toprakbilgi.com

Gönderen Konu: pas ilacı sonrası yağmur.  (Okunma sayısı 1276 defa)

Çevrimdışı GörkemÇetin

pas ilacı sonrası yağmur.
« : Mayıs 20, 2018, 18:53:21 »
Selamlar bugün tohumluk buğday-arpa parsellerine duett attıktan 10 dakika sonra yağmur başladı etikette 2 saat sonrasında yağan yağmurdan etkilenmez yazıyor attığımız ilaç boşamı gitmiş oluyor? Tekrardan ilaçlamamı yapmam gerekir? önerilerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı of@s

Ynt: pas ilacı sonrası yağmur.
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2018, 01:57:45 »
Bilindiği gibi süre, ilacın bitki bünyesine nüfuz etmeyle ilgili.

Bir saat falan olsa "kontrol+rahat ol" diyebilirdim ama 10dk çok kısa bir süre. Arpa, buğdayın görebildiğim kadarıyla yapraktan alımı yavaş üstelik örneğin ayçiçeği gibi tüylü bir yapıda da değil.

Sonuç olarak hastalık gördüğünüz için mi yoksa tedbir amaçlı mı kullandığınızı bilmiyorum ama tetikte beklemekte fayda var. Yağışlı bir hafta tahmin edilmesine rağmen hava sıcaklığı yüksek değil üstelik rüzgarlı bir dönem olacak gibi görünüyor. Bunlar avantaj...

Keşke hava durumunu tahmin edebilseymişsiniz ama hayırlısı diyelim. Harekete hazır olmakta fayda var.

Not: ilaçlama suyunun ph seviyesini kontrol edin. 6-7 aralığında olması çok önemli. Sondaj suları +8 çıkıyor genelde. Bu ilacın etkisini çok kısa sürede yarı yarıya düşürüyor.
Mecbur kalınmadığı sürece fungusit tek atılmalı.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2018, 02:17:28 »
Yağmurun ne kadar yağdığı da önemli, bitki üzerinden ilacı yikayacak kadar yagdiysa belki farklı bir fungusit ile tekrar uygulama gerekecektir.

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2018, 00:58:37 »
Bilindiği gibi süre, ilacın bitki bünyesine nüfuz etmeyle ilgili.

Bir saat falan olsa "kontrol+rahat ol" diyebilirdim ama 10dk çok kısa bir süre. Arpa, buğdayın görebildiğim kadarıyla yapraktan alımı yavaş üstelik örneğin ayçiçeği gibi tüylü bir yapıda da değil.

Sonuç olarak hastalık gördüğünüz için mi yoksa tedbir amaçlı mı kullandığınızı bilmiyorum ama tetikte beklemekte fayda var. Yağışlı bir hafta tahmin edilmesine rağmen hava sıcaklığı yüksek değil üstelik rüzgarlı bir dönem olacak gibi görünüyor. Bunlar avantaj...

Keşke hava durumunu tahmin edebilseymişsiniz ama hayırlısı diyelim. Harekete hazır olmakta fayda var.

Not: ilaçlama suyunun ph seviyesini kontrol edin. 6-7 aralığında olması çok önemli. Sondaj suları +8 çıkıyor genelde. Bu ilacın etkisini çok kısa sürede yarı yarıya düşürüyor.
Mecbur kalınmadığı sürece fungusit tek atılmalı.
Şakır şakır yağmur yağdı doluda attı hafif, ilaçları aldığım yer faydası olmuştur 10 gün bekle diyor ama bence yıkanmıştır tekrardan atıcam ilacı içime sinmez bu arada bu boşa giden ilaç 5litre tohumluk olmayan yerlere öğleden önce attım daha atacağım yer çok. bu 2. uygulama oluyor 2. uygulamaya geç kaldım planıma göre mayıs 1-5 arası atıcaktım koruyucu olarak o ara yağmur yağdı yerler kuruyunca ikilemelere başladık çiçeğe girdi hadi onuda bekledik olmadı olmadı hayırlısı diyelim şuanda hastalık belirtileri var bu hafta yağmurlu gösteriyor bakalım ayar çekicem :D seneye 3 uygulama yapmayı düşünüyorum aralarını açmadan tamamen yeşil tutma hedefim.ph meselesine gelirsek ertar rosefilm kullanıyorum:)

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2018, 01:00:27 »
Yağmurun ne kadar yağdığı da önemli, bitki üzerinden ilacı yikayacak kadar yagdiysa belki farklı bir fungusit ile tekrar uygulama gerekecektir.
2 saate yakın çok deli yağdı,  yağan yağmur olsun :) uygulamayı tekrarlayacam nasip olursa.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2018, 03:20:18 »
Buğday hangi evrede ve tespit ettiginiz hastalıklar neler ?

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #6 : Mayıs 22, 2018, 03:37:50 »
10dakika kısa süre muhtemelen yıkanmıştır Görkem, 3 fungal uygulama yapıcaksan,  İnput, duett, madison öneririm mart nisan mayıs 1ay arayla at hastalık mastalık olmaz en son kuvvetli yağış ta yakalarsan yapıştır 20kg %33lük nitratı bak tc nin tabla doluyor mu sımsıkı :)

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2018, 10:50:04 »
Buğday hangi evrede ve tespit ettiginiz hastalıklar neler ?
çiçek dökümünde lekeler var ele bulaşmıyor pas değil septorya gördüm fakat içinde gezincede açık renk pantolon rengi değişiyor

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2018, 11:00:33 »
10dakika kısa süre muhtemelen yıkanmıştır Görkem, 3 fungal uygulama yapıcaksan,  İnput, duett, madison öneririm mart nisan mayıs 1ay arayla at hastalık mastalık olmaz en son kuvvetli yağış ta yakalarsan yapıştır 20kg %33lük nitratı bak tc nin tabla doluyor mu sımsıkı :)
Aynen yıkanmıştır Gürcan. Erken dönem tocata, duet , çiçek dökümünden sonra acantoplus düşünmüştüm ama yine senin tavsiyenide gözden geçireyim teşekkür ederim tavsiyen için :) abd deki liquid fertilizer  dedikleri olayı araştırıyorum normal geleneksel gübrelere ekstra uygulama olarak, yapacam demeklede olmuyor allah nasip ederse seneye 3 pas birde bu liquid fertilizerin kuru tarımda dozu düşürülmüş olarak uygulamayı planlıyorum inşallah:)

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #9 : Mayıs 22, 2018, 17:03:14 »
Aynen yıkanmıştır Gürcan. Erken dönem tocata, duet , çiçek dökümünden sonra acantoplus düşünmüştüm ama yine senin tavsiyenide gözden geçireyim teşekkür ederim tavsiyen için :) abd deki liquid fertilizer  dedikleri olayı araştırıyorum normal geleneksel gübrelere ekstra uygulama olarak, yapacam demeklede olmuyor allah nasip ederse seneye 3 pas birde bu liquid fertilizerin kuru tarımda dozu düşürülmüş olarak uygulamayı planlıyorum inşallah:)
Liquid'e nasıl ulaşıcaksın Türkiye de bayisi filan varmı, pahalı birşey olabilir. Eskişehir soğuk iklim, kıştan çıkan buğdaylara kök boğaza karşı 1uygulamanı kök boğaza karşı yap Tocata yada input. ikiside çok kaliteli 2.uygulamada septorya rastlıyorsan  Soligor yada duett (duet erken dönemde değil nisan gibi uygulanmalı)
 3. uygulamadada opera max yada madison  bu fungusitler kalitede zirve kıraç arazide olsa bakım bakımdır, en iyi verim yapan buğday hastalıksız yetişen buğday tmo da protein gluten değerleri çok iyi gelir. İlaçların maliyet açısından karşılaştırıp alabilirsin acantoplusu araştırmadım. :)

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #10 : Mayıs 24, 2018, 00:36:53 »
Liquid'e nasıl ulaşıcaksın Türkiye de bayisi filan varmı, pahalı birşey olabilir. Eskişehir soğuk iklim, kıştan çıkan buğdaylara kök boğaza karşı 1uygulamanı kök boğaza karşı yap Tocata yada input. ikiside çok kaliteli 2.uygulamada septorya rastlıyorsan  Soligor yada duett (duet erken dönemde değil nisan gibi uygulanmalı)
 3. uygulamadada opera max yada madison  bu fungusitler kalitede zirve kıraç arazide olsa bakım bakımdır, en iyi verim yapan buğday hastalıksız yetişen buğday tmo da protein gluten değerleri çok iyi gelir. İlaçların maliyet açısından karşılaştırıp alabilirsin acantoplusu araştırmadım. :)
sıvı nitrojen her çiftçi yapabilir gözüyle bakıyorum tr de olduğunu zannetmiyorum hazır alacak olsam inhibitörlü üre çok daha mantıklı ilerleyen zamanlarda konu açarım yararlılık konusunu bende bilmiyorum amaç azot kaybı olmadan bitkinin direk yararlanması :) bu sene yamato kullandık gayet memnun kaldık 1. uygulama erken dönem buğdaya tocata arpaya input 2. uygulama buğdaya duett arpaya yamato 3. uygulama buğdaya acantoplus veya opera(strobilurin grubundan dolayı bu ikisi) hangisi daha az maliyetli olursa  acanto geçen senede kullandık ciddi şekilde memnun kaldık bana göre merso ilaç :)

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #11 : Mayıs 24, 2018, 08:09:41 »
Yamato veya opera max yerine hektas in altis premier ini kullanabilirsiniz, maliyet biraz daha düşüyor. Etken madde benzer, hektas da guvenilebilecek bir firma.

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #12 : Mayıs 24, 2018, 18:47:13 »
Yamato veya opera max yerine hektas in altis premier ini kullanabilirsiniz, maliyet biraz daha düşüyor. Etken madde benzer, hektas da guvenilebilecek bir firma.
geçen sene bir abim tocata muadili hatta içeriğindeki maddeleri daha yüksek olan hektaş rauma kullanıp memnun kalmayınca bu sene riske atmayalım dedik ama tabi denemeye değer abi:)  hektaşın hatırladığım kadarıyla tek etken maddeli ilaçları var bu tek maddelileri karıştırıp süper ilaçtır dediğimiz ilaçlardan daha kaliteli ilaçlar yapıp uygulamak nasıl olur diye düşünmüyorda değilim

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #13 : Mayıs 24, 2018, 23:38:19 »
çiçek dökümünde lekeler var ele bulaşmıyor pas değil septorya gördüm fakat içinde gezincede açık renk pantolon rengi değişiyor
Fotoğraflarsan daha kolay yardimci oluruz?

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2018, 02:09:18 »
Fotoğraflarsan daha kolay yardimci oluruz?
hastalık olmasa bile atacaktım zaten :) buğdayın yaprağının fotosu yok arpanın var

not: fotoğrafı yükleyemiyorum en fazla 200kb diyor

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #17 : Mayıs 28, 2018, 17:56:20 »
Görkem resimleri, https://hizliresim.com adresine yükleyip, "forumlar" için hasır linki mesaj içine kopyalarsan daha iyi olacak.
Ben açamadım.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
arpa.

bu fotolar 20 mayısa ait, her gün yağmur yağıyor tarla yollarında atv bile yürümüyor dahada yağacak  ilaç işi yatacak gibi.

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #18 : Mayıs 30, 2018, 00:37:36 »
Buğday güzel Görkem, renk tonu gayet iyi yağmur da iyi gelmiş bu şekilde 450yi öldürmez gibi.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2018, 22:22:19 »
Görkem kardeşim, müsait olduğunda gps in çalışması ile ilgili kısa bir video paylaşabilirsen çok faydalı olur. İş genişliğini sen mi giriyorsun? Sistem otomatik dümenlemeye uygun bir sistem mi? Ayrıca senin paylaşımların sebebi ile deutz a sempati duymaya başladım.

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #20 : Mayıs 31, 2018, 00:30:34 »
Buğday güzel Görkem, renk tonu gayet iyi yağmur da iyi gelmiş bu şekilde 450yi öldürmez gibi.
yeşili güzelde işte hastalık ilerler

Çevrimdışı GörkemÇetin

« Yanıtla #21 : Mayıs 31, 2018, 00:47:02 »
Görkem kardeşim, müsait olduğunda gps in çalışması ile ilgili kısa bir video paylaşabilirsen çok faydalı olur. İş genişliğini sen mi giriyorsun? Sistem otomatik dümenlemeye uygun bir sistem mi? Ayrıca senin paylaşımların sebebi ile deutz a sempati duymaya başladım.
Sormak istediğin konular varsa yardımcı olurum herzaman abi, evet iş genişliği giriyosun abi otomatik dümenlemeyi destekliyor en hassas rtx sinyaline kadar ilaç gübre için section control, hasat işlerinde verim,nem ölçer verim haritalama destekliyor özellikle bu ekranı seçtim ilerisi için farklı kombinasyonlara uygun. deutzdan çok fazla memnun olmayan çiftçi var biz mesela harman iyi olursa fiatı verip veya ekstra olarak ince teker 410 deutz düşünüyoruz,sağlamlılık yakıt çekişlerinden çok memnunuz ama artık hiçkimseye önermemeye çalışıyorum çünkü önerdiğim vatandaş alıyor motoru bir şekilde kullanamıyor-sıkıntı çıkarıyor suç bana kalıyor :D