toprakbilgi.com

Gönderen Konu: *** traktör stoklamak ***  (Okunma sayısı 1383 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

*** traktör stoklamak ***
« : Ocak 07, 2022, 17:24:38 »
https://www.tarimdanhaber.com/traktor-uretiminde-radikal-degisimler-ciftci-bu-degisimden-nasil-etkilenecek-makale,11973.html

haberi okuyunca daha iyi anlarsınız, ama okumak istemeyenlere bir özet geçeyim.

Nisan 2021'de Türkiye'de AB normları 167/2013 regülasyonları onaylanıp yürürlüğe girmiş.
bu normlara göre, artık 50 HP üstü tüm traktörler,
-Kabin için de kullanılacak malzemenin yangına karşı yanmazlık seviyesinin arttırılması.
-Traktörlerde ön fren olma şartı.
-Traktör koltuklarında sürücü güvenlik sensörü bulunması.
-Hidrolik kaldırma aksamının arka çamurluk üzerinde de bulunmasını sağlayan elektrikli E.L.C. sisteminin olması.
-Kuyruk milli yani PTO’nun acil bir durumda durdurulmasını sağlayacak olan durdurma butonun bulunması.
üretilecek.

2023 te tüm üreticiler Faz 5, euro 5 standartlarına geçecek.
2022 yılı içinde 50 HP altı traktörler Faz 3A, Faz 3B motor üretebilecek. yani adblue kullanmayan.
bu da demek oluyor ki, traktör üretim maliyetleri dolayısıyla fiyatları en az %100 e yakın artacak.

ayrıca yazıda bahsedilmemiş ama, adblue litre fiyatı 13-15 TL arası.
yani çiftçi her depo mazot %50 zamlı hesaplamalı. 1 depo maliyet aslında 1,5 depo maliyet demek.
bunun sonucu olarak da, çiftçiler adblue kullanmayan Faz 3A, Faz 3B traktörlere yöneliyor.

bunları dikkate alırsak,
şahsen elimde yüklü nakitim olsa,
2022 model, 50 HP ve altı adblue olmayan traktörleri
veya
2021 ve daha eski üretim, sağlam, temiz, düşük saatli adblue olmayan traktörleri alıp
stoklardım ve fiyatlar artınca satardım.
sizce bu plan tutar mı?

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR !

Çevrimdışı Stronger

Ynt: *** traktör stoklamak ***
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2022, 10:05:19 »
Bu iş stokçuluğa girer. Yapılan işte ki bu rant kanuna ve ahlaka aykırı olur.

Ama sen yapmasan bile birileri zaten yapıyor. Uyanık bir kesim ülkedeki krizleri fırsata çevirerek (içeriden bilgi olarak) büyük kar elde ediyor.

Çevrimdışı ParaMiliter

« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2022, 11:36:42 »
oto galericiler atabaları sıfır satın alıp, plaka takıp otoparklara gizliyor.
aynısını çiftçi de yapabilir.
stokçuluk derken, insanlar kendilerini enflasyona karşı korumak istiyorlar, bu normal.
para sürekli eriyor, bir mala bağlamazsan sürekli erirsin...

adblue fiyatı mazotu geçmiş.
adblue olmayan traktörlere rağbet var, fiyatları sürekli artıyor.
1 ay önce MF 285 S (1998) 95 bine satın aldılar, 3 hafta sonra satan adam 105bin vereyim geri alayım demiş.

bedava verseler adblue kullanan traktör almayacaklar var...

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2022, 13:15:07 »
Yazdıklarında çok haklısın. İnsanlar emeklerinin alın terinin artan fiyatlar karşısında erimesini istemiyor. Bir kesim bu düzenden zengin oldu.

Bir alt tabaka olarak her geçen gün daha çok ezilmeye devam ediyoruz.

Ben çiftçilik olaylarını değiştirdim. 50 dönüm yeri ekmedim boş bıraktım. Oraya harcayacağım para ile ekran kartı ve hdd  aldım. Etheryum madenciliği ve benzeri işlere başladım. Çok şükür iyi de yapmışım.

O zaman aldığım her şey şimdi 2 ye katladı TL bazında. Kazanç ise dolar ile olduğundan dolayı ülke başkanımızın faiz nas bu can bu bedende oldukça diye laflarını destekler oldum. Artık o konuştukça ben kazanıyorum.

Bu zamana kadar gübre, tohum,ilaç aldık. ektik baktık ürünü hasat edip satacağımız zaman ithalat vergilerini sıfırladılar piyasayı bozdular, çiftçi zarar etsin diye ne varsa yaptılar.  Artık yeter. Üretmeyeceğim.

Bizi düşünen yok. Artık karnımızı doyurmak için gübrede tohumda tahılda depolamakta fayda var. Ne alırsan kar oluyor. Emeğin değeri kalmadı. Neyse yazmaya kalksam sayfalar yetmeyece. Canım çok yandı çok. Adalet yok. Rüsvet çok. Adam kayırma ve ne kadar ahlaksızlık varsa var bu ülkede...