toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ölü Kimliğiyle Besicileri 43 Milyon Lira Dolandırdı  (Okunma sayısı 775 defa)

Çevrimdışı DeHLiZ

Ölen bir kişinin kimliği ile Kars kent merkezi ve bazı ilçelerindeki besicileri 43 milyon lira dolandığı iddia edilen Ali Karadaş kayıplara karıştı. Besiciler, Karadaş hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Besiciler, geçen yıl Kars ve ilçelerine Tarım Bakanlığı'nın 'Genç Çiftçi Projesi' için geldiğini söyleyen ve gerçek adının 'Ali Karadaş' olduğunu öğrendikleri kişinin 500 TIR dolusu 17 bin büyükbaş hayvanı Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya  götürdüğünü öne sürdü.

Dolandırıcıdan büyük bir darbe yediklerini belirten Susuz ilçesi Kalecik Köyü Muhtarı Karabey Mintemur, "Bu adam Şanlıurfa'dan geldi. Öncülük yapan biri vardı. Biz de güvendik ve senet karşılığı malımızı verdik. Bizlere biraz da para verdi. Malımız iyi satılıyor diye çok sevinmiştik. Dolandırıcı olduğunu anlamadık. Hakkında her hangi bir araştırma da yapmadık. 2017 yılının Ağustos ayından bu yana mal veriyorduk. Bu süre içinde Kars'ta yaklaşık 43 milyon TL'lik 17 bin adet büyükbaş hayvan satın aldı. Bugüne kadar yaklaşık 500 TIR'la bu hayvanları Diyarbakır ve Urfa'ya götürdü. Kendisi bize Tarım Bakanlığı'ndan Genç Çiftçileri Desteklemek için geldiklerini ve hayvanları çiftliklerde yetiştireceklerini söylediler. Tarım bakanımızın adını da kullanınca biz de güvendik. Paramız zayi olmaz sandık. Herhangi bir sorgusunu da yapmadık ilçe tarıma gidip sormadık. Sonradan öğrendik ki adam buradan her hangi bir sevk çıkışı almadan hayvanları götürüyormuş. Dolandırıldıktan sonra kimliğinin bile sahte olduğunu öğrendik. Bize verdiği isim 10 yıl önce ölmüş. Senet yaptığımız kimlik ölünün adınaymış" dedi.

Mağdurlardan Haydar Mintemur ise senetleri ödenmeyince bu kişiyi aradıklarını ancak telefonla da ulaşamadıklarını anlatırken, şöyle konuştu: "Biz devlete sığınıyoruz. Devletten başka kimsemiz yok. Şikayetçi olduk. Ama hala yakalanmadı. 50 akrabam bana yardımcı oldu. 50 akrabamın 30'u mağdur. Yetkililer bu hayvanları getiremiyorsa biz nasıl getireceğiz? Benim de 50 büyükbaş hayvanım gitti. Adam öyle bir şey yaptı ki burada kimsenin itibarı kalmadı. Vatandaş çok büyük bir mağduriyetin içinde, kendini ifade bile edemiyor. Halk çok sıkıntılı. Mağdur olan insan sadece hayvanlarını değil işyerini bile kaybediyor. Burası küçük bir ilçe. Böyle giderse herkes birbiriyle kavga eder ve cinayet çıkar. O şahsın, ölünün kimliğini kullandığını da biz karakola başvurduktan sonra öğrendik."

Kaynak: DHA


Kilit cümle şu: "Malımız iyi satılıyor diye çok sevinmiştik. Dolandırıcı olduğunu anlamadık."

Güzel kardeşim, ticaret yapan adam 3 lira eden mala 5 lira vermez. Veriyorsa bir hinlik arayacaksın, hemen atlamayacaksın ;) Müstehak diyorum, üzülmüyorum da...

Çevrimdışı GörkemÇetin

Ynt: Ölü Kimliğiyle Besicileri 43 Milyon Lira Dolandırdı
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2018, 16:44:32 »
17 bin hayvan dile kolay, kan çıkar net :D

Çevrimdışı Demir

Ynt: Ölü Kimliğiyle Besicileri 43 Milyon Lira Dolandırdı
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2018, 22:40:01 »
Açıkçası 17 bin hayvan çalınırken kimse mi bu adamın kim olduğunu merak etmedi?

Kendileri edip kendileri bulmuş boşuna ağlamaya gerek yok.

50 büyükbaş hayvanını senetle 1 seferde satan adam gel beni dolandır demiş resmen.

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Ölü Kimliğiyle Besicileri 43 Milyon Lira Dolandırdı
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2018, 15:02:33 »
Bugüne kadar hep nakit sattik. canlı hayvan bu gider gelmez. Gittigiyle kalırsın. Biraz fazla alacam diye gerek yok böyle actionlara.

17 bin hayvanda helâli hoş olsun, becerebilmiski yapmış. Seçilim böyle olacak anca

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi