toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


Beğendiğiniz iletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 9
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Arpalarda sararmanın sebebebi zararlıymış Gecmis olsun, dun bu konuda bir hocam ile konusuyorduk, daha sonra gordum konuyu. Arpa sari cuce virusu (BYDV) bulastiktan sonra tedavisi mumkun olmayan bir hastalik. Ustten yapilacak insektisit uygulamalari daha fazla yayilmasini onlemeye yonelik yapilabilir. Hastalik aphid'lerin bitkiyi isirdigi yerlerden bitkiye bulasiyor ve bulastiktan sonra o bitki icin yapilacak bir sey kalmiyor. Tespit etmenin metodlarindan biri tarlada obek obek ortaya cikmasi.

Sonra aklima soyle bir sey geldi, biz zabrus t. icin bugday tohumlarini Gaucho ile ilacliyoruz. Gaucho malum sistemik etkili bir insektisit, Kenya'da yapilan bir arastirmada Gaucho ile ilacli bitkilerde BYDV  tasiyicisi olan aphidlerin ilk asamada kontrol altina alinmasi ile verim kaybinin azaltilabilecegine dair bir calisma gordum. Ancak Gaucho hububat icin ulkemizde ruhsatli degil, dolaysiyla ileride boyle bir uygulama yapacak olursaniz bir uzmana danismanizda fayda var. 

Bununla birlikte aphidler her yerde bulunmasi normal ve kendileri hububata cok zarar vermeyen canlilar, ancak BYDV gorulmeye baslandiysa bolgedeki aphidlere virus bulasmis demektir. Hasta olan olmayan tum aphidleri yok etmek mumkun olmadigina gore, sonraki yillarda onlem plani yapmakta fayda var.

Tekrar gecmis olsun.

Şubat 14, 2018, 03:16:39
1
Ynt: Arpalarda sararmanın sebebebi zararlıymış
Peki etki süresi uzun olan ilaçlar hangileri ve kaç ml. kullanmak gerekir? Daha önceki yorumunuzda birkaç tane ilaç yazmışsınız ama hepsi mi uygulanacak,ayrı ayrı mı ya da her hangi biri mi onu tam anlaşılır bir şekilde yazar mısınız?
Önerdiklerimden herhangi birini kullanmanız yeterli. Mümkünse 15 gün ara ile 2 sefer uygulayın.
İsterseniz 1 kez birinden, 1 kez birinden kullanabilirsiniz.
Ben olsam, bitkide aphid yoğunluğu ciddi şekilde göze çarpıyorsa ilk uygulamada Eforia veya Hunter kullanırım.Arkasından 15 gün sonra ucuz yollu sistemik Acetamiprid kullanırım.

Şubat 14, 2018, 08:49:23
1
Ynt: trakyada yağiş
arkadaşlar bu yıl iklimi trakya ılıman ve çok yağişli geçiyor neredeyse 3günde bir yağmur yağıyor ova arazilerdeki buğdaylar resmen suyun içinde yaşiyor ben buzlarda 12.5kg üre kullandım köyün %95'şi daha gübreleme yapmadı önümüzdeki hava durumuna göre tarlalara traktör girmesi çok zor mecburen elle atacaklar şimdi tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak bu kadar çok yağmurun buğdaya zararı olur mu?

Suyun zararı yoktur, o olmazsa tarım olmaz. Ancak kontrol edilemeyen ve aşırı suyun zararı vardır.
Konumuna, toprak yapısı ve su tutma kapasitesine bağlı olarak tarlada su duruyor ve bu probleme karşı drenaj düşünülmemiş ise bitki kökleri toprak içinde oksijensizlikten olumsuz etkilenir. Dolayısıyla her yağan yağmur uygulama gecikmelerinden ayrı olarak gelişim geriliğine sebep olur.Özellikle kardeşlenme ve sapa kalkma dönemlerinde.
Ek olarak, arazi şartlarından dolayı kepir topraklara çamur içersinde gübre uygulanacak ise üre yerine amonyum sülfat uygulamak daha mantıklıdır.Planlanan ürenin 2 katı kadar amonyum sülfat uygulamak şartıyla.

Şubat 15, 2018, 09:30:06
1
Ynt: Hangi Gübre Serpme Makinasını Almalıyım?
İzli ekim yapmamışsan,ekinlerde fazla boylu değilse senin yapacağın; 750 d/d pto devrini tercih ederek ve serpme sıralarını az birşey daha birbirine yakın tutarak iş yapabilirsin. Üre granül yapıda değilse sorun olmaz,yeterki makinenin içinde iyi bir karışma olsun. Yok eğer üre granül yapıdaysa kesinlikle olmaz.

Peki mademki üre ve amonyum azotu kullanacaktın neden toros'un "ultra azot" ve gübretaşın "nitropower" gübrelerini almadın?
Bu gübrelerde ne güzel işte amonyum azotu var,üre azotu var,kükürt var.

Pancar kooperatifinden vadeli aldık abi öyle olunca hangi fabrikalar ile anlaşmalılarsa o fabrikalardan gönderiyorlar. Üre ile tane büyüklükleri aşağı yukarı aynı gibi gördüm sanki :D Yılfert bu arada gübreşer

Şubat 18, 2018, 19:27:05
1
Ynt: Ekim makineleri üzerine (genel) Tohumu sikistirma ve uzerini kapatma yani ortme mekanizmasi bence en onemlisi.
Tohum akis kontrolude cok iyi bir cozum.

Şubat 18, 2018, 22:49:05
1
Ynt: Benden hükümete destekleme önerisi duyduğuma göre ötv kdv hariç mazotun yarısını verecekmiş devlet .. oda 1.5 tl flan yapar mazotun çıplak fiyatı .. onunda yarısını verse 75 kuruş yapıyor .. dekarda 10 litre ortalama hesaplasa 7.5 tl yapar .. ve milliyetci hareket partisinin 40. yılı kutlu olsun olur ..
Şubat 21, 2018, 18:54:22
1
Ynt: Fendt Kampanya
Bu fiyatlara traktör almak için çiftçiliği hobi olarak yapmak gerekir.
Vario 310 serisi 115.000 euro,yani 500.000 lira değerinde 110 beygirlik bir traktör.

Bu fiyata john deere'in kademesiz şanzımanlı 150 beygirlik traktörü alınır. Ve ayrıca tek parça şaside cabası.

Fendt abartılıyor john deere nin teknolojisi fendt den üstündür.

Şubat 22, 2018, 22:38:54
1
Ynt: Yaprak gübrelemesinden sonra yağmur Bereketli olsun. Guzel yapmissin gubre kaybinin olacagini zannetmiyorum.
Şubat 25, 2018, 13:34:34
1
Ynt: Yaprak gübrelemesinden sonra yağmur Bereketli olsun. Çinko sülfat, 20.20.20 ve üreyi toplamda kaç litre suda erittiniz?
Şubat 25, 2018, 18:48:51
1
Ynt: Yaprak gübrelemesinden sonra yağmur Hayırlı olsun Cenap kardeş,keşke birkaçgün güneş görüp bitki solunum yapmış olsaydı diyorum ama yeşil akşamdan  yıkanan malzemede zengin karışım olarak kökler tarafından alınır diye düşünüyorum ama Yılmaz hocam 'ın görüşünude okumak isterim...
Şubat 25, 2018, 18:55:16
1
Ynt: Yaprak gübrelemesinden sonra yağmur Hem yaprak, hem toprak gubrelemesi olmuş. Artı bir de yağmur yağmış. Daha ne olsun.
Sarı cüce ve pas için daha dikkat edin bu sezon

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Şubat 25, 2018, 21:35:59
1
Ynt: Zeytine Potasyum nitrat yaprak gübresi uygulaması
2015'te 170 litre yağ
2016'da 40 litre yağ
2017'de 130 litre yağ
Sulama yok ve gübre hiç atılmadı ve çiçeklenme zamanı soğuk pek olmaz.
Sizce bu saatten itibaren ne yapılarak başlanabilir?
resimde görüldüğü üzere budama yapmışsınız
Budama sonrası hava durumu gözetilerek bordo bulamacı ve çinko bor takviyesi ile işe başlayın imkan varsa  toprak analizi yaptırın ve gübreleme yapın
Hayvan gübresini her halükarda verin analiz sonucuna göre eksik olan gübreyi de tamamlayın

Çiçeklenme öncesi yaprakpamuklu biti ve ballı için kontrol yapın gerekli durumda hemen ilaçlı mücadele yapın.
Bir kaç tane yapışkan sinek tuzağı edinin ve bahçeyi temsil edecek bir kaç noktaya bunları asın zeytin sineği bir karede 2 ve daha fazla sinek yapıştığı zaman yaprak gübresi takviyesi ile birlikte insektisit uygulaması yapın
Tanelerin büyüme döneminde calsiyumlu olgunlaşma döneminde ise potasyumlu gübreler tercih ediyorum
Forumdaki diğer konularımı inceleyebilirsiniz
İnşallah faydasını görürsünüz
Paylaşımlarınızı bekliyoruz

Şubat 27, 2018, 23:22:38
1
Hayvan gübresi toplama işlemleri Nh TL100
Şubat 28, 2018, 09:09:00
1
Ynt: Zeytine Potasyum nitrat yaprak gübresi uygulaması
Çinko ve bor, bordo bulamacı ile beraber mi uygulanacak?
Ayrı ayrı da uygulanabilir ama 3li olarak uygulamak daha ekonomik
Ben bir konuda paylaşmıştım
Bakırlı bor çinko aynı uygulamada linkini atarım 
Yada paylaşmadıysam bir ara paylaşırım net hatırlamıyorum
Elimden gelen ne varsa yapmaya hazırım. Bende sizlerden birşeyler öğrenmeye geldim. Öğreniyorumda. Zeytincilikle ilgili yerel gazetelerde ve sitede makalelerim var. Zaman içinde talep olursa burada paylaşabilirim. Ama daha çoooook yeniyim 😀
merakla bekliyoruz

Şubat 28, 2018, 17:31:33
1
Ynt: Arpa Tarımı (2017-2018) Öncelikle beliniz için geçmiş olsun der ve bol bereketli bir sezon dilerim.
Benim asıl değinmek istediğim nokta ise şu
Kazançlarımız biraz daha iyi olsa ve şu yabancıların atv lere bile taktıkları küçük vinçlerden taksak şu traktörlere veya römorklara ciddi bir sağlık sorunundan kurtulmuş olacağız


Mart 02, 2018, 22:10:32
1
Ynt: Tarımsal Destekler Belirlendi // 2018
Biliyor musunuz?
Yalan yarışmasındaki yalancının "dedemin büyük bir kazanı vardı,içinde yedi kalaycı çalışırdı ve yedisininde birbirinden haberi olmazdı" sözü tamda bu hükümetin yönetim şeklini anlatıyor.
Şehirde yaşayan çiftçinin desteklendigini sanıyor,köyde yaşayan memurun keyifli bir yaşamı olduğunu sanıyor,asgari ücretli başka sanıyor ve en sonunda gerçek anlamda insanlar birbirinden habersiz yaşıyor.
Yani mevcut hayat pahalılığı herkesin yaşantısını etkiliyor. Özelliklede çalışan ve yorulan  insanları dahada zor bir hayat beklerken,ülkenin elitleri gününü gün etmeye ve parasına para katmaya devam ediyor.
Çünkü onların hükümeti rant kapısını sonuna kadar açmış;isterse şeker fabrikası,isterse ithalatta sıfır vergi yani akp,onlara bu dünyada cenneti sunuyor.

Düşük gelirli insanlar için "bulunduğu konumu hak ediyor" gibi ağır bir söylemde bulunmayacağım. Fakat bu mirasyedi hükümeti ayakta tutanlarında onlar olduğuda bir gerçek. 


Ben bunu alkışlarım :) Çok güzel açıklamışsınız

Mart 03, 2018, 16:16:49
1
Ynt: Ekim makineleri üzerine (genel) Abi sorularını yeni gördüm dayanıklı olması açısından bakalım önce taşlı arazi ekimlerinde 3 sıra üzerine konumlandırıldığı için taşlı ekim makine önünde yığılma yapmıyor ortalama portakal büyüklüğündeki taşlar sorun olmuyor. Ortalam bir krpuz büyüklüğündeki bir taşı bile kenara itip arasından geçirip ekim yapmaya devam ediyor ama tabi yavaş olmak lazım daha büyük taşlar soklarda bükülme kırılma yapabilir.. Ancak ortalama karpuzdan büyük taş yoktur diye tahmin ediyorum.

Komple çok yoğun taşlı arazide kullanımı daha çekili disklilere göre 3 sıra üstüne konumlandığı için daha kolay olur diye düşünüyorum. Tırmığın tıkandığı bir tarlada tıkanmadan çalışabiliyor. Bu kadar yoğun taşlı tarlada yavaş kullanmak lazım malzeme ömrü açısından ...

Sıra arası mesafe daraldıkça homojenlik artacağı için daralmanın avantaj olduğunu düşünmekteyim... askılı mibzer kullanımı çok rahat gübre makinesi yanaştırır gibi geri geri hemen yanaşıp çuvalları atıp kaldığın yere mibzeri koyup ekime devam edebiliyorsun hassaslık ayarı için askılı şart (türkiye şartların)

ek olarak ben sana yarın dönüme 260 gr/da tohum atılan tarladan bir fotograf atayım kararını verirsin zaten :)

Mart 03, 2018, 20:12:32
1
Ynt: Yapmak istediklerim (sıradışı projeler) Vites topuzunun üzerine alınmış olan bir elektro lift düğmesini Same argon 65'te görmüştüm. Levyeye bantla düğmeyi yapıştırmışlardı.
Mart 04, 2018, 01:18:36
1
Ynt: Yapmak istediklerim (sıradışı projeler) Bir tane merdane var elimde 2 metre civari genisligi var... ayni merdaneden 2 tane daha (tanesi 1000 lira civari) alip 6 metre katlanir merdane yapmak suan en cilgin projem  :) 0 6 mtrelikler 20.000 tl civari heralde :D
Mart 04, 2018, 09:07:06
1
Ynt: İlaçlama Makinesi Regülatörü Hk. Biz rahat söküp takıyoruz ama sizinkiler ağır heralde
Bel fıtığı olmamak için en güzeli tekerlekli bir sehpa yaptırın o zaman
Tamircilerin kullandığı şekilde ayakları birbiri içerisinde hareket eden bir sehpa ile araya kriko koyarak kullanmak hem kolaylık hemde kollar takılı değilken kaydırıp başka bir yere sürüklemek açısından kolay olur .

Mart 04, 2018, 12:20:55
1