toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çok İşlevli alet Tasarımlarım-2  (Okunma sayısı 843 defa)

Çevrimdışı Göktürk

Çok İşlevli alet Tasarımlarım-2
« : Mayıs 13, 2018, 22:31:59 »
Sekiz yıllık Önallar 600 L,12 m tarla kollu pülverizatörümü ; sıra üzerine dikilmiş bitkileri ilaçlayabilecek hale getirdim.Önce sıra aralığına uygun,bitkilerin gelişimine göre yanlara genişleyip daralabilen,bitkinin altı üstü aynı hizada değilse eşit mesafeden atım için altı üstü farklı çalışabilen mafsallı kollara sahip,makinaya takılan yer ölçüleri tarla kolu ile aynı olan bu aleti tasarlayıp yaptırdım,boyadım.Sonra Önallar firması ile iletişime geçip şase için çizdiğim ilaçlama kolu şemasını ve ölçüleri gönderdim.Sağolsunlar istediğim şekilde yaptılar,bütün ekleme parçaları ile beraber gönderdiler.
Bu hafta sonu montajını yapıp bahçemde kullandım.Sonuç mükemmel.
Pülverizatörüme daha önce yine Önallar'dan temin ettiğim hortumlu makara sisteminden sonra bir özellik daha eklemiş oldum.
Fikir benimdir ama orjinal olup olmadığını bilmiyorum.Benden başkası da buna benzer bir alet yapmış olabilir ama görmedim,duymadım.Ben kendi ihtiyacımı gördüm ve gereken aleti ürettim.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Çok İşlevli alet Tasarımlarım-2
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2018, 04:23:51 »
Tebrikler abi ekonomik bir çözüm olmuş.
Bu fiyatlarda atomizer almak çok zor en güzeli mevcut makinana modifikasyon yapıp ihtiyacı karşılayacak bir makinaya dönüştürmek

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2018, 09:42:37 »
Cemal Hoca'm insanları teşvik ediyorsunuz böyle şeyler yapmaya :) Gerçekten çok iyi işler bunlar. İznin olursa Facebook'ta bu başlığı paylaşacağım, ziyaretçilerimiz de görsün istiyorum :)

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2018, 21:03:51 »
Cemal Hoca'm insanları teşvik ediyorsunuz böyle şeyler yapmaya :) Gerçekten çok iyi işler bunlar. İznin olursa Facebook'ta bu başlığı paylaşacağım, ziyaretçilerimiz de görsün istiyorum :)

Teşekkürler.Elbette paylaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2018, 21:05:40 »
Tebrikler abi ekonomik bir çözüm olmuş.
Bu fiyatlarda atomizer almak çok zor en güzeli mevcut makinana modifikasyon yapıp ihtiyacı karşılayacak bir makinaya dönüştürmek

Teşekkürler.Atomizerin maliyeti,yer sıkıntısı,bakım sıkıntısı,amortismanı derken hazır makinaya kol uydurmak en güzeli.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2018, 08:15:34 »
Öncelikle tebrik ederim.

İhtiyaçlarımızı kendi bütçemize göre karşılamayıp, kapitalist düzenin dayattığı tüketim.... Tamam tamam :)

Abi galiba bağ için bunu yaptırdın. Şimdi bağ eğer kordon sistemi ise sorun olmaya bilir fakat, T, V gibi sistemler ise bazı sorunlar daha doğrusu eşit mesafede ilaç atma gerçekleşmeyebilir. Çünkü bitkinin gövde ve dalları yere tek bir açıda durmuyor. Üst tarafın açısı farklı. Bu da bitkinin tüm yüzeyini ilaçlamanın gerektiği durumlarda tek eksen üzerine açısı ayarlanan kollar yeterli etkilyi gösteremeyebilir.

http://www.ilaclamamakinasi.com/urun/400-lt-asilir-tip-ay-kollu

Bu linkteki memeleri kullanırsanız yukarıda anlatmaya çalıştığım sorunları çözmek daha kolay olacaktır. Çünkü bu memelerin açısını bağlı olduğu kollardan bağımsız değiştirebilirsiniz. Üstelik  sizin kullandığınız memeler sebebiyle bu açıda atış yaparken kısa mesafe sonra hafif bir rüzgarda bile ilaç aşağıya doğru düşecektir. Bitkinin orta ve iç kısımlarına ulaşmak o güçleşecektir. Bu problem ilk bir iki ilaçlamada çok hissedilmesede sezon ortasından itibaren homojen ilaçlamayı yapamaz hale gelmesi çok muhtemel.

