toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Cenap

Sayfa: [1] 2 3 4
1
Hafta sonu buğdaylara azimut kullandım. Yaprak uçlarında yanma ve buna bağlı olarak sararmalar vardı. 30 dönüm buğday için 2 kg azimut ilacını 500 liraya aldım. Bu pahalı ilaç umarım işe yarar.

2
Köy Kahvesi / Toprakbilgi Buluşma Günleri
« : Şubat 04, 2021, 19:14:04 »
Merhaba Arkadaşlar, pandeminin düşüşe geçebileceğini öngördüğüm önümüzdeki günlerde buluşma günlerini düzenlesek nasıl olur?

3
Ayrıntılar video açıklama bölümünde.


4
John Deere 5065E serisi traktörümüz üzerinde yaptığımız değişiklikler ve eklemeler.

1. Elektrik kesici
2. Yeni tip hava filtresi kazanı
3. Otomobil tipi ayak gazı
4. Kurt ağzı yan kol başlıkları
5. Hidrolik orta kol
6. Kelebek sol yan kol (ayarlı)
7. Dörtlü yağ çıkışları
8. Traktörle uyumlu alet sandığı
9. Çeki zinciri
10. Çakmaklık girişi
11. Egzosa montajlı ayna
12. Bağımsız arka çalışma lambası

Sıradaki eklemeler:
1. Asansör çeki
2. Yan kol destek pistonları
3. Elektronik askı kolları
4. Elektronik kuyruk mili düğmesi
5. Çamurluk üstü PTO ve yan kol kontrolü
6. Klimalı kabin
7. Elektronik SCV kontrolü
8. Vites topuzu üzerine fonksiyonel levye
9. Kompresör
10. Ön askı kolları ve PTO
11. Koltuk yanı sağ kolçak
12. Yakıt hortumlarına hidrolik hortum takmak


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

6

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bademin İklim ve Toprak İstekleri

Badem, kışları yarı ılıman ve yazları yoğunlukla sıcak geçen iklimlerde yetişip, kireçce zengin olan arazilerde iyi bir gelişim sergileyen stratejik bir meyvedir. Toprak seçiciliği olmayan ancak meyve olgunlaşması için aşırı sıcaklık isteyen badem, don tehlikesi olan ve ilkbahar geç donlarının yaşandığı yörelerde ticari bir değeri olmamaktadır.

Bademin Ülkemizdeki Yeri

Geçtiğimiz yüzyıla kadar ülkemizde bir çit meyvesi olarak tarla kenarlarına ekilen bademin değeri çok geç anlaşıldı. ORMAN BAKANLIĞININ teşvikleriyle son 10 yılda birçok ilde hububat tarımına altarnatif olarak tercih edilmektedir. Ülkemizde alan bazlı üretimde 2020 yılı itibariyle 100.000 dekara yaklaşan Adıyaman ilk sırada yer almakta. Ayrıca kendi bünyesinde çeşitli meyve işleme fabrikaları ve sert kabuklu meyve birliğini barındıran ilimizde, Üniversitedeki hastalık ve zararlılar ile ilgili araştırma bölümünün katkısıyla profesyonel bir yetiştiricilik yapılmakta.

Badem Yetiştirme Teknikleri

Badem tarımında farklı anaçlar ve kendine özgü çeşitlerin ıslahıyla adını duyaran ABD ve İspanya, bu alanda yüksek rekolteler elde etmekte ve makineli hasat yapmaktadırlar. ABD'de profesyonel yetişkin (8-10 yaş) bir badem bahçesinde ortalama 700-800 kg/da elde edilirken, Türkiye'de bu oran ancak 300-350 kg/da civarıdır. Ülkemizde genellikle kuru yetiştiricilik yapıldığı için kazık kök eğilimi yüksek olan acı badem anaçları tercih ediliyordu.  Son yıllarda sulanır şartlarda yetiştiriciliği yapılan ve saçak kök yapısı olan şeftali×badem (gf 677) ve garnem gibi anaçlar tercih edilerek 500-600 kg/da hedefine varmak isteniyor. Doku kültürüyle elde edile bu klon anaçlar; su durgunluğuna karşı acı badem anacına göre daha dayanıklıdır. Ayrıca daha önceleri 5×5, 6×5 ve 6×6 şeklinde yapılan dikim aralıkları terk edilip, doğal bir koridor oluşturma adına 6×4 ve daha modern bir yetiştiricilik için 5×4, 5×3 gibi dikim aralıkları tercih edilme yoluna gidilmiştir.

Badem Toprak Hazırlığı ve Dikimi

Badem dikilecek bir arazi: yazın riper ile patlatılır, gerekli sürümler ve piketaj çalışmaları yapıldıktan sonra aralık ve ocak aylarında dikimi yapılır. Ilkbaharı soğuk geçen yörelerde daha geç dikim yapılabilir. Dikimi yapılan fidanın tepesi 80-90 cm'den kesilir ve ilk 3 yıl şekil budaması ve daha sonra meyve budaması yapılır. Badem 4. yılında ticari olarak üreticine bir geri dönüş sağlar ve 10 yaşına varınca verimin en çok olduğu yılları yaşamaya başlar. Klon anaçlarda yüksek verim 7-8 yaşlardan itibaren başlar. Acı badem anaçları yaklaşık olarak 40-50 yıl kadar ticari bir yaşamı olurken, klon anaçlarda 15-20 yıl en fazla 25 yıl kadar olduğu öngörülüyor.

Badem Hastalıkları

Bademin hastalıkları dal ve çeşitli kök kanserleridir. Bu yüzden kullanılan aletler sık sık dezanfekte edilmeli ve ağaçlar büyüyünceye kadar kök ve gövde kontrolü yapılmalıdır. Gerikirse kimyasal müdahele yapılmalıdır. Ayrıca kök, gövde ve dalları yaralamamak için çok dikkatli olunmalı. Yaralı bölgelerde sakızlanma olup çeşitli hastalıklara yol açabilir. Kışın koruma amaçlı %2'lik bordo bulamaca biraz kanola yağı ekleyerek püskürtme yoluyla ağacımıza uygulayabiliriz.

Bademde Zirai Ilaçlama

Bademde meyve tomurcukları %10, %70 ve %100 patlayınca, çiçek monilyası için 3 adet fungal ilaçlama yapılır. Meyveler nohut büyüklüğüne gelmeye doğru, 10-15 gün ara ile 3 adet kurt ilaçlaması yapılır. Yılin gidişatına göre kurt ilaçlarına yaprak biti,şeftali filiz güvesi ve meyve antraknozu için çeşitli ilaçlar katılır. Kabuklu meyve sertleşmeye doğru emposca ve kırmızı örümcek için 2 adet uygulama yapılır.

Bademde Hasat

Meyve kabuklarında çatlamalar yoğunlaştığı zaman hasat yapılır. Ağacın dallarına ve bir sonraki yılın meyve gözlerine zarar vermemek için uygun hasat ekipmanları kullanılmalıdır. Hasat edilen yaş kabuklu meyve bekletilmeden soyma makinesinden geçirilir. En az 1 gün güneşte ya da 2-3 gün serinde kurutulup satışa hazırlanır.

Bademde Gübreleme

Hasattan bir hafta sonra yeni meyve gözlerini beslemek için çonko, bor yapraktan püskürtülür ve kışa doğru organik materyaller tarlaya aktarılır. Gözler patlamaya doğru tabanda 5 besin (N,P,K,S,Zn) katkılı gübrelerle besleme yapılır. Nisan, mayis ve haziran aylarında badem bitkisi yoğunlukla azot kaldırır. Sulama varsa mayıs ve haziran aylarınin başında can verilebilir. Ayrıca haziran ve temmuz aylarinda potasyum verilebilir.

Badem Çeşitleri

Ülkemizde ilk kurulan badem bahçeleri ana çeşit ferragnes ve tozlayıcı ferradual çeşitleridir. Bu çeşitler çiçeklenme döneminde arı çoğunlukla tozlanır ve bu dönemde gerçeleşecek bir aşırı yağış ile verimsiz bir sezonu yaşayabilir. Ancak son zamanlarda kendine verimli laurenne ve ispanyol vairo gibi çeşitler de tercih edilmeye başlandı.

