toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Sıvı Humik Asit Yapımı.  (Okunma sayısı 201924 defa)

Çevrimdışı musa

Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
« Yanıtla #175 : Ocak 25, 2021, 21:19:59 »
hassas kantarda tartamadim.4-5 kg civari tortu kaldi.ama koh.1.8kg kullandim.ayrica elle karistirdim.şimdi çamasir makinasi moturundan karistirici yaptirdim.yine ayni ölculerde yapacam baklaim kalan tortuda fark olacak mi.
mavi cuval kargo dahil 55 tl.ptt köye eve kadar getirdi.daha once farkli markalarla da yatim.mavi cuvali tavsiye ederim.hani fiyat performans derler ya.işte öle bisey.rengi kivami gayet guzel.

Çevrimdışı Ahkem

« Yanıtla #176 : Ocak 25, 2021, 21:23:10 »
hassas kantarda tartamadim.4-5 kg civari tortu kaldi.ama koh.1.8kg kullandim.ayrica elle karistirdim.şimdi çamasir makinasi moturundan karistirici yaptirdim.yine ayni ölculerde yapacam baklaim kalan tortuda fark olacak mi.
mavi cuval kargo dahil 55 tl.ptt köye eve kadar getirdi.daha once farkli markalarla da yatim.mavi cuvali tavsiye ederim.hani fiyat performans derler ya.işte öle bisey.rengi kivami gayet guzel.

Musa hocam ç.makinası motorundan yaptırdığın sistemi paylaşabilirsen sevinirim, mümkünse tabi 😇

Çevrimdışı İsmail Pelit

« Yanıtla #177 : Ocak 26, 2021, 10:14:56 »
Bende küçük santrafiş motorlarından düşünmüştüm ama çamaşır makinasıda mantıklı paylaşabilirseniz sevinirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı @by@selım

Ynt: Sıvı Humik Asit
« Yanıtla #178 : Şubat 01, 2021, 09:00:20 »
H
h
Bir aydan fazla süredir fırsat buldukça üzerinde çalıştığımız " Sıvı humik asit yapımı " konusu forumda paylaşılacak kıvama geldi.

Bu sezon için malesef kısmen geç kaldık. Amacım konuyu en azından yazlık ekimlerden önce ete kemiğe bürünür hale getirmekti ama olmadı bir şekilde.

Forumda ve farklı kaynaklarda da bulunduğu gibi leonardit içindeki humik asitten faydalanmak için yapılan çözünme sonucu çıkan ürünün tarifini anlatmaya çalışacağım. Sıvı humik asit elde etmek için kendi çapımda araştırma yaptım. Çeşitli forumlar ve akademik makaleler okudum. Fakat benim hedefime tam manasıyla ışık tutacak bir tarif, veri bulamadım. Bende bütün verileri @Demir ile fikir alışverişinde bulunarak minik bir üretim yaptım. Leonarditi potasyum hidroksit ( KOH ) ile şu içerisinde tepkimeye sokarak humik asit elde ettim.

İşin mantığından başlayalım. Leonardit içerisindeki humik-fulvik asit alkali bir ortamda açığa çıkıyor. Bizde bunu hedefleyerek en mantıklı alkali ortamı oluşturmak istiyoruz fakat bu ortamda bitki, çevre ve insan için zararlı bir şey bulunmamalı. Bu konuda kuvvetli baz olan KOH bizim için biçilmiş kaftan çünkü aynı zamanda bitki besin elementi.

Yukarıda da yazdığım gibi hedefime götürecek tam bir metne malesef ulaşamadım. Ama siz ulaşacaksınız. :)

Leonardit içindeki humik asiti
verimli alabilmek için suyun ph seviyesini 13 üzerinde tutmak gerekiyor.  Ph metre bizim için faydalı olacaktır.

Bir tez çalışmasında en verimli su/KOH oranının 1mol/lt olduğu sonucuna varılmıştır. Yani her litre su için 55gr KOH kullanıyoruz. Buradaki önemli olan su/KOH oranı. Leonardit miktarı için akademik bir veriye ulaşamadım. Yazılı ve görsel tariflere göre bir oran belirledim.

Formül şu,  20kg leonardit, 50lt su ve 2,5kg KOH. Siz yazmadan ben yazayım. Bu su miktarı için gerekli KOH 2,75kg olmalı. Evet ama ben cilde zararlı olduğu için aldığım yerde 2,5kg paketler hazırlatıp direk kovanın içine döküyorum.