Şimdilik aklıma gelen ikinci konu ise kolların sökülüp takılması. 12m kol ciddi ağır ve söküp takmak @FatihEFE nin başka bir konuda bana tavsiye ettiği sehpa üzerinde yapmak dağa sağlıklı ve kolay yol olur.

Hatta eğer tarla tipi kolların kapalı halı sıra arasında ilerlemenize engel olmuyorsa sonradan yaptırdığınız iç tarafta tarla tipi dış tarafta kalacak şekilde monte edilip birer vana ile ilaçlama kolu kontrol edilebilir.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2018, 00:55:04 »
Öncelikle tebrik ederim.

İhtiyaçlarımızı kendi bütçemize göre karşılamayıp, kapitalist düzenin dayattığı tüketim.... Tamam tamam :)

Abi galiba bağ için bunu yaptırdın. Şimdi bağ eğer kordon sistemi ise sorun olmaya bilir fakat, T, V gibi sistemler ise bazı sorunlar daha doğrusu eşit mesafede ilaç atma gerçekleşmeyebilir. Çünkü bitkinin gövde ve dalları yere tek bir açıda durmuyor. Üst tarafın açısı farklı. Bu da bitkinin tüm yüzeyini ilaçlamanın gerektiği durumlarda tek eksen üzerine açısı ayarlanan kollar yeterli etkilyi gösteremeyebilir.

http://www.ilaclamamakinasi.com/urun/400-lt-asilir-tip-ay-kollu

Bu linkteki memeleri kullanırsanız yukarıda anlatmaya çalıştığım sorunları çözmek daha kolay olacaktır. Çünkü bu memelerin açısını bağlı olduğu kollardan bağımsız değiştirebilirsiniz. Üstelik  sizin kullandığınız memeler sebebiyle bu açıda atış yaparken kısa mesafe sonra hafif bir rüzgarda bile ilaç aşağıya doğru düşecektir. Bitkinin orta ve iç kısımlarına ulaşmak o güçleşecektir. Bu problem ilk bir iki ilaçlamada çok hissedilmesede sezon ortasından itibaren homojen ilaçlamayı yapamaz hale gelmesi çok muhtemel.

Şimdilik aklıma gelen ikinci konu ise kolların sökülüp takılması. 12m kol ciddi ağır ve söküp takmak @FatihEFE nin başka bir konuda bana tavsiye ettiği sehpa üzerinde yapmak dağa sağlıklı ve kolay yol olur.

Hatta eğer tarla tipi kolların kapalı halı sıra arasında ilerlemenize engel olmuyorsa sonradan yaptırdığınız iç tarafta tarla tipi dış tarafta kalacak şekilde monte edilip birer vana ile ilaçlama kolu kontrol edilebilir.

Yorum için teşekkürler.
Kapitalizm üreticiler için tüketimi değil verimliliği dayatıyor.Verimsiz çalışan tasfiye olur.
Ben işlerimi daha hızlı,daha ekonomik,daha kullanışlı ve temini kolay araçlarla yapmanın peşindeyim.Linkteki makinaları inceledim.400 L çıplak 2500 TL,5+5 memeli 3500 TL,atomizer 10500 TL.Benim makinam 600 L ve büyük pompalı.Saca 10 tane atomizer memesi dizmişler 1000 lira fark koymuşlar.Benim onları elde etmem Önallar'a bir telefona bakar, ben de şaseye dizerim.Öğrendiğim iyi oldu.Kollara açı verilebilmesi ilk resimde görüldüğü gibi aletin mafsallı iki ekseni olduğu için eşit uzaklıkta ilaçlamayı sağlıyor.Aynı zamanda kollar aletten uzaklaşıp yaklaşabiliyor.Memelere açı verilebilmesi ise elbette daha da iyi olur.Sistemik ilaç kullandığım için bitkinin her yerine ulaşamamayı şimdilik dert etmiyorum.
Tarla kolları aralara sığmıyor.Söküp takma dert değil ama evet ağır.Yardımcı ile manüple ediyorum.Nalburların iki tekerli arabalarından temin etmem lazım.