toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çadır ağıl  (Okunma sayısı 648 defa)

Çevrimdışı atila

Çadır ağıl
« : Eylül 17, 2018, 07:52:26 »
Güleçyüz - Ankara firmasının çadır ağılını kullananlar + / - yanlarını yazabilirler mi?

Teşekkürler

Çevrimdışı Cenap

Ynt: Çadır ağıl
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2018, 09:23:13 »
Atila hocam merhaba, konuyla  ilgisi yok ama hububat tarımı için değerli bilgilerinizi merakla bekliyoruz. Zorlu bir ekim döneminden önce, pahalı şartlar altında nasıl ve ne gibi tasarruflar yaparak bu yılı tamamlayabiliriz? Inşallah ileriki günlerde düşüncelerinizi bizimle paylaşırsınız.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2018, 11:22:06 »
Güleçyüz - Ankara firmasının çadır ağılını kullananlar + / - yanlarını yazabilirler mi?

Teşekkürler

Büyükbaş mı küçük baş mı? Ona göre söyleyeyim. Ben büyükbaş için aldım ama büyükbaş içinse kesinlikle almayın derim.

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2018, 11:51:54 »
Küçükbaş (koyun) için.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2018, 12:02:39 »
Takip

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2018, 12:36:09 »
Küçükbaş (koyun) için.

Ben çadırı Güleryüz'den aldım, 1 günde gelip kuruyorlar ama beklentilerimi karşılamadı. Yazın sıcak havada kenarları açmak gerekir, 1 cepheyi komple açmak bile gerekiyor kimi zaman, çadır da bunu karşılamıyor. Sivas ya da Erzurum'da işe yarar ama başka yerlerde yazın hayvanlara yazık olur.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2018, 13:02:25 »
Gürsel Abi çadır alırken dikkat edilecek konularda genel bir bilgilendirme yapabilirsen çok iyi olacak.

Malum demir ve çatı malzemeleri bu seviyedeyken betonarme inşaat yapacak gücü bulamıyoruz. Bina fiyatı çok yüksek tuttuğu için küçükbaş işine giremedik.

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2018, 19:09:18 »
Ben çadırı Güleryüz'den aldım, 1 günde gelip kuruyorlar ama beklentilerimi karşılamadı. Yazın sıcak havada kenarları açmak gerekir, 1 cepheyi komple açmak bile gerekiyor kimi zaman, çadır da bunu karşılamıyor. Sivas ya da Erzurum'da işe yarar ama başka yerlerde yazın hayvanlara yazık olur.

Açıklamalar için teşekkürler.
Çadırınızda izolasyon olarak kullanılan malzeme ne idi? Anladığım kadarı ile burada büyük farklar var ve bu sıcak-soğuk izolasyonu açısından önemli olabilir (mi?)

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2018, 21:12:53 »
Açıklamalar için teşekkürler.
Çadırınızda izolasyon olarak kullanılan malzeme ne idi? Anladığım kadarı ile burada büyük farklar var ve bu sıcak-soğuk izolasyonu açısından önemli olabilir (mi?)

İzolede kullanılan malzemeleri hep aynı. Sıcakta en önemlisi açabilmek önleri. Yoksa hayvan boğuluyor içeride. İçeri girince fena bir şekilde amonyak kokusu boğuyor sizi.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2018, 21:39:53 »
Gürsel Abi çadır alırken dikkat edilecek konularda genel bir bilgilendirme yapabilirsen çok iyi olacak.

Malum demir ve çatı malzemeleri bu seviyedeyken betonarme inşaat yapacak gücü bulamıyoruz. Bina fiyatı çok yüksek tuttuğu için küçükbaş işine giremedik.

Valla Cumhur, çadır da çok ucuz değil 270 m2 kadar bir çadır 15 bin TL idi biz aldığımızda. Sıkıntı şu ki çadır da anlatıldığı kadar hem ucuz hem de sağlıklı değil. Bence onun yerine beton da değil de çelik konstrüksiyon bakılabilir.

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #10 : Eylül 18, 2018, 18:40:47 »

2000 m2 için çiftlik-depo yapım ruhsatım olmasına rağmen, maliyetlerden dolayı inşaat işini bende erteledim. Ama ''koyunculuğa giriş'' olarak bu sene 15 toklu ile işe başladım. Yaylım için korunga ve yeterince buğday-arpa-macar fiği tarlam var. Kuzucukları da kendim güdüyorum. Şimdiye kadar da her şey yolunda gidiyor gibi. Kışın da bu hayvancıklara bir barınak gerektiğinden, 112 m2 (16 x 7 m) çadır ağıl almayı ve çadırın önüne gölgelikli gezinti alanı planladım. Koyunculuğu becerebilirsem betonarmeye dönerim. Beceremezsem çadırı depo olarak kullanırım ve / veya satarım.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #11 : Eylül 18, 2018, 20:58:11 »
2000 m2 için çiftlik-depo yapım ruhsatım olmasına rağmen, maliyetlerden dolayı inşaat işini bende erteledim. Ama ''koyunculuğa giriş'' olarak bu sene 15 toklu ile işe başladım. Yaylım için korunga ve yeterince buğday-arpa-macar fiği tarlam var. Kuzucukları da kendim güdüyorum. Şimdiye kadar da her şey yolunda gidiyor gibi. Kışın da bu hayvancıklara bir barınak gerektiğinden, 112 m2 (16 x 7 m) çadır ağıl almayı ve çadırın önüne gölgelikli gezinti alanı planladım. Koyunculuğu becerebilirsem betonarmeye dönerim. Beceremezsem çadırı depo olarak kullanırım ve / veya satarım.
En iyisini yapmışsın Atilla Abi. Bizimde proje, ruhsat hazır 980 m2 kapalı alan için ama maddi meselelerden kımıldayamadık.
Birde aklıma takılan konu şu, biz 150 m2 bakıcı evini betonarme yapalım, kalan kısmı çadır yapalım diye düşünmeye başladık, simdi yeniden izin falan mi almak gerekecek. 13 kurumdan izin almak için zaten uğraşmıştık, yine ayni senaryoyu yürütmek ayrıca bir iş...

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #12 : Eylül 18, 2018, 21:16:27 »
En iyisini yapmışsın Atilla Abi. Bizimde proje, ruhsat hazır 980 m2 kapalı alan için ama maddi meselelerden kımıldayamadık.
Birde aklıma takılan konu şu, biz 150 m2 bakıcı evini betonarme yapalım, kalan kısmı çadır yapalım diye düşünmeye başladık, simdi yeniden izin falan mi almak gerekecek. 13 kurumdan izin almak için zaten uğraşmıştık, yine ayni senaryoyu yürütmek ayrıca bir iş...

Teşekkür ederim. Darısı başınıza.
Projenizde 980 m2 kapalı alanı nasıl taksim ettiniz. Örneğin; bakıcı evi 150 m2, ağıl 700 m2, yem deposu 130 m2.
Bildiğim kadarı ile, sadece bakıcı evini yaparsanız ruhsatı kapatamazsınız. En doğrusunu belediyenizin fen işleri söyleyebilir.
Benim şansıma belediyedeki arkadaş bakıcı evi ve diğer alanlar için iki ayrı ruhsat çıkarmıştı. Bakıcı evini (kendi evimi) bitirdim - tarlanın ortasına taşındım ve ruhsatı kapattım. Sadece tapuda cins tahsisi işlemi devam ediyor. Diğer ağıl-yem deposu vs için olan ruhsatı daha açmadım (bu maliyetler ile de zor gibi).

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #13 : Eylül 19, 2018, 14:36:26 »
Bu inşaat maliyetleri ile en iyisi belki de kerpiç kesmeyi hatırlayan bir usta bulmak olacak...

Sent from my E6633 using Tapatalk

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #14 : Eylül 19, 2018, 15:46:38 »
Bu inşaat maliyetleri ile en iyisi belki de kerpiç kesmeyi hatırlayan bir usta bulmak olacak...

