toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tarla tipi ilaçlama makinası kullanımı hakkında bilgi...  (Okunma sayısı 5044 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Tarla tipi ilaçlama makinası kullanımı hakkında bilgi...
« Yanıtla #25 : Mart 11, 2018, 13:06:38 »
Regülatörün görevi nedir ?

Bahçe tipi makinelerde regülatörlerin farklı fonksiyonumu var ?

Daha önce ilaçlama yapmadım içine su koyup deneyeceğim,hangi vites hangi gazda gidilmeli ?
regülatör makinadan gelen basınçlı ilaç karışımının kollara istenilen basınçta gönderilip fazla karışımın ise depoya gönderilmesini sağlar.
Bahçe tipi makinalarda da durum aynıdır fark kullanılan regülatörün kalitesi ile alakalı e tabi birde kumanda merkezi sağ sol ve geri dönüşü açmak açısından daha kullanışlı bir vana sistemi ile çalışır.
Son sorunuzda ise bu tamamen sizin kullandığınız ilaç, ilaç makinası ve traktörle alakalı bir durum
Dekara uygulanacak miktarı belirleyip makinanın 1 memesinden gelen su miktarını ölçüp ona göre ilerleme hızı seçmelisiniz

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #26 : Mart 11, 2018, 15:54:27 »
Hazır konu açılmışken bende sorayım  :)
Bu yıl yeni aldık makinayi
Buzlusan 600 lt 12 metre kanat 25 meme var. B/80 pompa ve 50 bar 3 membranlı bir klasik makina

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Yanında sarma ve 40 metre hortum tabanca 3000tl
Ilk defa kullanacağımız için bilgim yok
Şu emiş nasıl olacak ve vanaların kullanımı hakkında yardım  :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #27 : Mart 11, 2018, 19:40:23 »
Güle güle kullanın.
Şeffaf gri hortum takılı vanayı açıyorsunuz. Pompadan regülatöre gelen hortumun sağ ve solundaki kanatlara yada makaraya bağlanan vanaları kapatıyorsunuz. Alıcı takılan bir yer var. Ama fotoğrafta göremedim. Benim makinede tepede. Oraya alıcıyı takıp süzgeç kısmını suyun içine arıyorsunuz. Devir daimin başlaması için depo tabanında sistemdeki boruları dolduracak kadar  yani 10-20lt su ekleyince traktörü çalıştırın. Basınç ayarını 2 ye getirin duruma bakarsınız eğer basınç kırmızıya gelmediyse kademeyi 3 veya 4 e getirisiniz. Böylece daha kısa sürede dolar.
Önemli not: yüksek ihtimalle alıcı ucundaki süzgeç çok seyrek gelecektir. Pislik gelmemesi için tedbir alınız.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #28 : Mart 11, 2018, 19:50:45 »
@Umut Bence doğru soruları sormaya başlamamışsınız :D

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #29 : Mart 11, 2018, 20:43:49 »
Güle güle kullanın.
Şeffaf gri hortum takılı vanayı açıyorsunuz. Pompadan regülatöre gelen hortumun sağ ve solundaki kanatlara yada makaraya bağlanan vanaları kapatıyorsunuz. Alıcı takılan bir yer var. Ama fotoğrafta göremedim. Benim makinede tepede. Oraya alıcıyı takıp süzgeç kısmını suyun içine arıyorsunuz. Devir daimin başlaması için depo tabanında sistemdeki boruları dolduracak kadar  yani 10-20lt su ekleyince traktörü çalıştırın. Basınç ayarını 2 ye getirin duruma bakarsınız eğer basınç kırmızıya gelmediyse kademeyi 3 veya 4 e getirisiniz. Böylece daha kısa sürede dolar.
Önemli not: yüksek ihtimalle alıcı ucundaki süzgeç çok seyrek gelecektir. Pislik gelmemesi için tedbir alınız.
Kolay gelsin.
Teşekkürler abi
Alıcı şu kırmızı kapağın yer olabilirmi yada şu çıkışı mı acaba ?

@Umut Bence doğru soruları sormaya başlamamışsınız :D
õ
Makina konusundamı doğru sorular  :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #30 : Mart 11, 2018, 20:51:48 »
Hayır o değil.
Deponun içinde yaklaşık 50cm düz bir boru olmalı. O borunum ucu alıcıya takılacak.
Kırmızı kapak olan yer cekvalfli filtre.depodan gelen ilaçlı su filtreden süzülüp pompaya geçiyor.
Onu her depoda temizlemekte fayda var.

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #31 : Mart 11, 2018, 20:59:13 »
Hayır o değil.
Deponun içinde yaklaşık 50cm düz bir boru olmalı. O borunum ucu alıcıya takılacak.
Kırmızı kapak olan yer cekvalfli filtre.depodan gelen ilaçlı su filtreden süzülüp pompaya geçiyor.
Onu her depoda temizlemekte fayda var.
Ilaclama zamanı tekrar sorularımı sorayım daha iyi olur şu an makinaya yakın değilim  :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #32 : Mart 11, 2018, 21:12:38 »
Ilaclama zamanı tekrar sorularımı sorayım daha iyi olur şu an makinaya yakın değilim  :)
Her zaman bekleriz. ;)

Çevrimdışı Pahedon

« Yanıtla #33 : Nisan 14, 2018, 11:11:20 »
2 taneTarla ve bahçe tipi 3 adet ilaçlama makinem var. Bahçe tipini geçen yıl aldım. Bir regülatörü bu kadar önemli olduğunu o zaman anladım. Yukarıda belirtildiği gibi klasik regülatör harici bir şey kullanmamıştım. Basıncı traktör devrine ve vitesi ayarlıyorum. Eğer az yada çok su atıyorsam bununda karıştırıcıdan ayarlıyorum. Böyle karma karışık ve bazen yıldan yıla değişen ayarlar... Bahçe tipinde tek ayar var basıncı ayarla bitti. Devir artsada düşsede basınç hep aynı. Ben bunun bu şekilde olacağını bilmiyordum. Eğer bilseydim 2 yıl önce aldığım tarla tipi makine kesinlikle böyle olmazdı. Genel anlamda bu bölgede makinaların 2 özelliğine bakılır, depo hacmi ve iş genişliği. Pompa, regülatör bilen gören yok.
Sa. Dekara düşen ilaçlı su sabitmi kalıyor. Hızın yükselmesi azalması sorun olmuyor mu.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #34 : Nisan 14, 2018, 14:19:02 »
Sa. Dekara düşen ilaçlı su sabitmi kalıyor. Hızın yükselmesi azalması sorun olmuyor mu.
Pompa ve regülatör uyumunun faydası şu.

Siz regülatörden istediğiniz basıncı ayarlıyorsunuz. Artık motor devri 1.000 de olsa 2.000 de olsa bir memeden dakikada atılan su sabit oluyor. Örneğin x basınçta 40lt/dk su atıyor ve sizde dekara 40lt su atmak istiyorsunuz diyelim. İs genişliği 10m dersek sizin dekara hedeflediğiniz suyu atmak için hızınız 100m/dk yani 6km/saat hızda gitmeniz gerekiyor. Bu hızı hangi vites ve devirde yakalıyorsanız o şekilde ilerliyorsunuz. Devir yüksek gelirse regülatör basıncın artmasına müsade etmeyecek ve fazla suyu depoya geri verecektir.

Çevrimdışı Pahedon

« Yanıtla #35 : Nisan 15, 2018, 21:27:47 »
Pompa ve regülatör uyumunun faydası şu.

Siz regülatörden istediğiniz basıncı ayarlıyorsunuz. Artık motor devri 1.000 de olsa 2.000 de olsa bir memeden dakikada atılan su sabit oluyor. Örneğin x basınçta 40lt/dk su atıyor ve sizde dekara 40lt su atmak istiyorsunuz diyelim. İs genişliği 10m dersek sizin dekara hedeflediğiniz suyu atmak için hızınız 100m/dk yani 6km/saat hızda gitmeniz gerekiyor. Bu hızı hangi vites ve devirde yakalıyorsanız o şekilde ilerliyorsunuz. Devir yüksek gelirse regülatör basıncın artmasına müsade etmeyecek ve fazla suyu depoya geri verecektir.

Mükemmel 😃 değerli bilgiler için teşekkürler.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #36 : Nisan 15, 2018, 21:35:08 »
Mükemmel 😃 değerli bilgiler için teşekkürler.
Rica ederim. Fakat bu ayarı 4 kademeli yaylı tırnaklı regülatör ile yapamazsınız.