toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - yılmazozsrvn

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6
1
Köyde yılan hikayesine dönen bir baraj mevzusu var. Geçen yıl müteahhit firma ödenek yok ama kendi imkanlarımızla birşeyler yapalım belki bu sayede para alırız diye ara verdiği işe yeniden koyuldu. Emin olmamakla beraber bir miktar ödenek çıkmış.
Bu ödenek ile baraj biter mi bilmiyorum.
Bittiğinde 10.000da alan kapalı sistem basınçlı sulama ile sulanabilecek. Heyecanla bekliyoruz.

toplulaştırmayı bir an önce bitirebilsek sulama yatırımları cok daha hızlı olur diye düşünüyorum,kapalı sistem sulama / düzgün sınırlı parseller gibi nimetlerden faydalanamıyoruz.

2
YENİ SİSTEM PİLOT UYGULAMAYLA HAYATA GEÇİYOR

BİTKİNİN İHTİYACINDAN FAZLA SU KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, Türkiye'nin değişik yerlerinde seçilen bazı pilot sulama projelerinde 'Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli' uygulaması konusunda çalışma başlattı.

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte son yıllarda yaşanan kurak sezonlar, su tasarrufunun önemini bir kez daha gösterdi. Suyu en çok tüketen sektör olarak tarım sektöründe yapılacak az bir tasarruf dahi büyük önem taşıyor. Suyun büyük kısmı tarla içerisinde kaybolduğundan tarla içi sulama yöntemlerinin su tasarrufu sağlanacak şekilde uygulanması gerekiyor.

Bu amaçla DSİ tarafından inşa edilerek işletmeye açılan sulama tesislerinde % 62 yüzeysel, % 21 yağmurlama, % 17 damla sulama yöntemi kullanılıyor. Ancak damla ve yağmurlama sulama yöntemi uygulandığında bile ihtiyacın çok üzerinde su kullanılabiliyor.

Bu sebeple, suyun ihtiyaçtan daha fazla kullanımının önüne geçmek amacıyla sulama yönetiminin finansmanı için temel kavram olan ve tesisin işletme, bakım, onarım ve yönetim giderlerinin karşılığı olarak ödenen "Su Kullanım Hizmet Bedeli" kullanılan su miktarına veya hacime göre alınacak.

Mevcut durumda bazı projelerde uygulanmakta olan "hacime göre ücretlendirme" de, her bir metreküp suyun ücreti sabit iken, yeni pilot uygulamayla birlikte, bu ücret sabit olmayacak. Kullanılan her birim su artışında veya azalışında ücret artarak veya azalarak uygulanacak.

Böylece su kullanım hizmet bedeli, az su kullanıldığında artarak ödüllendiren veya çok su kullanıldığında artarak cezalandıran bir yaklaşımla uygulanacak, bitkinin ihtiyacı kadar su kullanımını teşvik edilecek.

Uygulamayla, su kullanıcıları birim alanda daha az su tüketmek için modern sulama yöntemlerine geçiş yaparak su tasarrufu sağlayacaklardır.

Bunun yanında işletme ve bakım maliyetleri düşürülecek, su ve toprak kaynakları korunmuş olacak, az su kullanılacağından özellikle pompaj sulamalarda enerji maliyetleri düşürülerek, çiftçinin sulama hizmetinden daha da ucuza yararlanması sağlanacak.

Bu kapsamda DSİ'ye bağlı Bölge Müdürlükleri ilk aşamada belirlenen;

Bursa, Eskişehir, Karaman, Çorum, Mersin, Tokat, Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Antalya, Şanlıurfa, Burdur, Afyon, Sivas, Gaziantep, Muğla ve Çanakkale illerinde, 29 adet sulamada, 115.349 ha alanda pilot çalışma yapılması için hazırlıklara başladı.

Pilot uygulamanın; su kullanım verimine, işletme, bakım, onarım ve yönetim sürecine etkileri ortaya konularak, alt yapısı uygun olan her sulama projesi özelinde uygun olan "Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli" modelleri yaygınlaştırılacak.

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4920/Tarimsal-Sulamada-%e2%80%98su-Tasarrufu-Tesvik-Edilecek

3
Toprak İşleme Ekipmanları / Ynt: Td Nin Yeni oyuncağı
« : Şubat 13, 2021, 15:28:11 »
Pulluğu yeniledik arkadaşlar 4/11 peşin 8700₺

hayırlı olsun,70-75 hp civarına 4-11 pulluk güzel gidiyor

4
tkgm haritası genelde güncel olmuyor,https://www.at.farm/ sitesinde daha güncel versiyonu buluyor.

Aslında hangi tarlaya ne işlem yaptığımızı ekleyebilecegimiz dijital bir sistem olsa baya iş görürdü. Verim haritalamayı,okumayı öğrenmemiz gerekiyor.

Bu yönde hiçbir istek olmadığı için global firmaların neredeyse hiçbiri türkçe dil seçeneği bile sunmuyor.

5
Büyükbaş Hayvancılık / Ynt: Yemleme yöntemi
« : Şubat 04, 2021, 01:36:42 »
Teknik bilgiler ve daha detaylı terimler için atafen sayfasını ve youtube kanalını izlemenizi tavsiye ederim.

Dersimiz hayvancılık serisi ve blogtaki yazılarda,kolay kolay bulamayacağınız çok güzel bilgiler mevcut.

https://atafenblog.com/teknik-bilgiler/

https://www.youtube.com/c/TahirYavuzz/playlists

6
Büyükbaş Hayvancılık / Ynt: Yemleme yöntemi
« : Şubat 04, 2021, 01:29:11 »
HAPSEDİLMİŞ HAYVANCILIK.

Hayvancılık sektörümüzün gelişmesini engelleyen, önünü tıkayan sorunlar çok fazladır. Süt fiyatlarının düşük, yem fiyatlarının yüksek olması, tüberküloz ve bruselloz gibi sürü hastalıklarının halen ülkemizde hüküm sürmesi, mera, çoban ve bakıcı sorunları, kaba yemlerimizin yetersizliği ve kalitesizliği sayılabilecek başlıca problemlerdir.

Ancak; bu yazımın konusu yukarıdakiler değildir.

Ben yukarıda listelediklerime ek olarak hayvancılığımızı kıskaca sokan, hapseden, çevresini örerek gelişmesine engel olan diğer konulardan söz etmek istiyor ve hayvancılığımızın dört tarafını saran engelleri şöyle sıralıyorum; 1. Duvar, 2. Saman, 3. Bilgisizlik, 4. Eskiye aşırı bağlılık.

Hayvancılık sektörü bu dörtlü tarafından hapsedilmiştir. Aslında üçüncü maddeyi en başa koymak gerekir. Her şey orada düğümleniyor. Samanın aşırı kullanımı da, eskiye aşırı bağlılık da, betona aşırı düşkünlük de oradan kaynaklanıyor.

Her konuda bilimsel gelişmeler yaşanmaktayken, tabii ki sektörümüz de bu gelişmelerden payını almaktadır. Fakat bilimsel gelişmeleri gereğince değerlendiremediğimiz için bu gelişmelerden henüz arzu edilen yararı sağlayamıyoruz.

Gelişmelerin sadece alet, makine olduğunu sanmak doğru değildir. Para ile elde edilebilecek gelişmeler dışında ‘’bilgi’’nin iyi bir yatırım olduğunu kavramamız gerekiyor. Nitekim; tüm alet ve ekipmanı tamam olan bazı çiftliklerin ‘”işletme sorunları’’ yüzünden sürdürülemez hale geldiğini görüyoruz. İşin kötüsü; bu işletmeler sorunu sadece ‘’süt ucuz, yem pahalı’’ diyerek geçiştiriyorlar.

Üçüncü maddeyi biraz daha açarsak, buraya yanlış bilgi, bilgi kirliliği gibi faktörleri de ekleyebiliriz.

