toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 12
İleti bilgisi Beğeni sayısı
20 Soruda Zeytinyağı hakkındaki bilmeniz gereken herşey http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2014/02/20-soruda-zeytinyag-hakknda-bilmeniz.html (alıntıdır)

20 soruda zeytinyağı hakkında bilmeniz gereken herşeyResmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Çiğ yeşil zeytin, zeytin ve dönüştüğü zeytinyağı

Binlerce senedir Anadolu köylüsü zeytin ağacının değerini ve verdiği ürünlerin sağlık açısından faydasını bilmiş ve bundan faydalanmış. Nadir de olsa Ege'de 100 yaşına yakın zeytin ağaçları gördüğümü hatırlıyorum. Sadece eski geleneklerden dolayı değil, artık doğal sağlık hareketinde yer alan Türk ve yabancı doktorların çoğu zeytinyağını her türlü yemekte mısırözü, ayçiçek yağı, kanola yağı ve margarin yerine kullanmayı öneriyorlar. Peki bu mucize olarak değerlendirilen zeytinyağı hakkında neleri bilmemiz gerekiyor? İşte geçen haftalarda röportajını yayınladığım doğal annelerden sevgili zeytinyağcım Dilek İnce Özenel 20 soru-cevapta sizin için derledi.

 
1 - Kaliteli zeytinyağı nasıl olmalıdır?
 
3 unsuru içermelidir. Tek bahçenin, en sağlam ve en sağlıklı  zeytinlerinden, doğal yöntemlerle elde edilmiş saf yağdır.
Doğal yöntem nedir: Herhangi bir enzim, karışım  eklenmeden, ısıl işlemden geçmeden (soğuk sıkım) elde etmektir. Soğuk sıkım maksimum 30ºdir


2 - İyi bir zeytinyağı nasıl anlaşılır?

İyi zeytinyağının dil ve burnunuzla algılayabileceğiniz 3 özelliği vardır.
Aroma, Yakıcılık, Burukluk  .

Aromasını kokladığınız zaman tekrar tekrar koklamak isteyeceğiniz yağdır. Mis gibi zeytin ve eğer gerçekten soğuk sıkım yağ ise çimen kokusunu almalısınız .

Yutulurken boğazda yakıcılık hissetmeniz iyidir. Bu yakıcılık zeytinyağını değerli kılan fenollerin hala canlı ve var olduğunun göstergesidir.

Burukluk, zeytine özgü burukluğu hissetmeniz gerekir.

3 - Hangi yörenin zeytinyağı daha iyidir?

Zeytin ve zeytinyağı en gurme zevklerin başında gelir. Kişisel damak tadı, doğduğunuz topraklar, alışkanlıklarınız, yemek kültürünüz, gelenekleriniz gibi nedenlerle her kaliteli yağı beğenmeyebilirsiniz. Buna rağmen kaliteli bir zeytinyağı kendini farkettirecektir.


4 - Kaliteli saf zeytinyağı nasıl üretilir?


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Zeytin toplamayı merak eden çocuk
Farklı bahçelerin ürünleri karıştırılmaz. Tek bahçenin zeytinleri tek tek elle toplanır. Hasat makineleri hem ağacı zedeler, hem bir sonraki yılın verimini düşürür, hem de bir miktar asiditeyi arttırabilir.
En sağlam ve sağlıklı zeytinler en doğru hasat zamanında toplanmaya başlanmalıdır. En lezzetli yağ da zeytin yeşilden pembeye dönerken tam ALACA dediğimiz zamanda toplanan zeytinden olur.

Kesinlikle toprakla temas ettirilmez. Aksi takdirde çok hızla asitlenmeye uğrar. Yere düşen zeytinler dip zeytin tabir edilir ve bunlar ayrı değerlendirilmelidir. Ne yazık ki çoğu kez bunların sızma yağa karışım yapıldığını görüyoruz. Biz bu zeytinleri %100 zeytinyağı sabunu üreterek değerlendiriyoruz.

