toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen 10 adet Simental  (Okunma sayısı 10606 defa)

Çevrimdışı jamiryo

merhaba.tarım krediden 10 adet almanya menşeyli simental almak gibi bir düşüüncemiz var.bununla ilgili fikirlerinizi alabilirmiyim.
kısaca bılgı vereyım.şartları 4 sene gerı odemelı senelık nekadar odenecegıyle ılgılı bılgı werılmıyor.işinize gelmesse fıyat almassınız denıyor.35 bın 45 bın tl arası bır mebla ongoruluyor.
Avantajları ve dezavantajlarıyla bu planı degerlendırmenızı rica ediyorum. iyi forumlar.

Çevrimdışı FatihEFE

Çevrimdışı jamiryo

Ynt: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Verilen 10 adet Simental
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2016, 17:15:26 »
o konuyu inceledim ve üzüldüm.eger vaad edilen 6-7 aylık gebe duveler boyle ise bu dupeduz dolandırıcılıktır.benım beklentılerımden cok farklı.resımlerdekı hayvanlar tarım kooperatıften mi alınmış aceba?
ben hep iyi tarafından bakıyorum ''ülkede et fıyalarını dusurmek amacıyla hayvancılıkla ugrasan ınanları desteklıyorlar.et irkı olan simentalleri ülkeye kazandırmak nıyetıyle'' diye bi polyana bakış acısıyla bakıyorum.umarım yanılmıyorumdur.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2016, 17:39:06 »
o konuyu inceledim ve üzüldüm.eger vaad edilen 6-7 aylık gebe duveler boyle ise bu dupeduz dolandırıcılıktır.benım beklentılerımden cok farklı.resımlerdekı hayvanlar tarım kooperatıften mi alınmış aceba?
ben hep iyi tarafından bakıyorum ''ülkede et fıyalarını dusurmek amacıyla hayvancılıkla ugrasan ınanları desteklıyorlar.et irkı olan simentalleri ülkeye kazandırmak nıyetıyle'' diye bi polyana bakış acısıyla bakıyorum.umarım yanılmıyorumdur.

Serhat yeniden hoşgeldin, yaşın itibari ile adın ile sesleniyorum, umarım sakıncası yoktur, sen de zamanla fark edeceksin buradaki samimi ortam bunu mümkün kılıyor :)

Gelelim konumuza, devletin verdiği destekler amacına hizmet etseydi çok güzel destekler olurdu, ancak dediğim gibi "amacına hizmet etseydi"

Maalesef ülkemizin kanayan yarası fırsatçılık ve adam kayırma burada da kendini gösterdi, getirilen sığırların arasına sadece birkaç simental yanlışlıkla karışmış, diğerlerinin simentalle yakından uzaktan bir ilişkileri yok.

Ailen hayvancılıkla uğraştığı için az çok bilirsin, gübre desteği dediler, gübre fiyatları destekten fazla arttı, süt desteği dediler, sütün fiyatı destekten fazla düştü, neye destek verdilerse, çiftçinin zararına, zengin gübrecinin süt toptancısının, fabrikaların yararına oldu. Maalesef bu konuda da verilen destek çiftçiye değil başkalarının işine yarıyor.

Eğer gebe düve almak pahalı gelecekse, benim tavsiyem düzgün bir simental çiftliği bulup boş düve ya da dişi buzağı almanız yönünde olur. Tohumlanacak yaşa geldiğinde kendi seçtiğiniz bir tohum attırırsınız.

Simental çok güzel hayvan, kombine bir ırk, ülkemiz için bana göre en ideal sığır ırkı. Sütü yağlı, bizim gibi peynir ve yoğurdu bol tüketen bir millet için iyi. Aynı zamanda etçi, et açığımız var. Hastalıklara dirençli, kuvvetli bir ırk, bu da daha az veteriner masrafı demek ;)

