toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2
İleti bilgisi Beğeni sayısı
2016 Ziraat Bankası Borç Erteleme Geçtiğimiz günlerde ziraat bankasından ( zb olarak anılacak ) tarla alım kredisine yapmış olduğum erteleme serüvenini siz çiftçi kardeşlerime anlatacağım.

Bahar ayında felaket bir dolu zararı geçirdik bölge olarak en az yüzde 50 hasar var. Çoğu yerlerde yüzde yüz hasar.

Kredi taksitinin vadesi ayın 29 unda idi. Piyasa şartlarındaki düzensizlik ve slajlık mısır ekmediğim için bu yıl hasat sezonum ötelendi. Dolayısı ile kredi taksitini birkaç ay ertelemek için ayın 20 sinde zb ye başvurdum. Müşteri temsilcim ( mt olarak anılacak ) gerekli kontrolleri yaptı ve vade gününden 1 gün önce gel erteleyelim dedi.

Buraya dikkat; yalnız sübvansiyonlu ise kredi kalan diğer taksitler içinde bozulur ve %17 faiz işler dedi. ( Benim kredi zaten sübvansiyonlu değil ve %16 küsür idi faizi.)
 Birde o gün gelirken masraf ve komisyonlar için 2-2.5 bin lira para ile gel dedi. Denize düşen yılana sarılır hesabı tamam dedik. Altı üstü 2 ay erteleme yaptıracağım.

Vade gününden bir gün önce gittim zb ye. Mt bankadaki dosyamı çıkartmış " abi herşey hazır yalnız erteleme için müdür bey ile görüşmeniz gerekiyor" dedi. Müdür beyin odasına girdim. Tüm zb müdürleri böylemidir bilmiyorum ama bu müdür çocuk azarlar gibi azarladı. Vay efendim borcundan haberiniz yok, ödemeyeceğiniz krediyi niye alıyorsunuz susmuyor adam. Nefesi tükenmiş olacak susunca hemen dedim ki ama müdür bey zb genel müdürünün açıklaması var çiftçinin yanındayız piyasa şartlarında oluşan dengesizlik ve doğal afetlerden dolayı çiftçi borçlarını ister bir yıl erteliyoruz ister 5 yıla kadar taksitlenidiryoruz diye dedim. Dilim kopsaydı da demeseydim yarım saat daha azar dinledim. Neticede sanki kendi yaptığı bir lütufmuş gibi tama erteleyelim dedi.

Yine dikkat, seninki yıllık taksitli kredi imiş, 35 bin taksit tutarı, 12 bin faizi, masrafı komisyonu cartı curtu ( Yeminle aynen böyle ) 13,5 bin para tutuyor öde kalanı erteleyim. Ama müdürüm mt böyle demedi 2,5 bin getir dedi ben 3 bin ile geldim demeye kalmadı başladı yine azara. O söylenirken odadan çıktım ama nasıl sinirliyim anlatamam.

Mt nin yanına vardım direk senin yapacağın işinde seninde müdüründe diye saydırmışım haberim yok. Çay ocağına götürmüşler beni. Neyse bi çay içip kendime geldim ve mt nin yanına tekrar gittim. Müdür 13,5 istiyor sen 2,5 ile hallolur bana dedin ben ne yapayım şimdi dedim.
Abi ben masrafı söyledim, komisyonu söyledim falan kıvırmaya çalıştı. Adım gibi eminim ki mt 2,5 ile erteleyecekti. Müdür öyle söyleyince mecburen kıvırmaya çalıştı.

Bu beyanda hükümet afetten zarar gören çiftçinin zb ve tarım krediye olan borçlarını ertelediğini açıklayalı 10 gün oldu, ve halen resmi gazetede yazı çıkmadı.

Gücün anca malına yeter deyip piyasa değeri 40 bin olan aracımı 33 bine satıp 14 bini ayırdım kenara. Kalanı ile sulama kuyularının elektrik faturasının bir kısmını ödedim.

