toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1] 2
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Traktörlerde Chıp Tuning Uygulaması 260 golda yapilir mi bu islem acep arkadaslar ☺
Eylül 18, 2016, 14:20:27
1
havza bazlı desteklemeler PDF Dosyası:

https://drive.google.com/file/d/0B5Jexu4m3r2KODZYbFlLbGJfcnc/view?usp=sharing

Ekim 18, 2016, 16:08:17
1
Ynt: nh td 65d 4wd ile 7li patlama çekme videom(2012 yılı) Kolay gelsin mısır gurusu
Kasım 19, 2016, 21:12:04
1
Ynt: Tescil Dışı Araziler
Bizim de en az 20 yıldır işlediğimiz benzer araziler var. Tapulandırmak için bir iki kez teşebbüs etmeye yeltendim ama prosedürün çokluğu nedeni ile vazgeçtim. Konu ile ilgili şu an nasıl bir yöntem izleniyor bilmiyorum ama bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var.

Vaybee sebazios ustadan fazla birşey biliyormuşuz :)

Neyse hemen bildiğimi ve prosüdürü anlatayım ( milli emlak kanununu o kadar iyi ezberledim ki bazen milli emlak memuruna gidince sen benden daha çok biliyorsun diyor )

Ustam öncelikle önünde 2 seçenek var.

1.cisi hak sahipleri için çıkacak  4-5 yılda bir 2b  kanununu bekleyip takip etmen, devletin hazine arsalarını işgalcilerine çok cuzi miktar'da satıyor.
Dipnot: Milli emlaka başvurup hak sahibi olduğunu resmi olarak kanıtladığın süreçte ihalesiz alımını yapabilirsin muhtar ile.

2.cisi Biraz Resmi kapıları eskitmeniz gerek ustam, normal prosüdür ile yol kat etmeye başlarsanız, minimun 1.5 - 2 sene beklersiniz, evraklar ne durumda bilginiz bile olmaz.
Lakin ; Öncelikle kullandığınız alana bir hatiracı götürüp ölçek sayısını bilmiyorum ama özel ölçekli bir tarla sınırları çizilerek ( yaklaşık maliyet 250 - 500 tl arasıdır )  haritacınızdan teslim aldığınız harita eki ile Milli Emlak bölümüne dilekçe verip memura evrakları elden takip edeceğim dedikten sonra evrakları 3-5 güne hazırlayıp size 7 resmi kurumu yazılan evrakları teslim eder,  Valiliğe kendiniz gidip valilik kaleminde havale ettirdikten sonra,  bakanlıklar ile  ilgili vali yardımcılarına evrakları paraflatarak ( o an içinizden dersiniz ki ulan bu il de ne kadar çok vali yardımcısı varmış dersiniz :) )  tek tek 7 kurumun evrak kayıt bölümüne  dosyanın girişini yaptırmanız ile tüm kurumların evrak giriş numarasını not ederek telefon ile takıp edebilirsiniz en uğraştırıcı kurum bölgenizde toplulaştırma varsa 3803 kanunundan dolayı İl tarım müdürlüğü ve Anıtlar kuruludur. Daha sonra evraklar milli emlakta toplandığında size evraklar tek dosya içinde teslim edilir ve haritacınıza teslim edilmek üzere yola çıkarsınız yaklaşık 20 dekar bi alanın tapu harcu 2.bin tl civarı    araziler tapulandıktan sonra,  arazi barem bedeli için milli emlak keşif memurları gelir,  parselin üzerinde  eğer ki bir taşınmaz varsa taşınmaz bedeli ayrı olarak hesaplanır. Arazi toprak barem fiyatı belirlendikten sonra ihalede önceliğin olduğu için sizi bir odaya çekip pazarlık ederler genelde istediğin aklından geçen fiyata alırsın :)
hiç ugraşmayın
çok para harcarsınız mahkeme vs vs
daha sonra karar olumlu çıksa bile devlet tekrar bozar en kötü ihtimal 2b olarak satar ilk harcadıgınız para boşa gider ki o para tyarlanın yarı parasını buluyor yaşadık bunu ve şuanda 2b olarak alacagız aynı araziyi  :D

Konunun mahkeme ile inanın hiçbir alakası yok, yanlış yol izlemenizden dolayı mahkeme ile uğraşmış olabilirmisiniz ?

Kasım 23, 2016, 23:05:49
1
Ynt: ‘Anıza Ekim Makinası’ kar oranını artırıyor Masraf getiri oranı olarak ele alırsak, yalnızca "çok düşük verim alınan" bazı lokal bölgelerde geçerli olabilecek önerme. 300 kg/da ve üstü hububat rekoltesine sahip arazilerde neden olduğu verim kaybı, sağladığı avantajları aşıyor.
Aralık 18, 2016, 03:56:13
1
Ynt: Tarla Satın Alma Aşamaları Tapuda işler çok yavaşladı artık. Allah kolaylık versin ağam
Aralık 28, 2016, 23:56:41
1
Ynt: İrtem Diskli Çekili Susam Ekim Makinası
başkan ben bu makina bugday eksin demiyorum fakat misal bir mibzer üretmişsiniz bugday zamanı bugday ekiyor arpa ekiyor susam zamanı susam ekiyor bazı parçalar eklenerek yada bazı parçalar sökülerek

