toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Pulluk tavsiyesi  (Okunma sayısı 649 defa)

Çevrimdışı cem ispir

Pulluk tavsiyesi
« : Kasım 08, 2021, 02:32:22 »
Merhaba,

Danelik misir ektigimiz alanlarda urunu kaldirdiktan sonra ertesi sene ekim icin hazirlikta kullanmak uzere bir pulluk ihtiyacimiz var. Misir yerine ertesi bahar pancar veya misir ekiyoruz.

Oncelikle elimizde mevcut ekipman ile baslayim:

Misiri kaldirdiktan sonra kalan sapi onceden balyeleyip goturen birine veriyorduk, kiricili bicer ile bictigimizde balyeden sonra pek fazla artik kalmiyordu. Ancak oncelikli olarak saptaki besin elementleri ve organik maddeyi kaybetmemek icin gecen sene bir sap parcalama makinasi aldik. Bu toprak isleme icin kullanabilecegimiz iki adet kabinli traktorumuz mevcut JD5083 ve JD5625, her ikisi de 85 beygir cift ceker traktorler. Sapi parcaladigimizda haliyle cok miktarda artik cikiyor ve mevcut 12 inch 5li veya 4lu pulluklarimiz bu sapi hem yeterince derine gommeye musade etmiyor, hem de hasat sonrasi topragi yeterli derinlikte isleyemiyoruz.

Mevcutta tekli dip kazan, 5li merdanesiz cizel, 7 li merdaneli cizel ve 9lu merdaneli cizel bulunuyor.

Amacimiz ozellikle ertesi sene pancar ekilecek alanlarda onceki seneden kalan misir artiklarini yeterince derine gomebilmek. Topragin alt tabakalarini islemek icin gerekirse onceden cizel veya tekli dip kazani da kullanabiliriz. (toprakta tavin agirca oldugu senelerde haliyle dip kazani kullanamayacagiz)

Sizce 85 bg motoru da dusunerek hangi tabak buyuklugunde hangi tabak araliginda pullugu almaliyiz?

Benzer sekilde misir tarimi yapilan yerlerde 100+ bg traktorler ile 16 inch pulluk ardina dikey rotovator kullanilip iyi sonuclar alindigini duyuyorum, ancak 100+ bg traktor veya dikey rotovator onumuzdeki uzun senelerin butcesinde malesef yer almiyor.

Tesekkur ederim.

Çevrimdışı newharun

Ynt: Pulluk tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2021, 17:42:46 »
Eskişehir de 95ara 16'lı pulluk kullanıyorlar.
Bütçenizi dar tutmak isterseniz 14 numara traktörlerinize de uygun olucaktır. Marka Olarak Aydın tavsiye ederim, toprağı devirip gömüyor. Ben 14 numara kullanıyorum ama mısır yeri hiç sürmedim

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi