toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğdayda Pas ilacını kaç sefer atıyorsunuz?  (Okunma sayısı 14351 defa)

Çevrimdışı aenema

Buğdayda Pas ilacını kaç sefer atıyorsunuz?
« : Ocak 31, 2020, 11:38:46 »
Selamlar, buğdayda genelde makper ve input kullanıyoruz. Bir kez daha atılsa ne faydasını görürüm ?

İnputtaki conazole içeriği çok farkettiriyor atılmayan yerle 10-15 gün kadar yeşil kalmasını sağlayabiliyor atılmayan yerlere göre.

Bir kez daha atsak input değil de farklı ne önerirsiniz koruma amaçlı ? Daha az maliyetli bişey mi kullansam conazole içeriği olan? Operamax için çok olumlu yorumlar okuyorum ancak inputtaki conazole miktarının yarısı kadar içermiyor.

Fiyat olarak inputa göre daha ucuz mu ? Ne önerirsiniz ? Sizler nasıl uygulamalar yapıyorsunuz ve hangi sonuçları aldınız ?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 349
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buğdayda Pas ilacını kaç sefer atıyorsunuz?
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2020, 13:25:57 »
pas icin bu sene acanto plus + düet kullanıcaz bir çiftlikte ...
inputa muadil alternatif olarak altis premier var hektaşın 300 tl 5 ltsi dekara 200 gr gibi uygulanıyor conazole var ondada .. dekara uygulama dozlarından maliyet ve dekara düşen conazole miktarını bi karşılaştırın isterseniz ..

Çevrimdışı aenema

« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2020, 14:29:44 »
Bakayım hocam input aşırı pahalandı cidden kullanılacak gibi değil. Acaba Operamaxı 200ml yerine 150 ml şeklinde iki sefer kullansam mı diye düşünmeye başladım ama canazole olarak dekara kaç gram gelmeli ondan emin değilim ancak inputtaki yüksek canazole'un etkisinden çok memnunum. Millet arpa biçerken bizim buğdaylar hala yeşil olabiliyor. Balıkesir Bandırma bölgesi bahar yağışları çok yoğun olabiliyor. Bu dediğiniz ürünü de inceleyeceğim sağolun

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2020, 14:34:05 »
Bakayım hocam input aşırı pahalandı cidden kullanılacak gibi değil. Acaba Operamaxı 200ml yerine 150 ml şeklinde iki sefer kullansam mı diye düşünmeye başladım ama canazole olarak dekara kaç gram gelmeli ondan emin değilim ancak inputtaki yüksek canazole'un etkisinden çok memnunum. Millet arpa biçerken bizim buğdaylar hala yeşil olabiliyor. Balıkesir Bandırma bölgesi bahar yağışları çok yoğun olabiliyor. Bu dediğiniz ürünü de inceleyeceğim sağolun
yogun pas tehlikesi varsa maliyetine bakmayın input 17 tl gibi maliyeti .. 800-850 arasıymış 5 ltsi .. en ucuz 10 tl gibi oluyor canazole ile 7 tl icin değer mi değmez mi bilemiyorum

Çevrimdışı muhammet6347

« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2020, 15:14:17 »
pas icin bu sene acanto plus + düet kullanıcaz bir çiftlikte ...
inputa muadil alternatif olarak altis premier var hektaşın 300 tl 5 ltsi dekara 200 gr gibi uygulanıyor conazole var ondada .. dekara uygulama dozlarından maliyet ve dekara düşen conazole miktarını bi karşılaştırın isterseniz ..
Ali hektaş Altis de dikkatli olmak lazım geçen sene bir çiftçi Altis ile deniz yosunu karışımı kullanmisti buğdayda fitotoksite yapmıştı 150 dekar buğday telef oldu

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı aenema

« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2020, 15:15:58 »
Valla hocam tabiki de değmez. Makper ve İnput üzerine bir sefer daha pas tehlikesi olmasa da koruma maksatlı 3. bir uygulama yapmak istiyorum bunun içeriğinde de iyi bir oranda Conazole olmasını istiyorum diyelim.

İnput + başka bir ürün ya da farklı hangi ürünler daha iyi performans sağlar onu merak ediyorum.

Nisan başında input attık diyelim 1 ay yarayışlı oldu ancak etkisinin azaldığı anda bir kez daha Conazole içeriği yoğun birşey uygularsam sütte biraz daha uzun kalmasını sağlarım diye umut ediyorum. Haziran 20 - Temmuz başına kadar devam edebiliyor hasat dönemi. Bu sürenin daha verimli geçmesini sağlamak lazım.

Hatta beraberinde potasyum nitrat da ilave etmeyi düşünüyorum bu yıl ilk kez biraz üre ile birlikte

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2020, 18:05:56 »
Ali hektaş Altis de dikkatli olmak lazım geçen sene bir çiftçi Altis ile deniz yosunu karışımı kullanmisti buğdayda fitotoksite yapmıştı 150 dekar buğday telef oldu

doğrudur , bunun kaynağının ne oldugu araştırıldı mı acaba ?

Valla hocam tabiki de değmez. Makper ve İnput üzerine bir sefer daha pas tehlikesi olmasa da koruma maksatlı 3. bir uygulama yapmak istiyorum bunun içeriğinde de iyi bir oranda Conazole olmasını istiyorum diyelim.

İnput + başka bir ürün ya da farklı hangi ürünler daha iyi performans sağlar onu merak ediyorum.

Nisan başında input attık diyelim 1 ay yarayışlı oldu ancak etkisinin azaldığı anda bir kez daha Conazole içeriği yoğun birşey uygularsam sütte biraz daha uzun kalmasını sağlarım diye umut ediyorum. Haziran 20 - Temmuz başına kadar devam edebiliyor hasat dönemi. Bu sürenin daha verimli geçmesini sağlamak lazım.

Hatta beraberinde potasyum nitrat da ilave etmeyi düşünüyorum bu yıl ilk kez biraz üre ile birlikte
mantıklı

Çevrimdışı muhammet6347

« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2020, 18:27:01 »
doğrudur , bunun kaynağının ne oldugu araştırıldı mı acaba ?
mantıklı
Son görüştüğüm de ilacı satan bayi arkadaş aynı karışı azimut 320 sc de kullandığını hiç bir sıkıntının olmadığını  yalnızca Altis de fitotoksite yaptığını söyledi bayi arkadaş 57 bin TL tazminat ödedi

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #8 : Ocak 31, 2020, 19:16:04 »
Ben geçen yil sari pasa rastladığım gün soligor kullandim...bir hafta her gün takip ettim .ama pas genişleyerek çoğalmaya devam etti..gittim opera max aldim..tam 13 gün sonra kullandim ve çoğalmasını durdurdum.ve hasata 2 ay vardi...o süre boyunca de koruduğunu gozlemledim..opera max tan vazgeçmem. ..basf in bir de retengo plus u  var...opera max ile ayni icerikli ve strobin maddesi de opera max dan da daha yoğun..bu yil bu ikisini kullanmayı düşünüyorum

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #9 : Ocak 31, 2020, 19:27:44 »
Bayer Input, Basf tacota, hektas rauma genelde kök cürüklüğü için tercih ediliyor. Bolgesel olarak inceledigimizde marmara bolgesi kökcürüğü+pas+pas seklinde 3 uygulama yapıorlar. Akdeniz ve guneydogu anadolu bir veya iki pas uygulaması yapıor. Kok curugu olayı için herhangi bir uygulama yapan yok.
Ben iki pas uygulaması yapan biri olarak ilk pas uygulamasında canozale etken maddeli Duett super veya soligor ikinci pasta canozle+strobin etken maddeli operamax/acanto plus/amistar tercih ediyorum. Strobin verim artırıcı diye tabir edilen greenstay yesil kalma etkisi gosteriyor.

Çevrimdışı aenema

« Yanıtla #10 : Ocak 31, 2020, 19:52:07 »
Bayer Input, Basf tacota, hektas rauma genelde kök cürüklüğü için tercih ediliyor. Bolgesel olarak inceledigimizde marmara bolgesi kökcürüğü+pas+pas seklinde 3 uygulama yapıorlar. Akdeniz ve guneydogu anadolu bir veya iki pas uygulaması yapıor. Kok curugu olayı için herhangi bir uygulama yapan yok.
Ben iki pas uygulaması yapan biri olarak ilk pas uygulamasında canozale etken maddeli Duett super veya soligor ikinci pasta canozle+strobin etken maddeli operamax/acanto plus/amistar tercih ediyorum. Strobin verim artırıcı diye tabir edilen greenstay yesil kalma etkisi gosteriyor.

Hocam ozaman makper hiç kullanmadan input + duet - operamax gibi üç uygulama daha mı iyi olur ? inputı hem kök çürüğüne hem pasa etkisi var diye  makperden sonra tercih ediyorum buna ilave bir kez daha pas uygulamaya karar vermiştim. Makper + İnput ile pas ile ilgili sorun yaşamıyoruz ancak bitki koruma ve verim artışı amaçlı 3. uygulamada duet ve operamax arasında kaldım etken maddelere bakınca.

makper +  input + duett-operamax vesaire  ... Duett fiyat olarak avantajlı 125 yerine 100 gram da yeterli olur sanki
input +  duet - operamax vesaire 2 farklı uygulama

Arada kaldım şuan pasa ve bitki korumaya odaklanalım diye makperi bırakırsak 2. seçeneği yaparsam kökboğazda da sorun yaşar mıyım acaba.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2020, 22:21:55 »
Input un etiket bilgilerinde pas yazmıyor ( septoria, küllenme, kök cürüğü)
Ekonomik durumla baglantılı olarak input + opera max 150 ml + opera max 150 ml uygulardım
Makper ile input aynı işi goruyor neden iki defa kök cürüğü ilacı uyguluyorsunuz anlamadım
Duet ve opera max aynı ligin oyuncuları degil
Opera max premier lig
Duett fransa ligi gibi dusunun
Makper için pasda uygulanır bilgisi var ama bana göre pas için zayıf kalır. Prochloraz etken maddesi kök çürüklüğü için kontak etkili bir kimyasal

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2020, 22:45:16 »
Ben burda bir alternatif olması açısından, kalsiyumun bitkilerde fungal hastalıkları önlemedeki başarısını hatırlatmak istiyorum.
Buraya linkini koyduğum Harley Smith isimli uzmanın NPK University diye bir online danışmanlık hizmeti var. Youtube'da temel konular üzerine bazı bedava videoları var. Burada paylaştığım videoda özellikle Hollanda'da fungisit kullanımının yasaklandığını buna alternatif olarak da kalsiyumu ön plana çıkararak çok başarılı sonuçlar aldıklarından bahsediyor. Özellikle kalsiyumu aminoasit, fulvik asit, deniz yosunu vs. organik kaynaklarla verilmesi gerektiğini ama özellikle aminoasitin bitkinin kalsiyum alımını abartısız binlerce (milyonlarca kez ifadeleri de var) kez arttırdığını söylüyor.

Bu konu ile ile ilgili bir başka kaynak daha paylaşayım. Burda Adnan Gülen'in kişisel blogunda yabancı bir kaynaktan bir çeviri galiba ama sanırım google translate'in dediğini buraya kopyalamışlar. Aminoasit kalsiyum ilişkisi ile ilgili bölümde şöyle diyor.
"Aminoasitler / Kalsiyum Şelatlanması;
primer kenetleyiciler-glutamik asit ve glisin açısından zengin amino asit karışımlar,köklerin kalsiyum alımında, dramatik bir etkiye sahiptir.zamanda, glutamik asit ve glisin, kalsiyum iyon kanallarını açmak için kök hücreleri uyarır ve bitkilerin, binlerce kez milyonlarca miktara kadar hızlı kalsiyum iyonlarını almasını sağlar!Kalsiyum hareketsiz bir elementtir. Bitki hücrelerine yatırıldıktan sonra bitkinin diğer kısımlarına taşınamaz. Bu nedenle, kuvvetle büyüyen bitkilerin köklerine sürekli bir kalsiyum kaynağı sağlanmalıdır. Güçlü hücre duvarları oluşturmak için kalsiyum çok önemlidir. Bol miktarda kalsiyum temin edildiğinde hücre bölünmesi ve hücre duvarı genişlemesi hızlanır. Doğada ve hidroponikte olduğu gibi, kalsiyum fosfatlar ve sülfatlarla tepkimeye girer ve çözelti “kireç skalası” olarak çökelir. Kireç, kalsiyumu bitkiye vermez hale getirir. Zamanla kireç skalası, pompaları ve sulama hatlarını tıkayan kalsiyum tortuları da oluşturabilir.Amino asit kenetleme maddeleri, bir kalbur gibi kalsiyum iyonlarına yapışarak, kireç skalası oluşturmak üzere diğer minerallerle reaksiyona girmelerini önler. Bitkileri Hastalıklardan, Zararlılardan ve Stresten amino asitler korur Amino asitler ayrıca bitkilerin sıcaklık stresinden korunmasına yardımcı olur. Zayıflamış hücre duvarlarına sahip bitkiler ısı ve soğuğun aşırılıklarına karşı daha hassastır. Örneğin, don koşulları sırasında hücre duvarları arasındaki su kristalleşir, hücre zarlarını delip geçerek bitkinin solmasını sağlar. Ancak bitki su yerine hücre duvarları arasında fazladan kalsiyum dokusuna sahip olduğunda, bitkinin yaralanması en aza indirgenir. Çoğu hidroponik sebzeler kontrollü bir ortamda yetiştirilse de, amino asit takviyeleriyle yapılacak araştırmalar, kaliteden veya verimden ödün vermeden, bitkilerin düşük sıcaklıklarda yetiştirilmesinin yollarını önerebilir. Enerji maliyetleri arttıkça, bitkileri aşırı sıcaklıklara karşı koyabilme yeteneği, yetiştiriciler için önemli ekonomik faydalara sahiptir."

Link: http://www.adnangulen.com/tag/bitkide-amino-asit-uygulamasi/

Özellikle sapa kalkma zamanı hızlı hücre bölünmesi ve büyüme ile bitkilerin kalsiyum bakımından yaşadığı eksikliklerin, uygun hava koşullarıyla birleştiğinde mantar hastalıklarını tetiklediğini düşünürsek mantıklı açıklamalar gibi geldi bana. Zaten aminoasit uygulayanlarda mantar hastalıklarının az olması da bu ortaya konan iddiaları kanıtlıyor. Sonuçta hastalık gelmeden bitkiyi sağlıklı ve güçlü kılarsak dayanaıklılığı daha fazla olacaktır. Linkten Aminoasitlerin diğer etkilerini de okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı toprakhayattir

« Yanıtla #13 : Ağustos 27, 2020, 12:40:24 »
Bu paslanma konusunu bende cok merak ediyordum. Tesekkürler hepinize.