Hasat edilen zeytinler delikli kasalarda en fazla 25-30 kilo olacak şekilde birbirlerini ezmeyecek şekilde kasalara konmalıdır. Köylülerin genelde sentetik çuvallarda istiflediğini görüyoruz. Bazı üreticiler de keten çuvallarda saklıyorlar. Keten çuvalın her ne kadar hava alma özelliği olsa da zeytinyağında kusura neden olabiliyor.


Zeytinler toplandıktan sonra en kısa sürede sıkıma gitmelidir. Bu süre zeytinyağı kalitesinde çok önemlidir.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Zeytinler toplanıyor
Kontinu sistemle çalışan bir fabrikaya gelen zeytinler önce huni denen havuzlarda bekletilir. Yürüme bantları ile yıkama havuzlarına alınır. Bu aşamada her türlü toz, toprak, yapraklardan arındırılır. Daha sonra ezilerek bir zeytin hamuru haline getirilir. Buna kırma denir. Daha sonra bir süre malaksörde karıştırılır. Bu aşama önemlidir çünkü bu aşamada sağlık için yararlı olan biyofenollerin ve polifenollerin açığa çıktığı aşamadır. Burada çok önemli bir nokta var. Kırma işleminde ısıyı arttırmadan nazikçe yapmak gerekir ve karıştırma kapalı bir ortamda havayla temas etmeden, ısı maksimum 27-30 derecelerdeyken 40-45 dakikada bitirilmelidir. Bunun sonucunda zeytinyağı süzülerek zeytin acı karasuyundan ayrıştırılır. Geriye en son filtreleme kalır. Sıkılan yağı biz hemen tüketmeyip, filtreleme yapmadığımız için içindeki tortunun dibe oturması beklenir.
Bütün bu hususlara dikkat ediliyorsa zeytinyağı kaliteli elde edilir.


5 - Zeytinyağı pahalı mıdır? Ya da neden pahalıdır?

200TL bir t-shirte, 20-30TL bol kremalı bilmem ne aromalı sağlıksız kahvelere gözünü kırpmadan veren bazı şehirliler, varlığını idame ettirmek için olmazsa olmaz koşul olan sağlıklı ve doğal tarım için ne yazık ki pahalı diyebiliyor. Oysa ki neye göre pahalı olduğunu bir sorgulamamız lazım. 1 litre erken hasat yağ elde etmek için yaklaşık 10 kg yeşil zeytin kullanılmakta. Günlerce florasan lambaların  altında petlerde raflarda alıcı bekleyen, hangi yılın, hangi bahçenin yağı olduğunu tam olarak bilme şansımızın olmadığı ve üstüne üzerinde soğuk sıkım yazmayan yağları sorgusuzca alınırken pahalı bulmuyoruz ama. Gıdada tek kriter fiyat olduğu sürece her geçen gün doğallıktan biraz daha uzaklaşacağız demektir.
Diğer bitkisel yağlara nazaran zeytinyağı görece olarak pahalı olsa da en ekonomik yağdır. Çünkü ısındığında genişleme özelliği nedeniyle 1-2 yemek kaşığı yağ yemeklerde yeterli olur.

6 - Zeytin bölgelerine tatile gidip gelirken yol kenarlarında gördüğümüz ucuz zeytinyağlarından alabilir miyiz?

Sağda solda 7-8 liraya satılan yağları almalarını tavsiye etmiyorum. Gerçek sızma yağı o fiyata almanıza imkan ve ihtimal yoktur. Karışım olması, stoklarda çok uzun süreler bekleyip tüm nefasetini kaybetmiş olması büyük olasılıktır. Takip ettiğim bloglardan birinin bu konuda yaptığı bir deney de var. Şu linke bir göz atmanızı rica ediyorum.


Ayrıca kaliteli bir yağ olarak üretilen bir yağ dahi, petlerde ve güneşin altında yüksek sıcaklıklarda bekleyerek çok kısa sürede bozulabilir. Bazılarından "zeytinyağı kokuyor, yemeklerde kullanamıyorum" sözünü hepimiz duyarız. İşte bu ağır yağlar bu yağlar.

7 - Kaliteli saf zeytinyağı bozulur mu?Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Zeytinyağı pet değil cam şişede korunmalı

Saf zeytinyağı son derece hassastır. Uygun koşullarda saklanmazsa çok kısa sürede nefasetini kaybetmeye başlar. Uygun koşullar nelerdir?
Zeytinyağının 3 düşmanı vardır. Isı, ışık, oksijen.

Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerde saklanmalıdır. Yağa rengini veren betakaroten önemli bir antioksidandır. Ve güneş ışığının etkisiyle miktarı azalabilir.
Her türlü kokuyu içine çekme ve kokuyu alma özelliğinden dolayı başka kokularda karışmayacak şekilde mutlaka ağzı kapalı muhafaza edilmelidir.

8 - Tadımcıların zeytinyağını tarif ederken kullandıkları olumlu özellikler nelerdir?

Olumlu: meyvamsı, badem, elma, tatlı, taze, çiçeksi, hafif acı, kekremsi.

9 - Olumsuz özellikler nelerdir?


Olumsuz: küf, (sıkılmadan önce eğer zeytinler havasız bir yerde kalmışsa bu şekilde tarif ediliyor) şarapsı, sirkemsi, metalik, ransid, yanık, saman ve ahşap tadı, sabunsu, kara su, topraksı, salatalık tadı, cevizimsi, esparto (zeytinhamuru preslenirken kirli sıkma torbası kullanılmış), kurtlu (zeytin sineğinin tahribatına uğramış yağın kokusu).

10 - Teneke kutularda yağ almak sağlıklı mıdır?

Zeytinyağının koyu renkli, dar boyunlu cam şişelerde saklanması idealidir. Evinde sürekli sızma zeytinyağı kullananlar laklı tenekelerde saklayabilirler. Bu kaplar yağınızı sağlıksız bir yağ yapmaz. Lezzetini de değiştirmezler. Ancak tabii ki havayla temas ettirip oksidasyonu hızlandırmazsanız.En büyük riski budur. Oksitlenme sonucu oluşan kusura ransit kusuru denir ki bu tür yağlar hemen kokularıyla farkedilirler.

11 - Zeytinyağım soğukta donuyor. Ne düşünmeliyim?

Saf zeytinyağının buzdolabına girdiğinde donması gerekir. Bu durum yağınızın faydasını azaltmaz .Ancak yağınızı güneş almayan serin bir yerde saklamanız yeterlidir.  Dolaba koymanıza gerek yok.

12 - Zeytinyağını yemeklerde pişirmek besin değerini azaltır mı?

Bilindiği üzere sebze meyveleri çiğ tüketmek içerdikleri canlı enzimler nedeniyle çok kıymetlidir. Zeytinyağı da öyledir. İdeali mümkün olduğunca sonradan eklemektir. Alışageldiğimiz lezzeti de yakalamak için benim uyguladığım yöntem yemek pişerken küçük bir miktar koyup, yemeğe sonradan çiğ eklemektir. Bilimsel yönünü bilmemekle birlikte düdüklü tencereye de yağ koymuyorum önlem olarak. Yemek benim için bir görev gibi değil keyif unsurudur. Lezzeti de önemsediğimden pişirme aşamasında kullandığım da oluyor. Sebze meyveleri çiğ de yesek dalından kopup bize ulaşana dek geçirdiği yolculukta da kayıplar yaşamıyor mu? Yediklerimiz bizler için hem şifa hem zehir olabilir. Bunu belirleyen şey de miktar olduğuna gore zeytinyağının da bir yağ olduğunu unutmadan dozunda kullanmak gerekir.

13 - Kızartmalarda zeytinyağı kullanılabilir mi?

Bu konuda sık sık farklı görüşler dillendiriliyor. Ben Ege'de, zeytinyağının beşiğinde, köyümüzde uzun yıllar sağlıkla yaşamış ve yaşlanmış olan büyüklerimizin tavsiyelerine çok itibar ederim. Onların ve bir çok kaynağın da belirttiği üzere kızartmalarda da kullanılabilecek en ideal yağlardan biridir zeytinyağı. İçerdiği antioksidanlar ve oleic asit sayesinde zeytinyağının yanma derecesi 210ºC'dir. İdeal kızartma seviyesi 180 derecedir. Mısırözü ve tereyağı gibi bitkisel ve hayvansal yağların yanma derecesi 180 derecenin altındadır. Ve bu nedenle kızartma esnasında zehirli yan ürünlere dönüşüyorlar.

Evet sızma yağ kızartmalarda da en uygun yağdır derken, yağın saflık derecesini de hesaba katmalıyız. İyi kalite bir sızma ise bu geçerlidir. Karışım vs nedenlerle daha düşük kalitedeki bir yağın yanma derecesi elbette ki daha düşük olacaktır.

14 - Zeytinyağı pompaları zararlı mıdır?

Uzun süreli saklanan kaplardan günlük  kullanım şişelerine aktarırken pompa kesinlikle kullanılmamalıdır. Pompalar yağın içine hava basar ve yağın peroksit değerini yükselterek bozulmasına neden olabilirler.

15 - Uzun süreli saklamalar ne şekilde olmalıdır?

Paslanmaz çelik tanklar, laklı tenekeler, cam kaplar, nakliye amaçlı yağ için üretilmiş damacanalar idealdir. Toprak kaplar ve küpler de saklamaya uygundur. Ancak hijyenik sebeplerle kullanımı sınırlıdır. Bu kapları yıkasanız da dokularda kalıntı kalır. Küplerin iç yüzeyinde oluşan gizli çatlaklara yerleşen mikroorganizmalar nedeniyle bir sonraki sezonun yağını koymadan önce tam olarak temizlenmeleri zordur.

16 - Zeytinyağını her yıl en faydalı haliyle tüketmek için ne yapmalıyız?Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Kasa kasa zeytin

Daimi güvenebileceğiniz bir üreticiniz olsun. Tahmini yıllık tüketiminizi saptayın. Her hasat döneminin başında toplu alım yapın. Böylelikle hem daha uygun fiyatla daha taze yağ kullanmış olursunuz . Zeytinyağının raf ömrü 18 ay gibidir. Sonra yavaş yavaş nefasetini kaybetmeye başlar. 


17 - Rafine ve Riviera yağ ne demektir?

Rafine zeytinyağı: Yüksek asitli, kötü tat ve kokulu yağlar yüksek ısıda rafine edilerek yenebilir hale getirilmiş yağdır. 220 derece yüksek sıcaklıkta sıcak su buharı ile damıtılarak nötralizasyon işlemi arıtılma yapılır. Sonra vakumlarda soğutulur. Ve koyu olan renk açılır. Daha sonra da deodorizasyon işlemi ile kendine özgü tat ve koku giderilir.
Riviera Yağlar: Naturel ve rafine yağların belli oranlarda karıştırılması ile elde edilen yağdır. Örneğin %80-90 rafine edilmiş bir yağa %15 naturel yağ karıştırılarak elde edilir.


18 - Erken Hasat Yağın özelliği nedir?


Zeytinler henüz siyahlaşmamışken yeşil haldeyken toplanıp sıkılan yağlardır. Nefis lezzette, yakıcılığı daha hissedilir, daha koyu yeşil renkte, ve daha fazla zeytin aromalı bir yağdır ki kahvaltılarda, salatalarda, mezelerde fark yaratırsınız. Siyah zeytinden elde edilen yağa nazaran daha fazla miktarda zeytinin sıkılmasıyla elde edilir yani üretim miktarı düşüktür. Bundan dolayı da fiyatı farklıdır.

19 - Zeytin sütü nedir?

Taş değirmene koyulan zeytinler hamur haline getirilir. Elde edilen hamur, liften yapılmış torbalara dolduruluyor ve baskı tepsisinde üst üste dizilerek sızmaya bırakılıyor. Damla damla akan yağa zeytin sütü deniyor. 100 kilogram zeytinden en fazla 1 buçuk litre zeytin sütü elde ediliyor. Dolayısıyla son dönemde bir pazarlama unsuru olan bu konunun abartıldığını düşünüyorum.


