toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - DeHLiZ

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 29
1
geçmiş olsun.
bu tahılların yetiştirilmesiyle ilgili bilgim yok ama bu tahıllarda da gluten var, fakat diğerlerinden daha az.
bunun için mesaj yazdım.
glutensiz un kullanmanız gerekiyor, bazı fırınlarda glutensiz ekmek de yapıyorlar ama her yerde bulunmuyor.

Çok teşekkürler, glutensiz unlar konusunda bilgi edindik. colyak.org.tr sitesinde onaylı markalar haricinde almıyoruz, eşimin ailesi Mersin'de çiftçi kendileri ekecekler, bu yüzden bilgi edinmem gerekiyor, bu dediğim mahsüllerde gluten miktarı çok çok az olduğu için göz ardı ediliyor.

2
Arkadaşlar merhaba,

Eşime yakın zamanda Çölyak teşhisi konuldu, artık buğday ve buğday ile ilgili ürünleri artık tükemeyecek. Çölyak hastalığı nedir diye bilmeyenler için, glutenin kişi tarafından sindirilememesi ile ilgili diyebilirim kısaca. Bu yüzden gluten içermeyen, buğdaya benzeyeyecek tahıllar gerekiyor. Yulaf, karabuğday ve kinoa başlıcaları.

Karabuğdayı az çok biliyoruz ama, aranızda ya da çevrenizde Kinoa eken üreten oldu mu? Tarımı nasıl oluyor? Karabuğdayı Mersin'de eşimin ailesi yetiştirecek, kinoa da yetiştirmeyi düşünüyorum.

Tanıştığımız başka çölyaklı arkadaşlar da istedikleri için sözleşmeli olarak Trakya'da ektirmeyi ilerleyen zamanda düşünebiliriz. Ancak kesinlikle buğday ile teması olmamalı, çevresinde buğday eken olmamalı.

3
Çiftçi Objektifinden / Ynt: GENÇ EYMİRLİ'NİN OBJEKTIFI!!!
« : Temmuz 16, 2021, 12:47:11 »
Bunlarda bu sezondan
Bu sene otlar çok az
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiElvan tüm Türkiye'de kuraklık oldu bu yıl, otların az olması ondandır. Maalesef önümüzdeki yıllarda da çok düzelmez

4
Isletme de tek erkek ben ve bakıcı  . Akıl karı degil erkek mal bakmak. Süt inekciligide ugrasiyorum ama bu yil Son. Ortalamada bisi yakaladim diye devam ediyorum. Gene dagilirsa yeter diyip ben de salacam.

Bir inegi beslemek günde 50 TL . Nasıl bu surdurulecek


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sürü ortalaması ne oldu sizde Emre?

5
Haberler / Ynt: İphone 6
« : Şubat 16, 2021, 17:06:11 »
Bu arada RTE en iyi tatbik eden değil, 2015'ten sonra devletin kademesine girdiği için o tarihte tatbik etmeye başlayandır. Ergenekon, balyozu Feto ile kim yaptı? Neyse konu çok uzadı. Daha bir şey demiyorum.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


6
Haberler / Ynt: İphone 6
« : Şubat 16, 2021, 16:57:37 »
Ya doktor hangi komünist kaynaktan alıyorsun bu rakamları sadece vag grubu otomobillerin ithalatı bile yıllık 20 milyar Euro'yu buluyor diğer mayor markaları saymıyorum yedek parçayı dahil etmiyorum :) :) :)

Okumak istersen buyur! https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/en-cok-ihracat-almanyaya-41666517

Yandaş Hurriyet :) Ya Süleyman bence sen önce bir kaynaklarını gözden geçir ;)

Al bu da yine RTE'nin en büyük yandaşlarından Demirören'in bir diğer gazetesi https://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem/almanyanin-2019-yili-ihracati-kuresel-ticaret-ihtilaflarin-ortasinda-sadece-yuzde-0-8-artmasina-ragmen--1-trilyon-327-6-milyar-euro-ile-rekor-kirdi-/98587/

Süleyman ben belgeyi koyuyorum. Çok iddialı konuşuyorsun, bence konuşmadan önce bir araştır. Rakamlar doğrudan ticaret bakanlığı, İTO vb kurumlardan alınıyor.

7
Birşey soracağım süt birliği başkanı ne işe yarıyor ve kaç para maaş alıyor

Bir halt yapmıyor ve çok para alıyor :D

8
Haberler / Ynt: İphone 6
« : Şubat 16, 2021, 10:16:53 »
Sevgili Ersen İoannis muhalif kimliğinden daha çok 30 yıllık askeri bir araştırman, aşırı Yunan milliyetçisi. 30 yıldır teknoloji alanında makaleler yazıp kısa haberler yapıyor donanımlı birisi. Bir ülke düşün adı Yunanistan. Sen bukadar araştırma yapıp uğraşırken devletin 30 yıl boyunca uyusun, yöneticilerin jet ski ile sosyal ağlarda paylaşımlar yapsın saatini göstersin tatile çıksın, turizmin seni yüzyıllarca taşıyacağını düşün, dünyadaki hiçbir gelişime ayak uydurma uzak kal ekonomin yerlerde sürünsün ki şuan iflasın eşiğindeler Avrupalı egemen devletlerin milyar euro yardımıyla ayakta duruyorlar başta Almanya, Fransa. Senin Adalar Denizinde sorunlu ve komşu olduğun ülke süper güç olsun askeri teknolojiler geliştirsin, değil sadece İoannis, Atina'nın herhangi bir sokağındaki köpeğin öfkesini çekmen bile hükümet olarak çok muhtemel. Yunanlıların sabah siyaset programlarını dahi izlemek açıkçası bana zevk veriyor deli gibi kuduruyorlar yatıyorlar Türkiye kalkıyorlar ilk iş Türkiye.

Fransızlar şöyle anti-Türk politika izliyorlar Libya'daki gelişmelerden çıkarlarına direkt balta vurduğumuz için aşırı rahatsızlar hem meclislerinde hemde sokaklarında sürekli Türk karşıtı kararlar alıp uygulama yapmaya çalışıyorlar. Avrupa'nın küçük eniştesi Macron her liderler zirvesinde Türkiye'den tokat yiyor yedikçede kuduruyor Türkiye aleyhinde absürt açıklamalar yapıyor müslümanların sinir ucuna dokunmaya çalışıyor Merkel ve Trump Türkiye'ye dönüp bırak şu bizim küçük enişteyi diyordu en son. Bütün Avrupa basını dahil Macron Türkiye'den birşey koparamadığı için onunla dalga geçiyor açıkçası. Basında da şöyle bir olayları var Türk'leri sürekli küçük düşürmeye çalışıp Türk kimliğini kanun bilmez, nizam bilmez gibi gösterip sömürgeci olduklarını katil olduklarını hiçkimse bilmiyormuş gibi iki yüzlü davranıp barbar göstermeye çalışıyorlar. Bizim dışişleri, siyasetten uzak izlediğim tüm platformlarda Avrupa'ya gereken tokadı hep atıyor.

Almanya ile ilişkierimiz çok kuvvetli oduğu için daha dengeli bir politika izliyorlar bir nevi evli gibiyiz ekonomik çıkarlarımız var anlaşmalarımız var. Bazı programlardan çıkarsalar dahi yine kendileri zarar ettiler. Uzaktan nekadar iliğimizi sıksalar kurutacak gibi dursalarda ilişkileri kesinlikle zedelemek istemiyorlar biz nasıl muhtaçsak adamlara bilmediğimiz kadarda onlar bize muhtaç Türkiye'den daha iyi bir pazarda bulamazlar bu ılıman hava basınlarına varıncaya kadar yansıyor.

Almanya her zaman daha ılımlı olmuştur bize karşı, ama bu pazar meselesinden değil, Almanya'nın 2019 ihracatı 1,3 trilyon euro, Türkiye'ye olan ihracatı ise 20 milyar euro, yani Almanya'nın ihracatının sadece %1,5'lik kısmını Türkiye'ye yaptığı ihracat karşılıyor. Çok büyük değil yani :) Gelelim Türkiye'nin ihracatına; 2018 yılında Türkiye 170 milyar dolarlık ihracat yapıyor, ancak Almanya'ya yaptığı ihracat 25 milyar dolar, yani Türkiye'nin ihracatının %14'lük kısmını Almanya'ya yaptığı ihracat oluşturuyor. Türkiye 223 milyar dolarlık (yaklaşık 200 milyar euro) ithalat yapıyor, bunun da %10'luk kısmını yine Almanya'dan yaptığımız ihtalat karşılıyor. Ekonomik olarak iki taraftan en çok biz etkileniyoruz yani :)

Almanya'nın bizimle ilgili böyle ılımlı politika uygulamasının nedeni ekonomik değil, Almanya 2. Dünya savaşından beri savaşın galibi 5 devlet tarafından sürekli bir baskıya uğradı, ancak bu baskılar 90'lı yılların ortalarından itibaren daha da arttı. Fransa her ne kadar Almanya'nın yanında yer alıyor gibi görünse de, sınır komşusunun gelişmesini çok istemiyor. Üstelik ekonomisi nüfusuna göre oldukça güçlü. 90'lı yıllarda Almanya'nın PKK'ya olan desteğini hepimiz biliyoruz, hatta 2000'li yıllarda da bu vardı anca daha çok sol görünümlü partiler düzeyinde biraz kaldı, devlet desteğini gittikçe çekti. Özellikle Scröder'in olduğu yıllarda ikili ilişkilerimiz, Merkel zamanına göre daha iyiydi, ben bunda RTE'nin Almanya'da bulunan Türk azınlıklar üzerindeki bazı davranışlarının da etkili olduğunu düşünüyorum, Almanya'da miting yapmak istemesi, Almanya'da bulunan Türkler'in yatırımlarını buraya yapmaları çağrıları (Ben bunu destekliyorum, zaten 1960'ta gönderilme nedenleri de buydu, hem Türkiye'deki işsizliği azaltmak, hem de Türkiye'de yatırım yapmalarını sağlayıp döviz girişinin sağlanması) Merkel'in AKP hükümetine tepki koymasına neden oldu.

Son zamanlarda ise Almanya bizimle olan ilişkilerine daha da dikkat etmek zorunda kaldı, Suriyeliler'i AKP hükümeti babasının hayrına Türkiye'de tutmuyor :) Feto'nun itlerinin AKP eliyle Türkiye'nin her kademesine girdiği, AKP'ye her istediklerini yaptırdıkları dönemde Doğu Akdeniz meselemiz geri plana atılmıştı, özellikle 2012'de gerilmeye başlayan AKP-FETÖ yapılanması ilişkileri sonrasında RTE yavaş yavaş Atatürkçü subaylar ve devlet adamlarını etrafında toplamaya başlamış ve yeniden Doğu Akdeniz'in önemini anlamaya başlamıştı. Fetö'nün etkin döneminde Mil-Gem milli gemi projesi rafa kaldırılmış, özellikle bu projede çalışan denizci mühendis olan subaylar Balyoz Darbe iftirası ile tutuklanmıştı, sadece onlar değil, Doğu Akdeniz'in önemini anlatan, MAVİ VATAN kavramını ortaya atan CEM GÜRDENİZ amiral ve onun altında bulunan general ve birçok subay tutuklanmıştı. FETÖ tahliye edilmeye başlandıktan ve bu bahsettiğim Atatürkçü vatansever subaylar tahliye edilip yeniden bazı mevkilere getirildikten sonra Türkiye'nin dış politikasında bariz bir değişiklik oldu, işte yıllardır Türkiye'de bulunan Suriyeliler de bu planın aslında bir parçası.

Suriyeliler, elimizde çok büyük bir koz. Türkiye yeri geldiğinde Avrupa'ya "Açarım bakın kapıları" kozu olarak tutuyor onları, bu harcanan paranın karşılığı olarak da bir çok konuda Almanya'yı yanımıza çektik, özellikle Suriye'ye girmemiz konusunda "Suriye'den kaçanlar bizim kapımızdan içeri giriyor, biz orda güvenli bir bölge oluşturmazsak önce bize, sonra da size geleceklerdir" denilerek arkamıza Almanya alındı. Çünkü Almanya Yunanistan'ın yetersizliğini biliyor, zaten küçücük ülke, zaten zayıf, zaten Avrupa'nın sırtında bir yük Yunanistan.

Bakmayın, bugünkü Suriye politikamız taaaaa 1919'da belirlenmişti, Allah cennetin en güzel köşesini versin ULU ÖNDERİMİZ ATATÜRK taaa o zamanlardan bu yüzden Hatay'ı istiyordu! Ne büyük adamsın sen be!!! Suriye'yi sadece milli duygulardn değil,  Suriye ve Irak'ın kuzeyinde kurulacak bir kukla devletin Doğu Akdenize ulaşamaması için de istiyordu. Nitekin Suriye'den daha güneye giren birliklerimiz sayesinde Doğu Akdeniz'e giden yolları tıkadık. Yüzlerce kez minnettarlığımızı göstersek de nafile bu büyük insana.

Gelelim yine Almanya'ya, hiç dikkat ettiniz mi ABD'nin Almanya'ya 2010'dan beri artan baskısını ve iki ülke arasında artan gerilimi? Abd'nin önce VW ve Audi'ye ceza kesmesi, sonrasında Almanya'nın da Apple ve Google'a ceza kesmesi ile uç noktaya çıkan gerilimler ara ara yine başka sorunlarla kendisini gösteriyor. ABD-Rusya geriliminde Almanya'nın Rusya ile Kuzey Doğalgaz Akımı projesine girmesi, ABD-Türkiye geriliminde Almanya'nın az da olsa bizden yana tavır takınması biraz d bundan olmuştu. Ancak Almanya da "ülkeler arasında dostluk yoktur çıkar vardır" sözünü çok iyi biliyor, bu yüzden de arada bize aba altından sopa göstermek istiyor elbette, Can Dündar'ın Almanya'da oluşu, Kavala olayı gibi. Ancak bizim elimiz daha güçlü :)

Umarım Almanya ile ilişkilerimiz bu düzeyde ya da daha iyi bir şekilde devam eder, tabi bize yarayacak şekilde :) 2. Dünya savaşından mağlup çıkan devletlerin üzerindeki ABD ve 5 BM yöneticisinin baskısının azaltılmasında bizim desteğimize ihtiyaçları olduğu açık. Bunu da onlar biliyordur.

9
Haberler / Ynt: İphone 6
« : Şubat 16, 2021, 09:34:53 »
Bugünkü konulara girersem ,beni banlarsınız goy goya veriyorum,iste eskiden yedigin hurmalar ...  bunlarla mutlu olmasını bilmek gerek
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Uzay mandenciliği konusu hassas ve gerçek bir konudur. Orada bulunan hocalar da Türkiye'nin oldukça saygıdeğer hocalarıdır. Burada dalga geçilmeyecek tek şey bu konunun konuşulması.

Dalga geçeceksek, daha kendi roketini yapmadan, elin şeyiyle bir şeyler yapmaya çalışmaktır. Daha Türkiye'deki madenleri çıkaramayan ülkemiz yönetimi, kalkıp uzaydaki madeni mi konuşuyor? Daha kendi roketini yapamayan ülkemiz yönetimine aldıkları roketin sahibi ülkeler izin verecek de mi biz gidip uzay madenciliği yapacağız? Biz orada yapsak yapsak işçi taşeronluğu yaparız diyeceğim ama onu yapmak uzay için kolay değil, binbir türlü eğitimden geçiyor insanlar bunun için.

10
Kolay gelsin Cemal
Gürsel sen gel bu yıl da sana kırkağaç kavunu yedireyim audinin bagaja da aldığı kadar saralım dönerken

Eyvallah Fatih :) Şu pandemi geçsin zaten bir Ege yapacağım gibi, senle bir Bergama yapalım bence :) :) :)

11
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 11:50:32 »
Bildiğim rakamları aklıma gelmişken yazdım hay yazmaz olaydım bundan sonra konu monu açmıyorum birader 😊

Aç sen aç eğlenceli oluyor ne güzel işte tartışıyoruz :D

12


Cemal yıllardır senin karpuz başlıklarını görüyoruz, bir karpuzunu yiyemedik :P Bari İstanbul'da verdiğin bir market zinciri vardı sanırım, adını ver de oradan gidip alalım, adamlara sorarım artık CEMAL ÖZTÜRK karpuzu mu bunlar diye :P

13
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 11:42:44 »
Alman ciftcisi yine protesto yapabiliyor,ya biz il sinirindan geri cevirirler,aman basına yayilmasin,vatandas duymasin,tarim bakanliginin tarim politikasinin ciftciyi mutlu etmedigini reis duymasin,ben reisci degilim ama bazi seylerin reisin kulagina gitmeden engellendigini dusunuyorum,merkez bankadida oyle olmadimi maliye bakanligifarkedince damat olsa koydu kapiya ,bana biseyler oldu dun aksam birdoz cnn t aldim

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Hocam bir ara çiftçi bir protesto yapacaktı, Sencer Solakoğlu'nun işyerinin önünde ekip otosu çektiler adamı gözetim altında tuttular :D Bir çiftçi traktörü ile Ankara'ya meclise gidecekti de polis durdurdu göz altına alındı, ondan sonra çiftçi protesto edelim demişti. Olmadı tabi :D Ne diyorduk "Milli Egemenlik" :D

14
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 11:26:59 »
Abi onun kriterleri vardı diye biliyorum gururla alakası yok paranın gururu olmaz onu öğrenip dönerim ben sana. Başlık Alman çiftçilerin protestosuydu niye bukadar siyasete döndü onu da anlamıyorum burda konu açmaya korkuyorum artık 😊

La altına yazmışsın o kadar şu kadar maaş şu kadar fiyat diye :D Altına yazmayaydın iyiydi :D :D

15
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 10:58:31 »
Şirketlerle devleti karıştırma bizimde çok zengin şirketlerimiz var ama halka ve devlete yansımıyor 😊 Ya şu Almanya da bir tek tanıdığı sahip insanın kendisi sanmasını anlamıyorum bilader gitmiş yaşamış gibi bilmeyene anlatır moda niye giriyorsunuz ki😊

Sen gidip yaşadın mı?

16
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 10:31:56 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Salata da salata değil hani. İspanyol salatası tane ile satılıyor. Bir tanesi 600 gr falan geliyor.

Bahsettiğin hıyarları biliyorum :) Dediğin gibi onlar tane ile satılıyor ve yine dediğin gibi 600 gram falan tanesi :) Patlıcanın da kilosu yazdığın gibi. :D Twitter'da, İnstagram'da "Derin" diye başlayan bir isim varsa bilin ki AKP troll hesabıdır :) dediklerinin de %10'u falan doğrudur :)

Çok arkadaşım Almanya'ya gitti, gittiklerinden dolayı da o kadar mutlular ki şu anda anlatamam :) Enflasyon kimi aylarda eksi çıkıyor ki dediklerine göre de yansıyor bu da. Ha ama Almanya bizi kıskanıyor :)

17
Haberler / Ynt: Alman çiftçilerden protesto
« : Şubat 12, 2021, 10:19:03 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Almanya'da 20.000 e yakın kuruluş sadece devlet destekli ayakta durabiliyor Alman hükümetinin bu kuruluşlara aylık aktardığı para 11 milyar Euro. Alman hükümeti desteği keserse bunların hepsi batar şuanda da batık durumdalar Alman ekonomiside bir yere kadar gidecektir.

Asgari ücret 1557 Euro
Ortalama kira 800 Euro
Elektik, su, gaz 200 Euro
İnternet 40 Euro
Otomobil sigortası 50 Euro
Patlıcan adet 2.49 Euro
Salatalık adet 1.79 Euro
Kalan 350 Euro aylık mutfak masrafı ve geçim.
Emeklilerin durumu daha da vahim emekliler günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyor 1200 Euro emekli maaşı.
1.5 milyon asgarî ücretle çalışan vatandaş sayısı var.

Süleyman alttaki rakamları nereden aldın bilmiyorum ama salatalık patlıcan adetle satılmıyor. Almanya'dan alışveriş videolarını izle ağzın açık kalsın ;)

Bizde asgari ücret 2850 lira ama bugün markette hıyarın kilosu 10 lira oldu, meysimlik olarak bakarsan 1 demet maydonoz bile 2 liradan aşağı değil, ucuza yenilen elma bile 5 lira, portakal 6 lira.

Almanya'da asgari ücretle çalışan sayısı 1.5 milyon, Almanya'da çalışan nüfus 44.5 milyon. Çalışan nüfusun %3,5'i asgari ücretli. Bunların da büyük bir bölümü 25 yaşın altında ve yine haftada 40 saatlik çalışmalarının üzerine ek mesai vs. gibi gelirlerle 2000 euroya çıkıyor gelirleri. Kaldı ki dediğimiz gibi bu sadece 1,5 milyon insan geri kalanı çok daha fazla gelire sahip. Ha bu arada çocuk, kira vs gibi yardımlar bunun içinde yok :)

800 euro kira Münih, Berlin gibi büyük şehirlerde şehir merkezlerine yakın yerlerde. Daha küçük yerde 300 euroya 2 oda 1 salon (ki onlar genelde buna doğrudan 3 oda diyor) kalan tanıdığım var. Münih'te 2 katlı müstakil 5 odalı eve 1000 euro kira veren tanıdık da var örneğin :) İstanbul'da 1000 liraya 2+1 bile kiralık yer yok :)

2850 lira asgari ücrete karşılık bugün Türkiye'de etin en düşün kilosu 55 lira falan. Almanya'da 8-10 euro. Bak bunları bu arada birim fiyat olarak düşün. 2850 birime karşı 55 birim, 2000 birime karşı 10 birim :) Almanya'da asgari ücretle çalışan biri hadi senin dediğin gibi 1500 euro alsın 150 kg et alıyor, Türkiye'de 52 kilo falan :) Burada portakal olmuş 6 lira, orada ise 2-2,5 euro.

Alman ekonomisini 2 tane Dünya savaşı çökertememiş, covid falan hiçbir şekilde çökertemez, adamlar her yıl fazla veriyor. Almanya'da emekliliğini yaşayan akrabam var hiç de kötü değil öyle durumu :) Zamanında evini almış, kira derdi yok, üstelik Berlin merkezinde yaşıyor. Geçen başka konuda senin de dediğin gibi, zamanında iyi çalışmış, insanlar lükse yatırım para harcarken o harcamamış, evini almış. Almanya ekonomisine gelecek olursak, adamlar her yıl bütçe fazlası veriyor, biz ise bütçe açığı veriyoruz. Aramızda uçurum var :)

Almanya'da çiftçilere olan şey maalesef Dünya'da tüm çiftçilerin yaşadığı şey. Her yerde aynı sorunlar yaşanıyor. Hele böyle saniyede gelişmiş ülkelerde daha sıkıntılı. Almanya'da bir de ortalama verim bizim buraların 2 katı falandır.


Gelelim bunu paylaşan hesaba :) :) :) AKP'nin en trol hesaplarından biridir bu hesap. Öyle her yazdığına da inanma :) :) :)
 

18
Köy Kahvesi / Ynt: Akıl akıl peşime takıl ):!
« : Şubat 09, 2021, 10:24:58 »
Bence haklılar, ne gerek var sebzeye falan, kuru ekmek su neyinize yetmiyor aç gözlüler :) sultana yeni saraylar gerekirken hem de :D

19
Haberler / Ynt: İphone 6
« : Şubat 09, 2021, 10:17:05 »
Arkadaşlar ilk açıldığından beri takip ediyorum bu konuyu bende farklı bir bakış açısı getireyim muhalefete muhalefet olayım😊 video bu arada çok eski farkedilmemiş sanırım burda şairin demek istediği şey şu, batıyorum diyorsun ama 24 taksitle gidip iPhone 12 pro 512gb alıyorsun demek istemiş bune perhiz bune lahana turşusu babında😊 sevdiğim bir söz var, ihtiyacın olmayan şeyleri alırsan birgün ihtiyacın olan şeyleri satmak zorunda kalabilirsin😊 3 tane traktörüm var 1 tane biçerdöverim bu arada kullandığım telefon General Mobile 😊

Süleyman 2 yıl önceki olayı anlatıyor ve bahsettiği telefon şu anda 6 yıllık mı ne. Yani aldığında 4 yıl piyasada olan model, ben hatırlıyorum 2 yıl önce cidden çok ucuzdu o telefon hemen hemen general mobile fiyatına falan. İphone 12 pro falan değil yani :D İphone 6 

Kaldı ki herkes artık akıllı telefon kullanmak zorunda, hele hele çiftçi. Sen de biliyorsun ki yağış durumunu vs artık en iyi akıllı telefonlardan takip edebiliyor insanlar.

Bir kere bakanın söylediği şeyin saçmalığı şurada: Kardeşim, senin lüks olarak gördüğün telefon Avrupa'da çöp şu anda! Senin ülkende vergiden dolayı böyle. Sen Avrupa'da olsan İphone12 promax alacağın birim fiyata gidip General Mobile alıyorsun :) İsyan da buna zaten. Ha sen beni de biliyorsun, iphone 12 promax alabilirim ama kullandığım telefon Xiomi'nin alelade bir telefonu. Ama mesele o değil, mesele bizi Avrupa'dakiler gibi 12 promax alabilecekken buna mahkum etmeleri.

Gelelim bir diğer soruna, dün Fox TV haber sunucusu çok güzel anlattı, artık iphone 6 ile e-nabız uygulamasına, EBA'ya falan giremiyorsun bile. Eeee bunlar da devletin zorunlu tuttuğu şeyler ne yapacağız o zaman? Bilgisayarlar deli gibi pahallanmış, insanlar internetten ders almak zorunda? Bunu nereye koyalım? Sayın AKP'li yetkiliye biz de şunu diyelim "Kardeşim sen açımdan ölüyorum diyen adama EBA'yı, e-nabız'ı, HES uygulamasını zorunlu tutuyorsun, sonra da diyorsun ki telefon alma!" dediğim gibi 2 yıl önce iphone 6 oldukça ucuza alınıyordu çünkü o zaman 4 yıllık bir telefondu. Onu bile çiftçi düşünerek 24 ay taksitle almışsa bu çiftçinin değil yöneticilerin ayıbıdır!

20
Haberler / Ynt: Ne istiyor bu çiftçiler !
« : Şubat 08, 2021, 14:51:15 »
Kardeşim bunun kanunda yeri var, hatta zamanında çiftçinin çifte koyacak öküzüne bile el koyamazsın diyor kanunda, şu anda da Traktöre, ekipmana falan el konulamaz normalde. Kanunu uygulayan da kanunu bilmiyor.