7
Çeşit: Seymen iki sıralı
Ekim Tarihi: 19/10/2019
Tohum Miktarı: 25 kg/da
Taban Gübresi: 17 kg/Dap
Kış Gübresi: 19 kg/da Üre
Bahar Gübresi: 15 kg/da Can
Hedef Verim: 420-470 kg/da
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

8
Paylaşımlarımız / JD 5065E Badem Yeri Sürümü (4/14 pulluk)
« : Aralık 19, 2019, 22:52:24 »
Badem ekeceğimiz tarlanın taşını topladıktan sonra pullukla sürüm yaparak yer hazırlığına devam ediyoruz. Bundan sonra kültivatörle sürülüp fidan yerleri belirlenecek ve burgu ile çukurlar açılacak. Yılbaşından sonra da kısmet olursa ekim yapılacak. 

Pullluk biraz büyük geldi ama bunu ancak bulabildik. Aslında 3/14 olsaydı keşke daha iyi bir sürüm olurdu.


9
Ekim: ekim 19
Taban gübresi: 17 kg dap
Çeşit: iki sıralı seymen
Tohum miktarı: 25 kg/da

Herkese bereketli bir sene dilerim.


https://www.resimag.com/p1/618d1bb6cd7.jpeg

10
Traktörlerde frenleme sistemi aracın en önemli mekanizması olup kullanıcılar için hayati bir öneme sahip. Bu sebeple traktörlerde kullanılan frenler her zaman işlevini yerine getirmeye hazır olmalıdır. Yalnız kullanıcılar tarafından frenleme zamanı, yeri ve şekli de çok önemlidir.

Özellikle ham bir yolda ve ön çekeri bağlı olmayan bir traktörle rampa aşagı inerken kesinlikle ani frenleme yapmaktan kaçınmalıyız. Bu durumda yapılan ani frenleme ile traktörümüz sekmeye başlayacak ve kontrolümüz dışına çıkacaktır.

Peki neden traktör durmak yerine sekmeye başlar?

- Rampa aşağı süratli olan bir traktöre yapılan ani frenleme ile arka tekerlekler kilitlendiği için hız absorbe edilemeyip traktör kaymaya başlayacaktır
- Kaymaya başlayan traktörümüzün ön çekeri bağlı olmadığı için hareket devam edecektir.
- Oysa traktörümüzün arka lastikleri frenleme yapmış, normal şartlarda durması lazım
- Fakat yük binmiş olan traktörümüzün bütün ağırlığı ön lastiklere geçip arka lastikler yerle çok temas etmediği için bu harekete engel olamayacaktır
- Yalnız traktörümüzde ön çeker bağlı olsaydı bu hareket sona erecekti.

Traktörümüzün ön çekeri bağlı olsaydı:

- Yük almış ön lastikler frenleme yaptığı için bu hareket sona erecektir.
- Katiyetle belirtmek gerekir ki bu tür ağır yüklenmelerde de traktörün iletim organı olan 4×4 şaftı kırılıp devre dışı kalabilir
- Böylece bu olumsuz durum devam edecektir.

Peki nasıl bir sistem olmalıydı?

Kesinlikle ve kesinlikle "bağımsız frenleme" olmalıdır. O kadar zor bir şey değil. Ama traktör firmaları büyük segmentte daha çok bunu tercih ediyor. Küçük traktörlerde de olması gerekir.

Diğer bir konu da olan ABS sistemi de traktörlerde muhakkak olmalıdır. Bu sayede traktörler daha güvenli bir şekilde durur.

11
Değerli arkadaşlar, herkesin kafasında ara da bir de olsa takılan, "pullukla tarla işlenmeli mi?" sorusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşarak, sorunu çözmeye çalışacağım. Tabi bu konuda sizin de fikir ve tecrübeleriniz önem arzeder.

Yoğun tarım işlemleri, toprak hareketleri ve iklimsel faktörler nedeniyle toprağın üst katmanında bulunan besin elementleri ve organik materyaller, tek yıllık bitkilerin kök bölgesinden uzaklaşarak yıkanabiliyor. Böylece bitkiler bu besinlerden faydalanamayacak ve bu verimli katman tarlamızın derinliklerine doğru akıp gidecek.

Bazı besin maddeleri (Na) zaman zaman yukarı yönde hareket etme eğilimi gösterse de genel olarak "giden bir daha geri gelmez" sözüne orantılı olarak bu maddelerin gidişi de, her ne kadar bir döngü olsa da kaybı yaşayan bizim tarlamız olacaktır! Horizonlar arasında yaşanan bu olaylar normal bir durumdur fakat tarımsal üretim için bu hiç normal değildir.

Bu olumsuz durumu tersine çevirmek için toprağı derin bir devirme şekli ile işlemek gerekir. Nasıl ki 4-5 yılda bir tarlamızda oluşan sert tabakayı dip patlatan ile yumuşatmak gerekiyorsa, 7-10 yıl aralıkları ile de pullukla devirmek gerekir. Yalnız söz konusu devirerek sürüm, 50-60 santimetre ya da imkan dahilindeyse 1 metre derinlikte olmalıdır.

Bu işleme şekli ile toprağın yıkanmış mineralleri yukarı taşınarak kaybolan verimli katman bitkilerin hizmetine sunulmuş olur. Avrupa tarımında sıkça karşımıza çıkan derin tarla sürümlerinin amacı, çoğunlukla bu yüzdendir.Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

12
Küreselleşme karşıtı aktivistler tarafından revize edildi, UNICEF’in sitesinde yayınlandı… Ki, büyükler de anlasın!
Kırmızı ibikli küçük tavuk, gezinirken buğday tanesi bulur, o buğdayı tarlaya ekebilmek için çiftlikteki öbür hayvanlardan yardım ister.

Ördek “sen buğdayı filan boş ver, sana kahve tohumu satayım, acayip para kazanırsın, istediğin kadar buğday alırsın” der.

Domuz “sen buğday yerine kahve ek, nasıl satarım diye merak etme, ben senin adına pazarlarım” diye seslenir.

Fare iyice cesaretlendirir, “buğdayla uğraşma, kahve ekebilmen için istediğin kadar borç vereyim, ufak ufak ödersin” diye akıl verir.

Kırmızı ibikli küçük tavuğun aklına yatar.

“Kahve üretiminden anlamam ki, nasıl yapacağım” diye sorar.

Ördek “sana gübre satayım, çok çabuk büyür” der.

Domuz “böceklerden korumak için ilaç satayım” diye seslenir.

Fare gene finansal açıdan yaklaşır, “gübre ve ilaç alabilmen için sana istediğin kadar borç vereyim, ufak ufak ödersin” diye akıl verir.

Neticede hasat vakti gelir.

Kırmızı ibikli küçük tavuk “şimdi ben ne yapacağım bu kahveyi” diye sorar.

Ördek “paketlemek için benim fabrikama getirebilirsin” diye akıl verir.

Domuz “kusura bakma, herkes kahve ekti, fiyatlar acayip düştü, senin kahve beş para etmez” diye seslenir.

Fare ise “borcunu öde artık” der!

Kırmızı ibikli küçük tavuk, ibiğini kaptırdığını fark edince…

“Aç kaldım, ekmek verecek yok mu” diye ağlar.

Ördek “ekmek kolay da, alacak paran var mı” diye sorar.

Domuz “herkes kahve ekti, buğday karaborsaya düştü, kusura bakma, istersen ekmek yapman için sana ithal buğday tohumu satayım” der.

Fare ise avukatıyla gelir, “borcuna karşılık tarlanı haczetmek zorundayım, uslu tavuk olursan artık benim olan tarlamda yevmiyeyle çalışıp buğday yetiştirmene izin veririm” diye akıl verir.

Şimdilerde maalesef, kırmızı ibikli küçük tavuk, eskiden kendisine ait olan tarlada ırgat olarak çalışıyormuş.

Yevmiyeyi almaya gittiğinde, ördek, domuz ve farenin aslında senelerdir şirket ortağı olduklarını öğrenmiş.

Böyle bu işler.

Dünyanın en bereketli topraklarına sahip olan, kendi kendine yeten yedi mucizevi ülkeden biri olan Türkiye’yi, kırmızı ibikli küçük tavuğa çevirdiler…

13
Bölgemizde bu yıl yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle arpaların verimi düşük çıkıyor. Kasım ayının başından mayıs ayının başına kadar aralıksız süren yağışlar nedeniyle arpalar;

- sağlıklı bir kök yapmadı
- Yeterince kardeşlenme olmadı
- Verilen üst gübreler hep yıkandı
- Çiçek tozları yıkandı
- Bitkilerde kısmi pas oluşturdu
- Ve süt evresinde bastıran sıcaklar da (33-35) buna eklenince rekolte düşüşü gerçekleşti.

Bitkilerde boy var, yeterli tane var ama tanelerde ağırlık yok. 
Bu gibi olumsuz durumlar karşısında iki sıralı arpaların altı sıralı arpalara göre daha verimli olacağını düşünüyorum. Verileri aldıkça burdan paylaşacağım. Ayrıca bin dane ağırlığı fazla olan çeşitleri tercih etmekte fayda var.

14
Bölgemizde 4-5 gündür arpalar biçiliyor. Fiyat konusunda net bir bilgim yok ama 1.30 lira civarında ürünü satmışlardır diye düşünüyorum.

Benim de arpalarım 7-8 güne kadar biçilir, kısmet olursa. Üreticiler için bereketli ve mahsülün para edeceği bir hasat sezonu olur inşallah. Yoksa bu gemi yürümez.

15
Değerli arkadaşlar, traktörüm kabinsiz olduğu için ve ekeceğim alan genişlediği için değişiklik yapmaya karar verdim.

Bölgemde 5105M serisi John Deere traktör denk geldi. 2015 model, 2200 saatte. Benim 2014 model, 1400 saatteki John Deere traktörümün üzerine 95.000 lira istiyorlar.

Sizce nasıl?

https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-temiz-bakimli-5105-bundan-temiz-yok-666294717/detay

16
Tarımsal üretimin ana kaynağı olan topraklar; %45 mineral madde, %5 organik madde, %25 hava boşlukları ve %25 su/nem ihtiva eder. Yetişciricilik için bazen bu dengeler her toprakta aynı olmayabilir. Bu koşullara sahip olmayan topraklarda dönem dönem çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden tarım icra şeklimize göre ve ekeceğimiz bitkiye göre toprak ıslahı bu değerlere yakın olmalıdır. Özellikle organik maddesi eksik olan topraklarda verim için daha çok kimyasal gübre kullanılır ve bu gübrelerin bir kısmı ne yazık ki bitki tarafından alınamayıp çevreye zarar verir. Oysa biz bu toprakların yapısını düzeltir ve canlı organizmasını çoğaltırsak, daha az gübre ile daha yüksek verimler alabiliriz. Organik maddesi eksik olan bir toprakta fosforun yarayışlı ömrü az olur ve azot tüketimi üst seviyelere çıkar.

Yukarıda anlattıklarımıza paralel olarak toprağın ph'sı da ayrıca önem arz eder. Toprağın ph'sı insanlardaki tansiyon gibidir. Çok yüksek ya da düşük olması sonucu "bitkilerin gereğinden fazla besin alması veya eksik besin alması" gibi anormal durumlar gerçekleşir ve sağlıklı bir üretim söz konusu olamaz. Toprak bitkileri için en ideal ph: 6.5-7.5 değerleri arasında olmalıdır.

Yüksek Ph'lı (Alkalin) Topraklar:
Aşırı kireç oranı genellikle görülür ki bu da, başta fosfor olmak üzere makro besinlerin fiskasyon (faydasız durum) sürecini hızlandırıp mikro besin elementlerinin bitkiye sunumunu sınırlayan bir hale getirir. Ayrıca bu tip topraklarda tuz fazlalığı da görülebilir. Kurak iklime sahip topraklarda yıkanamayan kireç, ph'yı yükseltir ve tuz iyonları yukarı yönde hareket etme eğilimi gösterir.
Yüksek ph, bazı elementleri bitkiye az miktarda verip gelişimi engeller, bazı elementleri de çok verip zehirlenme etkisi yapar.
Toprağın ph'sını düşürmek için düzenli kükürt kullanılmalı, organik materyali bulunduran gübreler tercih edilmeli ve çeşitli toprak düzenleyiciler uygulanmalıdır. Buna ek olarak topraktaki tuzluluğu azaltmak için bilinçsizce yapılan suluma teknikleri terk edilmelidir.

