toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yerli ekipman mı? İthal ekipman mı?  (Okunma sayısı 2380 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Yerli ekipman mı? İthal ekipman mı?
« : Nisan 05, 2017, 00:11:44 »
Arkadaslar malumunuz tarim makinalari zor sartlarda calisan aletler. Haliyle dayanikli ve uzun omurlu olmasi gerekiyor.
Turkiyede yapilan bazi tarim aletleri yurtdisina gonderiliyor buna karsin disaridan ithal makineler getiriyoruz.
Buradaki kistasimiz ne olmalidir?
Bir ithal ekipman ne zaman hesapli ne zaman pahali olur bunun kriterleri ne olmalidir?

Çevrimdışı Demir

Ynt: Yerli ekipman mi yabanci ekipman mi?
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2017, 00:26:13 »
Benim en büyük kriterim fiyat

2. ulaşılabilirlik: Herhangi bir sorunda yedek parçaya hızlı ulaşmayı tercih ederim. Eskiden dikkat etmezdim ama artık dikkat etmem gerektiğini anladım.

Dolayısıyla cevabım yerli.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2017, 00:39:17 »
Bende mecburen yerli hatta o kadar yerli ki en yakin atölye yada fabrikadaki ürünü tercih ederim.
Ama imkan olsa ithal alirdim.
Çünkü atölye olayını geçtim yıllardır üretim yapan isletmeler bile yeterli arge yapmadan hatalı üretim makinalar yapıp satiyorlar. Sonra onlara kaynak vurup hataları gidermeye uğraşıyoruz

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #3 : Nisan 05, 2017, 00:41:16 »
İthal ekipmanın yerli alternatifi yoksa, mecbur ithal alınacak.  ithallerin sağlam olanları ile, bunun yerli olanları arasında randıman farkı çok ise ithal alınabilir. Örneğin, balyalama makinesi ile, başkasına parayla balyalama yapan biri, tarlada iş sırasında ne kadar az arıza ile karşılaşırsa, o kadar avantajlıdır. Daha fazla arıza yapıp, parçası bulunan bir yerliyi tercih etmemelidir diye düşünüyorum. Fakat kendisine çalışan bir kişi bunun ucuz yerlisini alabilir.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2017, 00:54:14 »
Ben kendimden ornek vereyim. Azim mibzer aldim misir ekimi icin. Teklemesi zayifti. 5.5 donum yer ekiyordum bir torba misir ile. Gaspardo aldim 5.8 donum yer ekiyorum bir torba ile ve cift atma sorunu yok.
Bir yil fig ekiyorum 300 kg gubre serpme ile tohumu attim 2 gidip dolduruyorum haliyle zor oluyor yeri fazla cigniyorum. 500 lt donder aldim rahat ettim. O yuzden bazi makinalarda iyi olan parasini cikartiyor.

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2017, 23:53:43 »
Aktif olarak 1988 yılından bu yana kuru tarım ile uğraşmaktayım, köyde ilk traktör bizde oldu, o zaman geleneksel ekim yöntemi elle serpme ve 2 kat kazayağı çekilerek, hasat ilk yıllarımda tırpan ve deste yapılarak,  1989 yılından sonrası orak makinası ile biçip harman yerinde kayışlı veya şaftlı patoz ile yapılırdı.

İlaçlama, holder falan hiç duyan gören bilen yoktu. Gübre el ile serpilirdi. Mibzer ile 1998 yılında tanıştık, emanet alıp kullandık Ekermak 14 sıra çekili olanı, Biçer döver ile o yıllarda kısmen tanıştık 1545 NH efsanesi ile. 2000 yılında 14 lü Bozkurt çekili tip  mibzer aldık, Biçerdöver in iyisi ile tanışmamız 2002 yılını buldu Medion 310 ile hasat yaptırdıktan sonra benim Tarıma bakışım değişmeye başladı.

Tarımda iki şey çok önemlidir ve tekrarı yoktur.
1. Ekim makinası
2. Hasat makinası,

bu iklinin yaptığı işin asla tekrarı ve telafisi yoktur. Bu işlerde kullanılan ekipmanlar kaliteli ve işlevsel olmalı, traktör de sadece güç ve konfor için pahalı bir model seçilebilir.
2 yıl önce gerek diğer forumun ve gerek sosyal medyanın etkisiyle Balta Ayaklı Üniversal Mibzer almak için Babamı ikna ettim ve hasbel kader GünGör markalı 20 sıralı bir makina aldım, genel çalışmasından çok memnunum, ufak tefek keyfe keder eksikleri olsa da.
İlaçlama da Önallar 400 lük Holder kullanıyorum, 3 mebranlı pompa ve 10 mt. kollu, bende de depoyu yetireme me sıkıntısı oluyor, 10 mt kol 3 mebranlı pompa için ufak, makinanın hakkı 14 veya 16 metre kol.

Gübre serpme tam bir fiyasko  :(  huni kullanıyorum. Eğer bu işten az biraz para kazanırsam Önallların 800 lük çift diskli titreşimli makinasını almayı çok isterim, her ne kadar 69 model mf 135 parası olsada.

Balya makinası nı ısrarla Gallignani aldım, çünkü Babam çok istemişti bu markayı hiç kullanmasada, balyalarını hep beğenmiştir, 'kitap gibi' der.

Diğer toprak işleme ekipmanlarında yerli markalar oldukça ideal ve çeşitli, gönül  Avrupa makina ekipman istese de şu an yapmış olduğum iş ve bu işteki başarım buna imkan tanımıyor.

Not; Öküz çiftin de pulluk kolundan tutmak nasip oldu, kara sabanı gördüm fakat kullanmadık, Made ın Austria pulluk vardı, hurdacıya sattığıma hala pişmanım. Döven sürdüm, tınaz  savurduk, Allah o günlere bir daha döndürmesin İnşallah.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2017, 01:42:28 »
Nail abi güzel bi noktaya değinmiş modern ekipmanların yerlileri 135 parasından başlıyor ithal leri yerli traktör parasına
Misal boa makina nın düşük basınçlı ilaçlaması 30 bin martignaniye fiyat dahi sormadım klasik atomizerler 13 14 binden başlıyor
Dal parçalamalar da durum aynı
İmkan dahilinde en iyisini almaya çalışsakta bu işlerde hepsine yetişip ithal almanın imkanı yok.
Hele böyle bi kur farkında hiç yok.
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım yerliler ithallere göre en iyisi yarı parasına
Hatta dolar/kg hesabı vardı net rakamları yılmaz daha iyi bilir.
E o kadar fiyat farkına rağmen o kadar kalite farkıda normal.
Burda Yakup abinin hesapta çok doğru ekim yaptığın alanda   300 metre kare deki tohum maliyetin o aradaki farkı 10 yılda bile kapatsa tek çift tohum atma derdinin verimdeki etkiside düşünülünce ithal ekipman tercih edilebilir.
Yada pullukta ünlü ile kuhn arasında çok bariz iş farkı var ve daha az mazot yaktırıyorsa yine imkan varsa tercih edilebilir.
Ama şunu da unutmamak lazım. Bu ithal ekipmana verdiğimiz dolarları ihraçlık kalitede iyi ve dünya pazarında aranan ve ülkeye dolar getirisi olan yada verimi arttırarak o ürünün ithalatını gerileten ürünlere dönüştürmek lazım ki tarımımız da sektörümüzde gelişsin.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2017, 02:31:59 »
Traktör tercihimizin %80'i yerli.
Ekipmanlarda ise bu durum %87

Bu şu demek:

Ola ki bir savaş ya da ambargo durumu yaşadık. Uluslararası kamuoyu bize bir şey satmıyor.

Umurunuzda olmaz. En azından tarım makinaları sektöründe dışa bağımlılığı yenmişiz ki emin olun bu paha biçilemez bir şey. Tarım sektörümüz en küçük sıkıntı çekmeden yoluna devam eder. 5 hp'den 115 hp'ye kadar traktör, balya makinası, mibzer, hatta biçere kadar. Her şeyimiz var.

