toprakbilgi.com

Anket

Romonov 7 tane

Ahırları nekadar olmalı en az ebat boy
Nekadar yem yerler
Ne yedircem nerden temin etcem

Gönderen Konu: Romonov koyun alıyorum 7 tane yerim musayit azbi bilgim var yardım istiyorum  (Okunma sayısı 696 defa)

Çevrimdışı Adem

Herkese hayırlı akşamlar.
 7 tane romonov alıyorum nereden başlayacağım bilmiyorum yerim müsait 1500 metrekare alanım var. en az ahır boyu ebatı ne olmalı ? Ne yedirip ne içireceğim ? Yardıma ihtiyacım var.
Ahırları en az ne kadar olmalı en boy olarak hayvan başına ebat ne olmalı ?
Günlük ne kadar yem yerler ?
Ne yedireceğim nerden temin edeceğim?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 220
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
bence bunların hiçbirini bilmiyorsan .. en baştan bıraksan iyi olur .. üzgünüm ..

Çevrimdışı Adem

Cok sgl iyi fikir

Çevrimdışı Demir

7 koyuna 10 mtrekare bir sundurma yeter. Yonca yedirirsin. 3 5 kg da kesif yem verirsin. Buraya kadar her şey kolay da bu koyunun hastalığı var koçu var aşısı var. Bunları da öğrenmen gerek. Hiçbir fikrin yoksa sermayeni buna bağlama anladığın bir şeye yatırım yap. 7 tane romanov nerden baksan 10 bin tutar.

Çevrimdışı Stronger

Baştan sona hatalı iş. Sen hiç başlama bence. Neden?

Birincisi ırk seçimin yanlış.
İkincisi bilgin yok.
Üçüncüsü yerin yok.
Dördüncüsü ülkede besicilik iyi durumda değil ve sen 7 taneden bahsediyorsun.

Sakın sözlerime kızma. İlerde anlarsın.

Çevrimdışı m.aygün 10

Kolay gelsin.Hayrli olsun.
Öğrenmeğe  başlamışsındır.Çevrenden yardim iste

Çevrimdışı FatihEFE

7 tane alacağınıza göre hobi amaçlı yapmak istiyorsunuz sanırım
Kolay gelsin ve başarılar dilerim.
Koyunculuk ile ilgili konulara göz atarsanız işinize yarayacak önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Çevrimdışı DeHLiZ

Herkese hayırlı akşamlar.
 7 tane romonov alıyorum nereden başlayacağım bilmiyorum yerim müsait 1500 metrekare alanım var. en az ahır boyu ebatı ne olmalı ? Ne yedirip ne içireceğim ? Yardıma ihtiyacım var.
Ahırları en az ne kadar olmalı en boy olarak hayvan başına ebat ne olmalı ?
Günlük ne kadar yem yerler ?
Ne yedireceğim nerden temin edeceğim?
https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fforum%2Etoprakbilgi%2Ecom%2Findex%2Ephp%3Ftopic%3D37%2E0&share_tid=37&share_fid=1479754&share_type=t

Şu başlıkta ve bu başlığın bulunduğu bölümdeki sabit başlıklarda tüm cevapları bulabilirsiniz

Çevrimdışı ORION

Romanov Türkiye şartlarına uyum konusunda problem yaşayan bir ırk koyun hakkında hiç bilginiz yoksa başlangıç olarak bence seçtiğiniz ırk yanlış... ( Sadece romanov ırkını merak ettiğiniz için koyunculuğa başlıyorsanız hevesinizi kırmak istemem ama sonuç hayalinizdeki gibi olmayabilir) onun dışında amacınız koyunculuk ise türkiye şartlarına en uygun olan hayvan karacabey-anadolu merinosu ve ya sakız gibi ırkları tavsiye ederim.

Besleme olarak sadece yonca ve su besleme için yeterli ... daha iyi olsun derseniz koyun başına 200 Gr gelecek şekilde arpa verebilirsiniz...  Bir miktar kuru samanda olsa ahırda olur onuda yerler ;)

Ben yem karmak istiyorum Rasyon hazırlayayım derseniz mısır silajından koyun yeminden tutunda RyeGrass silajı buğday kuru otuna kadar zenginleştirilebilir ;)

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
ademe olmaz dedik bi daha foruma girmedi :)

Çevrimdışı ORION

ademe olmaz dedik bi daha foruma girmedi :)

Abi bu durum bence cem yılmazın "Hollywood efect" dediği olay Tv romanov koyunlarının reklamı çok iyi yapıldı haberlerde vs vs... İzleyicide Romanovu bişey sandı şehirdekide köydeki de şimdi kurbanda bir koçu alcaklar 1.5 dan bir romanov koyunu 4 kuzu yapsa 4 tane kurbanlık 6 bin TL 1 koyun 5 ayda kuzulasa 5 ayda da kuzuyu yetiştirse 10 ayda 10 binlira olacak 90 binlira gibi hesaplıyorlar :) böyle hesaplayına iyi ama o iş öyle olamayabiliyor :D :D

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
izmirden teyzeoğlum aradı dediği şu " teyzeoğlu ben romanov diye bi koyun buldum , bu kuzu makinesi .. bizim köyde olur mu ? olursa ben özşanaldan çıkıp köye gelcem kredi çekip 10 tane romanov alcam ? ne diyosun" dedi .. şimdi ankaraya taşındı şansını orda deniyor..

Çevrimdışı sebazios

Aferin bize. Öyle bi kollektif bi tepki vermişiz ki, Adem Bey ikna olmuş.

İnşallah okuyan diğer okurlar “bu işte çok para var galiba!.. bu kadar kişi yapma diyorsa kesin işin içinde iş var” demezler.