Düşük Ph'lı (Asidik) Topraklar:
Bu ortamlarda bağlı bulunan bazı iz elementleri (Fe,Al,B,Cu,...) serbest hale gelip bitkide toksik etki yaparken, makro elementlerin alımı yavaşlar. Genellikle yağışların yoğun olduğu iklimlerde ve sanayi atıklarına maruz kalan yerlerde bu tip topraklara rastlanır. Yoğun yağışlar kireci yıkadığı için kalsiyum eksikliği sıkça görülür.
Toprağın ph'sını yükseltmek için; düzenli kireç kullanılmalı, çeşitli toprak düzenleyici gübre ve materyaller uygulanmalıdır. Ayrıca yetiştiricilik yapılan ürünlere aşırı amonyum (NH4) azotu uygulaması (çeltik hariç) yapılmamalıdır.

Toprağın yapısı düzeltilip ph değeri normal bir değere getirilir ve organik maddesi arttırılırsa; tarımsal üretimde daha az girdilerle daha yüksek kazançlar elde edilir.

Bereketli Ürünler...

17
Çeşit: Sancak 22 kg/da (05 kasım)
Alt gübre: 18 kg/da 20.20+SO3+Zn
1.üst gübre: 18 kg/da Can
2.üst gübre: 23 kg/da Can
Herbisit: Axial 60 ml/da & cutteng 30 ml/da
Tahmini verim: 500 kg/da
Yer: AdıyamanResmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

18
Traktörüm 2014 model, 1400 saat civarı. Rölanti devrinden çalışma devrine geçince aşırı bir siyah duman atımı oluyor.

Euro-3 motora göre bu normal değil. Sebebi ne olabilir?


19
Bahçe Bitkileri & Meyvacılık & Kuruyemiş / Badem Tarımı
« : Nisan 13, 2019, 20:36:16 »
Badem bahçemizde kış ve ilkbahar dönemlerinde yaptığımız bazı uygulamalar ve kısaca "Badem Tarımı" ile ilgili bilgileri burdan aktaracağım...

Aşağıdaki uygulamalar ve bilgiler, sulamanın yapılmadığı şartlara göre hazırlanmıştır. Ayrıca bölgesel farklılıklar ve yükselti durumuna göre meyvenin mevsimsel gidişatı değişebilir.

1. Eylül ayında yapraktan çinko ve bor uygulanır. Bu sayede meyve gözleri sağlıklı ve dayanıklı olur. Ayrıca bu ayda sulama bitirilir.

2. Kasım ayında ağaç taç iz düşümüne bir miktar DAP gübresi serpilip toprak işlemesi yapılır. Ek olarak 2-3 yılda bir hayvan gübresi uygulanır.

3. Ocak ayında %2'lik bordo bulamacı ya da gülleci bulamacı uygulanır. Yalnız bakır içerikli preparatlar her yıl düzenli kullanılmamalıdır!

4. Şubat ayında %1.5 civarı bakırlı preparatlar ya da gülleci bulamacı uygulanır. Ayrıca bu ayın sonunda budama işlemleri yapılır.

5. Mart ayının ilk haftasında 5 besin katkılı taban gübresi taç iz düşümüne verilir. Baklı zını için mavi leğenler bahçeye yerleştirilir.

6. Mart ayında çiçek monilyası için çiçekler %20 açınca birinci, %80 açınca da ikinci mantar uygulama yapılır. Son uygulamada çinko ve fosfor karıştırılır.

7. Nisan ayında çağlalar nohut büyüklüğüne yakın 15 gün ara ile 3 farklı insektisit uygulaması yapılır ve ikinci toprak işlemesi yapılır. Mayıs ayındaki son uygulamada magnezyumsülfat ve azot yapraktan uygulanabilir.

