toprakbilgi.com

Gönderen Konu: İlaçlama Makinesine Sonradan Turbo Atomizer Takılabilir mi?  (Okunma sayısı 306 defa)

Çevrimdışı Cenap

Merhaba değerli arkadaşlar.

Tarla tipi 600 litrelik ilaçlama makinesine bahçe tarımında kullanmak için iki aparat yaptım. Her tarafta 5 özel püskürtücü var. Püskürtücüleri geçen yıl 500 liraya almıştım, sırf bahçe için. Ayrıca yaptığım aparatlar sayesinde her taraftan 1 metre civarı kanatları uzattım.

Fakat ne yaptıysam başarı sağlayamadım. 
-Homojen bir atım olmuyor.
-Uzaga atmak için basıncı artırınca ilaç sarfiyatı çok oluyor.
-Hiç uzağa atmıyor ve  kullanışlı değil.

Şimdi bu makinenin arkasına turbo fan takılabilir mi? Takilirsa maliyeti ne olur ve randımanı nasıl olur?

İlaçlama makinem; 4 membranlı, 4 adet ilaçlama yollu olduğu icin değiştirmeyi istemiyorum.

Çevrimdışı of@s

Ynt: İlaçlama Makinesine Sonradan Turbo Atomizer Takılabilir mi?
« Yanıtla #1 : Mart 15, 2019, 08:23:06 »
Sadece fan yeterli olacak mı, yoksa birde sanziman girecek mi işin içine?
Eğer öyleyse makineyi turbo atamizor ile takas yapıp arkasına tarla tipi kanat takmak daha kolay-ekonomik olur gibi.
Çünkü sizin makinenize gerekli parça daha fazla olacak. Firmalar bu tür projelerde maliyeti çok yükseltebiliyor.
Diğer yolu araştırın isterseniz.
Bende tarla tipine farklı kanat yapıp bağda kullanmak istedim. Ama sezon içinde sürekli makine temizliği yapmanın kolay olmayacağı, muhtemel bir hatanın bedeli makinadan pahalıya gelebileceğini düşünüp vazgeçtim. Zaten yapmayi düşündüğüm şeyin olmama ihtimalide vardı. İkinci bir makine aldım ve iyiki almışım dedim. Makine almak bu devirde kolay olmayabilir ama diğer seçenekte risk fazla.

Eğer makine değişecek olursa  regulatoru muhakkak traktör içine almanızı tavsiye ederim. Ben öyle yaptım çok rahat ettim. Hatta tarla tipinide aynı şekilde içeri aldım.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Mart 15, 2019, 08:48:22 »
Sadece fan yeterli olacak mı, yoksa birde sanziman girecek mi işin içine?
Eğer öyleyse makineyi turbo atamizor ile takas yapıp arkasına tarla tipi kanat takmak daha kolay-ekonomik olur gibi.
Çünkü sizin makinenize gerekli parça daha fazla olacak. Firmalar bu tür projelerde maliyeti çok yükseltebiliyor.
Diğer yolu araştırın isterseniz.
Bende tarla tipine farklı kanat yapıp bağda kullanmak istedim. Ama sezon içinde sürekli makine temizliği yapmanın kolay olmayacağı, muhtemel bir hatanın bedeli makinadan pahalıya gelebileceğini düşünüp vazgeçtim. Zaten yapmayi düşündüğüm şeyin olmama ihtimalide vardı. İkinci bir makine aldım ve iyiki almışım dedim. Makine almak bu devirde kolay olmayabilir ama diğer seçenekte risk fazla.

Eğer makine değişecek olursa  regulatoru muhakkak traktör içine almanızı tavsiye ederim. Ben öyle yaptım çok rahat ettim. Hatta tarla tipinide aynı şekilde içeri aldım.
Biraz maliyetli olabilir sanırım. Dediginiz gibi makineyi her zaman temizlemek insanı yoruyor. Ilaçlama makinesini satan bayi, eğer makinemi normal değerinde alırsa, değiştirilebilir.