Olan oldu zaten bir hafta on gün daha bekleyim o zamana resmi gazetede erteleme kararı yazılır diye bekledim. Ancak gel görki bu hükümetin her zaman yaptığı gibi söz var yazı yok, açıklama var icraat yok.
Kredi vadesini 15 gün geçince zb genel müdürlüğü ankara noteri ile ihtar yollamış. Kalan tüm taksidi 3 gün içinde ödeyin, borç muaccel hale geldi, kredi hesabınız kat edildi diye. Aksi gibi ilk öncede kefile göndermişler.

Neyse uzatmayım, kefili sakinleştirdikten sonra sabah zb ye gittim 14 bin lira cebimde. Mt ye hangi hesaba yatırayım diye sordum abi az bekle kaç lira yatıracağını hesaplayım dedi.
5 dakika sonra abi 16 bin lira yatırman gerekiyor dedi. Şaka yapıyorsun herhalde daha 10 gün önce 13.5 diyordunuz deyince. Abi 13,5 o günkü hesap, bu bugünkü deyince anladımki bu zb ayaküstü batıracak beni.

Hesaba 16 bin yatırdım 2 ay ertelettim borcu. 21 bin borç kalmış. 2 ay ertelemenin faizi ödeme yaparken alınacakmış. yani 15 günde zb 2 bin lira fazladan faiz ve masraf aldı.

Sonuç olarak bu erteleme işi dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Çiftçilikle alakası olmayan insanlarda bizi güllük gülistanlık içinde, her yıl borcu erteleniyor sanıyor.

İmkanınız varsa konu komşu eş dosttan bulun ödeyin. Bir lütuf değil bu erteleme işi aksine çiftçiden nasıl daha fazla para kazanırız hesabının yeni ve en etkili çözümü.


                                                                                                   Ömer Yücel
                                                                                       
                                                                                                 30 Ağustos 2016

Ağustos 30, 2016, 21:09:11
1
Süt Sığırcılığı Yatırım Projelerinin Teknik Ve Mali Analizi Sedat Köseoğlunun hazırlamış olduğu, süt işletmesi yatırımı yapmak isteyenler için bulunmaz nimet.

Kurulacak işletmenin A dan Z ye gelir ve giderlerinin de hesaba katılarak oluşturulan 10 yıllık kar-zarar hesabı

Teknik ve mali verilere göre yatırımın geri ödeme süresini hesaplama ve yatırımın ekonomik olup olmadığının belirlenmesi.
İlk yatırım yılı tablosu
İşletme gelir ve giderleri
Finansman yapısı ve Yatırımda kullanılacak kredinin faiz ve ödeme planının hazırlanması
Amortisman giderleri
Proforma gelir gider tablosu
Nakit akım tablosu
ve daha niceleri........
Kısaca bir süt işletmesi yatırımı yapmak isteyenler için, çok çok nadir bulunan bir excel uygulaması.

Not: Uygulamayı kullanabilmek için orta seviyeye yakın excel bilgisi gerekmektedir.

https://drive.google.com/file/d/0B7fH6KUx08QMbFd1VEZoVVdoQjA/view?usp=sharing

Süt Sığırcılığında parmakla gösterilen işletme olabilmek için Toprakbilgi.com u takip etmeye devam edin :)


Eylül 02, 2016, 20:40:46
3
Ynt: Pulluk Ayarı 20 tonluk kamyonların gezdiği slaj yerinde veya 25 tonluk holmerin gezdiği pancar yerinde bu ayarla çizgi çekersin anca delioğlan :)

Kasım 08, 2016, 09:56:17
1
Ynt: Motorine Zam! Çks bazında dekara 1 2 litre destek verir, zaten bu gidişle mazot o zamana 5 lirayı geçer.

Şöyle bi köşede dursun bu yazıda, o zaman gelince okuruz tekrar.