Şarkıcı herifin borcu erteleniyor "Koskoca Serdar Ortaç" ama milletin efendisi olması gereken çiftçinin anasını ağlatıyorlar. Anam ağladı diyene de "ananı da al git" diyorlar! Ev alana 0,74 faizli kredi, çiftçiye ise kredi çıkmıyor bile çoğu zaman! Çiftçi ne isteyecek, istese de bir şey yapılmıyor çünkü!

Çiftçi ne isteyecek? Tüm Türkiye'deki vatandaşların istediğini istiyor! Rahatça yaşamak, yarını düşünmemek bunu istiyor. 1001 odalı sarayındakiler "bugün ejder meyveli smoothie mi yoksa franbuazlı mı içsek" diye düşünürken,  halk "kuru ekmeğin yanında peynir de olsa ne güzel olurdu" diye düşünmemek istiyor! Borçları düşünmemek istiyor!

21

Geçen sene sanayide demirci ismail abi ile otururken bana hurdadan1 e 2 değiştiği bir kepçe pistonunu gösterdi
Bu fikir zaten aklımda vardı.
İsmail abi hurdadan 1 takım da enter ön jantı ve foryası al böyle bir alet yapalım dedim
Ne olacak o dedi
Abi traktörün arka 2 tekeri yerden kesecek
Eğer ovada tarlada yolda arka lastik patlarsa traktörün arkasına bağlanıp arka tekerler yerden kesilip eve kadar getirmeye yasa lastikçiye götürmeye de yarar dedim
Traktörlerin tek taraflı olduğu için arka kollar traktörü yerden kesmiyor bunu yaparsak arka kolların traktörü yerden kesmesine yarar dedim
İsmail abi de olmaz o asılırken motor başka tarafa gider fren tutmaz falan filan deyip vazgeçirdi. :)
adamlar yapmış ödül almış
Kendinle iftihar et ismail abi :)

La zaten 2018'de yapmışlar bunu, Fuar 2018'in :D Sizin iş tutmazmış :D Patent davası açarlarmış :P

22
Köy Kahvesi / Ynt: Toprakbilgi Buluşma Günleri
« : Şubat 05, 2021, 10:22:00 »
Aşı fayda değil ki mutasyona uğradı

Şu an için fayda. Mutasyon henüz o kadar değiştirmedi virüsü, ancak yine de virüsünlerin %10'luk bir bölümü antikorlardan kaçabiliyormuş. Çok teknik detaya girmeyeyim ama şu anda iyi ki Çin aşısı aldık diyeceğimiz durumdayız :) Benim 2. doz aşım haftaya yapılacak ama yine de tedbiri elden bırakmıyorum.

Toplum olarak çok kritik bir eşikteyiz şu anda, birçok sektör bitik durumda. Özellikle restoran-kafe gibi yerler mahvoldu.  Adamın kirası 15 bin lira devlet 750 lira kira desteği veriyor :D Ha bir de İBAN :D :D içinde yaşamasak eğlenceli ülke aslında :D

23
Tarım Politikaları / Ynt: #çiftçinesahipçıktürkiye
« : Şubat 02, 2021, 14:06:46 »
Maalesef Türkiye çiftçisine sahip çıkmak yerine ithalatçıyı, yabancıların çiftçisini zengin etme peşinde. Üretim yerlerde, gübre uçmuş kimsenin umurunda değil.

24
Çiftçi Objektifinden / Ynt: GENÇ EYMİRLİ'NİN OBJEKTIFI!!!
« : Şubat 02, 2021, 13:31:20 »
Elvan kar yağışı yok mu oralarda bu aralar?

25
Köy Kahvesi / Ynt: Çiftçi kahvesi ;)
« : Şubat 02, 2021, 13:11:29 »
Hoşgeldiniz arkadaşlar.

Forumumuz herkese açıktır. Küfür, kavga arayanlar hariç :D Eleştiri saygı çerçevesi için de olduğu müddetçe serbesttir.

Diktatörlük sevmiyoruz :)

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 29