toprakbilgi.com

Gönderen Konu: İrtem ALPHA Spreader Gübre Serpme Makinesi  (Okunma sayısı 2040 defa)

Çevrimdışı sebazios

Ynt: İrtem ALPHA Spreader Gübre Serpme Makinesi
« Yanıtla #25 : Nisan 11, 2019, 19:58:18 »
Elinize sağlık Yılmaz. Fiyat tanıtım amaçlı düşük olacak demiştin. Bahsettiğin rakamlarda mı olacak? Netleşti mi?
Birde bayi çiftçiye bu rakamı aynen yansıtacak mı?
Zira 2 ay kadar önce bundan önceki model için 12.000tl demişti.
Yüksek fiyat çekerse Seni arayalım mı? :)

Normalde fiyatlar daha belirlenmemişti. Ancak video yayınlandıktan sonra o kadar çok talep ve fiyat soran oldu ki, ivedi bir fiyat belirlenmesi gerekti. Nihayetinde bu sabah fiyat belli oldu.

Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Gerçekten “İlk yıla özel” olarak “son kullanıcı fiyati” 12.500 lira olarak kararlaştırıldı.

Alt aksamda kullanılan kromlu paslanmaz çeliklerin maliyetini hesapladığınızda, fiyatın ne kadar makul olduğu anlaşılır.

Özellik olarak bu makine ile kıyaslanmayacak Gaspardo Zeno’ların fiyatı 24 bin lira. Buradan kıyaslayın.

Mütevazi olmayacağım. Yerlilerde zaten kıyaslayabileceği makine yok.

Not: Fiyata sadece nakliye ekleyiniz.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #26 : Nisan 11, 2019, 20:00:08 »
ulu orta yerde tövbe estafurullah .. özelden yazsana sen ..

Sorun yok Ali. Fiyat, bu işe gereken önemi veren çiftçiler için makul kaldı ya, benim gönlüm rahat.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #27 : Nisan 11, 2019, 20:04:42 »
Maşallah,Teşekkürler,harika olmuş.Emeklerinize,emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim. Beğenmeniz mutlu etti.

Çok güzel özellikler var. Ellerinize sağlık. İnşallah bir gün kullanmak bize de nasip olur.

Kalan özellikleri anlatabilmek için 2. bir video çekmeye başladım

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. Bir gübre serpmede bu kadar özellik olabileceği aklıma gelmezdi.
Yılmaz bey; videoda sizide gördüm, yanılıyormuyum!

Yok yanılmıyorsunuz

Videonun büyük çoğunluğu kendi yerlerime gübre atarken çekmek durumunda kaldım.

Çevrimdışı sebazios

İrtem ALPHA Spreader Gübre Serpme Makinesi
« Yanıtla #28 : Nisan 11, 2019, 20:48:16 »
Tekrardan hayırlısı olsun Yılmaz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.Ay sonundaki Lüleburgaz tarım fuarına katılırsanız makinanın epey ilgi çekeceğine eminim.

Tekrar sağ olasın Şuayip Abi

Fuara bayi bazında katılım olacak diye hatırlıyorum. Muhakkak ürün sergilemek lazım. Hatırlatman iyi oldu.

makina videoda gübre atışı ve görünüm güzel duruyor da mahsuru yoksa benim kanaatimce tek kötü yönü sabit ayak tekerlekler olmuş . bir yolunu bulupta sarhoş tekerlek ile yenilenebilirse kusursuzlaşır.
biraz olumsuz yorum yaptığım için özür dilerim ama bu tekerleklerden çok çekiyorum.

Estağfirullah Fehim Abi.

Tekerlek konusunda şöyle bir durum var:

Sarhoş tekerlekleri, şu an ürettiğimiz FSM1200’lerde kullanıyoruz. Evet. Makineyi park ederken işe yarıyorlar.

Ancak sarhoş tekerlekler yapıları itibari ile yüksek taşıma kapasitesine sahip değiller. Makineyi yüklü halde yere koyduğunuz anda yamuluyor ya da kırılıyorlar. Öyle ki eski tip gübre serpmeler ile ilgili en çok alınan yedek parça sarhoş tekerlekler.