Ama makinem çok güzel bir yapım, değiştirmekten ziyade bunu bahçeye uyarlamak istiyorum. İki yıl önce 5000 liraya almıştım, şimdi 9000 lira civarı.
Nihayetinde olmazsa turbo atomizer ile değişirim.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Mart 15, 2019, 09:49:57 »
Mevcut makineyi satıp turbo+tarla tipi almayı değerlendirin.
Turbo için diyemem ama tarla tipini modifiye ederiz. 4 yollu, t-jet meme vs bunlar yapılmayacak sey değil. Almadan önce haberimiz olsun yeter. Modifiye etmek bu özellikte makine almaktan daha ucuza gelebiliyor.
Geçen sene @sebazios un teknik desteği ile tarla tipini modifiye ettim.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #4 : Mart 15, 2019, 19:13:18 »
Mevcut makineyi satıp turbo+tarla tipi almayı değerlendirin.
Turbo için diyemem ama tarla tipini modifiye ederiz. 4 yollu, t-jet meme vs bunlar yapılmayacak sey değil. Almadan önce haberimiz olsun yeter. Modifiye etmek bu özellikte makine almaktan daha ucuza gelebiliyor.
Geçen sene @sebazios un teknik desteği ile tarla tipini modifiye ettim.
Bugün öntar firmasına mesaj gönderdim. Onlardan gelecek bilgilendirme doğrultusunda hareket edeceğim.

Ha bu arada babamdan ilk kez modern bir fikir duydum. Şu an bunun şaşkınlığını yaşıyorum. "Bununla iki yıl daha idare edelim, daha sonra 2 tonluk çekilir bir modern makine alırız" dedi.

Önümüzdeki yıl kısmet olursa 50 dekar badem bahçesi kuracağız. Mevcut bahçemizle beraber 100 dekar civarı bahçe olacak. Babamın fikri ilk kez bana mantıklı geldi.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #5 : Mart 15, 2019, 23:41:04 »
Sabit kollara fazla meme takmak işinizi görmez dediğiniz gibi uzak atması için çok ilaca gerek duyar bunun yerine elektropar gibi sistemleri kullanırsanız daha iyi ilaçlama yapar bence aküden aldığınız elektrik ile sıra aralarında gider gelirsiniz bir atomizer etkisi yaratmasa da işinizi görür.
Sonradan fan takmak için makinenin tasarımının buna elverişli olması lazım bazı markaların asılır tip makinelere uyguladıkları kayışlı fanlar var ama onların performansını bilmiyorum hiç denemedim.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #6 : Mart 16, 2019, 00:39:21 »
Sabit kollara fazla meme takmak işinizi görmez dediğiniz gibi uzak atması için çok ilaca gerek duyar bunun yerine elektropar gibi sistemleri kullanırsanız daha iyi ilaçlama yapar bence aküden aldığınız elektrik ile sıra aralarında gider gelirsiniz bir atomizer etkisi yaratmasa da işinizi görür.
Sonradan fan takmak için makinenin tasarımının buna elverişli olması lazım bazı markaların asılır tip makinelere uyguladıkları kayışlı fanlar var ama onların performansını bilmiyorum hiç denemedim.
Galiba bu projeyi iptal edeceğiz. Bahçe sayısı artacağı için çekilir tip 2 tonluk makine daha faydalı görünüyor. Özellikle badem tarımında yılda 7-8 defa çeşitli ilaçlar atılıyor. 600 litrelik bir makine ile bu kadar ilaçlama programının üstesinden gelmek biraz zor olur. Ama bir yandan da bazı engebeli yerlerim var. Onları da hortumla halledebiliriz.

100 dekarlık bir bahçe sizce 600 litrelik asılır tip makine ile yapılabilir mi? Tecrübeniz ne der?

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Mart 16, 2019, 02:20:25 »
Galiba bu projeyi iptal edeceğiz. Bahçe sayısı artacağı için çekilir tip 2 tonluk makine daha faydalı görünüyor. Özellikle badem tarımında yılda 7-8 defa çeşitli ilaçlar atılıyor. 600 litrelik bir makine ile bu kadar ilaçlama programının üstesinden gelmek biraz zor olur. Ama bir yandan da bazı engebeli yerlerim var. Onları da hortumla halledebiliriz.

100 dekarlık bir bahçe sizce 600 litrelik asılır tip makine ile yapılabilir mi? Tecrübeniz ne der?
Valla fiyatlar öyle bir hale geldi ki 400 litrelik makine ile 10 gün ilaç atmak mı yoksa bir 2.el araba parasına bir atomizer makine almak mı derseniz vaktiniz bol paranız kıtsa eldeki ile idare et derim ama tabi büyük makine ile de işleri daha çabuk bitirmek de ayrı bir konfor
Her şey imkan meselesi
Elin oğlu avrupada kendi yürür makinelerle ilaçlama yaparken biz traktör arkasına büyük konfor diyoruz oda ayrı bir ironi   

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #8 : Mart 16, 2019, 09:44:01 »
Valla fiyatlar öyle bir hale geldi ki 400 litrelik makine ile 10 gün ilaç atmak mı yoksa bir 2.el araba parasına bir atomizer makine almak mı derseniz vaktiniz bol paranız kıtsa eldeki ile idare et derim ama tabi büyük makine ile de işleri daha çabuk bitirmek de ayrı bir konfor
Her şey imkan meselesi
Elin oğlu avrupada kendi yürür makinelerle ilaçlama yaparken biz traktör arkasına büyük konfor diyoruz oda ayrı bir ironi
Haklısın, 2 tonluk bir makine 30.000 lira civarı. Zaten alacak olsak bile şimdilik elimizdeki ile idare eder, 2-3 yıl sonra hem bahçemizde verime girer ve böylece alabiliriz.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #9 : Mart 16, 2019, 16:58:46 »
Bugün bizim bayiden, 2 tonluk kuleli parlayan ilaçlama makinesinin fiyatını sordum. 28.000 lira, dedi. Düşük faizli ekipman kredisiyle alınabiliyormuş.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #10 : Mart 16, 2019, 20:49:31 »
Ödeme planı nasıl?

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #11 : Mart 16, 2019, 21:11:41 »
Ödeme planı nasıl?
Tam olarak bilmiyorum ama tahminen 28.000 lira için 4 yıllık vadenin taksidi 8500 lira olur. Yani 6000 lira dolayında bir faiz bedeli olabilir. 35.000 liraya dayanır.

Yalnız bildiğim kadarıyla düşük faizli ekipman kredisi için en üst limit: 25.000 lira. Bu miktarı aşan kredilerin üstünü peşin ödeyerek tamamlamak gerekiyor.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #12 : Mart 17, 2019, 05:26:29 »
Tam olarak bilmiyorum ama tahminen 28.000 lira için 4 yıllık vadenin taksidi 8500 lira olur. Yani 6000 lira dolayında bir faiz bedeli olabilir. 35.000 liraya dayanır.

Yalnız bildiğim kadarıyla düşük faizli ekipman kredisi için en üst limit: 25.000 lira. Bu miktarı aşan kredilerin üstünü peşin ödeyerek tamamlamak gerekiyor.
25000 i kredilendiriyorlar dediğiniz gibi 4 taksitle geriye 28 bin civarı ödüyorsunuz sanırım

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #13 : Mart 17, 2019, 12:41:38 »
25000 i kredilendiriyorlar dediğiniz gibi 4 taksitle geriye 28 bin civarı ödüyorsunuz sanırım
Yani 4 yılın toplamında 3000 lira faiz mi oluyor? Öyleyse çok uygunmuş.