toprakbilgi.com

Gönderen Konu: En Ekonomik Pas İlaçları.  (Okunma sayısı 9768 defa)

Çevrimdışı Vatansever

Ynt: En Ekonomik Pas İlaçları.
« Yanıtla #25 : Mart 20, 2018, 11:01:31 »
Abiler bu tabloyu nasıl yorumladığınızı paylaşabilir misiniz?

Etiket bilgisinde bulunan etken maddeden yola çıkarak mı ilerliyorsunuz? Birde opera max ve duett super en iyiler onu anladık ama en azından bu  tabloya göre tercih edilebilecek 2 seçenek daha sunarsanız en azından tabloyu yorumlayamayanlara önemli bir fayda sağlamış olursunuz.
Bayiler ellerindeki ürünün en iyisi olduğunu iddia edip çiftçiyi kazıklıyorlar...

Benim az olduğu için opera max kullanacağım ama çok olsaydı alternatif, daha uygun maliyetli bir ürün tercih ederdim.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #26 : Mart 20, 2018, 17:08:40 »
Abiler bu tabloyu nasıl yorumladığınızı paylaşabilir misiniz?

Etiket bilgisinde bulunan etken maddeden yola çıkarak mı ilerliyorsunuz? Birde opera max ve duett super en iyiler onu anladık ama en azından bu  tabloya göre tercih edilebilecek 2 seçenek daha sunarsanız en azından tabloyu yorumlayamayanlara önemli bir fayda sağlamış olursunuz.
Bayiler ellerindeki ürünün en iyisi olduğunu iddia edip çiftçiyi kazıklıyorlar...

Benim az olduğu için opera max kullanacağım ama çok olsaydı alternatif, daha uygun maliyetli bir ürün tercih ederdim.
Bugün ilaç bayisindeydim,1. pas olarak Bayer soligor aldım 2.pas ta duett süper istedim hektas Altis vereyim diyor .Duett çok eski diyor eski olduğu kötü anlamına gelmez deyip bu performans tablosunu gösterdiğim de bu hangi ülkenin, orası Avrupa gibi yaklaşım da bulunuyor.Ben de İngiltere de bu denemede yüksek puan alan Trakya da haydi haydi iş yapar dediğim de ikna olmuyor.Sonuc olarak bayiler araştırmacı çiftçi istemiyor elinde en çok hangi mal varsa onu satmak istiyor.2.pas ilaçlarını almadım beklemedeyim.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #27 : Mart 20, 2018, 17:26:41 »
İyi günler
Eger iki defa pas için giriyorsam ikinci pası stobulirin grubu fungisitler tercih ediyorum (Basf Opera max , Dupont Acanto PLus,  Sygenta Amistar ) bu etken maddenin koruma tedavi etme yanı sıra bitkiyi greenstay (kurumasını geciktirerek basagın daha uzun süre beslenmesi) tutarak verime arttırıcı etkisi oldugu soyleniyor.
Fiyat grubu olarak azole grubu fungısitlerden daha pahalı

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #28 : Mart 20, 2018, 17:48:59 »
Opera max
Madison
Amistar 
Acanto plus
Duet super

Kalite sıralaması (bence)

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #29 : Mart 20, 2018, 17:50:12 »
Acanto plus para tuzağı. Amistar Xtra ile benzer bir ilaç. İçeriğinde 200 g/L Picoxystrobin+80 g/L Cyproconazole var. 1 dekara 50 ml 10 tl dekar maliyeti var. Amistar Xtra'da ise 200 g/lAzoxystrobin+80 g/l Cyproconazole var. 1 dekara 100 ml dekar maliyetini bilmiyorum ama 13-14 tl varsayalım. Amistar Xtra'yı 1 dekara 50 ml kullandığımızda 6,5 -7 tl dekar maliyeti oluşacak. Amistar Xtra diğer ülkelerde dekara 20-80 ml, 50 ml, 75 ml, 60-100 ml, 100 ml vs. öneriliyor. Türkiye'de direkt 100 ml dekar öneriyorlar.

