toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Gece yapılan ilaçlama ve gübrelemenin faydaları zararları hakkında.  (Okunma sayısı 2904 defa)

Çevrimdışı Beckham_711

Arkadaşlar gece yapılan ilaçlama ve gübrelemenin artıları eksileri hakkında sahip oldugumuz bilgileri paylaşalim

ÖRN;
-artıları-

kötü gündüz koşulları (rüzgar,sıcaklık v.b) nedeniyle uygulamada bitki emilimin etkinliğini ve kalıcılığını artırmak

-eksileri-

izli ekim olmalı

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı FEHİM

gece ilaçlamada bitkiye çiğ düştüğü için ilacın etkisi düşer

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

Sıcaklık önemli tabi 12,13 derece olduğu sürece ve yayıcı yapıştırıcı varsa bence sıkıntı olmaz.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı barbarian

Arıların korunması açısından ilaçlamalar gün batımından sonra yapılmalı. Yine akşam saatlerinde nem yüksek ve sıcaklık da düşük olduğundan ilaçlar bitki üzerinde daha uzun çözelti halinde kalır ve etkileri artar.

Çevrimdışı İsmail Pelit

Normalde gün batımından 1-2 saat önce başlanması sabah atmaya göre daha iyidir çünkü besin elementleri yaprak nemli olduğu sürece alınır bu bakımından akşamüstünün ardı gece olduğu için yaprak yaş kalır bitki daha iyi alır. Ancak bu saatler genelde rüzgarlı olduğu için bazen geceye kalabiliyor yada sabahtan atılabiliyor. Gecede iyi olur fakat bu seferde çiğ etkisini düşürür ilacın bence bu mevsimde gece iyi olmaz yaz sıcaklarında iyi olur.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı KüreLee

Yaprak gübresi verilecekse akşam ve gece saatleri vermek daha faydalıdır.

Çevrimdışı sebazios

(Bitkiye göre değişmekle birlikte) spomaların genellikle açık olduğu durumlar:

➡️ sıcaklık 10 derece üstü
➡️ sıcaklık 30 derece altı
➡️ gündüz (gün ışığı varken)
➡️ nemli şartlarda

Ayrıca yapraktan verilen ilaç ve gübreler, spomalardan sadece "sıvı" halde geçebiliyor. O halde atılan sıvı haldeki ilaç/gübre ne kadar uzun süre yaprak yüzeyinde durursa o kadar iyi.

Bu şartlar altında ideal zaman sabaha karşı.

Geceleri spomaların ağızları daralır ama tam olarak kapanmaz. Yani ilaç/gübre yine alınır ama süre önemli miktarda uzar.

Çevrimdışı barbarian

kontak etkili sistemik olmayan ilaçlarda stomaların açık olması bir fark yaratmaz kanımca. Sabah çiğinin yaratacağı olumsuzluk atılacak ilacın dozajını ayarlamayıda zorlaştırabilir.
Yaprak gübreleri sabah saatlerinde daha hızlı alınabilir.

Çevrimdışı Beckham_711

gece ilaçlamada bitkiye çiğ düştüğü için ilacın etkisi düşer
Bence aksine yaprağın uzerinden ilac akip gitmiyecek derece olan cig ilacin etkinligini arttiracaktir.
Dekara 30 lt su ile degilde 40 lt su ile uyguladigini düşün.

Sıcaklık önemli tabi 12,13 derece olduğu sürece ve yayıcı yapıştırıcı varsa bence sıkıntı olmaz.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Katiliyorum.

Arıların korunması açısından ilaçlamalar gün batımından sonra yapılmalı. Yine akşam saatlerinde nem yüksek ve sıcaklık da düşük olduğundan ilaçlar bitki üzerinde daha uzun çözelti halinde kalır ve etkileri artar.

Bencede

Normalde gün batımından 1-2 saat önce başlanması sabah atmaya göre daha iyidir çünkü besin elementleri yaprak nemli olduğu sürece alınır bu bakımından akşamüstünün ardı gece olduğu için yaprak yaş kalır bitki daha iyi alır. Ancak bu saatler genelde rüzgarlı olduğu için bazen geceye kalabiliyor yada sabahtan atılabiliyor. Gecede iyi olur fakat bu seferde çiğ etkisini düşürür ilacın bence bu mevsimde gece iyi olmaz yaz sıcaklarında iyi olur.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aksam uzeri yapilan uygulamada bile yaprak uzerinde hizli kurumadan dolayi lekeler olusabiliyor, hani parmaginla silebildigin ilac kalintisi gibi.

Yaprak gübresi verilecekse akşam ve gece saatleri vermek daha faydalıdır.
Bencede ama nedenini de belirtirmisin.

(Bitkiye göre değişmekle birlikte) spomaların genellikle açık olduğu durumlar:

➡️ sıcaklık 10 derece üstü
➡️ sıcaklık 30 derece altı
➡️ gündüz (gün ışığı varken)
➡️ nemli şartlarda

Ayrıca yapraktan verilen ilaç ve gübreler, spomalardan sadece "sıvı" halde geçebiliyor. O halde atılan sıvı haldeki ilaç/gübre ne kadar uzun süre yaprak yüzeyinde durursa o kadar iyi.

Bu şartlar altında ideal zaman sabaha karşı.

Geceleri spomaların ağızları daralır ama tam olarak kapanmaz. Yani ilaç/gübre yine alınır ama süre önemli miktarda uzar.

Bahsettigin 4 sartin 3 une cogunlukla gece sahip olabiliyorsun.

Alinma suresi uzasada bitki uzerinde kalma sureside gunduze gore oldukca uzun, çiğ sayesinde bu sure dahada uzayacak.

Sabaha karsi veya aksam uzeri uygulamalarinda zaman kisitli, gece uzun yapilacak is hacmi ve kalitesi sabaha karsi, gunduze ve aksam uzerine gore kat ve kat fazla abi.

kontak etkili sistemik olmayan ilaçlarda stomaların açık olması bir fark yaratmaz kanımca. Sabah çiğinin yaratacağı olumsuzluk atılacak ilacın dozajını ayarlamayıda zorlaştırabilir.
Yaprak gübreleri sabah saatlerinde daha hızlı alınabilir.
Dozaji ayarlamadaki zorluğu anlatirmisin?

Çevrimdışı Göktürk

Akşamın şerri sabahın hayrı demişler.
Karanlıkta bitkiye zarar verme,alet kollarının sınırlara takılması,porların (yapraklardaki pencerelerin) kapalı olması gibi nedenlerle en iyi zaman sabahın erken saatleri.

Çevrimdışı omeryucel

İşlerin yoğunluğundan dolayı kısıtlı zamanda 600 dekar alanda ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Sabah erken başlayıp ara vermeden öğlen de devam edip gece saatlerinde bitiriyorum.

Öğle saatlerinde atılan ilaç daha çabuk etki ediyor. Onun dışında ne ilerleyen günlerde ölüm oranı ne de kültür bitkisine toksisite açısından herhangi bir fark gözlemlemedim yıllardır.

Çevrimdışı sadesoda

Gece isini oldum olasi hiç sevmiyorum. Biz ne zaman yeltensek basimiza bi is gelir hep. En güzeli safak vakti baslamak. Hem göz görür hem bir arıza Vs olsa daha net müdahele sansi var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı FatihEFE

Bu soruya öyle düzden cevap vermek o kadar zor ki zeytinde ilk bahar yaz sonbahar kış her mevsimde ilaçlama yapıyoruz her ilaç farklı tabi ilk bahar ve kışın bakırlı ilaçları atarken yazın ve sonbaharda da bitki besleme ve insektisitleri atıyoruz. her mevsim farklı saatler farklı sonuçlar elde ediliyor.
Örneğin bordo bulamacı gibi kaplama oluşturmak gereken ilaçlarda genellikle buharlaşmanın hızlı olduğu gündüz saatleri ilaçlama yapmak daha iyi sonuç veriyor. öte yandan yaz sonu ve sonbaharda verdiğimiz potasyumlu gübreler için ise  ise buharlaşma hızının düşük olduğu gece saatleri daha iyi sonuç veriyor. insektisitlerde de durum sistemik yada kontak etkili olmasına göre değişkenlik gösterir kontak etkili ilaçlarda zararlının aktif olduğu saatlerde ilaçlama yapmak gerekiyor gibi
Tek soru ama bir çok cevabı var aslında

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

Üzüm bağına 2 tonluk ile 3 makine ilaç atıyoruz,sabah çiğ kalkınca başlıyorum son makine güneşe denk geliyor. 3.makineyi atarken hep tereddütte kalıyorum.

Akşam serinde atsam kaç litre kaldığını kontrol edemem-basıncı göremem.Yapraktan damlamayacak şekilde basınç ayarlıyorum tam tamına yetiyor ilaç.

Çevrimdışı ydincbayram

Üzüm bağına 2 tonluk ile 3 makine ilaç atıyoruz,sabah çiğ kalkınca başlıyorum son makine güneşe denk geliyor. 3.makineyi atarken hep tereddütte kalıyorum.

Akşam serinde atsam kaç litre kaldığını kontrol edemem-basıncı göremem.Yapraktan damlamayacak şekilde basınç ayarlıyorum tam tamına yetiyor ilaç.
Uygun vites tercihen seri 1. Vites. Uygun  ve sabit bir devir ile basinc saatinide sabitlersen  tam istedigin zamanda bitecektir. Ornegin 1. vites 1500 devir ve 16 basincta 1600 lt lik 2 makinayi 30 donumde bitiriyorum. Icerisinde 100 lt ilac kaliyor.

Çevrimdışı Beckham_711

İşlerin yoğunluğundan dolayı kısıtlı zamanda 600 dekar alanda ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Sabah erken başlayıp ara vermeden öğlen de devam edip gece saatlerinde bitiriyorum.

Öğle saatlerinde atılan ilaç daha çabuk etki ediyor. Onun dışında ne ilerleyen günlerde ölüm oranı ne de kültür bitkisine toksisite açısından herhangi bir fark gözlemlemedim yıllardır.
Hangi bitkide hangi ilaci kac lt su/da uyguladiginizda oglen vakitlerinde daha verimli oluyor.

Ot ilaclamasini gece yaptiginizda gunduz ile ayni performansi aldiniz mi ?

Çevrimdışı omeryucel

Hangi bitkide hangi ilaci kac lt su/da uyguladiginizda oglen vakitlerinde daha verimli oluyor.

Ot ilaclamasini gece yaptiginizda gunduz ile ayni performansi aldiniz mi ?
Mısırda, calson ve mustangi, 25 litre su ile uygularım sürekli.

Gece ile öğle arasındaki tek fark, öğle yapılan yerlere ilaç daha hızlı etki. Bir iki gün sonraki ilerleme aynı fark kalmıyor arada.

Çevrimdışı Cenap

Bugün bademlere çiçek monolyasi için ilaçlamayı gece yaptım. Çünkü gündüz saatlerinde aşırı bir arı vardı, arıları öldürmemek için geceye bıraktım.