20 - Son olarak Doğal Anneler zeytinyağını bebeklerinin yemeklerden başka hangi alanlarda kullanabilirler?

Zeytinyağının eminim 100 ün üzerinde kullanım alanını listelemek mümkündür. Ama anneleri en çok çocukları ilgilendirdiği için bunları sayarsak:
Banyolarda saf % 100 zeytinyağı sabunu olarak,

Banyo sonrası masajlarda,

Boğaz ağrısı, faranjit, mide rahatsızlıkları gibi problemlerde içerek,

Sabah uyandığımızda ağzımızı ve boğazımızı temizlemek için gargara,

Bebeklerin konaklarında, saç ve cilt nemlendirmede, kabızlıkta

Çamaşırları toz haldeki zeytinyağı sabunu ile makinede de yıkayabilirler.

Kısacası her evde iyi kalite bir sızma yağ olmazsa olmazdır.

Ağustos 22, 2016, 16:29:21
3
ATV video koleksiyonu ATV lerin tarım hayvancılık ve ormancılık gibi alanlarda kullanılmasını gösteren videolar


Ağustos 30, 2016, 01:22:21
1
Ynt: Yeşil Gübreleme Nasıl Yapılır? Gayet basarılı.
Şimdi vizonteledeki deli emin repliği gibi olacak ama. Benim aklıma şöyle bişey gelmişti pulluk genişliğinde bir ot parçalama makinası yapmak ve malum bizim traktorlerimizde ön pto yok hoş ön liftte yok ama cözümü pto dan daha basit. Bu parçalamayida harici bir honda motorundan tahrik etmek. ama işler bir noktada tıkanıyor benim zeytinliklerde kullandığım hiç bir pulluk böyle toprak çevirmiyor. bizim pulluklar daha çok toprağı yan çevirip birbirine yaslıyor. bizde mecburen yeşil gubreleme değil sarı gübreleme yapıyoruz.
Şöyle izah edeyim arazimiz taşlı olduğu için rotovatör kullanamiyoruz. mevcut bahçelerde taştoplama makinasi çalıştıramıyoruz. mecburen goble cekiyoruz ama oda bir miktarını toprak üstünde bırakıyor. daha sonraki toprak işlemeyi pullukla yapıyoruz ama otlar kurumuş sararmış oluyor ben bu uygulamayı sarı gübreleme olarak adlandırıyorum.

Eylül 11, 2016, 03:18:09
2
Ynt: Bir ciftcide olmasi gereken ozellikler nelerdir İs yapmayida yaptirmayida ogrenmesi lazim.
Fizik kimya biyoloji bilmeli matematikte kuvvetli olmali.

Eylül 12, 2016, 18:00:11
3
Ynt: Tarım İle ilgili Bazı Araştırmalar ve Sonuçları Humik asit zeytinde de yapraktan uygulamada etkisini gosteriyor.
Ahlat ve yabani erik agacinin sunneye karsi etkisini bilmiyordum ama sunu cok iyi biliyorum. kapama bahceler tarlalar yerine genis bir floroya sahip olmak ekolojik dengeyi korumak herzaman daha avantajlidir.
Dogal olarak her zararlinin bir avcisi var ama biz dengeyi degistirdikce bize calisan bocekleri yok ederek zararli leyhine bozuyoruz dengeleri.

Eylül 13, 2016, 23:29:05
1
Ynt: Palm yağı endüstrisi: Kakaolu fındık ezmesinin mide bulandırıcı üretim hikayesi Ulan dişi orangutanlara fuhuş yaptırmak nasıl bir pezevenkliktir.
Eylül 28, 2016, 01:08:49
1
Ynt: Ls Xp Serisi Ls dışarıdan beğendiğim bir traktör ama son sahibi olma mevzusu beni uzak tutuyor
Ekim 02, 2016, 23:17:11
1
Ynt: Kuraklıkla Mücadele Etmek! Valla adamlar kusaktan kusaga miras paylasmayarak 23bin donumluk ciftlik kurmuslar. bizdeyse her kusakta arazi daraliyor herkes kendi basinin caresine bakmaya calisiyor.
Bu arada kuyu suyuna olumlu bakmiyorlar bizdeyse su dendiginde akla kuyu suyu geliyor.

Ekim 22, 2016, 21:37:49
1
Ynt: Açık Alanda Solarizasyon Uygulaması... Guzel paylasim olmus Kubilay. Zeytinde verticillium solgunlugu mucadelesinde de solarizasyon etkili bir silah. Lakin solarizasyondan sonra mumkun oldugunca toprak islemeden kacinilmali hatta derin isleme hic yapilmamalidir. aksi takdirde hastalik daha siddetli olarak nuksedermis
Ekim 28, 2016, 22:57:50
2
Ynt: Solis Nova Nx Bu traktörlere ikinci elde bakmak lazım aslında. Hurda fiyatına falandır ikinci eli
Kasım 13, 2016, 19:57:53
1
Ynt: Ev yapımı merdaneli kultivatör Benim bildiğim bir çok markada el yapımı zaten.
Kasım 18, 2016, 16:01:13
1
Ynt: Merdanelerin Efendisi
Cok guzel. Yollari da duzeltir bu ☺
tarla yollarında cok işe yarar dimi abi.
Sonra tarlaya arabayla gideriz  :D :D :D

Kasım 18, 2016, 19:28:12
1
Ynt: Hars 399 S 4×4 Mercan Galatasaraylılar bunu beğendi :D :D :D sarı lacivert ve siyah beyaz olarakta yaparlar
Kasım 19, 2016, 20:59:42
1
Ynt: nh td 65d 4wd ile 7li patlama çekme videom(2012 yılı) Kolay gelsin mısır gurusu
Kasım 19, 2016, 21:12:04
1
Ynt: Traktör lastiği sökme ve takma bu adamlar lastikçi değilse gereksiz profesyonellik kullanmışlar. ben bu kadar profesyonel ekipman alamam, alsam depoya koyamam, koysam emanetten toplayamam :D :D :D
Kasım 21, 2016, 04:37:04
2
Zeytinlikte Atomizer Kurtarma Bu yıl ilaçlama yaparken Muhterem dayı atomizeri devirmiş.
Telefonda zeytinlikte devrilmiş diye naklettiler alelacele gittik ama tehlikeli bir durum yokmuş Allahtan. Sadece atomizer yan yatmış üstelik zeytinliğin en düz yerinde kendiside şaşkın nasıl devrildi bu diye hayret ediyodu. bizde düzelttik o sırada bi kaç fotoğraf ve kısa bir video çekti kardeşim. iyi seyirler.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


resim upload


Kasım 21, 2016, 20:11:39
2
New Holland TD4.65B Ünlü 2-16 dönerli pulluk ile anızlarda Bu yaz anız yerlerini 2li 16 numara ünlü pullukla sürdüm bu benim ilk dönerli pulluk tecrübemdi. o yüzden bir vitesde düşük giderek pulluğun ayarını yaptım sonrada biraz video çektik. takdir sizlerin becebilmişmiyiz bu işi.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kasım 21, 2016, 20:56:54
2
Ynt: Antalya'lı Üreticiler Eylemdeydi İnşallah emeklerinin karşılığını alabilecekleri fiyatları alabilirler.
Öte yandan habercilik kabiliyetinde gözlerden kaçmadı Kubilay :D

Kasım 21, 2016, 21:43:03
1
Ynt: Tescil Dışı Araziler
ya köy boşlugu yada ormandır
bunlar dışında başka bi isimle bulunmaz  :D
orman yerleri yetişkin çam ağacıyla dolu zaten orada tarım olmaz. ormaniyenin yangın geçmesin diye açtığı bir hat var süreyimmi :D :D :D

Kasım 24, 2016, 00:03:19
1
Ynt: Gübretaş Nitropower 33 Kirecli toprakta zeytinliktede kullanilir diye tahmin ediyorum. budama oncesi topraga karistirilirsa 7 90 gun araligi bana cazip geldi
Kasım 30, 2016, 23:57:35
1