toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Biçerdöver Kazalarının Önüne geçebilmek İçin Önemli Hususlar  (Okunma sayısı 6128 defa)

Çevrimdışı DuSTeRo

Arkadaşlar merhaba,

Burada size biçerdöver kullanırken nasıl dikkatli oluruz onu anlatıcam. Öncelikle biçerdöverimizi iyi tanımalıyız boş ağırlığını ve ön arka ağırlık dağılımını iyi bilmeliyiz ve depo doluyken yüzde kaç ön yüzde kaç arka agırlık dağılımı var iyi bilmeliyiz.

Bunu bilmek bizim ne işimize yarayacak sadede gelirsek biçerdöver kazalarının en başında yokuşta hesap edemediğimiz eğimden ötürü kıç kalkması ve tabla üstüne düşme kazası geliyor. Buna sebep olan şeyse makinamızın teknik kapasitesini bilmeyip yokuşa sanki düz yolda gider gibi sürmemiz geliyor. En ufak bir yön değiştirme hareketi yada sürat düşmede kıç kaldırız Allah muhafaza. Makinamız teknik olarak inemeyeceği arazi tipini tek yönlü çıkarak biçmeliyiz.

Biçerdöverimizle tek fren yapmaktan kaçınmalıyız hidrostatikse hidrostatik sisteme zarar veririz ve süratli keskin dönüşlerden kaçınmalıyız.

İşimizi yaparken muhakkak profesyonel davranmalıyız uzun süreli biçimden kaçınmalıyız uyuklamamak için belirli saatler aralığında operatör değiştirmeli ve dinlenmeliyiz sorumluluk taşıdığımızdan zinde olmamız şart hasada başlamadan evvel iş güvenliğini sağlamalıyız.

Müşteri olarak tarlada bulunuyorsak biçerdöver tarlada durmadan asla yakınlarında dolanmamalıyız biçerdöveri yakın noktadan takip etmemeliyiz operatör bizi görmemiş olabilir ters bir manevrada olası bir kazaya sebebiyet verebiliriz.