toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Mısır sulama  (Okunma sayısı 6495 defa)

Çevrimdışı Emre

Mısır sulama
« : Temmuz 08, 2017, 19:37:49 »
Arpa yerlerine 2 mahsül mısır ektim ardından sulamaya başladık

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Mısır sulama
« Yanıtla #1 : Temmuz 08, 2017, 22:31:56 »
Kolay gelsin Emre. Salma su yapsan nasil olurdu?

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2017, 22:35:59 »
Kolay gelsin Emre. Salma su yapsan nasil olurdu?

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sağolasin yakup abi salma yapsam su gitmez ilk önce yağmurlama ardından damlama cekicem

Çevrimdışı İsmail Pelit

« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2017, 01:17:48 »
Kolay gelsin sizde rüzgar yokmu bunları kullanabiliyorsunuz :)

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2017, 11:26:22 »
Kolay gelsin sizde rüzgar yokmu bunları kullanabiliyorsunuz :)

Teşekkürler sağolun rüzgar olmazmi var tabiki rüzgar çıkınca tabanca eksiltip uçları büyütüyorum rüzgardan etkilenmiyor

Çevrimdışı İsmail Pelit

« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2017, 11:40:10 »
Teşekkürler sağolun rüzgar olmazmi var tabiki rüzgar çıkınca tabanca eksiltip uçları büyütüyorum rüzgardan etkilenmiyor

Bizim 3 boruda bir (15m) bağladığımız fıskiyeleri bile rüzgarda zor kullanıyoruz ondan sordum :) bizde genelde geceye denk getirmeye çalışıyoz sulamaları

Çevrimdışı İsmail Pelit

« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2017, 11:40:47 »
Memeleri kaç mm bunların?

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2017, 12:46:21 »
Memeler 14 16 18 20 22

Çevrimdışı Yunus09

« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2021, 00:35:54 »
Bu yıl ilk defa vahşi sulamadan damlama yada yağmurlama sisteme geçeceğiz. Büyük Menderes havzasında bu yıl kuraklık önlemleri anlamında sıkı yönetim var arazimde bulunan yaklaşık 60 ton saat 25 metre statik seviyeli kuyudan sulama yapmayı planlıyorum. ( çiftçiye geldi mi kuraklık var su yok Aydeme geldi mi kışın adıgüzelden su bırakıyorlar elektrik üretmek için sel sularıyla birleşip TARIM arazilerini su bastırıyorlar oda ayrı konu ) eğer bunu hayata geçirirsem ciddi yatırım maliyeti oluşacak bu yüzden 2. Ürün Mısır’da düşünüyorum. Haliye tav suyu bekleyemeceğim için yağmurlama ile yapılması gerekiyor.
Genel anlamda Fikirlerinizi tecrübelerinizi merak ediyorum.
Ayrıca yağmurlama da tarlanın köşeleri nasıl sulanıyor .
Ekim yapıldıktan sonra damlama ile Mısır çıkışı yapılabilir mi illa yağmurlama şart mı
Bu yağmurlama da bahsedilen şu kadar sayı fıskıye çalıştırır diye ifade ediliyor bunun evrensel bi ölçü dönüşüm birimi var mı ( ....ton/sa)
Kuyudan kum çekmezse yine de filtre yapmak şart mi kompresörlettiğimde kuyuyu yapan eleman suyun temiz içilecek kıvamda şeklinde ifade kullandı .
Saatte 60 ton su ile damlama ile 80 dekar 7 ayrı parsel arazi sulaması yapılabilir mi toprak tipi tınlı toprak yapısında.

Ayrıca sizinde  ilave edeceğiniz katkı sağlayacağınız varsa memnun olurum 

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2021, 00:50:42 »
Kuruya ekmek büyük risk. Nadas sulama sansi yik mu?

25 m Dinamik çok güzel seviye. Dalgicin biri 130larda benim o da saatte 20 ton kara zorla

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Yunus09

« Yanıtla #10 : Nisan 28, 2021, 03:55:00 »
Kuruya ekmek büyük risk. Nadas sulama sansi yik mu?

