toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Zeytinde fidan tırtılı mücadelesi  (Okunma sayısı 604 defa)

Çevrimdışı ALİ-35

Zeytinde fidan tırtılı mücadelesi
« : Nisan 14, 2019, 23:59:31 »
Herkese merhabalar ,
Geçen sene diktiğim zeytinler de fidan tırtılıyla ilgili çok problemler yaşadım sulandığı için sürgün yapıyor böceğe yedirdik baya surrender diye bi ilaç kullanıyordum fakat iki hafta koruyor iki hafta sonra tekrar yemeye başlıyo geçen gün de tek tük gördüm yemeye başlamış acaba bu konuda daha uzun süre etkili bir ilaç önerebilecek arkadaş var mı?

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Zeytinde fidan tırtılı mücadelesi
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2019, 18:36:48 »
Valla en iyi öneriyi bayi yapar aslında ama dursban4 muadili sistemik bir ilaç ile daha uzun süre koruma sağlayabilirsiniz

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2019, 20:18:59 »
Geçmiş olsun, zeytin ağacının gövdesine bir naylon sarın. Daha sonra ilaçlı ve yağlı bir çözeltiyi naylonun üzerine püskürtün. O zaman tırmanamazlar.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2019, 20:26:29 »
Bu arada babama sordum, zararlının tırtıl olduğundan emin mi diye sormamı istedi. Çünkü tırtıl zeytin yaprağını acı olduğu için yemez.
Genellikle; badem ve badem familyasına benzer ağaçların yapraklarını yer.

Çevrimdışı ALİ-35

« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2019, 21:35:56 »
Hocam bildiğim kadarıyla önce tırtıl gibi sonra küçük kelebek gibi birşey oluyo bu fidan tırtılı veya filiz tırtılı diyolar taze filizleri yiyo

Çevrimdışı ALİ-35

« Yanıtla #5 : Nisan 15, 2019, 21:56:06 »
Fatih kardeşim, teşekkürler tavsiyen için bayi surrender diye bi kurt ilacı var onu veriyor o da 15 gün etki ediyor benim derdim daha uzun etkili birşey varmıdır acaba? Yumurtasını larvasını falan öldürecek bişey
Delfin wg diye bi ilaçtan memnun kaldıklarını yazmış başka bi forumda arkadaş iki uygulamayla sezonu geçirmişler 

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2019, 09:20:56 »
BİRDE DECAMOND KULLAN BAKALIM...

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Nisan 17, 2019, 16:31:44 »
Fatih kardeşim, teşekkürler tavsiyen için bayi surrender diye bi kurt ilacı var onu veriyor o da 15 gün etki ediyor benim derdim daha uzun etkili birşey varmıdır acaba? Yumurtasını larvasını falan öldürecek bişey
Delfin wg diye bi ilaçtan memnun kaldıklarını yazmış başka bi forumda arkadaş iki uygulamayla sezonu geçirmişler 
Hocam bildiğim kadarıyla önce tırtıl gibi sonra küçük kelebek gibi birşey oluyo bu fidan tırtılı veya filiz tırtılı diyolar taze filizleri yiyo
Aynen öyle hocam 1. Dönemde larvalar sarı renkli ve toprakta kışlarlar
2. Döneminde yeşil tırtıl 3. Döneminde ise beyaz kelebek olurlar ve en,büyük zararı da kelebek döneminde yaparlar.
Kontak etkili ve sistemik ilaçlarla mücadele edilir lakin bu ilaçların süresi en fazla 30 gündür çoğu firmanın ilacı ise 14 veya 21 gün etkili yani asıl mücadele kültürel işlemlerle bölgesel olarak yapılmalı
Bunun için ilk olarak kışın soğuk havada toprağın sürülüp larvaların toprak yüzeyine çıkarılması bahçe kenarları ve içerisindeki konuk görevi yapan yerlerin ve ağaçların temizliği
İkinci olarak ilk bahar ve yaz aylarında
Budama atıklarının ve obur sürgünde denilen ağaç dibindeki ve içindeki meyve vermeyen piç sürgünlerin temizlenmesi çünkü topraktan çıkan yeşil tırtıllar ilk olarak bu piçlerle beslenirler
Bu piçler kesilip uzak bir yerde yakılmalıdır
Öte yandan budama atıkları da ilkbaharda bahçe kenarına yakın yerlerde istiflenmemeli
Ya parçalanıp toprağa karıştırılmalı ve çürütülmeli yada yakılmalı bu ilk 2 aşamayı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yazın en çok zararı veren 3. Dönem beyaz kelebek formunun populasyonunu oldukça azaltmış olursunuz. Onunlada zeytin sineği ile mücadele sırasında içerisine karışabilir ilaçlar ilave ederek mücadele edersiniz.
Yumurta ve larva dönemi mücadelesi bu şekilde yapılıyor