bu şekilde bir çalışmanız olsa misal bugday mibzerim eskidi
misal derken gerçekten eski 15 yıllık falan
bende böyle bir mibzer yapsanız alırım yani

pnomatik mibzerleri düşün mısır ayçiçegi, vs vs vs gibi ürünleri ekerken disk degiştiriyoruz ya işte bize böyle bişey lazım  ;) :D

buarada susam ekiminde mesafe nedurumda tohum dekara nekadar gidiyor sık ekim seyrek ekim vs bu konularda pek bilgi vermemişsin

üstad tam olarak ne anlatmak istediğini anlamadım ama, sana lazım olan şey, (3 kamlı kademesiz şanzımanı olan) trakya mibzerlerinde 30 yıldır var zaten. 

Aynı makinayla dekara 285 gr kanolayı 1,5 cm derinliğe de ekebilirsin, 2,5 kg yoncayı 2,5 cm derinliğe de, 12 kg nohutu 10 cm'ye de, 30 kg buğdayı 4 cm derinliğe de ekebilirsin. Parça değitirmeye de gerek yokt. Kısaca sıra üzeri mesafenin hassas olarak ayarlanmasına gerek olmayan (ki o aşamada pnömatik devreye giriryor) her boyut ve tür tohumu sorunsuz eken, üstelik her bölgenin toprağına uygun (uçtan yaylı baltalı, kökten yaylı baltalı, tek diskli, çift diskli, arkadan boşaltmalı tek diskli gibi) 5 farklı ayak yapısına sahip universal mibzerler var.

***

Atım hassasiyeti şanzıman ve kursak dişlileri ile ilgili bir konu. Videodaki makinaya da şanzıman eklenebilir. Ancak buradaki asıl nokta atım miktarı ile ile ilgili değil. Bu makinanın gömücü ayaklarının çalışma prensibi ile alakalı.

Bizim ya da sizin kullandığınız geleneksel mibzerlerde, gömücü ayaklar toprak yüzeyinde bir yarık açar. Tohumu o yarığın içine bırakır ve yarığı kapatır. Ekim derinliği de yarığın derinliği değiştirilerek ayarlanır.

Bu makinada ise toprağa yarık ya da kanal açmak yok. Bu yöntemde tohum toprak yüzeyine (herhangi bir ayak, hortum vs kullanmadan) saçılıyor. Arkadan gelen diskler, yüzeydeki tohumun üzerine toprak atıyor. Ne kadar çok toprak atarlarsa o kadar derine ekmiş oluyorlar.

Yani tohumu toprağı kazıp içerisine gömmüyor. Yüzeye bırakılan tohumu (üzerine toprak atarak) "örtüyor".

Makinanın artı ve eksi yönleri var. Mesela saçma yaptığı için tohum dağılımı olukça homojen oluyor. Ancak iri tohumlarda açıkta tohum bırakabiliyor. Ya da iz bırakma tertibatı eklenemiyor Sıra genişliği ekim derinliğine göre kendi değişiyor vs.


Firkimi sorarsan bu makina size gelmez,

Size gelecek makina, 2017 Konya tarım fuarında bu yıl sergilenecek. O Fuara mutlaka git. Orada NH standında lansmanı yapılacak, özgün tasarım 2 yeni makina olacak. İki makinanın da tasarımı bana ait. 55 hp traktörle kullanılabilen, hassas doz ve derinlikte ekim yapılabilen, tam senlik bir makina. Zaten Adana ve Ceyhan denemelerinde makinayı deneyen tüm çiftçiler sipariş vermiş.

Ocak 15, 2017, 13:39:42
1
Ynt: 2017 sezonu danelik mısır tohumu tercihleri Konuyu farketmemisim Yavuz. Yerlerin tamamini dekalp 6630 ekecegim. Siparis verdim eli kulagindadir gelir.
Ocak 25, 2017, 06:59:43
1
Ynt: Tarla Satın Alma Aşamaları Son 2 ayda 20 parsel hem aldık hem takas ettiğimiz için sattık 5 farklı günde gerceklestirdik
Satışlar cok hizli gerceklesti
1 saatte en hızlısı en yavaşi 3 saat geçmedi hiç işler Çok hızlı ama harçlar çok pahalı 10 dekar tarlaya 3000 tl gibi rakamlar cikti

Şubat 01, 2017, 22:45:36
1
Ynt: 2017 bugday sezonu hayırlı olsun iyi gunlerde harcayın bereketli bir sezon geçmiş
Haziran 09, 2017, 17:32:21
1
Ynt: 2017 bugday sezonu Masallah Yavuz. Allah iyi gunlerde harcamak nasip etsin kardesim.
Haziran 09, 2017, 22:14:15
1
Ynt: 2017 bugday sezonu Bereketli olsun iyi verimler ve fiyatta makul ... Ürünün analizini yaptırdınız mı? değerler nasıl geliyor
Haziran 09, 2017, 23:26:53
1
Ynt: 2017 bugday sezonu Yavuz bereketli olsun. Sezonun ilk mahsullerinin (kırmızı sert 1. sınıf)  1200'e kadar çıktığını duydum. Sezonla beraber fiyatlar oturmaya başlamış.

Beyaz ekmeklik İçin fiyat makul. Verimler de iyi olmuş. Bir tek tohumluk miktarını düşürmeye kalmış iş :)

Bereketli, güzel günlerde harca.

Haziran 10, 2017, 08:01:56
1
Ynt: Çiftçi kahvesi ;) NH TR6.135
6 silindir
6,7 cc motor
normal tork (1400 dd) 593
max tork (1600 dd) 620

Case Maxxum 150
6 silindir
6,7 cc motor
normal tork (1500 dd) 650
max tork (1500 dd) 740

bence yaklaşık dengi bu. fakat 6 silindir motora göre NH6135 en düşük torklardan birisi.
muhtemelen TR6 serisinin normali 6150 ve üstü. diğerleri ayar çekilerek tork/güç düşürülmüş.
yaklaşık güç ve torkta 4 silindir traktör bulabilirsin.
hem 6 silindir hem 135 BG  nasıl bir iş için lazım anlayamadım.
ben şahsen 6 silindir traktör lazımsa 160 BG den düşük traktör düşünmem

Haziran 27, 2021, 00:21:26
1
Ynt: Çiftçi kahvesi ;)
yüksek güçlü 4 silindir 135-150 BG civarı modeller de var
düşük güçlü 6 silindir 135 BG civarında modeller de var

tesviye için 6 silindir olması lazım,
4 silindirle sürekli yüksek devir çalışmak yerine
6 silindirle normal devir tercih edilmeli.
yüksek devirde mazot fazla tüketir, ayrıca motoru çok zorlar.
normal devirde 6 silindirin ile yüksek devirde 4 silindirin mazot tüketimi yakın olur. boşuna motor zorlamaya gerek yok.

CNH Coorp (Case New Holland grubu) benim bildiğim aynı motorları kullanıyor (FPT - Fiat Power Train)
Case İH markası altında daha uygun fiyatlı traktör üretiyorlar.
NH markası ise daha kalite/fiyat yüksek olanı.

ayrıca Case İH traktörlerinin baya hafif olduklarını duymuştum.
tesviye işinde hafif traktör olmaz. ağır, kalın tekerlek daha iyi tutunma sağlar. zamandan tasarruf ettirir. hatta tekerleklere su bile dolduruyorlar, ağır olsun, patinaj çekmesin diye.

kullandığın lazer bıçak büyüklüğüne ağırlığına göre - çalışacağın yerdeki arazinin engebelik durumuna ve toprağın yapısına göre uygun bir traktör seçmek lazım.
6 silindir, yüksek tork, ağır traktör, kalın tekerlek....
fiyat olarak bilmiyorum fakat aynı NH TR6.150 ile Case Maxxum 150 arasında aynı motor (tahminime göre) arasında tork farkı var.
sebebini bilmiyorum.
-transmisyon farkları olabilir
-traktörün dengesi / ağırlık merkezi fark edebilir
-tekerlek kalınlıkları değişiktir
-maxxum belki tr6150 e göre daha ağır olabilir.

iyi araştırmak lazım. çok yüksek fiyatlar bunlar. aynı fiyatta başka markaların yakın özelliklerde modelleri var mı onları da araştırmakta fayda var.

Haziran 27, 2021, 14:06:43
1
Ynt: 2021 ayçiçeği hasat sezonu Selam kardeşim, aynen fiyat yok verim de yok.Son üç yıldır ilk yazdan itibaren cevremiz acayip kurak geçiyor. Bir tanidik 10 dönüm yerden 650 kilo biçmiş. Ben son iki senedir dereden sulama yapıyorum. Bu sene dere bile kuruma noktasina geldi,seneye Allah kerim...
Temmuz 08, 2021, 22:39:10
1
Ynt: 2021 ayçiçeği hasat sezonu Allah kolaylık versin ,zor zeneat çiftçilik özelikle su olmayinca.
Temmuz 08, 2021, 23:51:27
1
Ynt: 2021 ayçiçeği hasat sezonu
Allah kolaylık versin ,zor zeneat çiftçilik özelikle su olmayinca.
Cebinde paran olmazsa bile tarlanda suyun olsun


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Temmuz 11, 2021, 22:03:53
1
Ynt: 2021 ayçiçeği hasat sezonu
Ve beklenen hazin son gerçekleşti dün 4600 lira fiyat açıklandı
Aynen arkadaşlar, sanayicilerin 5 in üstünde fiyat istemedikleri konuşuluyordu ve öylede oldu.Her zaman olduğu gibi de Adana ciftciside kurban edildi...

Temmuz 18, 2021, 08:49:35
1
Ynt: 2021 ayçiçeği hasat sezonu Allah yar ve yardımcınız olsun
Temmuz 18, 2021, 10:48:53
1