25 m Dinamik çok güzel seviye. Dalgicin biri 130larda benim o da saatte 20 ton kara zorla

Şuanda bile nadas suyu başında teknisyenlerle kavga gürültü ediyoruz. 25 metre dinamik değil statik seviye dinamik seviye kaçta bilemiyorum .işte eğer alt yapıyı yapabilirsem 2 . Ürün Mısır ekip yağmurlamayla çıkarmayı yada önce yağmurlama yapıp sonra tavı gelince ekmeyi düşünüyorum.yağmurlamada tarla köşeleri nasıl sulanıyor yoksa olduğu kadar denilip kuru mu bırakılıyor bir tekniğini püf noktası var mı. Yada damlama da nadas suyunun yerine bir formül üretilebilir mi ?

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2021, 04:35:25 »
Damla sulama güzel ancak iyi progranmalı kuruya ekip damlamaları çekip ürünün çıkışını sağlayabilirsin ancak ürün çıkıp ara işçilik yapmaya gelince sıkıntı. Fikrimce ilk ürün toprak yüzeyine çıkıncaya kadar kabuk tutturmaya ak cinsten tabanca seçimi yapılmalı
 Bende üç boy tabanca var. Köşelerde sulanmayan yeri aza indirmek için büyükten sonra en sona küçük tabanca takip köşelerde çok az yer kalıyor. Bir başka yöntemi büyük tabancalarda ayar vardır. Yani tabanca 360 derece sular. Sen tabancayı en son sınıra koyup tarlaya bakan kısımda 180 derecede çalıştırıp köşelere ulaşabilirsin. Veya tam köşeye tabancayı koyup açısını 45 dereceye düşürüp sulama yapabilirsin. Üzme kendini alışınca ve göreceli olarak yaparsın.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #12 : Mayıs 13, 2021, 20:54:19 »
Şuanda bile nadas suyu başında teknisyenlerle kavga gürültü ediyoruz. 25 metre dinamik değil statik seviye dinamik seviye kaçta bilemiyorum .işte eğer alt yapıyı yapabilirsem 2 . Ürün Mısır ekip yağmurlamayla çıkarmayı yada önce yağmurlama yapıp sonra tavı gelince ekmeyi düşünüyorum.yağmurlamada tarla köşeleri nasıl sulanıyor yoksa olduğu kadar denilip kuru mu bırakılıyor bir tekniğini püf noktası var mı. Yada damlama da nadas suyunun yerine bir formül üretilebilir mi ?

Cikis sonrası suyu ben de yagmurlama ile verdim. Baktım damlamaya yetisemicem. Bir kat yagmurlama ile giristim lakin hiç kuruya ekip yagmurlama ile cikis yaptirmadim. Kaymak tutar mi acaba diye dusunuyorum

Çevrimdışı Yunus09

« Yanıtla #13 : Mayıs 13, 2021, 20:58:39 »
Benim okuduklarımda eğer büyük tabanca değilse küçük springse problem olmuyor şeklinde. Ekimden sonra şiddetli iri taneli yağış olursa bizim buralarda dövüntü diyoruz tohumun üzerindeki kaba tohumun rahat çıkacağı toprağı sıkıştıryor ve çıkış hatası yapıyor buna benzer bir durumdan bahsettiler büyük tabancalarda ama ben denemedim o yüzden damlama  da  ekimden sonra çıkış içim tav suyu olarak veren var mı merak ettim

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #14 : Mayıs 13, 2021, 23:35:00 »
Az da yuzeye yakın ekmekte fayda var öyle bir durumda

Çevrimdışı Fuat55

« Yanıtla #15 : Mayıs 14, 2021, 07:02:34 »
Az da yuzeye yakın ekmekte fayda var öyle bir durumda

Hafif tavlı yada kuru tarlaya mısır eker ,adengoyu atar ustüne kücük pır pir dedigimiz ,yada serce cift tarafli sulama tabancasıyla, basincli bi sekilde duzenli sularız, hic bitimde sıkıntı yaşamadım, ancak cok sayida tabanca takıp basıncsiz kalın düşerse kaymak yapar.

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #16 : Mayıs 14, 2021, 07:53:37 »
Gençler kuruya Ekim yaptığınızda büyük tabanca ile suladığınızda sert bir şekilde toprağı dövmemesi için tabancanın ucunda bulunan incelticiyi arttırarak suyun sert düşmesini engelleyebilirsiniz. Ekimden hemen sonra sulama yapıp kabuk tutacak gibi olursa tırmıkla çok dalmadan ince ince çekerseniz. Topragınızın kabuk tutması çok aza inecektir. Kolay gelsin