Sıralamanın bir önemi yok. Ben suyun içerisine ilk önce Koh ekliyorum, çünkü leonardit eklendiğimde Koh her yerde olmuş oluyor. Leonardit önce koyulursa sonradan eklenecek olan Koh her yere nüfuz etmesi daha güç ve zaman alacak. Fakat Koh cilde zararlı olduğu için temastan kaçınmak ve koruyucu kıyafet giymek önemli.

Bu karışımı kürek vb bir aletle el değmeden karıştırıyoruz. Ben 3-4 kez karıştırdım ve ertesi gün tortu dibe çöktüğünde sıvı kısmı ilaçlama makinesinde kullanmak üzere aldım. Kalan kısmı biraz geniş bir elekte süzdüm, elbette daha koyu kıvamlı bir ürün oluyor bu da. Bu koyu sıvıyı yağmurlama ile atmak üzere ayrı bir kapta biriktirdim. Belkide iyice süzersem yine ilaçlama makinesinde kullana bilirim. Geriye kalan katı kısım çöp değil, onuda toprağa direk atabiliriz. Faydası var zararı yok.

En önemli yere geldik. Elde edilen verim ve çıkan ürünün içeriği nedir?

Şimdi önce şunu yazayım. Sıvıdaki humik asit oranı ile kullandığımız leonardit içeriği arasında bir oran kurmalıyız. " Leonarditten humik asit üretim tesisi için en karlı yöntem nedir?" üzerine yapılan akademik bir çalışmada su çeşitli sıcaklıklara kadar ısıtılmış, çeşitli oralarda Koh eklenmiş ve çeşitli devirlerde karıştırılmış. Bu yöntemlerin verime olumlu etki sırası, Koh miktarı, ısı ve karıştırma devri.  Fakat karıştırmanın kayda değer bir katkısı olmamış. Bunu es geçebiliriz. Isının olmuş ama çok yüksek oranlarda değil. En ideal Koh oranı ise 1mol/lt olarak belirtilmiş. Bu tezde en yüksek verim %65, yani leonardit içindeki humik asitin %65'ini çözebilmişler.

Çok uzattım, ama az daha sabır.

Arkadaşlar çıkan ürünü Laben labaratuvarına, analize gönderdim. Gelen sonuçta humik asit oranı %8,6 çıktı. Kullandığım leonardit düşük kalitede olduğu için buna orantılı içerikte  bu seviyede çıktı.

Peki bu bir başarı mı? Leonardit içeriği ile elde ettiğim humik asit oranına baktığımızda aldığım verim %54, tezde ise %65'di.

Eğer kaliteli bir leonardit bulursam bu sayede humik asit yüzdesi artacak ve en önemli maliyet olan KOH miktarı değişmeyeceğinden daha karlı bir iş yapmış olabileceğim / olabileceğiz.

Buraya kadar okuduysanız sabrınızı takdir etmek gerekir. :)
Hocam merhaba kolay gelsin.kaliteli gercekten işe yarayacak kendi bahcemde ve arazimde kullanmak icin humik asit yapmaya calıştım. Yardımcı olur bilgi verirseniz sevinirim. Kullandığım leonardit fosil sarı torba. Degerler
Organik madde 55
Humik fulvik 40
Ph 2-4
100litre suyu 40 dereceye kadar ısıttım su ph sı 8.5
Sonra 25kg leonarditi ısıtılan suya ekleyip matkap uclu karıştırıcıyla biraz uzun karıştırdım. Suyun sıcaklıgı 30 derecelere kadar düştü. Sonra 2.5 kg potasyum hidroksit ekledim karıştırmaya devam ettim. Daha sonra tarım kredi kooperatifinden almış oldugum 500gr toz deniz yosunu ekledim. Potasyum hidroksit ekledikten sonra su sıcaklıgı 35  36 derecelere cıktı.ph 12.5 oldu aklıma geldikce ara ara karıştırdım. Şuan ikinci gün
Ph 12.7 ölctüm. Ph en başından bu yana hic degişmedi bu normalmi. Oluşan sıvı su gibi ben biraz katı bir akışkan bekliyordum.daha süzmedim ama dipte oluşan tortu 20kg var sanırım bu durumda beni rahatsız etti.nerede yanlış var sorun nedir çözüm nedir yardımcı olursanız cok iyi olur şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #179 : Şubat 06, 2021, 14:35:11 »
Çok güzel konu.Kendi humik asidimi yapmak için hemen çalışmalara başlıyorum.Bu yıl kuraklık nedeniyle anlaşılan o ki, üretimim düşecek, zamanı değerlendireyim.

Çevrimdışı CorylusAvellana

« Yanıtla #180 : Mayıs 14, 2021, 09:30:17 »
KOH yerine naOH kullanırsak, elde ettiğimiz HFA çözeltisi ne kadar sodyum içerir? Bunun 2-3 litresini 1 ton su ile seyrelterek uyguladığımızda toprağa ve/veya bitkiye zarar verecek miktarda tuzluluk riski yaratmış olur muyuz?

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #181 : Mayıs 14, 2021, 19:00:02 »
Merhaba sodyum hidroksit kullanmak istemeniz için Sebep nedir?

« Yanıtla #182 : Mayıs 14, 2021, 22:42:41 »
Merhaba, aslında kimyasal değil biyolojik metotlarla hfa eldesini araştırırken aşağıda linkini verdiğim çalışmaya denk geldim. naOH ile daha düşük sıcaklıkta daha yüksek verim sağlandığından bahsediyor. Fiyatı da potasyum hidroksite nazaran çok daha ucuz olduğundan ekonomik bir alternatif olabilir mi diye düşündüm. Ancak sodyum içeriği, tuzluluk riski, düzenli ve uzun süreli kullanımda sodik toprağa sebep olma ihtimali gibi riskler hakkında net bilgilere ulaşamadım.

https://www.researchgate.net/publication/318530425_Tarimsal_Verimi_Arttirmada_Leonarditten_Alkali_Lic_Yontemiyle_Humik_Asit_Uretimi

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #183 : Mayıs 15, 2021, 12:03:08 »
Merhaba,
Sodyum hidroksitle humik asit eldesinde daha fazla humik asitin cıktığı görülür.  Bu oran kullanılan leonardit yapısına göre değişir. Ortalama %10 gibi düşünebiliriz.
Bu oranı sodyum hidroksit ile artırırken yaptıgımız humik asitin içinde %2-4 arasında Sodyum eklemiş oluyoruz. Ve bunu toprağa attıgımızda da sodyum oranını artırmaya başlıyoruz.
Bu kadar sodyumdan ne olacak ki demeyin. Tuzluluk cok hassas bir durumdur. Bölgesel olarak bir bitki altındaki sodyumu artırrsanız mesela, köklenmeye zararı, kalsiyum eksikliği , verim düşüklüğü gibi sonuçlarla karşılaşılabilmekte. Örneğin narenciye, ayçiçeği tuzluluğa hassas bitkilerdir. Aynen kuraklık etkisi gibi tuzluluk da zarar vermekte verime. Özetle %10 humik asit fazla elde edecegim derken veriminizden %1 bile azaltsa bu durum  sodyum hidroksitten elde edeceginiz kardan daha fazla zarar etmiş olacaksınız.
Potasyum önemli bir elementtir. Humik asit yaparken onu kullanın içiniz rahat olsun.

« Yanıtla #184 : Mayıs 15, 2021, 12:51:05 »
Teşekkürler cevabınız için. Ben de aynı fikirdeyim sodyum içeriği sebebi ile tuzluluk riski göze alınamayacak kadar büyük. Dediğim gibi aslen bioleaching metodu ile biyo hümük asit üretiminin çiftçi ölçeğinde ve şartlarında yapılabilirliğini araştırıyorum. Literatür taramaya devam edeyim, pratik bir yolu varsa en azından denemeye değer diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #185 : Mayıs 15, 2021, 19:21:21 »
Merhaba,
Güzel bir araştırma konusu seçmişsiniz. Humifikasyon zaten fosilleşmenin yani bakteri mikroorganizma vs nin organik ve inorganik maddeleri işleyip ulaştırdığı noktalardan birisi.
Örneğin kompost yapıldığında da düşük miktarda humik asit oluşmakta . Solucan gübresinde de oluşuyor mesela az miktarda . Leonarditin içindeki humik asiti biyolojik organizma kullanarak ortaya cıkarmak istiyorsanız yine kompostlama işlemini incelemenizi ve kompost yaparken leonardit ekleyip humik asit oranını artırmaya calısabilirsiniz. Bir kaç yabancı makalede bazı bakterilerin normal sıvı humik asitle karıştırılması ile verimli sonuclar alınabildiğide belirtilmiş. Tabi yüksek pH nedeniyle bekletmeden kullanmak gerekmekte.güzel bir konu ama yabancılar bu konularda bizden daha meraklılar. Bu nedenle yabancı kaynakları incelemenizi öneririm

« Yanıtla #186 : Mayıs 15, 2021, 21:45:20 »
Yabancı kaynaklar genel olarak bioleaching metodu ile başta bakır olmak üzere metal eldesi üzerine yoğunlaşmış. Akademiye sanayi yön verdiği için çalışmaların çoğu sanayi tarafından finanse edilmiş çalışmalar ve Leonardit bazlı hfa ürünlerini biyolojik yolla elde etmek üzerine çalışma yok denecek kadar az. Hatta en güncel çalışmalardan birisi ülkemizden bilim insanlarına ait, aşağıya linkini bırakıyorum. Fulvik asitler suda bile çözündüğünden eldesi çok kolay ki laktik asit fermantasyonu ile zaten erişebiliyorum. Ancak alkali bakterilerin saf suşlarına piyasada ulaşmak (bir çiftçi için) mümkün değil. Bazı mikrobiyal gübrelerde bir veya birkaçı var ama ticari ürün olduklarından safiyetleri hakkında net bilgi yok. Bu sebeple (en azından şimdilik) rastgele deneme yanılma testlerine devam edeceğim. Bu arada potasyum hidroksit ile elde edilmiş hfa kullanmaya da elbette devam edeceğim.

https://dergipark.org.tr/en/pub/ejosat/issue/56357/761458

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #187 : Mayıs 17, 2021, 08:50:57 »
Merhaba,
Evet yurtdışı humik asitleri genelde ağır metal temizliğinde kullanmaya çalışıyorlar. Su kirlenmesi vs de etkili olabilirler mi diye inceliyorlar. Gönderdiğiniz çalışma güzel bir çalışma ve o da bir santez çalışması yani sanayi akademi işbirliği çalışması . Farklı miktarlarda leonardit , farklı besi ortamlarında çeşitli pH  larda fermentasyona tabi tutularak humik asit elde edilmiş. Tabi kullanılan bakteriler özel seçim dediginiz gibi. Özel fermentasyon koşulları ile laboratuvar ortamında yapılan bir çalışma. Bunların ticari olarak getirisinin olabilmesi için çok miktarda çalışma yapılmalı ve bioleaching den elde edilen ha ile konvansiyonel yolla elde edilen ha nın bitki üzerindeki etkileri karşılaştırılarak faydası iyi vurgulanmalı. Tabi ticari olarakta elde edilen ürünün konvensiyonel ürünlerden daha uygun fiyatta piyasaya sunulması da fayda/maliyet açısından değerlendirilmeli. Zaten sanayi ile işbirliği çalışmalarında rastlanmasının nedeni de özel koşul ve cihaz ihtiyacıyla birlikte maliyetinin yüksek oluşu . Ancak yapılabilir ve iyi sonuçları olduğunu düşünüyorum.
Önceki mesajımda belirttiğim gibi çiftçi ortamında kompostlamada leonardit ilavesi ile kompost içindeki çok çeşitli bakterilerin kullanımı ile kompost içindeki ha artırılabilir diye düşünüyorum. Daha sonra bu ha çekilebilir veya direkt kullanılabilir kompost olarak. Çalışmadaki aynı mantığın basit bir uygulaması olabilir. Maliyeti fazla artırmadan herkesin yapabileceği bir yöntem olabilir belki.

« Yanıtla #188 : Mayıs 17, 2021, 17:47:05 »
Klasik yol ile bir parti humik asit yaptım. 20 litre 60C su, 5000 gr Leonardit (agrohum), 1100 gr potasyum hidroksit.
Renk ve kıvam gayet makul görünüyor. Tek sorun Agrohum leonarditin 130 TL olması. Buna rağmen ekonomik ve toprakta yeterince çalışacak bir ürün elde ettiğimi düşünüyorum.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Dr.Kimyager

« Yanıtla #189 : Mayıs 18, 2021, 15:30:38 »
Merhaba,
Güzel olmuş humik asidiniz. 5 kg leonardit içinde agrohum için yüzde 65 humik asit var demiş içinde. Yani 3,25 kg ha teorik olarak alabilirsiniz.  20 lt içinde yine teorik olarak %16 civarında elde edilir. Tamamı çözünmeyecegi için reaksiyon koşulları vs yide hesaba katarsak 11-12 civarı elde etmiş olacagınızı tahmin ediyorum. Tabi dibe çöken miktarı görmeden tahmini bir rakam. Devamlı yapacaksanız analize gönderin bence. Dozu ayarlarsınız. 11-12 için dekara 3,5-4 lt yeterli geliyor

« Yanıtla #190 : Mayıs 18, 2021, 17:43:27 »
Merhaba, 1 ton suya 5 litre koyup ortalama 50 ocağa vereceğim. Sadece kendi bahçemde kullandığımdan, analiz masrafına girmeyeyim dedim. Senede bir çuval leonarditten elde edeceğim hfa bana hayli hayli yetecektir sanırım. Yarın sabah süzeceğim, çıkan tortu miktarını paylaşırım.

« Yanıtla #191 : Mayıs 19, 2021, 07:48:06 »
Merhaba, 20.7 litre civarı ürün çıktı. Biraz daha alabilirdim ama tortuyu havalandırmak istemedim.