Aralık 06, 2016, 08:39:01
1
Ynt: Hayvan Barınaklarında Sulama Sisteminin Donması Termostatlı bir sistem kurulamaz ı ?
Havanın çok soğuk ve ayaz olacağı geceler, 2 veya 3 tonluk bir tankerin içine 220 voltluk kendinden termostatlı bi rezistans koysak ve bu tankeri ahır girişine su verecek şekilde şebekeye baypas yapsak?
Olmayacak bir iş değil 2 vana ile ile şebekenin ahır girişine bir ek tankeride az yükseğe koyup sabitlersek kendi basıncı yeterli olur herhalde
 
3 tonluk suyu atıyorum 5 derecede tutmak için harcanan elektrik, rezillik çekmekten iyidir. Ayrıca tankerin dışına izolasyon yapıp harcanan elektriği minimuma indiririz.

Tabi bu çözüm önerisi şebekenin donma riski yüksek olduğu soğuk günlerde uygulanacağı için sürekli elektrik harcanmayak.

Ocak 10, 2017, 10:07:26
1
Ynt: Güncel Silajlık Mısır Fiyatları Atila abi 100 liraya yer tutsam 2000 dekar slaj ekerim. Hakkaten çok ucuzmuz orası. Burda elektrikli kuyusu olan yerler 400-500, sulama sahası içinde olan yerler 300-400, saha dışında olan yerler( suyu komşu tarladan veya 3-5 km uzaktan getirmen gerek) en kötü 250 den kiralanıyor.
Ocak 17, 2017, 22:33:34
1
Ynt: Nitrat içerikli gübrelerin yasaklanması sonucu alternatif uygulamalar Memur gelip tarlada kontrol falan yapmaz. Kardeşim şu benin numaram gübreyi hangi gün atacaksan beni ara tutanağı tutayım der geçer.

İkincisi amonyum nitratın tarımsal amaçlı kullanımı yasak, tarım dışı kullanımı izne bağlı.
Yani kardeşim buğdaya yasaklıyorum ama bomba yapacaksan izin alacaksın.

doktar mevzusunu bilenler anlayacaktır.

Ocak 31, 2017, 11:01:37
1
Ynt: Agritül Uygulaması... Çok zahmetli sera işleri. Allah kolaylık versin kubi bereketli kazançların olsun.
Şubat 03, 2017, 09:51:21
1
Ynt: Mazot Gübre Desteklemeleri Hesaplarda
Konuyu birkaç yıl evvel Tarım Bakanlığına bilgi edinme çerçevesinde sormuştum. Buradan gelen cevaba göre; kesintilerin (% 4) Ziraat Bankası ile alakası yok. Kesinti devlet tarafından gelir vergisi /stopajı adı altında yapılmaktadır.
Yani, verdikleri desteğinde vergisini alan bir ülkede ayakta kalmaya çalışıyoruz abi.

Şubat 26, 2017, 10:04:54
1
Ynt: Üreticiler Ürettiklerini Ürünü Nasıl Piyasaya Sürebilir? Bizim çiftçimizde birlik duygusu, olgusu yok.
Örneğin her yıl köylüme diyorum ki ağalar gelin birlik olalım temsilci seçelim slaj ekmek için çiftliklere fiyat teklifi verelim. Tamam derler akşama kalmaz her çiftliği arayıp fiyat isterler. Ne verdin iyi verdin deyip 110 120 liraya biri anlaşır 20 dekar eker. O 120 lira da piyasa fiyatı olur. Adam 20 dekarda 10 lira fark alsa ne olur almasa ne 1000 lira tutar. Ama ben 500 dekarda 10 lira alsam 30 bin fark eder.

Sonuçta yılmaz abinin dediği yere çıkıyoruz. Ama bu kafa yapısı ile zor.
Çiftçinin amacına hizmet etsin diye kurulan tüm kurum ve kuruluşlar çiftçinin ayağına vurulmuş pranga.

Mart 19, 2017, 22:28:19
1
Ynt: Yaprak gübrelemesinden sonra yağmur Hem yaprak, hem toprak gubrelemesi olmuş. Artı bir de yağmur yağmış. Daha ne olsun.
Sarı cüce ve pas için daha dikkat edin bu sezon

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Şubat 25, 2018, 21:35:59
1
Ynt: Bagkur primi 499 TL oldu
Abi eşiniz 25 yıl sigortalılık süresi ve 9000 prim süresine tabii
Veya 25 yıl sigortalılık süresi 5400 gün ile 55 yaşına geldiğinde yaşlılık aylığı alabilir

01.06.2006 ilk işe giriş ise başka sigortası yok ise 5400 gün doldurdugu 01.06.2021 de yaşlılık aylığını hak eder ancak 25 yıl sigortalılık süresini doldurmadigi maaş bağlanmaz için 01.06.2031 emekli olur maaş almaya başlar

Size tavsiyem eşinizin ilk doğumunu borclanin sigortalılık surenizi öne çeksin 720 gün doğum borçlanması yaparsanız aralıksız 01.07.2019 tarihine kadar 5400 günü doldurup 10.10.2019 da emekli olabilir...

İlk çocuğunuzun doğum tarihi ilk sigortaya giriş sayılır 5400 gün prim 25 yıl sigortalılık ve 55 yaşı doldurduğunda emekli olur maaş almaya hak kazanır ...
Biraz karışık oldu :)
Çok güzel özetlemişsiniz yalnız tek nokta var. Tarım bagkurunda doğum borçlanması yapılamıyor.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mart 08, 2018, 13:25:05
1
Ynt: Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık Geçen yıl Konya Ereğli de satılan rotatiller tarlada deneme aşamasında ( 2 3 saatlik çalışma) rulman dağıtıp rulman yatağına zarar verdi. Makinada zerre kadar gres yokmuş.
Sanayide üretim yapan üretici bu arızanın garanti kapsamı dışında olduğunu iddia ederek zararı karsilamayacagini söyledi. İş uzayıp konu tüketici hakem heyetine gitti.

Heyet tüm üreticiler için örnek olması gereken emsal niteliğinde karara vardı.
" Üreticinin belirlediği yağlama periyoduna göre ilk yağlamayi, periyodik yağlama saatine kadar yetecek şekilde üretici yapmalıdır. " şeklinde çok güzel açıklayıcı ve bu gibi durumlarda bizi koruyan kararı aldı.
Arızalı makina üreticiye iade edildi ve ücret tamı tamına geri alındı.
( ilgili karar halen arızayı yaşayan abimizin elinde ise bugün konuya ekleme yapacağım.)

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Mart 13, 2018, 07:25:26
1
Ynt: En Büyük Asker Bizim Asker. Hayırlı tezkereler kardeşim
Mart 13, 2018, 07:36:15
1
Ynt: Çiftçiye Yarar Mobil Uygulamalar
Yılmaz hocam günaydın. Tractor gps programını göz ölçmek için kullanıyorum. Trakya kesiminde yağışlardan dolayı ayçiçek yerlerine sürdükten sonra hiç girilmedi. Hali ile kumsal araziler toprak görülmeyecek derecede ot yaptı. Yeşil kurudan ilacı atıyoruz. Ot fazla olduğu için ilaç atarken diğer izi görmek problem oluyor. Traktörü manuel yönlendirebilecek uygulama var mı veya ilaç Makinesi kanadının en uç kısmına renkli bir madde atacak aparat yayılabilir mi?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Telefonun gps çekim kalitesi iyi ise play store de saha navigatoru diye aratinca çıkan program manuel yönlendirme yapıyor.
Öncelikle tarlanin etrafını belirlemeni istiyor. Haritadan dokunarak alanı cevreliyorsun. Daha sonra iş genişliğini metre olarak giriyorsun sonra başlangıç noktasına varıp programda A yazan yere tıklıyorsun ve diğer uca vardığında B yazan yere tıklıyorsun. Başlat deyince manuel olarak sağa veya sola ne kadar kayman gerektiğini anlık olarak gösteriyor ekranda.

