toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Mf 5455 Geç çalışma problemi  (Okunma sayısı 19248 defa)

Çevrimdışı cmylmzzzz

Mf 5455 Geç çalışma problemi
« : Şubat 27, 2019, 11:52:05 »
Arkadaşlar öncelikle selamlar
5455 model traktörü sabah erken saatlerde 50 60 sn marsa basmama rağmen calıstiramiyorum.Bazen balata spreyi sıkmam gerekiyor.Ilk çalışmadan sonra sıkıntı yok aksama kadar defalarca çalışıyor tekrardan.
Başına gelen varsa bir akıl verebilir mi sebebi ne olabilir acaba

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 350
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mf 5455 Geç çalışma problemi
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2019, 12:06:04 »
5455 model traktörü sabah erken saatlerde 50 60 sn marsa basmama rağmen calıstiramiyorum.Bazen balata spreyi sıkmam gerekiyor.Ilk çalışmadan sonra sıkıntı yok aksama kadar defalarca çalışıyor tekrardan.
Bence mazot geri kaçıyor depo hortumuna valf koydur .. depo sökülüp takıldıysa ondan sonra yapar ..

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2019, 12:42:05 »
Depoda pislik de olabilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2019, 13:18:19 »
Bence mazot geri kaçıyor depo hortumuna valf koydur .. depo sökülüp takıldıysa ondan sonra yapar ..
Evet depo sökülüp takıldı bu süreç öncesinde. Otomatikten pompaladiktan sonra çalıştırmak istesem problemi tespit etmiş olur muyum? Bir de bu valfi herhangi bir yerde bulabilir miyim tam adı nedir acaba? Teşekkür ederim 

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2019, 13:19:13 »
Depoda pislik de olabilir

Depo temizliği yapıldı filtreler de yeni. Mazotu geri kaçırma olayına odaklanacagim

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2019, 13:20:57 »
Depo temizliği yapıldı filtreler de yeni. Mazotu geri kaçırma olayına odaklanacagim
depo temizlendikten sonra bu olay peydahlandıysa .. malesef sanayideki dandik ustalardan oluyo .. kimin deposunu sökseler aynı sorun .. mazot hortumun mazotu durduğunda depoya indiriyor .. ve marş bastıgında tekrar mazotu pompaya ulaştırana kadar zaman geçiyor .. sabah manuel elle pompala hemen alacaktır ..

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2019, 14:05:44 »
depo temizlendikten sonra bu olay peydahlandıysa .. malesef sanayideki dandik ustalardan oluyo .. kimin deposunu sökseler aynı sorun .. mazot hortumun mazotu durduğunda depoya indiriyor .. ve marş bastıgında tekrar mazotu pompaya ulaştırana kadar zaman geçiyor .. sabah manuel elle pompala hemen alacaktır ..
[/quote
Ilk fırsatta deneyeceğim teşekkür ederim

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Mart 01, 2019, 17:44:12 »

Sonuç ne oldu sebebini oğrendiniz mi?

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #8 : Mart 01, 2019, 23:12:27 »
Sonuç ne oldu sebebini oğrendiniz mi?
Bugün iş çıkışı denedim elle pompaladiktan sonra hemen olmasa da tek marşta çalıştı. Yarın sabah tekrar deneyeceğim Ali Saraç Bey'in dediği gibi sanırım mazot geri kaçıyor

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #9 : Mart 02, 2019, 21:43:48 »
Bu sabah da sıkıntısız bir şekilde çalıştı. Teşekkür ederim Ali Saraç

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Mart 02, 2019, 22:05:30 »
mazot hortumuna valf koydur iş tamam ..

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #11 : Mart 03, 2019, 01:04:46 »
Nokta atışı yapmış adam valla.

Adamın dibisin Ali Saraç.

Çevrimdışı cmylmzzzz

« Yanıtla #12 : Mart 07, 2019, 10:56:46 »
Çalışmama problemi devam ediyor. Mazot otomatiği ne kadar yaysam da sertleşiyor. Het ustadan bir ses geliyor şu değişecek diye. Şimdilik sadece bekliyorum sabahları sprey ile çalıştırmak zorunda kalıyorum umarım bir tarafını patlatmayız

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Mart 07, 2019, 14:41:11 »
Çalışmama problemi devam ediyor. Mazot otomatiği ne kadar yaysam da sertleşiyor. Het ustadan bir ses geliyor şu değişecek diye. Şimdilik sadece bekliyorum sabahları sprey ile çalıştırmak zorunda kalıyorum umarım bir tarafını patlatmayız
Sabah ilk seferde almayıp daha sonra almasının başka sebebi olamaz , ne pislik ne enjektör sorunu değil .. herseferinde aynını yapsa başka seçenekler düşünecem ama sadece uzun süre beklediğinde oluyor diyorsun .. mazotun kesinlikle geri kaçırıyor .. belki pompada iş yapmıyot elinle pompladığın .. balata spreyiyle devam edersen mutlaka daha büyük işler açarsın.200 bin tllik traktördede bunlar denenmez .. çözüm olmuyorsa sardır traktörü kurtarıcıya iyi bi servise gönder ..

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #14 : Mart 07, 2019, 14:42:45 »
Elektirikli mazot pompalarindan yok mu bu makinada

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Mart 07, 2019, 14:45:44 »
Elektirikli mazot pompalarindan yok mu bu makinada

O nasıl bişey ?

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #16 : Mart 07, 2019, 14:48:42 »
O nasıl bişey ?
Kontagi açınca depodan yakıtı çekmeye baslayan hadiseyi diyorum. Bizim mccormickde vardı bundan. Bizim pickup da aynı böyle sabahlari  calismiyodu. Onu takmislardi öyle cozduler

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Mart 07, 2019, 14:53:05 »
Kontagi açınca depodan yakıtı çekmeye baslayan hadiseyi diyorum. Bizim mccormickde vardı bundan. Bizim pickup da aynı böyle sabahlari  calismiyodu. Onu takmislardi öyle cozduler

Valla masseyleri bilmiyorum ama newhollandda öyle bi sistem yok .. benim traktörde kontağı kapatınca sistemdeki adblueyu çeken bi sistem var hortumda olası donmalara karşı depoya alıyor sistemdeki adblueyu .. ama mazotda öyle bişey yok “benim traktörde”.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #18 : Mart 07, 2019, 15:26:04 »
Orjinalde yoksa depo çıkışına 12 voltluk mazot otomatiği bağlanabilir aslında.

Kontağı açınca ufaktan cızırtıli ses geliyorsa otomatik elekriklidir. Ses gelmiyorsa depo çıkışı mevcut otomatik öncesine elektrikli mazot otomatiği bağlamak sorunu çözecektir.

Çevrimdışı valmet

« Yanıtla #19 : Mart 07, 2019, 18:38:03 »
Tam olarak aynı sorun yani sadece sabahları hava soğukken çalışmama problemi benim valtrada da var. Traktör mazotu geri falan kaçırmıyor. Çünkü kaçırsaydı gün içinde istop edip daha sonra çalıştırınca aynı sorunun devam etmesi lazımdı. Ben de ne yazık ki balata spreyiyle çalıştırıyorum. Ama zararlı olduğunu masraf açacağını biliyorum.

Şu anda fark ettiğim çözüm yedek akü takviyesiyle çalıştırmak. Yani sanki akü bitmiş de takviye yapıyormuş gibi çalıştırmak. İlk seferde 5 sn içinde çalışır. (Benim akü sağlam ve 180 amper olmasına rağmen motor ancak böyle çalıştı)
Diğer bir çözüm şu olabilir. Eğer sizin masseyde de soğuk havalarda kontağı açınca ısındırma yoksa (hani şu 30 saniye basılı tutma olayı) bir elektrikçiye çektirin deneyin. 100 lira civarı birşey tutar. Ben aklı aldım ama henüz deneyemedim.

Siz de benim gibi bakımdan bakıma hava filtresini değiştiriyor ve motorun çalıştığı her gün yada en çok 2 günde bir hava filtresini temizletmiyorsanız bir görüşe göre toz emdirdiğinizden motor patlama yapamıyor dolayısıyla çalışmıyor. Çözüm rektefe :'(.  Şu an aklımın ucundan bile geçmiyor.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #20 : Mart 07, 2019, 19:01:23 »
Perkinslerde kontağı açınca mazotu depodan basan sistem oluyor. Erkunt karda falan var ama MF koymamış olabilir. Eğer yoksa bu yapılabilir. Böyle bir problemden dolayı rektefiye falan demek bence doğru değil. Traktör sadece sabah çalışırken geç alıyor. Gün içinde problem yapmıyor. Binlerce lira verilen traktöre sahip çıkan olur herhalde.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : Mart 07, 2019, 19:08:24 »
☺️

Çevrimdışı valmet

« Yanıtla #22 : Mart 07, 2019, 19:49:27 »
Perkinslerde kontağı açınca mazotu depodan basan sistem oluyor. Erkunt karda falan var ama MF koymamış olabilir. Eğer yoksa bu yapılabilir. Böyle bir problemden dolayı rektefiye falan demek bence doğru değil. Traktör sadece sabah çalışırken geç alıyor. Gün içinde problem yapmıyor. Binlerce lira verilen traktöre sahip çıkan olur herhalde.

Arkadaş sabah geç çalıştığından bahsetmiyor. Motoru kendi halinde hiç çalıştıramıyor ancak eter, balata spreyi gibi harici yakıtla çalıştırabiliyor. Yani benimkiyle aynı sorun. Tabi direk rektefeyle düzelir demeye daha çoookk yol var.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #23 : Mart 07, 2019, 19:52:36 »
"Arkadaşlar öncelikle selamlar
Başına gelen varsa bir akıl verebilir mi sebebi ne olabilir acaba"

Bu ilk iletiyi ben mi yanlış okudum acaba? "İlk çalışmadan sonra sıkıntı yok akşama kadar defalarca çalışıyor." Demiş.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Mart 07, 2019, 19:55:04 »

Arkadaş sabah geç çalıştığından bahsetmiyor. Motoru kendi halinde hiç çalıştıramıyor ancak eter, balata spreyi gibi harici yakıtla çalıştırabiliyor. Yani benimkiyle aynı sorun. Tabi direk rektefeyle düzelir demeye daha çoookk yol var.
valmet sen bence konuyu iyi oku .. sadece sabahları çalıştıramıyorum diyor .. toz moz yutsa sabahta akşamda aynı sorunu yapar .. aküsü bitik olsa zayıf gelse 2 marşta hiç almaz .. eğer hep yapsa kömürler gidik diyecem ama sadece sabahları diyor .. bakın gerçekten naparsa yapsın ama bu problemin başka sorunu yok mazot yavaş yavaş geri iniyor .. muhtemelen depo full doluyken daha erken alıyor .. depo boşken yada yarımken daha geç .. depo sökülmüş takılmış bundan önce böyle bi problem yokmuş.bu tozu depodan sökülmeden önce yoktuda sonra mı oldu , bu enjektör depo sökülmeden önce temizdide sonra mı bozuldu ..