toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Ağaç Arasına Uygun Yem Bitkisi Tavsiyesi
Evet arsız bir bitki ama gölgede nasıl olur onu kestiremiyorum.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
italyan çimi gölgede olur derdi imanı su biz kışları portakalların arasında ekmisligimiz var

Mayıs 21, 2019, 00:44:02
1
2019 yılı slajlık mısır hasadı kWs kalumet vs kWs keravnos Bu yıl ayni parsel içinde Ekim mibzerinde 4 gözden üçünde kalumet birinde keravnos var di detayları önümüzdeki günlerde payalsacagim kalın kısa keravnos 18x38 ince uzun olan kalumet 16x42
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eylül 21, 2019, 13:43:11
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Merhaba,
Sıvı kısmı da dipte kalanı da kullanabilirsiniz.
sıvı kısmı seyreltin bol suyla verebilrsiniz Dipteki çözünmeyen kısmıda ağaçlara , toprağa karıştırabilirsiniz. Bir yerde kurutup toz haldede karıştırabilirsiniz topraga daha kolay olur.
Eklediginiz koh da yüzde 68 civarında K var. Bu k2O cinsinden 80 civarına denk gelir. Kac kilo eklediyseniz aşağı yukarı ona göre kaç dekara vereceginizi hesaplarsınız
Konu hortlamışken bende 3 yıldır edindiğim tecrübeleri araştırmalarımın özetini paylaşayım.3 yıldır ha yapmaya çalışıyorum ilk başlarda siamad kullandım gerçekten bıraktığı tortu 125 leoda 5 kg gibi şaşırtıcı .ama pandemi dolayısı ile üretime ara verdikleri için agrohum tercih ettim fena değil  en azından fosilpover dan katbe kat iyi ben araştırmalarımda kullanılan çözücünün ph ından gayrısı ha da çok etkili değil şeklinde yani benim amatör üretimimde yüzde 11 lik ha içeriğinde yüzde 1 ha yüzdesi artırmak yerine yüzde 10 kullanılan miktarı arttırmak daha ekonomik geldi öyle yaptım . PH konusuna gelince  galiba 1 litre suya 56 gr koh yeterli oluyor bu bağıntıda mol hesabından geliyor ama daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar vardır muhakkak ben 1000 litre suya 60 65 kg koh kullanıyorum. Su pH ım 13 ün üzerinde çıkıyor. Sıcaklığa gelecek olursak ben şimdiye dek 45 50 derece su kullandım kohla su tepkimeye girince sıcaklık biraz artıyor  ama sıcakloğın pek etkisi olmadığı yönünde yukarıda arkadaşın paylaştığı resimde belirtmişler . Bundan sonra 35 derece su kullanacağım . Karıştırma süresine gelecek olursak bildiğim kadarıyla tepkime süresi 4 saatle sınırlı kaldığı İçin ilk 4 saat karıştırma önemli verimlilikte ama ben ilk 4 saat devamlı karıştırıyorum sonra 24 saaat 30 dk da 10 dk karıştırıyorum vicdanımı rahatlatmak İçin karıştırma şekline gelecek olursak ben önce çorba karıştırır gibi karıştırdım matkapla ama sonraları dalgıç pompayla devir daim yaptırıyorum bunu şu yüzden yapıyorum hidrodinamik kavitasyonu modellemeye çalışıyorum. Çözünme verimliliğimi arttırıyor diye biliyorum basınç farkından dolayı bu şekilde yapınca çözünmeyen madde miktarı diğer yaptıklarıma oranla çok az kaldı ilk seferlerde bilmediğimden kaynaklıda olabilir bilemiyorum. Katkılarınız yada düzeltmek istediğiniz yer olursa sevinirim.  Bir sorum olacak karıştırma modelimi yine karıştırıcı modele geçmek istiyorum. Pompayla yaptığımda pompa aşırı ısınıyor pompayı yakmamak adına redüktörlü karıştırıcılardan almak istiyorum ama devir sayısı kaç olmalı bunu merak ediyorum. Ben 500 litrelik yapıyorum buna uygun önerileriniz nelerdir .


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aralık 20, 2020, 01:07:40
1
Ynt: MAXICOM -Yeni Yaprak Gübremiz
Merhaba,
Mısır için 50-75 gr dekara önermekteyiz. 20 Lt su ile uygulama yapabilirsiniz. Uygulama sayısı 1-2 kez bizim önerimiz. bu öneri toprak analizine bağlıdır. Kimi toprak zayıf oluyor 3 uygulama gerekiyor kimisine 1 uygulama yetiyor. Bu yüzden aralık yazılmakta. Topraktan Çinko beslemesi yapacaksanız ilave olarak yeterlidir.Bu kombi bir ürün olduğunda sadece çinko için kullanacaksanız tek çinkosülfat vermeniz size maliyet açısından daha uygun olur. Bu üründe çinko dışında demir,mangan,magnezyum,bor molibden bakır da olduğu için birlikte değerlendirmenizi öneririm. Yapraktan verildiği için topraktaki olumsuz etkenlere takılmadan ve hızlı tüketimin olduğu dönemde direkt etki olacaktır. Yapısında etkin organik madde olduğu için yapraktan alımda onunda ciddi etkisi olacaktır.Toprak Analizinizi bilmiyorum ona göre doz ayarlaması yapmak gerekir. Aminoasit ve deniz yosunu ile karıştırmak tercih meselesidir. ayrı ayrıda atabilirsiniz birliktede kullanabilirsiniz. Fiyatı özelden paylaşım yapacagım size. forumdan pek şık olmayacak.
Ürünleriniz dikkatimi çekiyor özelden detaylı fiyat bilgisi bayi bilgisi öğrenebilirmiyim. Aydın için. Ayrıca deniz yosunu aminoasit Li ürününüzde potasyum kaynağının koh olmadığını belirtmişsiniz. Yani çözücü olarak koh kullanılmadığını anlayabiliriz . Malumunuz koh organik çözücü özellikle deniz yosunu ürünlerde buna dikkat ediyorum. Kullanım alanlarım Mısır yonca zeytin . Ayrıca kombi türü ürünüzü iddialı olduğunu okumuştum forumda bu ürün hakkında da aydınlatırsanız sevinirim.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aralık 29, 2020, 20:33:34
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Dün (02.01.2021) H.A. yapımına kaldığım yerden devam ettim. İlpasol firmasından gelen leonardit çözünmeyince sıvı kısmı ayırmıştım (sıvı kısımda yeteri kadar KOH olduğu için ziyan etmek istemedim) ayırdığım sıvı kısımla Fosil Power firmasından gelen (mavi çuval) leonardit ile H.A. yaptım. Sonuç beklediğimden çok daha iyi oldu açıkçası, 25 kg leonarditten 3 kg kadar çözünmeyen kısım kaldı, çözeltinin rengi ilk yaptığım H.Asitdeki gibi siyahın en koyu tonu şeklindeydi. 3 çuval leonardit daha mevcut , onları da en kısa sürede sıvı hale getireceğim. (Elimde yeteri kadar KOH kalmadığı için siparişi bekliyorum. Siparişi https://www.kimyaburada.com/potasyum-hidroksit buradan verdim, fiyat uygun geldi bana, daha uygun fiyatla alınabilecek yer varsa paylaşırsanız sevinirim.)
Yaptığım H.Asitin 60 kg ile 800 gr deniz yosunu 800 gr amino asit ekleyip iyice karıştırıp homojen hale geldikten sonra damlama ile toprağa verdim.

Burada Amino asit karıştırıldıktan sonra beklememek gerektiğine dair birşeyler okuduğumu hatırlıyorum (yanlış hatırlamıyorsam) o yüzden bu karışımı yaparken dikkat etmek gerekiyor diye düşünüyorum.
Fosil power mavi çuval nerden satın aldınız yada inceleyebileceğimiz bir yer var mı?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ocak 03, 2021, 14:54:00
1
Mısır tohumları hakkında  Bu yıl Mısır tohum seçim dönemi geldi. Bu yıl tercihimi pioneer dan yana kullandım. Denemek için 3 çeşit tohum seçtim. Çoğunluğu 2088 2 torba 2105 1 torba pr31a34 şeklinde heryıl belirli parsellerde aynı olum grubuna ait mısırlarda deneme parseli kuruyorum. Bölgenin kanaati 2088 di ama diğer çeşitlerinin performansını görmek için böyle yapıyorum 3 göze 2088 1 göze diğer çeşitlerden ekim yapıldığında 6-2 şeklinde sıra oluşuyor ayırt edilmesi kolaylaşıyor.
    Hem tohumlar hakkında tecrübesi olanların yorumları tecrübelerini merak ediyorum.
   Ayrıca esas merak ettiğim tohum kalibrasyonlarının ( MR mf lr lf vs) tohum çıkış gelişim çimlenme vb üzerine etkilerini gözlemleyen olduysa farklarını neler oldu?
( lr lf mr mf) bunların anlamlarını biliyorum .( large round, large flat) gibi merak ettiğim yukarıda bahsettiğim kalibrasyon tiplerinin etkilerinin neler olduğu ?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ocak 19, 2021, 15:07:53
1
Ynt: 2019 Yılı İçin Danelik Mısır Tercihleri
bu yil fiyatlar nasil, bilenler yazabilir mi?
TARIM kredi Pionerr 2085 2088 2105 700-730 arasında ilaçsız


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nisan 26, 2021, 00:51:17
1
Ynt: Mısır çıkışıyla ilgili acil!!!
Bunun çeşitli sebepleri olabilir.

*Yüzeye yaklaştığı noktada spiral şekil alması genelde ilaç düşük ihtimalle düşük toprak sıcaklığının etkisidir.

* Köklendirici dediğiniz tam olarak nedir bilmiyorum ama bu tip ürünlerde doza azami hassasiyet göstermek gerekiyor. Küçük bir doz aşımı bu tip sorunlara yol açabiliyor.
İçeriğinde NAAM varsa  aradığımız hata burada diyebiliriz.

* Gündüz hava sıcaklığı 15, gece ise 5 derece civarında oluyorsa da böyle problemler olabiliyor.

* Sert tarla yüzeyi.

Fakat kanımca yabancı ot ilacı yada hatalı köklendirici dozu olduğunu düşünüyorum.
6 gün önce ektiğim mısırlarda çıktı çok şükür dediğiniz gibi ilaçtan kaynaklı oluyor kıvrılmalar. Bu sefer 100 dekara yakın Mısır ektim her parselde nerdeyse farklı bişey denedim  starter gübre , çimlendirici , mikrobiyal gübre , mikoriza mantarı ve Bozkurt , tel kurt ilaçları bunları doza uygun ve yüksek doz olarak denedim ( önerilen dozun 2 katı gibi ) sonuçta bu problemi yapan  tek parsel oldu o da yüksek doz Bozkurt tel kurt ilaçladığım yerde yaşadım özellikle burdan edindiğim bilgiler ve şüpheler yüzünden o parseli olması gerekenden daha sık etkin hatayı tolere etmesi açısından gerçi yaşadığım kıvrılma problemi yüzde 2 düzeyindeydi ama bende ki merak işi bu noktaya getirdi . Aradığım cevaplarıda buldum . Katkı yapanlara teşekkür ederim. İnşallah bende katkı sağlayabilmişimdir.Ayrıca ilerleyen günlerde kurduğum denemelerde tohum uygulamalarının gelişime katkılarını da paylaşırım.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mayıs 16, 2021, 19:24:48
1