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2016, 18:01:53 »
Şimdi konular birbirine yakın zamanda açıldığı için karmaşa oluyor kardeşim. Devletin genç çiftçilere verdikleri (clavelleri simental diye vermiyorlarsa :)   ) simentaller ayrı, İzmir Damızlık Sığır Yet. Birliğinin üyeleri için ithal ettiği simentaller ayrı, sizin Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile alacaklarınız simentaller ayrı.
Bildiğim kadarıyla da Tarım Kredi, Kastamonu iline getiriyor önce bu simentalleri. Her halde burada karantina çiftliği var kooperatifin. Kardeşim Kastamonu Türkiyenin Simental merkezlerinden biridir. Eğer niyetiniz var, ödeme koşulları size cazipse, çok kötü simental vereceklerini sanmam. Ben de Tarım Kredi kooperatif üyesiyim. Fakat Tarım kredi kooperatifleri bizim ülkemizde, kooperatif gibi değil, daha çok şirket gibi çalışıyor. Belki bu yüzden ayakta kaldı. Bir nevi ziraat bankasının işlevini yerine getiriyor.
Galiba trakyalısınız. Bu yüzden şanslı da sayılırsınız. Sizin ora hastalıktan ari bölge. Daha ucuza boğa altı  holstein bulup, bunlara kolay doğum özelliği olan iyi sperma attırarak da birkaç sene içinde simentale yavaş bir geçiş yapabilirsiniz. Tabi bu bir seçenek ben kafanızı karıştırmak istemem.

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2016, 18:06:47 »
hoşbulduk,dilediğiniz gibi hitap edebilirsiniz :)
ırk hakkında bı süphem yok(simental) hatta geçen hafta yaşadıgımız olayı paylaşayayım.2 tane gebe inegimiz wardı biri holştayn(nasıl yazılıyo bılmıyorum :)) dıgerı yerli ırktan olma simentalin yavrusu.kırma ama simentale cok yakın.holştayn doguramadı weterıner gozetımın de oldu. simentalın dogurdugunu bıle duymamıslar kontrole gıdınce fark etmışler :)

konuya gelırsek hala araştırma aşamasındayım.ödeme seceneklerı kolay dıye ınsanları kandırdıkları gıbı bı ızlenım cıkardım.
açayım konuyu.http://tarekshayvancilik.com.tr/ fırması tarafından getırılıyor hayvanlar.bize yakın lüleburgazda yerlerı war zıyaret edemedım ama gidicem.fiyatların netleştirilmemesi oldu bıttıye getırılmesı benı şüphelendırıyordu zaten. buna rağmen araştırmaya devam. ilginıze tesekkur ederım.

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2016, 18:13:58 »
dediğiniz işleme başladık yerli ırktan 2 adet simentalimiz war.sistem yavaş işliyor.ödeme seceneklerı uygun oldugundan yerımız ve insan gucumuz konusunda sıkıntımız olmadıgından 10 tane 6-7 ay gebe sımentale 4 sene geri odemelıgıne 135-150 bin tl  (sigortasıda ıcınde ) bana gayet mantıklı gelıyor.eger bı dalawere olmazsa.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2016, 18:21:35 »

açayım konuyu.http://tarekshayvancilik.com.tr/ fırması tarafından getırılıyor hayvanlar.bize yakın lüleburgazda yerlerı war zıyaret edemedım ama gidicem.fiyatların netleştirilmemesi oldu bıttıye getırılmesı benı şüphelendırıyordu zaten. buna rağmen araştırmaya devam. ilginıze tesekkur ederım.
Tareks zaten,  Tarım kredinin kendi şirketi. Ben kooperatif gibi değil de şirket gibi çalışıyor diye kastettiğim bu. Kooperatifin mantığı, kar değil üyesini kalkındırmaktır. Şirket ise kar düşünür. Siz de hayvan alırken bir şirketten hayvan alıyor gibi düşünün. İşinize geliyorsa alın. Ben işime geldi damlama borularını yine tarım kredinin plastik şirketi olan Tarkplasttan aldım.
Kolay doğum özelliğine gelince. Simental kolay doğum özelliği olan bir ırk değildir. Holsteinle aşağı yukarı aynıdır. Düvelerde genellikle zor doğuma daha çok rastlanır. Bunu Avrupa, ABD gibi ülkeler kolay doğum özelliği olan sperma ve vücut skoru ile aşmıştır. Yani gebe hayvana özellikle son iki ay çok kilo aldırmamak gerekir. Ne çok zayıf ne de çok kilolu olacak. Bir de kolay doğum oranı iyi sperma kullanmalı.

