toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1]
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Arıcılığa nasıl başlanır? Öncelikle selamlar.

Bu forumda henüz yeniyim ancak forum dünyasına yabancı biri değilim ve bir süredir de takip ediyordum. Arıcılık hakkında bir kaç kelam yazmak istedim inşaallah sıkılmazsınız.

Arıcılık kimileri tarafından doğaya bırakılan ve kendi kendine bal üreten bir canlı gibi görünse de, kimileri için zehirli iğnesi yüzünden korkulacak bir hayvan olarak görülür.

Arıcılığa nasıl başlandığı ise tecrübelerimle sabittir ki ya meraktan ya da o çevresinde tesadüfen bulduğu bir oğulu sahiplenerek başlanmaktadır. Türkiye'de şu anda kayıtlı 45 bin civarında arıcı var ve %95'i genelde bir kaç kovan arı sahibi olarak bu işe girmiştir. Kısacası şu anda profesyonel olarak arıcılık yapanların hemen hepsi ilk başta hobi ya da bir iki oğul bularak bu işe girişmiştir.

Bu yüzden hiç bilmediğiniz bir işe bir anda 50-100-200 kovan satın alarak girmek pek çok meslekte olduğu gibi arıcılık içinde geçerli değildir. En güzel başlama şekli 1 2 kovan alıp 1 yıl denemek tecrübe sahibi olmak ve tamam ben bu işi kotarırım dediğinizde yine yüksek olmayan rakamlarla işin içine girmektir.

Forumda görebildiğim kadarıyla çoğu kişi köyde yaşamını sürdürüyor ve resimlerden anlayabildiğim kadarıyla da arıcılık için çok müsait flora alanları mevcut.

Arıcılığın en önemli bir vasfı uğraşan kişilere ikinci bir iş yapabilme fırsatı vermesidir. Bazı dönemler arılığın içinden çıkamazsınız ama bazı dönemlerde haftada bir gün şöyle bir uğrayıp gitmeniz yeterli olur.

Benim burada ki çiftçi arkadaşlara tavsiyem eğer merakınız varsa bir iki kovanı çiftliğinizde pekala bakabilirsiniz.

Bunu illa yeni bir meslek sahibi olarak düşünmeyin. Eğer bir ilginiz varsa en kötü ihtimalle kendi balınızı kendiniz üretirsiniz.

Arıcılığı bir gelir kapısı olarak görenlerin ilk işi bir kovandan kaç kg bal alınıyor sorusu oluyor. Tabi sonra kovan sayısı * alınan bal * 40 tl diyerek hesap kitap yapılmaya başlanıyor.

Ancak bunları bir kenara bırakıp sadece kendi ürettiğiniz balın tadına bakmak bile para ile kıyaslanamaz.

Gelelim arıcılığa nasıl başlanır sorusuna

Öncelikle bir şeyler okuyarak ya da eğitim videolarını izleyerek pekala teorik bilgi elde edersiniz. Ancak Arıcılığın kendine münhasır pratik uygulama ve tecrübeleri var. Bunları yaşayarak öğrenmeniz gerekiyor. Tabi en başta arının dilini öğrenmelisiniz ki bu 2 3 aylık bir haşır neşir olmayla pekala öğrenebileceğiniz bir şey.

İlgimiz var merakımız celbetti ve karar verdik. Bir kovandan ne olacak ki maliyeti nedir alır bir köşeye koruz ölürse ölür kalırsa balını yeriz dedik ve denemeye karar verdik.

Arıcılık için çok fazla malzeme gerekmiyor. maliyeti de orta seviyelerde

Bölgesel olarak fiyatlar değişmekle birlikte yaklaşık;

Bir kovan, katı ve boş çerçeveleri ile beraber: 110-120 tl.
Maske: 30-40 lira arası
Körük: 15-25 lira
El demiri: 10-15 lira

Kısacası 170-200 lira arasında bir kovan ve arıcı malzemeleri alabiliyoruz.

Gelelim arının kendisine

Arının gücü genelde çerçeve sayısına göre değişir. Mesela 5 çerçeveli bir koloni erken ilkbahar dönemi için orta güçte bir arıdır. 7-8 çerçeveli arı güçlü 2-3 çerçeveli bir arı kolonisi de zayıf olarak tabir edilir.

Yine bölgesel olarak değişmekle birlikte bir çerçeve arı 25-30 lira arasında değişmektedir.

Kısacası 300-350 lira civarında kovanıyla beraber bir koloni sahibi olduk.Eylül 03, 2017, 12:44:07
1