toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2 3
İleti bilgisi Beğeni sayısı
*** Buğday Fiyatları Fırlayacak *** - Buğdayda verimler düşük, toplam rekolte az.
- Buğdayların üzerine kaç kere yağmur yağdı, kaliteleri oldukça düştü.
- Dünya piyasalarında buğdayın fiyatı geçen yıla göre yükseliyor.
https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=wheat&months=60 bu siteden buğday fiyatlarındaki dalgalanmayı görebilirsiniz. şu an itibariyle dünya ticaretinde buğdayın tonu 228 Dolar, Dolar da 5,00 TL => yani 1.140,00 TL/ton
- Dışarıdan buğday ithal etseler TL olarak bu fiyatlara geliyor, bir de üzerine navlun-nakliye bedeli koyacaklar. Böylece dışarıdan ithal edilen buğdayın tonu 1.250,00 TL'den az olamaz.

siz siz olun, elinizdeki buğdayı ıslanmayacak, zarar ziyan olmayacak kuru bir yerde muhafaza edin. Eylül Ekim gibi fiyatlar yükselmeye başlar...

öbür forumda seçim öncesi yazdıklarımdan dolayı bannlandım, oysa 5-6 yıldır ekonomi-dolar konusunda tüm yazdıklarım doğru çıktıydı.
İnş. birisi diğer forumu hackler, hatta nerdeyse o kişinin evine girip server bilgisayarını çalar ve tüm bilgileri yok eder....

Ağustos 02, 2018, 14:27:28
5
Ynt: TMO'dan Artan(!) Buğday Fiyatlarına Müdahale Mart-2019 da olması gereken yerel seçimleri Anayasa değişikliği ile öne çekebilirler.
belli olmaz bunları yapacaklarından.
ama doların düşmesi gibi bir ihtimal yok.
bu saatten sonra buğday arzını arttıramazsın.
yani her halükarda fiyatlar artacak.

bu arada
fiyatlar yükselirken fiyatları düşürmek için buğday satan TMO mu çiftçinin kara gün dostu !!!!
fiyatlar düşerken niye fiyatı yukarı çekip buğday almıyorsun da çiftçiyi zarardan kurtarmıyorsun !!!

çiftçi daha çok ağlar, elinde avucundakine haciz gelir, varı yoğu gidince akıllanır.
bizim insanımız miyoptur. sadece çok yakını görür. ateş avuluna gelmeden, kendini yakmadan olan bitenin farkına varamaz.

cahil muhafazakar insanlarımız,
akp'ye oy atınca bütün günahlarının  silineceğini, affedileceğini sanıyor.
Akp, bir parti değil, bir tarikat haline gelmiş.
ona oy verenler de seçmen değil, o tarikatın/cemaatin müridleri konumunda.
Erdoğan da, bir politikacı değil bu tarikatın şeyhidir.

maalesef düzeleceğine dair en ufak bir emare yok.

Ağustos 09, 2018, 10:09:03
2
Ynt: Amerika ile gerilen ilişkiler tekstil,gıda ve hayvancılığı olumsuz etkiler Maalesef işlerin düzeleceğinden hiç ümidim yok.
çünkü ders alınmamış, bildiğini okuyan, burnunun dikine giden, sorunu tespit edemeyen bu yüzden de doğru çözümler üretemeyen kişiler ülkeyi yönetiyor.
döviz düşer, yükselir vs. ama temel sorunlar hep duruyor. hükümet çok israf ediyor, gereksiz şeyler yapıyor, ihtiyaç olmayan yerlere para harcıyor, 1 TL'lik işi yandaşlarına 3 TL'ye yaptırıyor. devlet garantisi veriyor, maliyetler borçlar yükseliyor....
geçen gün Berat Albayrak çıktı yeni ekonomik modeli anlattı. herkes döviz düşecek diye bekledi ama düşmedi. çünkü anlattıkları çözümle ilgili değildi. eğer o konuşmada "enflasyonu ve cari açığı düşürmek için 2-3 çeyrek eksi büyüme yani küçülme yapçaz" deseydi bu gün dolar 5 TL'nin altındaydı. ama bunları söylemedi. 2018-2019 yılı için dengelenme yılı olacak dedi. ama bunun içeriğini anlatmadı. sanırım düşük büyümeyi kastetti. fakat ekonomistler, devletin para pompalaması sonucu son bir kaç yıldır normalden çok yüksek büyüme meydana geldiğini, bunun ancak bir kaç çeyrek küçülmeyle dengelenebileceğini, enflasyonun ve cari açığın ancak böyle düşebileceğini söylüyorlar.

hiç ihtiyaç olmadığı halde kanal istanbul projesine 50 Milyar dolar toprağa gömecekler. peki niye?? su kenarındaki arsaların değeri artıyor. oradan bi su kanalı geçirelim, etrafındaki arazilerin değeri artsın, orada gökdelen, apartman dikelim. sonra satalım... rant başka bişey değil.
Bayburt'un nüfusu 80bin. 1,5 saat uzaklıkta erzincan havaalanı var. ama Bayburta yeni havaalanı yapılacak, hem de yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli... israfa bak. oradaki halk da bunu deli gibi alkışlıyor, hayatında bir defa uçağa binemeyecek insanlar adeta zevkten orgazm oluyor...

tekrar söylüyorum, işlerin değişeceğine düzeleceğine dair en ufuk bir emare yok. yetkililerde en küçük bir özeleştiri yok. yanlış yapmışız akıllandık artık böyle yapmayacağız diyen yok. tam tersine aynen devam nutukları atmaya devam ediyorlar.

bu kriz herkese dokunacak ama vatandaşa birşey düşerse ben şahsen söylüyorum ki, hiç bir şey yapmam.
16 senedir yemeği kim yediyse, faturayı onlar ödesin.
16 senedir haketmediği halde, işe giren, işinde yükselen, ihale alan, zenginleşenler bu bedeli ödesin.
bunlar için değil cefa çekmek, saçımın telini bile feda etmem.

Ağustos 15, 2018, 10:25:08
1
Ynt: *** Buğday Fiyatları Fırlayacak *** https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=wheat&months=12

Dünya piyasalarında buğday fiyatları artmaya devam ediyor.
14 Ağustos itibariyle 231,76 USD/Ton mertebesinde.
bu da dolar kurunu 5,50 TL alırsak  1.274,68 TL/Ton yapar.
bunun üzerine nakliye/navlun da koyun en az 1,40 TL/kg ortaya çıkar.
her ne kadar TMO'ya Şubat-2019 tarihine kadar 750.000 Ton Buğday, 750.000 Ton Arpayı VERGİSİZ ithal etme izni verilse bile, fiyatlar kilogram başına 1,40 TL/kg dan düşük olmaz...
un fiyatları artıyor.
arpa ve mısır fiyatları arttığı için yem fiyatları artıyor.
enflasyonu biraz zor durdururlar.. en az 4 çeyrek eksi büyüme yada küçülme şart.
bu küçülme de, iflaslar ve işçi çıkarma demek.
kredi borçlarını ödeyemeyen firmalar, bankaları zora sokacak.
bankaları sermaye rasyoları azalacak vs... tam bir sermaye likidite krizi. para bulmak için faiz arttırılacak.
üzerine yüksek enflasyon gelir, işsizlik gelir.. tam bir kısır döngü

her şeyin düzelmesi için borçların sıfırlanması ve cari açık (zarar) vermememiz gerekiyor. yoksa ayaklarımızın üzerinde duramayız.
tabi burda aklıma Kadir Mısıroğlu'nun bir konuşması geliyor. şöyle dedi konuşmasında "akp iktidara geldiğinde gittim ve Tayyib'e -sakın borçları bitirme, Erbakan borçları azalttı koltuğundan ettiler, sen de borçları azaltırsan seni de koltuğundan indirirler-"..

Ağustos 16, 2018, 11:52:24
2
Ynt: Tarım ve Ekonomi diğer forumda akp'ye yaptığım eleştiriler sonrası bana saldıranların böyle yazılarıyla karşılaşmak beni şaşırttı..
gerçeğinin görülmesi iyi fakat iş işten geçti...