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2016, 18:43:02 »
Tareks zaten,  Tarım kredinin kendi şirketi. Ben kooperatif gibi değil de şirket gibi çalışıyor diye kastettiğim bu. Kooperatifin mantığı, kar değil üyesini kalkındırmaktır. Şirket ise kar düşünür. Siz de hayvan alırken bir şirketten hayvan alıyor gibi düşünün. İşinize geliyorsa alın. Ben işime geldi damlama borularını yine tarım kredinin plastik şirketi olan Tarkplasttan aldım.
Kolay doğum özelliğine gelince. Simental kolay doğum özelliği olan bir ırk değildir. Holsteinle aşağı yukarı aynıdır. Düvelerde genellikle zor doğuma daha çok rastlanır. Bunu Avrupa, ABD gibi ülkeler kolay doğum özelliği olan sperma ve vücut skoru ile aşmıştır. Yani gebe hayvana özellikle son iki ay çok kilo aldırmamak gerekir. Ne çok zayıf ne de çok kilolu olacak. Bir de kolay doğum oranı iyi sperma kullanmalı.
Dogum konusu koplike bi durum bir çok faktör war dediginiz gibi belkide safkan olmadıgından rahat olmus olabılır bizimki yerli ırktan olma simental oldugu için. Her işte oldugu gibi bu iştede riskler elbette war.şuan alıp almama konusu soru işareti.elbette para kazanmalılarkı surdurulebilir bi sistem yurutulebilsin.ilk önerilen resimler çok acımasız.alan kişiye sabır diliyorum hayvandan pek anlamam ama göz war nizam war:) lüleburgazdaki işletmelerine gidecegim sonuçta imzaladıktan sonra haywanlar gelecek resimlerdeki gibi olursa diye çekindim biraz.yatırım yapıyorsunuz ilk dakıkada gol yiyorsunuz. Sonra al bi kaya nerene dayarsan daya :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2016, 19:08:37 »
Polyanna sağda solda hiç kimseden çekmedim şu türklerden çektiğim kadar diyormuş. Bilginize..

Bu devirde insanın kendini bile sogulaması gerek.

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #10 : Aralık 30, 2016, 19:24:24 »
Serhat yeniden hoşgeldin, yaşın itibari ile adın ile sesleniyorum, umarım sakıncası yoktur, sen de zamanla fark edeceksin buradaki samimi ortam bunu mümkün kılıyor :)

Gelelim konumuza, devletin verdiği destekler amacına hizmet etseydi çok güzel destekler olurdu, ancak dediğim gibi "amacına hizmet etseydi"

Maalesef ülkemizin kanayan yarası fırsatçılık ve adam kayırma burada da kendini gösterdi, getirilen sığırların arasına sadece birkaç simental yanlışlıkla karışmış, diğerlerinin simentalle yakından uzaktan bir ilişkileri yok.

Ailen hayvancılıkla uğraştığı için az çok bilirsin, gübre desteği dediler, gübre fiyatları destekten fazla arttı, süt desteği dediler, sütün fiyatı destekten fazla düştü, neye destek verdilerse, çiftçinin zararına, zengin gübrecinin süt toptancısının, fabrikaların yararına oldu. Maalesef bu konuda da verilen destek çiftçiye değil başkalarının işine yarıyor.

Eğer gebe düve almak pahalı gelecekse, benim tavsiyem düzgün bir simental çiftliği bulup boş düve ya da dişi buzağı almanız yönünde olur. Tohumlanacak yaşa geldiğinde kendi seçtiğiniz bir tohum attırırsınız.

Simental çok güzel hayvan, kombine bir ırk, ülkemiz için bana göre en ideal sığır ırkı. Sütü yağlı, bizim gibi peynir ve yoğurdu bol tüketen bir millet için iyi. Aynı zamanda etçi, et açığımız var. Hastalıklara dirençli, kuvvetli bir ırk, bu da daha az veteriner masrafı demek ;)

"Bakanlık yetkilileri simantallerin araya SEHVEN karıştığını açıklamış. Muhalefet ise komplo da hemfikir. Tüm meclis bir daha böyle bir şey olmayacağına dair AB ye söz vermiş. "

Bi zaytung haberi yapayım dedim. Sizce nasıl olmuş.
  ;D

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2016, 19:37:26 »
polyana dua etsin türkiye'de dünyaya gelmemiş deilse başına gelebilecekleri hayal bile edemiyorum.
üzgünüm ince espirini anlayamadım...

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2016, 19:52:33 »

Ağabey olur mu :) Simental kolay doğum özelliği ile bilinir, nispeten küçük kafa, nispeten büyük çatı :) Yani en azından holsteine göre daha iyi :)

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #13 : Aralık 30, 2016, 20:05:38 »
Ağabey olur mu :) Simental kolay doğum özelliği ile bilinir, nispeten küçük kafa, nispeten büyük çatı :) Yani en azından holsteine göre daha iyi :)
Doktor, düve bu neticede. Simentalin ırk olarak Angus, Şarole gibi kolay doğum özelliği yok. Ben onu kastettim. Holsteinde genetiğinde  dünya o kadar ilerledi ki kolay doğum istiyorsan, simentale göre daha fazla seçenek var biliyorsun. Bir de fiyat bile söylemeden mal satan şirket, kolay doğuma ne kadar dikkat eder ki :)

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #14 : Aralık 30, 2016, 20:09:23 »
Ben canlı gormedim.aralarında 1 gün var.simental küçük gibi

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #15 : Aralık 30, 2016, 20:09:59 »
Doktor, düve bu neticede. Simentalin ırk olarak Angus, Şarole gibi kolay doğum özelliği yok. Ben onu kastettim. Holsteinde genetiğinde  dünya o kadar ilerledi ki kolay doğum istiyorsan, simentale göre daha fazla seçenek var biliyorsun. Bir de fiyat bile söylemeden mal satan şirket, kolay doğuma ne kadar dikkat eder ki :)

Orası öyle ama, şu faktörleri de göz önünde bulundurmalı bence, simentalin sütü daha yağlı, buzağısı daha çok para ediyor, ete beslemek istediğinde daha fazla kilo alıyor :) Bence bunlar da önemli. Et açığımız var ve kapanacak gibi de durmuyor uzun yıllar :)

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #16 : Aralık 30, 2016, 20:12:30 »
Ben canlı gormedim.aralarında 1 gün var.simental küçük gibi

Çok güzeller :) Aynen simental daha küçük gibi duruyor.

Hasan ağabeyin de dediği gibi, sperma seçimi çok önemli, sitede bununla iligili başlık var.

http://forum.toprakbilgi.com/sut-hayvanciligi/simental-fleckvieh-dunya-siralamasi-ve-bogalarin-ozellikleri/

Burada da TürkGen'in Türkiye'deki hayvanlardan seçtiği spermalar var ;)

http://www.dsymb.org.tr/wp-content/uploads/2014/10/t%C3%BCrk%C3%A7e-bo%C4%9Fa-katalo%C4%9Fu-numaral%C4%B1-mail-icin.pdf

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #17 : Aralık 30, 2016, 20:24:59 »
Doktor, bak bu konuda haklısın. Ama ben hayvancılıkta adım adım, gıdım gıdım :) ilerleme taraftarıyım biliyorsun. Simental besleyecekse bir kişi, elindeki imkanları değerlendirmeli öncelikle. Mesela benim elimde 5 holstein olsa, simentale geçmeyi düşünüyorsam, bunlara simental attırıp, bundan doğan dişi pandalara da simental attırıp, 4-5 yıl içinde geçme taraftarıyım. Elindeki süt veren 5 iyi holsteini satıp, bu parayla henüz süt vermeyen 4 simental düve alma taraftarı değilim. Hesap kitap işi tabi bunlar. Kimin işine nasıl geliyor o başka tabi. Hayvancılıkta öyle masa başı hesaplar tutmaaz :D :D :D tabi bir de bu söz aklıma geldi aniden nedense :D

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #18 : Aralık 30, 2016, 20:28:02 »
valla çok iyi oldu.çok teşekkür ederim.hasan abinin dediğini anladım ilk doğumda her ırk riskli.uzun vadede dehlize katılıyorum.

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #19 : Aralık 30, 2016, 20:46:34 »
Hasan abi sistem aynen dediginiz gibi işliyor.bu resmini attıgım simental yawrusu 2 sene once yerli ırka atılanın yawrusu.bide erkek war bole 13 aylık aynı sistem yerliden orta ırk gibi bişey oldu biz memnunuz.

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #20 : Aralık 30, 2016, 22:00:12 »
Ben hayvandan anlamam. Ancak holstein besleyen bir tanıdıkla konuşurken ona da söyledim. Öyle bir dönemki sanki en kaliteli holstein lar sezon sonu indirimde gibi. Şimdi elindeki sürüsünün kalitesini arttırmak için uygun fiyatlı 1 doğurmuş hayvan bakmaya karar vermiş.

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #21 : Aralık 30, 2016, 22:35:34 »
3 tane aldik 1sene once. Dogurmus hayvan ama daha sonra tohum tutmamış sagılmış surekli.bizim acımızdan hatalı bir yatırım.süt alamadık hayvanlardan.abim ilgileniyordu ozamanlar.yavrularını aldık inşallah ilerde satarız.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #22 : Ocak 01, 2017, 15:35:31 »
3 tane aldik 1sene once. Dogurmus hayvan ama daha sonra tohum tutmamış sagılmış surekli.bizim acımızdan hatalı bir yatırım.süt alamadık hayvanlardan.abim ilgileniyordu ozamanlar.yavrularını aldık inşallah ilerde satarız.

Trakyada simental iyi çiftlikleri de bulabilirsiniz. İlla da simental ile başlayacağım diyorsanız, Tareksin yurt dışından getireceği hayvanlara da çok güvenemiyorsanız, trakyadaki bu çiftliklerden simental almanız daha mantıklı. Benim bildiğim kadarıyla, Tekirdag Hacıköyde, Edirne Süloğlunda, iyi çiftlikler vardı. Oralardan aldığınızda da Tarım Kredi Koop. belki kredilerden yararlandırabilir, bunu da bir araştırın kardeşim.

Çevrimdışı ismailozmen74

« Yanıtla #23 : Ocak 01, 2017, 16:25:01 »
bence doğum ışı bıraz sans ışı hayvan ters gelır butun hayaller alt ust olur doğum yapan  nın çatısı açılır kendını toplayamaz ama herşey hep boyle olmaz ben hoşteyn besledım yıllarca basımıza çok olay geldı hatta ölen hayvanlarımız bıle oldu  rısk herzaman vardır hayvancılıkta bunu goze almak gerek

Çevrimdışı jamiryo

« Yanıtla #24 : Ocak 02, 2017, 16:28:09 »
Trakyada simental iyi çiftlikleri de bulabilirsiniz. İlla da simental ile başlayacağım diyorsanız, Tareksin yurt dışından getireceği hayvanlara da çok güvenemiyorsanız, trakyadaki bu çiftliklerden simental almanız daha mantıklı. Benim bildiğim kadarıyla, Tekirdag Hacıköyde, Edirne Süloğlunda, iyi çiftlikler vardı. Oralardan aldığınızda da Tarım Kredi Koop. belki kredilerden yararlandırabilir, bunu da bir araştırın kardeşim.
iyi fikir aslında.bunun uzerıne şöyle yaptım. kuzenim ziraat bankasında çalışıyor :) onunla gorustum.1 dogurmus yada 6-7 ay gebe duveye 5,5 bın tl kredı werıyormuş banka.sayı sınırlaması da yok.tareks 10 tane alıcan ve simental alıcan diyo ılla.ziraatin 5,5 bın tl kredısını 10 hayvan ıcın hesap ettıgımde , 55 bin e (sigorta içinde ) 70-75 bin geri odemeli imkan tanıyor.7,5 bın e tanesını alsam 20 bın nakıtte ben harcıyorum bana 95 bin e gelıyor 10 hayvan ve dilediğim cins alabilirim :)
ödeme secenekleri de senelık odenıyor tareksle aynı.tareks pahalıya gelıyor.illada simental demıyorum artık.o konuda da şöyle dusunuyorum benım kısa vadede para kazanmam lazım.bunun için süt üretimi daha mantıklı gelıyor.yani holşteyn :) (hazır sezon sonu indirim warken )ticari tohumlama ile pandaları alıp dewam edilebilir :)