Bir diğer para tuzağı ilaç Reikon. Bu ilaçta Amistar Xtra'nın muadili ama dekara 50 ml öneriliyor. Geçen sene 8 tl dekar maliyeti vardı. Orijinalinden daha pahalı.

Tabi Amistar Xtra'nın dönüm maliyeti 20 tl varsa her iki ilaçta para tuzağı sayılmaz. :)
------

Etiketler
acanto plus http://www.dupont.com.tr/content/dam/dupont/products-and-services/crop-protection/documents/tr_tr/LABELS/Acanto%20Plus%20Etiket%2030.07.2015.pdf
Amistar Xtra https://www.syngenta.com.tr/sites/g/files/zhg251/f/amistar_xtra_280_sc_clp_etiket.pdf?token=1511171907
Reikon http://agri-sci.com//admin/urun_yonetimi/server/4CEH3PNREIKON%20500mL%20convertli%20200X105mm.pdf

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #30 : Mart 22, 2018, 15:13:37 »
Amistar Trio 255 EC 10 tl/da

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #31 : Mart 22, 2018, 20:51:52 »
Bugün ilaç bayisindeydim,1. pas olarak Bayer soligor aldım 2.pas ta duett süper istedim hektas Altis vereyim diyor .Duett çok eski diyor eski olduğu kötü anlamına gelmez deyip bu performans tablosunu gösterdiğim de bu hangi ülkenin, orası Avrupa gibi yaklaşım da bulunuyor.Ben de İngiltere de bu denemede yüksek puan alan Trakya da haydi haydi iş yapar dediğim de ikna olmuyor.Sonuc olarak bayiler araştırmacı çiftçi istemiyor elinde en çok hangi mal varsa onu satmak istiyor.2.pas ilaçlarını almadım beklemedeyim.

Şuayip abi ertar kimyanın EMPOLİ pas ilacını tavsiye edermisin yada bilgin varmı etkili midir.

« Yanıtla #32 : Mart 23, 2018, 08:23:40 »
Şuayip abi ertar kimyanın EMPOLİ pas ilacını tavsiye edermisin yada bilgin varmı etkili midir.
Gürcan merhaba kardeşim. Firmanın sitesinde böyle bir fungusit bulamadım.Resmini atarsan eğer elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #33 : Mart 23, 2018, 09:59:38 »
Acanto plus para tuzağı. Amistar Xtra ile benzer bir ilaç. İçeriğinde 200 g/L Picoxystrobin+80 g/L Cyproconazole var. 1 dekara 50 ml 10 tl dekar maliyeti var. Amistar Xtra'da ise 200 g/lAzoxystrobin+80 g/l Cyproconazole var. 1 dekara 100 ml dekar maliyetini bilmiyorum ama 13-14 tl varsayalım. Amistar Xtra'yı 1 dekara 50 ml kullandığımızda 6,5 -7 tl dekar maliyeti oluşacak. Amistar Xtra diğer ülkelerde dekara 20-80 ml, 50 ml, 75 ml, 60-100 ml, 100 ml vs. öneriliyor. Türkiye'de direkt 100 ml dekar öneriyorlar.

Bir diğer para tuzağı ilaç Reikon. Bu ilaçta Amistar Xtra'nın muadili ama dekara 50 ml öneriliyor. Geçen sene 8 tl dekar maliyeti vardı. Orijinalinden daha pahalı.

Tabi Amistar Xtra'nın dönüm maliyeti 20 tl varsa her iki ilaçta para tuzağı sayılmaz. :)
------

Etiketler
acanto plus http://www.dupont.com.tr/content/dam/dupont/products-and-services/crop-protection/documents/tr_tr/LABELS/Acanto%20Plus%20Etiket%2030.07.2015.pdf
Amistar Xtra https://www.syngenta.com.tr/sites/g/files/zhg251/f/amistar_xtra_280_sc_clp_etiket.pdf?token=1511171907
Reikon http://agri-sci.com//admin/urun_yonetimi/server/4CEH3PNREIKON%20500mL%20convertli%20200X105mm.pdf