Sent from my E6633 using Tapatalk

ben biliyorum :)

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #15 : Eylül 19, 2018, 18:10:46 »
Teşekkür ederim. Darısı başınıza.
Projenizde 980 m2 kapalı alanı nasıl taksim ettiniz. Örneğin; bakıcı evi 150 m2, ağıl 700 m2, yem deposu 130 m2.
Bildiğim kadarı ile, sadece bakıcı evini yaparsanız ruhsatı kapatamazsınız. En doğrusunu belediyenizin fen işleri söyleyebilir.
Benim şansıma belediyedeki arkadaş bakıcı evi ve diğer alanlar için iki ayrı ruhsat çıkarmıştı. Bakıcı evini (kendi evimi) bitirdim - tarlanın ortasına taşındım ve ruhsatı kapattım. Sadece tapuda cins tahsisi işlemi devam ediyor. Diğer ağıl-yem deposu vs için olan ruhsatı daha açmadım (bu maliyetler ile de zor gibi).
Ne yazık ki hepsi bir. Hatta bakıcı evinin konumu için il tarım çok uğraştırdı. Bizimki tarımsal alanda kalıyor. Meraya sınır bir tarla o yüzden imara açtırma işi vardı ekstra.

Olduğu gibi kalsın, insanı herşeyden soğutuyorlar. Kimin imkanı varsa o yapsın hayvancılığı, bende gerçekten heves bırakmadılar.
200 koyun alıp başlamak için 450-500 bin tl para lazım. Hadi gelde yap...

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2018, 11:52:57 »
Ne yazık ki hepsi bir. Hatta bakıcı evinin konumu için il tarım çok uğraştırdı. Bizimki tarımsal alanda kalıyor. Meraya sınır bir tarla o yüzden imara açtırma işi vardı ekstra.

Olduğu gibi kalsın, insanı herşeyden soğutuyorlar. Kimin imkanı varsa o yapsın hayvancılığı, bende gerçekten heves bırakmadılar.
200 koyun alıp başlamak için 450-500 bin tl para lazım. Hadi gelde yap...

25 dönüm arazi üzerine 200 koyun için 450-500 bin tl hatta su ve elektrik olmadığından kuyu ve güneş enerji sistemi ile 600 bin harcadım. Dersen ki o 200 koyun kurtaracak mı nerde.. Bizimkisi hayvan sevgisi. Gerçi sağlam temel oldu o ayrı. Artık yavaş yavaş geliştireceğim. Bırakmak yok.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2018, 20:44:26 »
25 dönüm arazi üzerine 200 koyun için 450-500 bin tl hatta su ve elektrik olmadığından kuyu ve güneş enerji sistemi ile 600 bin harcadım. Dersen ki o 200 koyun kurtaracak mı nerde.. Bizimkisi hayvan sevgisi. Gerçi sağlam temel oldu o ayrı. Artık yavaş yavaş geliştireceğim. Bırakmak yok.

Abi kurtarır inşallah... Ayrıntılı foto alma şansımız var mı acaba?

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #18 : Eylül 21, 2018, 10:22:06 »
Çok resim var. Dosya olarak ekledim.

http://s7.dosya.tc/server9/ieouyd/Malkara.rar.html

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #19 : Eylül 21, 2018, 14:59:22 »

Abi çok güzel hayırlı olsun :) Yanınızda mera var mı? Bir de Malkara'nın neresinde?

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #20 : Eylül 21, 2018, 15:21:20 »
Mera var. Malkara Kozyörüke yakın. Ancak köye 5 km uzaktayım.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #21 : Eylül 21, 2018, 16:30:12 »

Abi evin rengi dışında herşey çok iyi :D :D şuan bunalımdayım o yüzden kötü görünmiş olabilir :D :D

Müsadenle bir kaç soru sorayım abi :)

İnşaat yapılırken karavanda mı kalıyordun.

Koyunlar için merayı kendin mi oluşturdun yoksa devletin merasından mı yararlanıyorsun (dağ bayır çayır vb)

Kapalı alanı ne kadar yaptın yükseklik ne kadar duvar ve çatı malzemesi olarak ne kullandın

Hayvanların altında beton var mı yoksa toprak mı?

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #22 : Eylül 24, 2018, 11:16:15 »
Ev rengi hanımın tercihi ama bence de çok hoş oldu. Herkes beğeniyor.
İnşaat kışa denk geldi. 2 odalı konteynerde kaldık.
Mera köylerin merası. Ancak pek meraya çıkartmıyoruz. Çoban yok. Babam yaşlı. Ancak tarladan ürün kalkınca evin arkasındaki tarla da otluyor.
Ahıl 15*15 225 m2 3.5 yükseklik. 5 cm sandaviç panel. 16 adet 150 mm lik demir profil üzerine monte.
Ahıl Beton. temeli 10 katlı binaya göre demir ve beton kullanıldı.
Hayvanlar rahat ve lüks içinde yaşıyor.