Nisan 09, 2018, 19:05:24
1
Ynt: Filitre seçimi ve toplam sulama maliyeti İyi akşamlar. Fotoğrafta  da belirttiğim gibi kuyudan 60 80 metre aşağıya inip ana hattı ordan dagıtmak lazım.
Ana hattan aşağı ve yukarı yönde 22 mmlik hortum ile eğim olmayan yerde 300 320 metre uzunlukta serilebilir.
Ekim yönü fotoğraftaki gibi olursa hem hortum hemde boru olarak daha az sarfiyat olur.
150 dekara 1200 metre uzunlukta olan 90 top 22 mmlik hortum almanız lazım.(Fiyatları çevrenizdeki esnaf ve tarım krediden sorunuz.)
Filtre için hidrosiklonlu gübre tanklı 125 mesh 4 lü sistem olan işinizi görecektir. Fiyatını bu kriterlere göre sorunuz.

siyah yönde çizdiğim ana hat döşenecek yerin toplam uzunluğunu da ölçüp yazarsanız kaç tane 5 lik boruya ihtiyacınız olacak hesaplanabilir. hortum cıkışları için boruya delik açmanıza gerek yok abot üstü çoklu damlama çıkışı mevcut ondan kullanırsınız.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Temmuz 03, 2018, 22:26:02
1
Ynt: İmar Barışı hakkında yardım Belediyenin internet sitesinde bi yerde yazar yada en kolayı belediyeyi arayıp sormak.
Başvuru esnasında binanın hangi yapı türüne ait olduğuna göre fiyatları var seçmeniz gereken
Bence siz en iyisi başvuru yapıyormuş gibi girip istenen bilgilere göz atın. Sonra başvuru yapmadan sayfayı kapatın.

Ağustos 11, 2018, 18:47:35
1
Ynt: Akaryakıta Zam Pompaya Yansıdı
yahu biodizel yapımının üstüne mi gitsek internetten baktım öyle ahım şahım bişey değilmiş gibi duruyor ama ? maliyet ne olacak bi hesap yapmak lazım .
Kanola yağı olsa eurodizel ayçiçek yağı olsa kırsal motorin kalitesinde mazot yapılabilir. 2005 2010 arasında kullanılmış kızartma yağlarından yapıp kullandım. Maliyet yarı yarıya idi o zamanlar mazota göre.
Benim çektiğim sıkıntı gelen atık yağ, yağ vasfını yitirmiş çamur gibi bir hale gelene kadar kullanılmış olmasıydı.
Hayvansal yağlardan olmuyor donma sorunu oluyor.

Ağustos 22, 2018, 09:45:08
2
Ynt: Akaryakıta Zam Pompaya Yansıdı
valla mazot zamları devam edicek .. bence yavaş yavaş geçiş yapsak iyi olacak .. merakım şu common rail motorlarda sıkıntı olur mu ?
Kanola yağından birinci kalite eurodizel yapılır. Common rail motorda çok rahat kullanılır. Ama işi garantiye almak için mazot ile karıştırılıp kullanılırsa tek sıkıntı mangal kokusu olur :)

Ağustos 23, 2018, 21:13:36
1
Ynt: Ford/Focus mu? Toyota/Corolla mı? 5 yıldır focus kullanıyorum. Araziye girip çıkıyor sürekli, uzun yola da gidiyor arada. Tek sıkıntım içeriye motor sesini fazla alıyor. Tüm ford araçlarında bu sıkıntı var.

Yeri geldi bilmediğim yolda 110 ile viraja girdim, yeri geldi kasisi kaçırıp iki tekeri yerden kestim. 3 sefer vize yaptırdım tek eksiği olmadan geçti.
Şuan görünen tüketimi 5,2lt/100km

Ağustos 28, 2018, 09:30:47
1