8. Mayıs ayında ağaç kökleri ve gövdesi iyice kontrol edilir. Mantari hastalıklar varsa uygulama yapılır. Ayrıca yaprak tırtılı varsa ilaçlama yapılır.

9. Haziran ayında kırmızı örümcek ve yaprak biti için çeşitli ilaçlamalar yapılır ve üçüncü toprak işlemesi "bu toprak işlemeside dahil, her toprak işlemede tapan kullanılırak" yapılır. Yapraktan sıvı gübreler verilir. Mantari hastalıklar için gözlem yapılır. Bu aydan itibaren düzenli potasyumlu gübreler yapraktan verilir.

10. Temmuz ayında mantari hastalıklar ve çeşitli zararlılar için yoğun gözlemleme yapılır. Dördüncü toprak işlemesi yapılır. Özellikle kök hastalıkları iyice kontrol edilmelidir. Ayrıca bu ayda potasyumlu gübreler yapraktan verilebilir.

11. Ağustos ayında çeşitli haşereler için ayın ilk haftasında son ilaçlamalar ve beşinci ve son toprak işlemesi yapılır. Bundan sonra kesinlikle hiçbir ilaçlama yapılmamalıdır. Bu ayın 20'sinden sonra hasada başlanır.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

20
Tarımsal üretimde gereğinden fazla kullanılan sentetik gübreler, toprağın yapısını bozup çoraklaştırdığı gibi ağır element birikimi yaparak bitkilerin ve canlıların bünyesine kolay geçiş yapabiliyor.

Aşırı azot kullanımı; doğal sularda nitrat (NO3) kirliliği ve atmosfere amonyak (NH3)salınımı ile sera gazı etkisi yaratıyor. Ayrıca sentetik gübrelerdeki ayrışma sonucu toprakta yaşanan tuzlulaşma bitkilere olumsuz etki edip ileri derecede toprağı çoraklaştırabilir. Yapılan bir araştırmada " Yurt dışından ithal edilip fosforlu gübrelerin yapımında kullanılan ham fosfat kayalarında yüksek oranda kadmiyum (Cd) ve arsenik (As) tespit edilmiştir!" Ve bu degerler yasal sınırın üzerinde görülmüştür. Bilindiği gibi toprakta hareketliliği kısıtlı olan fosfor, yüzeyde kalıp temiz sularda yüksek konsantrasyona giriyor ve böylece su canlılarını zehirleyebiliyor.

Tarım yaptığımız topraklarda iklim parametrelerine göre öncelikle ortalama bir verim hedefimiz olmalı ve buna oranla doğru gübre uygulaması yapmalıyız. Çok gübre çok verim değildir!

21
Köy Kahvesi / Kaliteli Bir Ph Ölçer (acil yardım)
« : Mart 29, 2019, 13:07:13 »
Arkadaşlar kaliteli bir ph ölçer nasıl olmalı, fiyatı en az ne kadar olmalı ve nerden temin edilebilir?
Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Şu sıralar bahçede yoğun ilaçlama yapıyoruz. Bazen kuyu suyunu kullanıyorum.

22
Tarım Bakanı Pakdemirli, Bugün bir mitingde muhalif kesime "bu adilere gereken dersi vereceğiz" demiş.

Zaten bu ilgisiz şeylerle uğraştığınız için tarım bu hale geldi. İnsanlara adi diyeceğinize, çökme noktasına gelen tarımı düzeltmeye yönelik bir çaba gösterseydiniz keşke.

23
Diğer / Taşlık Arazi İçin Hangi Lastik Önerisi?
« : Mart 25, 2019, 19:58:41 »
Değerli tarım emekçileri, traktörüm henüz 1350 saat civarı olmasına rağmen ön lastiklerim en fazla 100-150 saat daha gider.

Arazilerimizin yarısı aşırı derecede taşlık. Bu taşlık araziler için tecrübeli arkadaşların marka önerisi ne olur?
Mevcut lastik: 280/85 R 24 (BKT Agri max)

25
Yerli olarak "birleşim ve karaçalı markaları" kaliteli kültivatörleri üretiyorlar. Bunların dışında üretim yapan yerli ve kaliteli markaları paylaşalım lütfen.Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Sayfa: [1] 2 3 4