Ama savunma sanayinde dışa bağımlıyız. Sonuç: motorumuz olmadığı için her şeyi birmiş tankı üretemiyoruz.

Pakistan Atak T129 istiyor,  motorunu aldığımız firma izin vermediği için satamıyoruz.

Bunun adı acizliktir.

Tarım makinaları sektöründe de umarım tekrar aynı duruma düşmeyiz.

Peki bu başarı nasıl oldu derseniz, öncelikle çiftçinin cefakarlığı ve fedakarlığı İle olduğunu söyleyebilirim.

Yerli malları en kalitesizi de olsa aldı/kullandı çiftçi. Firmalara para kazandırdı. Mal hatalı da olsa, hatasını bilerek kullandı. Yeri geldi, menfaat gütmeden olan hata giderilsin diye dil döktü mühendislere.

Bu sayede firmalar büyüdü. Büyüdükçe yeni fabrikalar kurmaya, yeni fabrikalar kurdukça daha çok kazanmaya, daha çok kazandıkça da yeni ürünler geliştirmeye başlandı.

Ama artık çiftçinin bu bonkörlüğü bırakması lazım. Yoksa koca koca firmalar, "nasıl olsa alıyorlar" diyerek kendilerine çeki düzen vermeyecek, kaliteli mal üretmeyecek, hatta zamanla sırtınızdan geçinmeye başlayacaklar.

Kısaca yine her şey çiftçinin elinde. Çıkarmak da, indirmek de.

İyi İle kötüyü ayırt edebilecek ehliyete sahip olmadığınız sürece, kötünün esaretinden kurtulamazsınız.

Kötüyü ayırın. Ayırın ki hak eden, kendini geliştiren ve bu yönde büyük emekler harcayan firmalar ayakta kalsın. Kalsın ki daha iyi ürünlere ulaşabilin.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2017, 09:58:17 »
Traktör tercihimizin %80'i yerli.
Yerli üretimi olan ekipmanlarda tercihimizin %87

Bu şu demek:

Ola ki bir savaş ya da ambargo durumu yaşadık. Uluslar arası kamuoyu bize bir şey satmıyor.

Umurunuzda olmaz. En azından tarım makinaları sektöründe dışa bağımlılığı yenmişiz ki emin olun bu paha biçilemez bir şey.

Savunma sanayi mesela. Dışa bağımlıyız. Sonuç, motor üretilemediği İçin her şeyi biten tank üretilemiyor.

Pakistan Atak T129 istiyor,  motorunu aldığımız firma işin vermediği için satamıyoruz.

Bu acizliktir.

Tarım makinaları sektöründe de umarım tekrar aynı duruma düşmeyiz.

Peki bu nasıl oldu derseniz, öncelikle çiftçinin cefakarlığı ve fedakarlığı İle olduğunu söyleyebilirim.

Yerli malları en kalitesizi de olsa aldı/kullandı çiftçi. Firmalara para kazandırdı. Mal hatalı da olsa, hatasını bilerek kullandı. Yeri geldi, menfaat gütmeden bu hata giderilsin diye dil döktü mühendislere.

Bu sayede firmalar büyüdü. Büyüdükçe yeni fabrikalar kurmaya, yeni fabrikalar kurdukça daha çok kazanmaya başladı. Daha çok kazancımla yeri ürünler çıkartmaya.

Ama artık çiftçinin bu fedakarlık ve bonkörlüğü bırakması lazım. Yoksa koskoca firmalar, "nasıl olsa alıyorlar" diyerek kendilerine çeki düzen vermeyecek, kaliteli mal üretmeyecek.

Sonuçta yine her şey çiftçinin elinde. Çıkarmak da, indirmek de.

İyi İle kötüyü ayırt edebilecek ehliyete sahip olmadığınız sürece, kötünün esaretinden kurtulamazsınız.

