toprakbilgi.com

Gönderen Konu: ANA ARI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR  (Okunma sayısı 9328 defa)

Çevrimdışı arisatisi

Anasız Kolonilerde Ana Arı Yetiştirme
 

Ana arının kovandan alınması ile uygulama başlanır. Ana arı, 3 adet yavrulu ve arı çerçeve ile ruşet bir kovana alınır. Kattaki arıların tamamı kuluçkalık katına sıkıştırılır. Arılar kuluçkalığa tam dolduracak şekilde hazırlanır. Ballık bölümü iptal edilir. Yavrulu çerçevelerden, gözleri kapanmamış larvalar başka kolonilere arısız olarak nakledilir. Çerçeveler arasında, bir veya iki çerçeve konacak şekilde boşluk bırakılır. Poleni bol olan birkaç çerçeve de yanlara yerleştirilir.
 

Larva aşınlanmış çerçevelerin her birinde 20-35 arasında göz bulunur. 2 çerçeve dolu seri göz verildiğinde, başlatıcı kolonilerde bu gözlerden %20 – %95 arasında netice alınmaktadır. Aşılanan çerçeveler en geç 3 saat içinde besleyici koloniye verilmelidir. Koloni, şurup ve kek ile beslenmelidir.
 

Ana arı gözleri 24 saat sonra anasız koloniden alınır ve bitirici kolonilere nakledilir. Bakımın kesintiye uğramaması için arılar devamlı olarak beslenir. Başlatıcı kolonilerin devamlı olarak beslenir. Başlatıcı kolonilerin devamlı olarak kullanılması halinde, bakıcı işçi arı miktarının çok olması gerekir. Bunun için 3-4 seri aşılama sonunda kovandaki işçi arılar, çıkmak üzere olan yavrulu petekler ile takviye edilir. Bakıcı kolonilerden bir seri göz alınınca, yeni seri hemen verilmelidir. Aksi takdirde yalancı ana arı yapma durumu ortaya çıkacaktır.
 

Ana arı gözleri kapatıldıktan sonra bu gözler dikkatli şekilde kafese alınır ve her ana arı kendi kafesi içine çıkış yapar ya da çıkmaya 1 gün kala kapalı gözler çiftleştirme kutularına yerleştirilir.
 


 

Analı Kolonilerde Ana Arı Yetiştirme
 

 

Ana arı kovanda ayrı bölüme alınarak tecrit edilir ve anasız koloni de olduğundan daha farklı bir uygulama yapılır.

 

Yetiştirilmiş Materyalin Dağıtılması

 

Çok miktarda ana arının yetiştirilmesi, bundan önce açıklanan hususların çok iyi bilinmesi ve uygulanmasıyla mümkündür. Çiftleştirme bölgeleri etrafında, saf ırk kuşağı oluşturmak suretiyle iyi bir izolasyon yapılmalıdır. Ana arılar genelde gözde ya da ergin ana arı olarak dağıtılır. Döllenmiş ana arı elde etmek oldukça uğraş isteyen bir iştir. Döllenmemiş ana arının uygulamada kayıp ve fire riski fazladır. Planlı olarak ana arı kullanılıyorsa, döllenmiş  ana arılar uzun mesafelere nakledilebilir.


KAYNAK: http://www.arisatisi.com/ana-ari-satisi/ana-ari-yetistiriciliginde-dikkat-edilecek-hususlar.html