toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Ahkem

Sayfa: [1]
1
Herkese merhabalar,
bitki beslemede kullanmak üzere yapılacak enzimler ve gübre çayları hakkında konu aradım ama bulamadım. Bu başlık altında tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi düşündüm.

Öncelikle enzim yapımı üzerine bir süredir araştırmalarım mevcut,
Bahçemde yok denecek kadar az olan ve öncelikli ihtiyacım olan fosfor'dan başladım. Fosfor içerikli enzim (gübre) için balık artığı veya balığın kendisini buldum.
Enzim yapımı için her yerde gördüğüm 1+3+10 oranı var; bu nedemek; 1 ölçü melas/şilempe (bunlar yoksa pekmez) 3 ölçü hammadde (burada gübre için kullanacağımız malzeme , bitki/balık vs.. artığı) 10 ölçü de su kullanmak gerekiyor. 1 kilo melas/şilempe 3 kilo balık 10 kilo su.)
İlk tecrübemde göz kararı balık , göz kararı pekmez ve bidonu dolduracak kadar su kullandım. ( Oranlara mümkün mertebe uymak gerektiğini öğrendim. uyulmadığı zaman süreç uzaması veya verim alamama durumu söz konusu.)
Foto ve video uygun zamanda çekeceğim.

Gelelim 2. konuya , Gübre çayı..
Solucan gübresinden çay yapmaya karar verdim, güvercin/koyun gübresi de tavsiye ediliyor ama solucan gübresi ön planda kaldı. burada da gübre türlerine göre kullanılması gereken ölçüler verilmiş, tamamını toparladıktan sonra bu konuya düzenleme yaparak ekleyeceğim.
ilk solucan çayı tecrübemde biraz dinlenmiş su biraz da çeşme suyu kullanmak oldu. Buradaki hata suyu dilendirmemiş olmam veya kuyu suyu kullanmamış olmam. Zira çeşme suyunda klor olma ihtimalinden dolayı gübreyi küçük bir bölümde deneme maksatlı kullanacağım ve en kısa sürede oranlarına ve kurallarına uyarak tekrardan yapacağım. Heyecanın fazlası zarar :) bu konudada video çektim fakat 2. çalışmamla birleştirip yayınlayacağım.
Klorun topraktan uygulamalarda bir zararı olmayacağını bilsem bu yaptığım çayı doğrudan damlamadan verirdim :)

Sayfa: [1]