toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Brent Petrole Biri Kement Atsın  (Okunma sayısı 334 defa)

Çevrimdışı Cenap

Brent Petrole Biri Kement Atsın
« : Mart 07, 2022, 20:26:10 »

ABD’nin AB ile ortaklaşa kurduğu tezgah tıkır tıkır işliyor. Brent petrolün varil fiyatı 140 doları gördü.

 Bugün Japonya, ABD ve AB ile Rusya petrolüne uygulanacak ambargoyu görüşüyor. Ambargo başlatılırsa brent petrolün varil fiyatı 180 ve 200 dolar seviyesine çıkabilir. Öte yandan bu gece yarısı ve yarın gece gelecek olan yeni zamlarla birlikte motorinin litre fiyatı 25 liraya dayanacak.

Ayrıca savaş kanadındaki gelişmeler ve yeni yaptırımlar nedeniyle extra zamlar da gelebilir. Motorinin litre fiyatı için 30 liralar bile konuşuluyor. Şayet 30 lira olursa, 70 litrelik mazot bidonu 2.100 lira olacak. Türkiye’nin traktör ortalaması olan 50-75 HP’lik bir traktör, saatte 200-300 lira arası yakacak.

Tarım artık tam bir karmaşaya ve çıkmaza dönüşüyor. Bu karmaşık tarım şekli de böyle devam ettikçe dışa bağımlılık ve peşinden dışarıya döviz akışı artacak. Bu da yeni ekonomik krizleri beraberinde getirecek.

Oysa adam akıllı bir tarım politikası olsaydı ve tarımsal üretimi yapan insanlara hak ettiği değer verilseydi, ne tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olurdu ne de yağ fiyatları böyle artardı.

Ama onlar tutturmuş “yok elektrikli traktör, efendim elektrikli araba” gibi uçuk ve gerçeği yansıtmayan icatlarla günü geçiştirmeye çalışıyorlar. Sen önce bir dizel motor üret, boş zamanlarında da elektrikli motorların üzerinde çalışırsın. Elektrikli traktörün müjdesini veren bakan, “ha bugün ha yarın” diye diye o günü görmeden görevden affedildi.

Zamanında bunların palavra olduğunu söyledik, bizi diğer diğer sitede vatan haini ilan ettiler. Tıpkı bugün hükümetin yaptığı gibi. En ufak bir karşıt görüş ve itirazın cezası hapis olmuş. AMA NEREYE KADAR!🙈🙉🙊