Bilgi eksikliği yüzünden hayvanların ihtiyacı olmayan, aksine hayvanların konforunu bozan duvarlar yapıyoruz. Daha çok duvar, daha çok beton yaparsak ‘’iyi bir yatırım’’ yaptığımızı sanıyoruz.

Doğrusu iyi bir yatırımın bina yapımından ibaret olmadığını, içine konulan hayvanların bu binadan memnun kalmaları gerektiğini bilmiyoruz.

Saman kullanımı ise gereğinden çok fazla olup, süt sığırcılığını kısıtlayan başlıca faktördür. Samanın yeri süt sığırcılığında 1 kg’dan daha fazla değildir.

Eskiye aşırı bağlılık hayvancılığımızı köşeye kıstırmaktadır. Her zaman karşılaştığımız ‘’benim babam da dedem de hayvancıydı’’ sözü sektördekilere olumsuz olarak yansıyor. Yıllar içerisinde koşulları değişmiş olan sisteme uyum sağlamayan işletmeler bocalıyorlar, kazanç elde edemiyorlar.

Süt sığırcılığının en büyük kayıpları olan buzağı, döl ve süt kayıplarının önlenmesi, koruyucu hekimlik uygulamaları, kuru dönem bakım ve beslemesi, stres ile baş edebilme yöntemleri ve besleme hataları gibi konular da hep ‘’bilgi yatırımı’’nın birer parçasıdır.

Hayvancılık yatırımlarını ‘’bilgi yatırımlarıyla’’ birleştirmeyi becermek gerektiği ortadadır. Sürekli bana gelen sorulardan, sürekli bana akseden problemlerden bunun böyle olduğunu, ne yazık ki, görüyorum, izliyorum.

Hayvan sahibi dostlarımız tamamen kendi ellerinde olan işleri doğru yaparlarsa sektör gelişecek ve işletmeler sürdürülebilir halde olacaktır.

Tabii ki; yazının girişinde sayılan, yıllardan beri de sayılmakta olan, herkesin sıklıkla söylediği ama henüz çözüm bulunamayan ‘’kısıtlayıcı faktörler’’ konusunda birliklerin, kooperatiflerin çalışmaları devam etmelidir.

Benim değindiğim konular yetiştiricilerin sadece ‘’kendi kontrollerinde olan’’ sorunlardır.

tahir yavuz.

7
Büyükbaş Hayvancılık / Yemleme yöntemi
« : Şubat 04, 2021, 01:18:15 »
Hayvancılık işletmelerinin sahipleri iyi bir rasyonun besleme konusunu halledeceğini düşünürler. Ancak konu ”yemleme yönetimi” olarak ele alınmadığı sürece rasyon doğru da olsa, besleme doğru değildir. Zaten rasyonun kâğıt üzerinde olduğu, doğrusunun hayvan tarafından tüketilen ve sindirilen yem olduğu artık birçok kimse tarafından öğrenilmiştir.

Ülkemizde halen rasyon konusunun halledildiği düşünülse de işler yolunda gitmemektedir. Çünkü olmayan, ama olması gereken “yemleme yönetimi”dir. Yemleme yönetiminde dikkat edilmesi şart olan kuralların hiçbirine dikkat edilmediği ortadadır. Hatta bunların dikkatle izlenmesi bir yana, doğru olanlar da bilinmiyor.

İneklerin önü çoğunlukla boş. Rasyonun doğru olması yetmez. İneğin günlük tüketmesi gereken miktarı tam olarak alması sağlanıyor mu? Sürü yönetimi kurallarından biri “artmayınca yetmez” kuralıdır.

Boş yemlik yalayan bir inek günlük ihtiyacını alamamıştır. Bunun arkasından gelen diğer hata, “yem seçme”dir. Bu sorun o kadar yaygındır ki, ineklerin yem seçmesi doğal karşılanmaktadır. Yem seçen bir ineğin rasyonu her şeyiyle dengeli olsa ne fayda!

Yem seçme asidozu, asidoz ise topallık, döl tutmama, iştahsızlık, süt yağında ve süt miktarında azalmayı beraberinde getirecektir. Boş yemlik ve yem seçme süt sığırcılığı işletmelerinin başındaki en büyük iki derttir. Çünkü her gün inekler aynı hata ile karşılaşmaktadırlar.

Yemlerin dağıtılmadan önce çok ince kıyılması, taneli kısımların un haline getirilmesi, yemler içerisinde görünen ve görünmeyen küflü kısımların bulunması da yemleme yönetimi ile ilgili problemlerdir. Özellikle kaba yemlerin selüloz değerinin yok edilmesi işkembe sağlığını bozar. Günlük geviş getirme zamanını düşürür.

Yemleme yönetiminde en büyük yardımcımız “partikül seperatörü” veya “Pensilvanya eleği” adı verilen düzenektir. Diğeri ise dışkı muayenesi yapmaya yarayan kevgirdir. Bunları yurtdışında çokça kullanırlar. Ülkemizde kaç işletme böyle malzemeleri kullanıyor acaba?

Bize en doğru bilgiyi hayvanlar verirler. Onların dediğine kulak vermek şarttır. Bunu için de yine sürü yönetiminin temel ilkelerinden biri olan “iyi gözlem” gerekmektedir.

Süt sığırcılığı işletmeleri eski ve hatalı uygulamalardan vazgeçmeli, sürü yönetimi ilkelerine uygun bir biçimde “yemleme yönetimi” ne geçmelidirler.

TAHİR YAVUZ.
https://gazeteyenigun.com.tr/kose-yazisi/yemleme-yontemi

8
bazı tarlalarda 3-5 dekar böyle ölü alanlar olabiliyor,bunun ilacı 6000 cc 6 silindir ;D yarı debriyaj devir doldurunca + ekipmanı kollayınca yarıp geçiyor


9


Çok güzel olmuş,bu ilaçlama işlerini ciddiye alan çok az kişi var.

Vatandaş her şartta ilacı/gübreyi suçluyor ama,ne makineden ne de ayardan haberi var.

*kalibrasyona dikkat edilmiyor,basınç saati/iş bilgisayarı vs kullanımı düşük.
*ilaca/bitkiye uygun yükseklik-nozul-seramik seçimi yapılmıyor.   
*tanka direkt olarak ilacı bosaltıyorlar veya ön karıstırmayı metal kaplarda vs yaparak ilacın yapısını bozabiliyorlar.
*izli ekim,köpük markörü,gps vs klavuz kullanımı çok az.
*makineler allaha emanet,çoğu avrupa tasarım çalıntısı. Plastik üreticisinden depoyu alan-her önüne gelen ilaç makinesi üretiyor daha da kötüsü tercih ediliyor.

10
Köy Kahvesi / Ynt: Çiftçi kahvesi ;)
« : Şubat 03, 2021, 20:49:52 »
maalesef net bilgim yok  :-\ geçen yıl alttaki tapa/tahliyesini söktüğümüzde bayağı kirli su çıkmıştı. Hatta basıncı almayı unuttugumuz icin duvar boydan boya kirlendi.

pompa özsan 20-30 kglık kova tipli olanlardan,kompresör ise sanayi elektrikli 200 lt civarlarında bir sey

video da bırakalım.  Şartlandırıcı/basınç düzenleyici,su ayırıcı,sessiz,yağlı-yağsız vs vs muhabbetler var  araştırmak gerek.

11
Köy Kahvesi / Ynt: Çiftçi kahvesi ;)
« : Şubat 03, 2021, 20:39:59 »
Tesekkur ederim 1 sezon kullandim hem kompresorü hem havali gres pompasinı bakımı nasildir kuletes marka bemimki

maalesef net bilgim yok  :-\ geçen yıl alttaki tapa/tahliyesini söktüğümüzde bayağı kirli su çıkmıştı. Hatta basıncı almayı unuttugumuz icin duvar boydan boya kirlendi.

pompa özsan 20-30 kglık kova tipli olanlardan,kompresör ise sanayi elektrikli 200 lt civarlarında bir sey

12
Köy Kahvesi / Ynt: Çiftçi kahvesi ;)
« : Şubat 03, 2021, 20:27:23 »
Yeni oyuncak havalı somun sökme


SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayırlı olsun.

bu havalı aletlerde kompresörün temizliğine ve içindeki suyu boşaltmaya dikkat etmek gerekiyor,kirli kompresör havası yüzünden havalı gres pompasını 2 kere bozduk.

13
Aslında pek çekişi de yok,turbo lag çok fazla ve atiklik neredeyse hiç yok. 3900 cc kesinlikle yetersiz.

Fazla zıplıyor,bunu yüksek olmasına ve lastiklerin diğer ülkelerde trelleborg iken bizde radial lassa olmasına bağlıyorum.

12x12 yolda yetmiyor, 2021 yılında halen bazı şeyleri diretiyorlar.

Kronik arızaları var,kayışı ötmeyen sağı solu yağ kaçırmayan veya arıza açmayan td denk gelmedi.

Arka hidrolik çıkışları 6 adet alt alta konulmuş,bir şey takarken illa elinizi çarptırıyor takması uğraştıyor.

Gösterge panelinde hız veya kuyruk mili devri bile yok,bu yıl sözde değiştirmişler ama onda bile sadece hız göstergesi var. 10-20 dolarlık kuyruk mili devri göstergesi ve saatlik yakıt göstergesini esirgemişler.


Önceki 110 hp motorumuzdaki  klima ve saat kaynaklı arızaları yüzünden buna geçtik ama klima harici binilecek motor değil.  TL-A veya aynı segmentteki herhangi bir avrupaya binince farkı anlıyorsunuz.  tdnin 15 yıl önceki eski kasaları bile daha güzel.


14
Oat tipi antifirize ;az miktar su koydum birşey olurmu?

Bir şey olmaz fakat atlanmaması gereken şeyler var;karışımın derecesini ölçmelisiniz ve çeşme suyu konulması önerilmiyor saf su koymak gerekiyor.

premix (karışmış-kullanıma hazır) halde almadıysanız bölgenizin gereksinimlerine göre seyreltmeniz lazım. Genelde %50 saf su % 50 antifriz konuluyor.

organik-normal mevzusu da blogun alasımına göre degisiyor,en dogru ürün servislerde orjinal satılan ürünler.

15
Araştırma falan brt yere kadar sermaye yoksa gelişme yok aslında
Tarımın daha iyi koşullarda yapılabilmesi için her şey eninde sonunda mekanizasyondan dolayısıyla paradan geçiyor. Dekarda bilmemkaçtane tohumu aynı derinlikte atıp homojen çıkışı sağlayacak
Üstüste bindirme yapmadan homojen gübreleme yapabilecek yada en basitinden Hayvan gübresini bile fermante edip homojen atabilecek ekipmanların parası şuan ki kurda dudak uçuklatıyor
 5 sene önce euro 3.05 idi bugün 8.20
Kazancımız 5 sene öncesine göre bu kadar artmadı.
Öte yandan 5 sene öncesine göre arazi satış ve kira ücretleri de fırladı
Bu işin içine de rant ekonomisi girdi herkes arazi alıp ileride daha yüksek paraya satma derdine düştü devlet de buna karşı bir önlem almıyor.
En basitinden ev alım satımında kullanılan 5 yıl içerisinde satarsan aradaki kazancı vergilendirme şartı mevzubahis tarla olunca uygulanmıyor. Bu yüzden 10 liraya aldığı yeri 1 ay sonra 30 liradan satışa çıkarıyor adam
Orası 30 ederse benim yer 35 eder diyor diğeri böyle böyle bir balon oluşuyor arazi işinde de
Konuyla çok alakalı oldu mu bilmiyorum ama yeri gelmişken içimi dökmek istedim

haklısınız,elimizden bir sey gelmeyen cok fazla sıkıntı var.

Mesela bizim burada ova yerler 1000m2 arazi 30.000-35.000 tl arasında değişiyor.Kiralar da gecen sene 1000 tl idi.

Aynı oranda da bu iş için gereken sermaye miktarları çok yüksek ve dengesiz,yarın fiyatların ne olacağı belli değil. (traktör-ekipman-icar-mazot-gübre-vergi-mahsul satıs fiyatları)

Ekipman-traktör üreticilerinin ürettikleri yerli ürünler (5-10 istisna marka hariç) kalitesiz ve pahalı.Kendilerini geliştirmiyorlar ve çiftçileri kazıklamaktan öteye gitmiyorlar.Avrupa makineler ise ulaşılamaz seviyelerde.

Çok fazla ziraatcıyla muhattap olmadım ama gördüğüm kadarıyla ziraat mühendisleri-ziraat odaları-tarım kuruluslarıyla da sıkıntılar mevcut.Karşılaştığım çoğu ziraatçı,ziraatcılık yapmak yerine bu isin ticaretini yapıyor.Maşallah hepsinin sattığı ürünler mucizevi..
Ülkenin ziraat ve veteriner-yem bayiisinden çok zooteknistlere ve düzgün ziraatcılara ihtiyacı var.Maalesef yeni yetişien çoğu ziraatcı dükkan açma hayaliyle okuyor.


16
herkese merhaba.

18 yaşındayım,ileride hayvancılık&tarım yapmayı düşünüyorum.Çiftçilik üzerine kendimi nasıl geliştirebilirim,bu konuda işe yeni gireceklere tavsiyeleriniz nedir?

öncelikli olarak araştırmalar için dil öğrenmeye başlayacağım.

17
Mrb arkadaşlar. Malum çiftçilik ülkemizde her geçen gün artan girdi maliyetleri yüzünden yapılamaz duruma geldi. Buna ek olarak bulunduğum bölgede derin kuyu dalgıç pompası ile tedarik ettiğimiz su maliyeti yıllık 60-70 bini TL yi buluyor. Elektrik sorunu artık es geçilemez hale geldi. Bu konudaki politikalar çevredeki çiftçileri bir nevi hırsızlığa (elektrik) itiyor. Aynı zamanda Gübre,mazot, işçilik,artan ekipman fiyatları eklenince bırakmaktan başka seçenek kalmadı benim için. Geçen sene pamuk ile başladığım ve buğday ile devam eden çiftçilik kariyerime bahçe çiftçiliği ile devam etmeye karar verdim. Yaptığım araştırmalar ve ilimin(Şanlıurfa) iklim şartlarına uygun olduğuna inandığım badem çiftçiliğine geçiş yapıyorum. Şimdi siz değerli üreticilerimizden bu konuda ki bilgilerini aktarmalarını rica ediyorum. Umarım sezon herkes için bereketli olur. Herkese selamlar...

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

''Bu konudaki politikalar çevredeki çiftçileri bir nevi hırsızlığa (elektrik) itiyor.'' bizim bölgede de bolca trafo hırsızlığı + yüksek fatura olayları oluyor ama bu nedenler kimseyi hırsızlığa itmiyor,bu bir bahane değil.

60k-70k elektrik faturası kac dekar icin geliyor,dekar maliyeti nedir? ve bu masraflara oranla dekar veriminiz nedir?

mazot gübre pahalı ama çiftçiliğin asıl sorununun bu olmadığını düsünüyorum,yanlıs yerlere odaklanılıyor.

18
https://acikders.ankara.edu.tr/

Bu tarz üniversite sitelerinde çok güzel bilgiler bulunuyor ama maalesef çok kapsamlı olmuyor. Yabancı dil öğrenmek şart.