Kötüyü ayırın. Ayırın ki hak eden, kendini geliştiren ve bu yönde büyük emekler harcayan firmalar ayakta kalsın. Kalsın ki daha iyi ürünlere ulaşabilin.
Çok duygulandırdın abi. :)

İthalini alırız da çiftçinin kazancı ve çalışma saati ortada. Yılda 100 saat kullanmayacağımız makinalara o paraları vermek doğru değil.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2017, 13:56:26 »
Güzel konu,güzel yorumlar.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Göktürk

Ynt: Yerli ekipman mı? İthal ekipman mı?
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2017, 22:34:44 »
Sorunun cevabı ; ekilen arazi miktarına, aletin önündeki traktörün teknolojisine yani ''tarımsal hizmet uygulayıcısı (thu) '' nın çapına da  bağlı.
Benim gibi standart bir thu için yerli makinalar yeterli.Ekim ve hasat makinaları için hizmet satın alıyorum. Böylece pancarım,mısırım  milyonluk avrupa  makinalarla hasat ediliyor.
Toprak işleme,bitki koruma ve gübreleme makinalarında yerli makinaların fayda/maliyet oranı iyi.
Satın alıp kullanamayacağımı bilsemde ;  yerli tarım sanayisindeki yıldan yıla kalite ve çeşit ilerlemesine tanık olmak beni ayrıca mutlu ediyor.

Çevrimdışı KayseriOnur

« Yanıtla #11 : Kasım 24, 2018, 20:45:51 »
Güzel konu

Çevrimdışı KayseriOnur

« Yanıtla #12 : Kasım 24, 2018, 20:47:53 »
3 aylık çiftçiyim, 600 da yer kiraladım, şimdilik hizmet satın alıyorum.
Hadi soru gelsin?
Nereden başlayayım?
600 da tek parça, 4 adet kuyu var, ama henüz dalgıç bağlanmadı.
Yer Kayseri İncesu

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #13 : Kasım 24, 2018, 20:53:33 »
Turkiye tarim ekipmanlarinin 2 kat pahali olmasinin sebebi;
Önceki yillarda tarim ekipmanlarini devletin destekleyerek,yari bedelini ödemesidir.
Bu destek tarım aletleri üretenlere    gitmiştir.
Çiftciler pahali ekipman almaga devam etmiştir.
Bir daha da fiyatlar düşürülmemiştir

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #14 : Kasım 24, 2018, 21:14:23 »
3 aylık çiftçiyim, 600 da yer kiraladım, şimdilik hizmet satın alıyorum.
Hadi soru gelsin?
Nereden başlayayım?
600 da tek parça, 4 adet kuyu var, ama henüz dalgıç bağlanmadı.
Yer Kayseri İncesu
Nerden başlamanız gerektiğini öğrenmek için önce ne ektiginizi öğrenmeniz lazım. 600 dekarlık araziyi işlemek için küçük ekipmanlar kullanmak çok işlevsel olmaz diye düşünüyorum.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı yılmaz hoca

« Yanıtla #15 : Kasım 25, 2018, 22:40:09 »
bütün çiftçiler geçerli olmasa da en azından köy bazında veya 5-10 çiftçinin ortak olarak bazı ekipmanları alması sanki daha ekonomik gibi duruyor. Bu konudaki tek sıkıntı eğer aynı üründe dar bir zaman aralığı varsa o dar aralıkta kimin o malzemeyi kullanacağı konusudur. Eğer zaman konusunda sıkıntı olmazsa ve ürün çeşitliliği olursa köylü ortaklaşa en kaliteli ürün hangisiyse onu alır ortak kullanır. Bildiğim kadarıyla tarım aletleri sürekli, kullanılan bir malzeme değil. Diğer bir öneride fabrikaları yönlendirme üzerine. Ne istediğinizi net bir şekilde belirtirseniz fabrikalarda ona göre arge ve üretim yapacaktır. Mühendis adam sonuçta toprağı sizin kadar bilmez. Ne tür sorunlar yaşıyorsunuz çözüm önerileri neler olabilir. Dönüş olduğunda fabrikalar daha kaliteli ürünler çıkarır diye düşünüyorum. Ama asıl olarak aynı yöredeki üreticilerin toplu makine alımlarını düşünmeleri daha önemli. Mesela sizler böyle bir teklifte ne düşünürsünüz?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 273
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Kasım 25, 2018, 23:03:03 »
bütün çiftçiler geçerli olmasa da en azından köy bazında veya 5-10 çiftçinin ortak olarak bazı ekipmanları alması sanki daha ekonomik gibi duruyor. Bu konudaki tek sıkıntı eğer aynı üründe dar bir zaman aralığı varsa o dar aralıkta kimin o malzemeyi kullanacağı konusudur. Eğer zaman konusunda sıkıntı olmazsa ve ürün çeşitliliği olursa köylü ortaklaşa en kaliteli ürün hangisiyse onu alır ortak kullanır. Bildiğim kadarıyla tarım aletleri sürekli, kullanılan bir malzeme değil. Diğer bir öneride fabrikaları yönlendirme üzerine. Ne istediğinizi net bir şekilde belirtirseniz fabrikalarda ona göre arge ve üretim yapacaktır. Mühendis adam sonuçta toprağı sizin kadar bilmez. Ne tür sorunlar yaşıyorsunuz çözüm önerileri neler olabilir. Dönüş olduğunda fabrikalar daha kaliteli ürünler çıkarır diye düşünüyorum. Ama asıl olarak aynı yöredeki üreticilerin toplu makine alımlarını düşünmeleri daha önemli. Mesela sizler böyle bir teklifte ne düşünürsünüz?
olmaz .

Çevrimdışı sebazios

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #18 : Kasım 26, 2018, 18:31:33 »
Ortak ekipman dikkatli ve titizlikle yapılması gereken bir durum ve ortak sayısı ne kadar az ise o kadar başarılı olunur.
Öncelikle ortak ekipman kullanacak ortaklarda şanzıman yağları birbiri ile uyumlu mümkünse aynı marka traktörler olması gerekir. Ortak ekipmanı ortaklardan başka traktöre takıp çıkarma sonucunda şanzıman yağı zamanla bozulur ve traktöre ciddi zararlar verilir.
Ortak ekipmanda ortak sayısı arttıkça takip etmesi zorlaşır uzun yıllar sonucunda ekipman parasından daha fazla masrafla karşılaşma riski vardır.
Ortakların içerisinde işi uyduruk yapan dikkatsiz davranan ekipmana zarar veren ve en önemlisi zamanında yaptırmadan ekipmanı çıkaran varsa
Tam lazım olduğu sırada bozuk kırık kopuk bir ekipmanla karşılaşmak çiftçilikten soğutur adamı
Ekipman çalışma esnasında elbette arıza verebilir ama bunu yaptırırken orjinali gibi değilde uyduruk yapılırsa yani,yaptırdım demek için yapıp başkasında iş ortasında patlayacak şekilde kaynak bilmeden kaynak atılırsa işte oda kötünün kötüsü olur.
Mesela şöyle bir anımı anlatayım
Bizim köyde sıyırgı ve arka kepçe alındı
Sıyırgı çürümüş kırılmış normal bir durum
Ama kaynak diye atılan şey çürüğü temizlemeden yeni destek koymadan
Cürüflü bir şekilde kaynak doldurarak aslında tutmayan bir kaynakla gelişigüzel yapılmış bir iş sonucu yarım günüm gitti.
Kırıldı yaptırdım diye kahvede konuşurken
Ben güzel doldurduydum orasını kaynakla dedi birisi :)
kaynak yapmak öyle bişey değil ki
Erit elektrodu doldur etrafını
Kaynak tutmaz tabi üstelik şaseye kadar da eritmiş

Çevrimdışı KayseriOnur

« Yanıtla #19 : Kasım 26, 2018, 18:59:59 »
Nerden başlamanız gerektiğini öğrenmek için önce ne ektiginizi öğrenmeniz lazım. 600 dekarlık araziyi işlemek için küçük ekipmanlar kullanmak çok işlevsel olmaz diye düşünüyorum.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tahıl ile başlamak istiyorum?