceki yorumunuzda birkaç tane ilaç yazmışsınız ama hepsi mi uygulanacak,ayrı ayrı mı ya da her hangi biri mi onu tam anlaşılır bir şekilde yazar mısınız?

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #52 : Şubat 14, 2018, 03:16:39 »
Gecmis olsun, dun bu konuda bir hocam ile konusuyorduk, daha sonra gordum konuyu. Arpa sari cuce virusu (BYDV) bulastiktan sonra tedavisi mumkun olmayan bir hastalik. Ustten yapilacak insektisit uygulamalari daha fazla yayilmasini onlemeye yonelik yapilabilir. Hastalik aphid'lerin bitkiyi isirdigi yerlerden bitkiye bulasiyor ve bulastiktan sonra o bitki icin yapilacak bir sey kalmiyor. Tespit etmenin metodlarindan biri tarlada obek obek ortaya cikmasi.

Sonra aklima soyle bir sey geldi, biz zabrus t. icin bugday tohumlarini Gaucho ile ilacliyoruz. Gaucho malum sistemik etkili bir insektisit, Kenya'da yapilan bir arastirmada Gaucho ile ilacli bitkilerde BYDV  tasiyicisi olan aphidlerin ilk asamada kontrol altina alinmasi ile verim kaybinin azaltilabilecegine dair bir calisma gordum. Ancak Gaucho hububat icin ulkemizde ruhsatli degil, dolaysiyla ileride boyle bir uygulama yapacak olursaniz bir uzmana danismanizda fayda var. 

Bununla birlikte aphidler her yerde bulunmasi normal ve kendileri hububata cok zarar vermeyen canlilar, ancak BYDV gorulmeye baslandiysa bolgedeki aphidlere virus bulasmis demektir. Hasta olan olmayan tum aphidleri yok etmek mumkun olmadigina gore, sonraki yillarda onlem plani yapmakta fayda var.

Tekrar gecmis olsun.

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #53 : Şubat 14, 2018, 08:49:23 »
Peki etki süresi uzun olan ilaçlar hangileri ve kaç ml. kullanmak gerekir? Daha önceki yorumunuzda birkaç tane ilaç yazmışsınız ama hepsi mi uygulanacak,ayrı ayrı mı ya da her hangi biri mi onu tam anlaşılır bir şekilde yazar mısınız?
Önerdiklerimden herhangi birini kullanmanız yeterli. Mümkünse 15 gün ara ile 2 sefer uygulayın.
İsterseniz 1 kez birinden, 1 kez birinden kullanabilirsiniz.
Ben olsam, bitkide aphid yoğunluğu ciddi şekilde göze çarpıyorsa ilk uygulamada Eforia veya Hunter kullanırım.Arkasından 15 gün sonra ucuz yollu sistemik Acetamiprid kullanırım.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #54 : Şubat 14, 2018, 19:11:18 »
Önerdiklerimden herhangi birini kullanmanız yeterli. Mümkünse 15 gün ara ile 2 sefer uygulayın.
İsterseniz 1 kez birinden, 1 kez birinden kullanabilirsiniz.
Ben olsam, bitkide aphid yoğunluğu ciddi şekilde göze çarpıyorsa ilk uygulamada Eforia veya Hunter kullanırım.Arkasından 15 gün sonra ucuz yollu sistemik Acetamiprid kullanırım.

Hocam az önce arpayı tekrar kontrol ettim. 4 gün önce uyguladığım dentis,söz konusu zararlıya hiç bir etki etmemiş. Çevrede ne kadar arpa varsa hepsinde bu zararlıyı gördüm. Elimle kontrol ettim yapışkan gibi.

Hafta sonu bölgemizde yoğun bir yağış tahmini var. Daha iyi bir etki için önümüzdeki hafta içi bana önerdiğiniz ilaçları uygulayacağım.

Sizden iki sorunun cevabını rica ediyorum.
1- eforia,hunter ve 15 gün sonra kullanılacak acetamiprid için dekara kaç ml. uygulanmalı?
2- yukarıdaki ilaçlara fulvik asit ve toz gübreyi "dekara/100 ml."  gibi düşük dozda eklesek bir sorun olur mu?

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #55 : Şubat 15, 2018, 09:19:34 »
Hocam az önce arpayı tekrar kontrol ettim. 4 gün önce uyguladığım dentis,söz konusu zararlıya hiç bir etki etmemiş. Çevrede ne kadar arpa varsa hepsinde bu zararlıyı gördüm. Elimle kontrol ettim yapışkan gibi.

Hafta sonu bölgemizde yoğun bir yağış tahmini var. Daha iyi bir etki için önümüzdeki hafta içi bana önerdiğiniz ilaçları uygulayacağım.

Sizden iki sorunun cevabını rica ediyorum.
1- eforia,hunter ve 15 gün sonra kullanılacak acetamiprid için dekara kaç ml. uygulanmalı?
2- yukarıdaki ilaçlara fulvik asit ve toz gübreyi "dekara/100 ml."  gibi düşük dozda eklesek bir sorun olur mu?

Eforia (30ml/da) veya Hunter(15ml/da) + % 20 Acetamiprid etkenli ilaçlar (10 gr/da) uygulanır.
Yaprak gübreleri ile uygulanmasında sakınca yok.

Çevrimdışı Cenap

Çevrimdışı Cenap

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #58 : Şubat 16, 2018, 00:06:10 »
Eskiden duyardim bugday tarlasinda muhakkak birkac tane agaciniz olsun birbirine uzak derlerdi. Sonradan bunlarin zararlilara karsi mucadele eden canlilara konaklik yaptigini ogrendim. Acaba bizlermi agaclari sokerek basimiza bela ettik bu canlilari. Biyolojik dengeyi mi bozduk acaba?

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #59 : Şubat 18, 2018, 03:01:57 »
Eskiden duyardim bugday tarlasinda muhakkak birkac tane agaciniz olsun birbirine uzak derlerdi. Sonradan bunlarin zararlilara karsi mucadele eden canlilara konaklik yaptigini ogrendim. Acaba bizlermi agaclari sokerek basimiza bela ettik bu canlilari. Biyolojik dengeyi mi bozduk acaba?

Abi bu konuda badem, dut, seftali gibi ozlu agaclar faydali, bu agaclarin ustunde yasayan bir takim organizmalar sune yumurtalarini yiyorlar...

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #60 : Şubat 18, 2018, 20:15:50 »
Abi bu konuda badem, dut, seftali gibi ozlu agaclar faydali, bu agaclarin ustunde yasayan bir takim organizmalar sune yumurtalarini yiyorlar...
Haklilik paylari var demekki.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #61 : Şubat 18, 2018, 22:18:22 »
En iyi biyolojik mücadele yöntemlerinden biri bu. Özellikle güvem dediğimiz kısa, dikenli, lacivert/mor renkli yuvarlak meyveleri olan yabani bir bitki.

Sünenin baş düşmanı olan sineklerin en sevdiği konak noktası.

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #62 : Şubat 25, 2018, 14:33:24 »
Artik bugday tarlalarinin cevresindeki caliliklara bile dokunmuyorum. Bilakis her yil genislemesi de sorun degil artik.