19
Bugün de öğrenmiş olduk ki,Türkiyede ki tüm bakanlıklar kukladan başka bir şey değil.

Geçen gün 1.000.000 etkileşim alan  ''yks tarihime dokunma'' gönderisi üzerine hiçbir açıklama yapılmadı.

Sağlık bakanı tüm bu olanlara seyirci kalıyor,tarım bakanı üstün projeleriyle türk tarımını şahlandırıyor.Ekonomi bakanı allah-peygamber laflarıyla karın doyurmaya çalışıyor. Hepsi bir gün hesap verecek-vermeli.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

20
Bugün merkez bankı rezervinde 65.7 milyar dolar kayıp olduğu ortaya çıktı.Bu berbat ekonominin ve basiretsiz yöneticilerin üzerine turizm bakanı,sınavın erkene alınarak insanların tatile çıkmasını sağlamaya çalışıyor.

Üniversite sınavına giriş tarihimiz 1 ay önceye alınarak 27-28 haziran oldu.Acaba bu ülkenin gençleri,yöneticilerin mahvettiği ekonomiden ve turizmden daha mı değersiz?

Ayrıca berbat yönettikleri ve asla parayla satmayacağız dedikleri,abd ye bedava gönderdikleri maskeler,bugünden itibaren parayla da satılabilecek.


21
umarım o helikopterin ambulans helikopteri olduğunu bilmiyorlardır.

22
Sanki kapitülasyonlar geri döndü ha ne dersiniz arkadaşlar
Yakında önümüze sevri koyacaklar bu gidişle

lafa gelince bunlar en büyük abd-israil düşmanları ama cargill firmasına peşkeş çekicek kadar ne yaşadılar bilmiyorum.

Daha da kötüsü halk ve çiftçiler olarak çok pasif kalıyoruz.Traktörümüzü alıp eylem yapmayı bilmeliyiz,kimse eleştirmiyor bile. eleştiren de ağır cezalara tabii tutuluyor.

koskocaman türk tarımı desteklemelerle,ithatlatla sürdülüyor.

aklıma bu video geldi nedense.


24
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde etkili olduğu iddia edilen ABD merkezli Cargill şirketine yüzde 70 vergi indirimi uygulanmasına yönelik karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Karara göre şirketin KDV ve gümrük vergisinden istisnası sağlanacak ve şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına devlet katkısı sunulacak.

Türkiye'de de gıda, yem ve endüstriyel ürünler alanlarında faaliyet gösteren şirket fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde 14 işçisini sendika üyesi olduğu için işte çıkartarak gündeme gelmişti.  17 Nisan 2020'de Cargill işçilerinin direnişinin ikinci yılına girildi. Bu süre zarfında şirket işçileri işe almak için herhangi bir adım atmadı.

Ayrıca şirket, Amazonlarda ormansızlaştırmaya yol açtığı ve kullandığı endüstriyel tarım yöntemleri sebebiyle çokça eleştiriliyor ve protesto ediliyor.


https://t24.com.tr/haber/seker-fabrikalarinin-ozellestirme-kararinda-etkili-oldugu-iddia-edilen-cargill-e-vergi-indirimi,874806

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/abdli-sirkete-buyuk-torpil-yuzde-70-vergi-indirimi-276305h.htm


25
teşekkürler markör folmülleri kılavuzda var ama kullananlar ön teker iç yanağı diyor kimisi tekerin ortası daha iyi diyor bilemedim. tohum akışında motorun üstünde ekerken tohum atmama ihtimali var mı varsa nasıl anlarım?

Kullandığımız havalı mibzerle çok fazla ekim yapmadım o yüzden net cevap veremiyorum.

https://www.gungor.com.tr/pnm.pdf

  bunlara göz atmalısınız.

Manometrenin (fan saatinin) üstünde farklı renkler oluyor,klavuza bakıp uygun devirde kullanabilirsiniz^^ Atış konusunu bilmiyorum,arada bir inip atışı kontrol etmekte fayda var. En azından o dediğim kapağı açıp kontrol edin


Sayfa: [1] 2 3 4 5 6