Bu yeni makinede, 800 kg’dan 2 tona kadar aynı şasi ve konstrüksiyon kullanıldı. Yani aldığımız 800 litrelik makine aldınız. isterseniz çok ekonomik bir şekilde 1000, 1200, 1400, 1600 ve 2000 litrelik kapasitelerden herhangi birine çıkartabiliyorsunuz.

Şimdi 2000 kg gübre + 500 kg makine deseniz, dolu bir makinede “teker başına” 600 kg’ın üzerinde yük binmesi demek.

Bu, bir otomobil tekerleğine binen yükün 2 katı.

Yani 2 seçenek arasında kaldım.

Ya sarhoş ama doluyken yere bırakıldığında kırılan bir tekerlek sistemi olacaktı.

Ya da sabit ama hangi şartta olursa olsun kırılmayan, yüksek dayanımlı bir tekerlek kullanacaktık.

İrtem’de çalışıyorsanız 2. seçeneği tercih etmeniz gerekir.

Not: sarhoş tekerlekler, geç dönem kanola gibi yüksek bitkilerde mahsulü yolma yapabiliyor. Mecburen sökmek zorunda kalıyorsunuz.  Bu yeni tekerlekleri, tasarım ve konumları itibari ile sökmeseniz de mahsüle zarar vermiyor.

Tekerlekler ile ilgili bir detay daha var.

Şöyle ki diyelim geç dönem kanola, ayçiçek ya da mısır gübrelemesi yapacaksınız. Mahsul yüksek. Hali ile gübreler mahsüle çarpıp sapıyor, istediğimiz genişliğe atılamıyor.

İşte aynısı geçtiğimiz hafta sonu başıma geldi. Makineyi normal taktım. Kanola benden uzun. Gübre kanolaya çarpıp kısa düşüyor.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Makineyi tasarlarken, bu sorun ile karşılaşırsam diye şöyle bir tedbir eklemiştim:

Makineyi traktöre bağlarken traktör yüksekliğine göre kullanılan 2 tane bağlantı deliği var. Ancak yukarıda bahsettiğimiz durumlar için, normalde ön tekerlekleri bağladığımız teker pimlerinden de makineyi traktöre bağlayabiliyoruz. Bu durumda makine önceki pozisyona göre 30 cm daha yükseliyor.

Bu özellik son gübrelemede resmen kurtarıcım oldu.

Sarhoş tekerlek kullandığımızda bu özellikten feragat etmeniz gerekecek ki bu büyük bit hata olur.

Keza bu makineden asıl beklenen şey, doğru ve denk bir şekilde gübre atmak. Garaja koyarken kolay yanaştırılabilir olması, öncelik sıralamadasında çok daha geride kalıyor.

Tekerlekler ile ilgili son detay da çeki arabası. Tekerlek ve bağlantıları sadece yere bırakmak için güçlü yapılmadı. Bu makinenin opsiyonel özellikleri arasında tandem tekerlekli çeki arabası da var. Yani 800 litre olarak aldığınız bir makineyi, 5 sene sonra 2000 litrelik çekilir tipe döndürmeniz mümkün.

İşte makinenin çeki arabası ile bağlantıları da bu sabit tekerlek bağlantılarından gerçekleştiriliyor.

Özetle tasarlarken sadece tekerlek tasarımı üzerinde bile bu kadar çok düşünüldü. Geri kalanı hesap edin

Masallah gayet guzel. Tebrikler Yilmaz.

Teşekkürler Yakup Hocam.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #29 : Nisan 12, 2019, 14:27:32 »
Hayırlı olsun yerli olması herşeyden önce önemlisi ve çalışmalarından dolayı tebrik ederim güzel bir ürün olmuş. Tabi çok fazla yorum yapmak istemiyorum detaylı inceledikten sonra devam edeceğim

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #30 : Nisan 12, 2019, 20:13:41 »
Hayırlı olsun yerli olması herşeyden önce önemlisi ve çalışmalarından dolayı tebrik ederim güzel bir ürün olmuş. Tabi çok fazla yorum yapmak istemiyorum detaylı inceledikten sonra devam edeceğim

Teşekkürler Süleyman.

Çevrimdışı deniz koçak

« Yanıtla #31 : Nisan 15, 2019, 12:31:19 »
Hayırlı uğurlu olsun abi

SM-J730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Cimender

« Yanıtla #32 : Haziran 14, 2019, 19:21:46 »
Elinize sağlık

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi