toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çadır ağıl  (Okunma sayısı 4178 defa)

Çevrimdışı ORION

Ynt: Çadır ağıl
« Yanıtla #25 : Ekim 22, 2018, 14:14:40 »
Yaşayarak öğrendim. Senin için en uygunu söyleyim. Sıfır zararla çıkarsın.

Kaç m2 yapmak istiyorsan alta beton döktür. 6 m araklıkla 15cm*15cm profil direk (6m boy) ve 7cm*7cm köşebentten makas kiriş yaptır. Tüm dış cephe 5cm sandviç panel yaptır. tuğla beton kullanma. Sandviç hem yazın serin kışın sıcak tutar. Buharlaşma nem ve damlama yapmaz. Çatıyıda sandviç yaptır. Kapıları 5m genişlikte 2 adet olsun. Kapılar elektrik otomatik kepenk yaptır. Diyelim 3 yıl sonra vazgeçtin. Herşeyi (sandviç panel ve demir profiller ve kapı) söker satar yaptırdığın masraftan fazlasını geri alırsın. (50 tl ye aldığım sandaviç şuan 100 tl misal) Böylece riskin çok az olur. Parayı betona gömmemiş olursun. 1 ayda projen biter.. ayrıntı istersen yazabilirsin. Çatıya güneş paneli koyup yazın ahılın içine klima ile bedava soğutabilir hayvanların refahını arttırırsın.

Çok güzel fikir ama başlangıç olarak çok yüksek masraf çıkar bana tahminim :( bir hesap çıkartayım da buda aklıma geldi ama 2-3 sene önce burdan birisi 1.250 m2 yeri 400 bin civarı tuttu

Çevrimdışı Stronger

Ynt: Çadır ağıl
« Yanıtla #26 : Ekim 23, 2018, 09:00:32 »
Abicim cadır yazın hamam gibi oluyor nefes alamıyorsun.

Beton tuğla gibi malzemelerde yeterli ısı yatılımı sağlamıyor ve satmaya kalktığında geri dönüşü olmuyor.

Sandviç panel yazın ve kışın ısı yalıtımı sağladığı için çok daha sağlıklı kullanışlı. Satsan para eder. Diyelim 500 m2 yer yaptın. Sonra işi beğenmedin sök sat. Yada işi büyütmek istedin panelleri söküp büyütebilirsin. Demonte bir eleman. Ama duvarı kırman yapman çok maliyetli olur. Sandviç panel derim başka birsey demem.

Çadır felan hikaye...

Kişisel görüşüm ve yaşadım.