Yaklasımınızı anlıyorum ama burada bakmamız gereken strobin grubu etken maddelerin birbirine üstünlükleri
Ben teknik olarak picoxystrobin ve azoxystorbin fiyat farkı olusturdugnu dusnuyorum. Hangisi daha iyidir kotuduru bilmiyorum.
Bu mantıkla 82,5gr/lt pyraclostrobin iceren Opera maxi nerede degerlendirecegiz.?  Ben yıl opera max ve acanto plusı yan yana deneyecegim. Aynı tarla  icerisinde 80 da lık ilaçlama parselleri olarak
İlk pas uygulaması duett super olarak yapıldı.
Benim sahsi fikrm ilk cılan tutulan firmanın ürünün fiyatı piyasaya girmek isteyen diger firmalara referans oluyor. Pazardan yer kapmak icin mevcut bolgedeki rakip ürünün yerini almak için cok uygun fiyatla alısveris yapılabiliniyor. Ama ben bayi ile konusmaktansa firmanın bolge muhendisi ile konusup gel ürünün guclu ise deneyelim fiyat olarak da avantajlı fiyat ver işim bir mantıgı olsun diyorum. Bayilere kalsam onlar hangi ilactan yuksek kar elde ediyorsa onu yonlendiriyor ciftciye.
Uyguladıgım diger mantıkta bitki gelişim asamalarını tohum firması muhendisleri ile takip ediyorum. Tohum seciminde de ilaç üretici firma muhendisleri ile. Her ikisde kendi ürünün iyi sonuc vermesi için iyi olan tohumu veya ilacı soyluyor. Yoksa pas durumu için x firmanın muhendisini cagırsam diyecegi sey su abi iklim ılıman kardeslemeai cok pas atsan iyi olur sonra sıkıntı olmasın. Direk olarak top sizde kaldı simdi

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #34 : Mart 23, 2018, 16:29:21 »

Gürcan merhaba kardeşim. Firmanın sitesinde böyle bir fungusit bulamadım.Resmini atarsan eğer elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Merhaba abi, ismi.  Empolı.  firma Ertar kimya.

« Yanıtla #35 : Mart 23, 2018, 17:44:41 »

Merhaba abi, ismi.  Empolı.  firma Ertar kimya.
Kardeşim bu daha çok kökboğaz a uygun ilaç pas ta zayıf kalır.Bence tercih etme. Yukarıdaki tablo da etken madenlerine bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #36 : Mart 23, 2018, 19:10:07 »
Kardeşim bu daha çok kökboğaz a uygun ilaç pas ta zayıf kalır.Bence tercih etme. Yukarıdaki tablo da etken madenlerine bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Eyvallah abi çok teşekkür ederim

Çevrimdışı AgrOx

« Yanıtla #37 : Mayıs 11, 2018, 12:40:22 »
En Ekonomik ve %100 etkili pas ilacı Toz Klordioksittir.

Buğdayda Sarı Pas, Kahverengi Pas ve Kara Pas bunlar mantari (fungal) hastalıklardır. Toz formda klordioksit kullanmak kesin çözüm vermektedir ve istediğiniz dönem kullanılabilmektedir. Toz Klordioksit A1 düzey bir dezenfektandır ve dünyanın en iyi fungusit ve bakterisitidir. Yani pas hastalıkları doğru uygulamayla kesinlikle çözülür.

Saygın ÖZEN 05323153371

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #38 : Mayıs 15, 2018, 21:46:36 »
En Ekonomik ve %100 etkili pas ilacı Toz Klordioksittir.

Buğdayda Sarı Pas, Kahverengi Pas ve Kara Pas bunlar mantari (fungal) hastalıklardır. Toz formda klordioksit kullanmak kesin çözüm vermektedir ve istediğiniz dönem kullanılabilmektedir. Toz Klordioksit A1 düzey bir dezenfektandır ve dünyanın en iyi fungusit ve bakterisitidir. Yani pas hastalıkları doğru uygulamayla kesinlikle çözülür.

Saygın ÖZEN 05323153371
Saygın Bey buğdayda pas hastalıklarına karşı kullanım şeklini dozajını, 1 dekara kullanılacak su miktarını anlatabilir misiniz?

Çevrimdışı AgrOx

« Yanıtla #39 : Mayıs 16, 2018, 13:57:37 »
Saygın Bey buğdayda pas hastalıklarına karşı kullanım şeklini dozajını, 1 dekara kullanılacak su miktarını anlatabilir misiniz?

Ekim öncesi toprak hazırlığı döneminde, ekim sonrası koruma amaçlı ve hastalık dönemi hastalıktan kurtulma amaçlı olarak farklı kullanım şekilleri ve dozları mevcuttur.

En iyisi ekim öncesi toprak hazırlığı toprak dezenfeksiyonu amaçlı uygulayarak başlamak tabii ki

Ama şu an şu dönem için konuşmamız gerekirse ben size hastalık dönemi uygulama dozu anlatayım,

AgrOx 20.-gr'lık özel foil ambalajlarda toz formdadır %10 konsantrasyondadır. Her 20.-gr'lık paket 1.-litre suda çözüp hazırlanarak 1.-litre klordioksit elde edilir. Pas Hastalıklarında 50.-litre ile 150.-litre aralığına 1 paket (Hastalığın yoğunluğuna ve bir önceki sezon da aynı toprakta aynı hastalığın olup olmadığına göre değişir) uygulatıyoruz. Dönüme ortalama 30-40 litre su miktarı kullanılıyor. Bu şekilde minimum 2 uygulama öneriyoruz, bir uygulamada da sonuç alınabiliyor ama mantari hastalıklarda 2 uygulama daha sağlıklı oluyor. Klordioksit bir diğer ve çok önemli avantajı ise kesinlikle veriminizi artırmasıdır.

Tabi bazı püf noktaları da var kullanmadan önde karşılıklı konuşmak daha iyi oluyor. Her türlü bilgi için arayabilirsiniz.

Saygın ÖZEN
05323153371

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #40 : Mayıs 16, 2018, 16:22:21 »
bu yıl tren kaçtı artık seneye denemek isterim özellikle ekim öncesi toprak dezenfekte ilacınızı

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #41 : Mayıs 18, 2018, 00:27:49 »
Saygın Bey bu klordioksit topraktaki yararlı bakterileri de öldürüyor mu? Toprağın azot içeriğini olumsuz etkiliyor mu? Ayrıca aşağıya koyduğum linkte sanırım su arıtma ile ilgili ama 1990'larda Amerikada toksik etkisi olduğu anlaşıldığından konsantrasyon içerisinde maksimum 0,5mg/lt olarak bir sınırlama getirilmiş sanırım.
http://slideplayer.com/slide/4372270/  21.dknın sonunda 22. dk'nın başında bahsettiği sağlık ve toksisite risklerinden bahsediliyor.

Çevrimdışı AgrOx

« Yanıtla #42 : Mayıs 22, 2018, 13:21:19 »
Saygın Bey bu klordioksit topraktaki yararlı bakterileri de öldürüyor mu? Toprağın azot içeriğini olumsuz etkiliyor mu? Ayrıca aşağıya koyduğum linkte sanırım su arıtma ile ilgili ama 1990'larda Amerikada toksik etkisi olduğu anlaşıldığından konsantrasyon içerisinde maksimum 0,5mg/lt olarak bir sınırlama getirilmiş sanırım.
http://slideplayer.com/slide/4372270/  21.dknın sonunda 22. dk'nın başında bahsettiği sağlık ve toksisite risklerinden bahsediliyor.

Ahmet bey dediğiniz bölümü izledim, bahsedilen konu içme suyu standardıdır evet 0.5 ppm üzerinde içilmesi sakıncalıdır. Amerikada belediyeler içme suyu dezenfektanı olarak klordioksit kullanırlar bizim gibi klor değil. Biz burada tarımda kullanımdan bahsediyoruz ve FDA, WHO gibi kuruluşların A1 düzey dezenfektan olarak tanımladığı bir üründen bahsediyoruz. Klordioksit topraktaki yararlı bakterileri öldürmez zararlı bakterileri öldürür. Klordioksiti klor grubu diğer ürünlerle karıştırmayın. Klordioksit oksitler öldürmez, elektron çalarak karşısındaki mikroorganizmayı kararsız hale getirir. Yararlı bakteriler oksitlenemez, yararlı bakteriler elektron vermez, araştırabilirsiniz. Klordioksiti gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, tüm dünya tarım ve hayvancılık uygulamalarında güvenli olan klordioksiti kullanırken bizim ülkemizde zehirli tarım kimyasalları satılıyor ve kullandırılıyor. Klordioksit, renk koku genel görüntü olarak klor grubu ve çamaşır suyu türevi ürünlere çok benzer bazı durumlarda gözle ayırt etmeniz mümkün olmayabilir. Bu sebeple her şeyin olduğu gibi Türkiyede klordioksitin de yüzlerce sahtesi üretildi, aldığınız ürünün gerçekten klordioksit olduğunu bilmeniz de çok önemlidir. Klordioksitin Türkiyede tarım ve hayvancılıkta kullanımını başlatan firmayız. Bugüne kadar klordioksit uygulaması yaptığımız veya yaptırdığımız hiçbir alanda bakın tekrar söylüyorum hiçbir alanda klordioksit sınıfta kalmamıştır.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #43 : Mayıs 22, 2018, 23:47:03 »
Ahmet bey dediğiniz bölümü izledim, bahsedilen konu içme suyu standardıdır evet 0.5 ppm üzerinde içilmesi sakıncalıdır. Amerikada belediyeler içme suyu dezenfektanı olarak klordioksit kullanırlar bizim gibi klor değil. Biz burada tarımda kullanımdan bahsediyoruz ve FDA, WHO gibi kuruluşların A1 düzey dezenfektan olarak tanımladığı bir üründen bahsediyoruz. Klordioksit topraktaki yararlı bakterileri öldürmez zararlı bakterileri öldürür. Klordioksiti klor grubu diğer ürünlerle karıştırmayın. Klordioksit oksitler öldürmez, elektron çalarak karşısındaki mikroorganizmayı kararsız hale getirir. Yararlı bakteriler oksitlenemez, yararlı bakteriler elektron vermez, araştırabilirsiniz. Klordioksiti gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, tüm dünya tarım ve hayvancılık uygulamalarında güvenli olan klordioksiti kullanırken bizim ülkemizde zehirli tarım kimyasalları satılıyor ve kullandırılıyor. Klordioksit, renk koku genel görüntü olarak klor grubu ve çamaşır suyu türevi ürünlere çok benzer bazı durumlarda gözle ayırt etmeniz mümkün olmayabilir. Bu sebeple her şeyin olduğu gibi Türkiyede klordioksitin de yüzlerce sahtesi üretildi, aldığınız ürünün gerçekten klordioksit olduğunu bilmeniz de çok önemlidir. Klordioksitin Türkiyede tarım ve hayvancılıkta kullanımını başlatan firmayız. Bugüne kadar klordioksit uygulaması yaptığımız veya yaptırdığımız hiçbir alanda bakın tekrar söylüyorum hiçbir alanda klordioksit sınıfta kalmamıştır.
Saygın Bey anladığım kadarıyla klordioksitin etkisi toplam su içerisindeki ppm düzeyinde yoğunluğunu ayarlayarak uygulama yapılıyor. Ben sizden maliyet çıkarabilmek adına 600 litrelik holderler tarlaya uygulama yaptığımız varsayımı altında buğdaydaki veya nohuttaki gerekli ppm değerini yazabilirmisiniz. Bu 600 litreyi kaç dönüme atmamız gerekli? Ya da 1000 m2'ye kaç litre su ile atmamız lazım?
Ayrıca bu uygulamanın 600 litrelik holderle yapmanın bize klordioksit maliyeti nedir?
Bu uygulamayı zararlı ot ilaçlarıyla, böcek ilaçlarıyla veya yaprak gübreleri ile birlikte karıştırarak yapabilir miyiz?
Ayrıca buğdayda hangi fungal hastalıklarda (sarıpas-kahverengi pas- septoria-külleme-kökboğaz) kullanılabilir?