Eylül 06, 2018, 09:19:04
1
Ynt: 2018 yilinin ekonomik degerlendirilmesi 2019 icin secenekler 2019 yılı için ekonomik öngörülerim iyi değil.
+bankalar için mevduat sıkıntısı devam edecek.
+şirketler için tl borcu - döviz borcu riskleri devam edecek.
+hazine için vergi toplamada sıkıntılar yaşanacak bu durumda bütçe gelirleri düşecek, hazine borçlanmak zorunda kalacak.
+hem özel sektörün, hem hazinenin paraya olan ihtiyacı, paranın fiyatını arttıracak. paranın fiyatı da faizdir. faizler yükselmeye devam edecek.
+hükümet, yerel seçimler öncesi ciddi tedbirler alamaz, belediyeler israfa devam eder.
+faiz arttıkça döviz de artar. döviz ve faiz arttıkça tüfe ve üfe artar.
+bankaların yurtdışından sağlayacağı sendikasyon kredilerinin maliyeti (libor+faiz) artar. bankalar daha yüksek faizli kredi vermeye başlar vatandaşa ve özel sektöre.
+durgunluktan dolayı (aslında 4 çeyrek küçülme lazım, taşların yerine oturması için ama hükümet bunu göze alamıyor, oy kaybederim diye. buradan da anlıyoruz ki, devletin bekaasından çok kendi koltuklarını düşünüyorlar...) özel sektörde iflaslar, üretime ara vermeler, işten çıkarmalar yaşanabilir. ciddi bir işsizlik artışıyla karşılaşacağız.
+işsizlerdeki artış, toplumsal sorunlara sebep olabilir. öfkenin ilk hedefi suriyeliler-afganlar-ıraklılar vs. mülteciler olur. hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, karşılıksız çek-senet, tehdit, fidye vs. suçlarda artış meydana gelebilir.
+merkez bankası, karşılıksız para basmaya devam eder. karşılıksız basılan para enflasyonu ve dövizi uçurur.
...... vs.
tam bir kısır döngü.

tarıma gelirsek;
+petrol fiyatlarının artması kesin. iran'ın sıkıştırılması, iran'ın da hürmüz boğazını kapatma ihtimali enerji fiyatlarını yukarı çeker. petrol ve doğalgaz ithal etmek için dolar bulmak zorundayız. devlet döviz bulabilmek için dövizlere el koyabilir (en son yapılabilecek şey)
+mazot, gübre, ilaç, işçilik, yem fiyatları hem maliyetlerden hem beklentilerden dolayı sürekli artacak.
+bunları karşılayamayan çiftçiler mutlaka olacaktır. ekilen yer ve verimlerde ciddi düşüşler yaşanabilir.
+rekoltedeki düşüşler, arz eksikliğinden dolayı fiyatları yukarı çeker. hükümet fiyatları düşürmek için ithalata yönelebilir. fakat ithalat için döviz vermesi lazım. bu da döviz fiyatlarını yükseltir.
+bu krizi biz yılbaşına kadar idare edebilirsek bence başarıdır. 2019 haziranında da ay durum devem ediyor olursa, 2020'de çiftçilerin en az 1/4'ünün (borçlu olanlar genelde) iflas edeceğini, tarlaları, traktör ve ekipmanlarını satışa çıkaracağını tahmin edebilirsiniz. aynı anda onbinlerce tarlanın ekipmanın satışa çıkması, tarlaların ekipmanların değerini çok çok düşürür. zengin şirketler veya çiftçiler, elinde nakit bulunduran tasarruf yapmış çiftçiler krizi fırsata çevirip arazilerini 2-3 kat arttırabilir. (bir an evvel borçlarını kapatıp tasarruf etmeye başlayın)

ürünlere gelirsek....
+kriz zamanları giffen malların fiyatları artır. buna da en somut örnek patatestir. karın doyurmak için en ucuz ve bol ürün olan patatese hücum edilir bu da onun fiyatını yükseltir.
+temel besinlerin fiyatlarını artacak. süt, yoğurt, yumurta, peynir, bulgur, pirinç, un, yağ, şeker, nohut, kuru fasülye, makarna vb. gibi.
+sebzelerin, meyvelerin, tahılların, bakliyatların vb her şeyin fiyatı artar. burada önemli olan doğru zamanda yüksek fiyata satabilmektir. aynı zamanda piyasaya sürülen çok sayıda ürün fiyatları düşürür. bu yüzden depolama önemli. depolanamayan taze olarak satılan ürünlerde dalgalanma çok olur. ayrıca toplanmış ürün fazla bekletilemeyeceği için alıcının vereceği fiyata mecbur kalırsınız. bu yüzden benim düşüncem, depolamaya uygun, stok süresi uzun olan ürünler daha iyi kazanç sağlar.
+kabuklu yemişler (ceviz, badem, fındık) tahıllar (buğday, arpa, mısır, pirinç), bakliyatlar (kuru fasulye, nohut, mercimek) vb ürünleri depolayıp fiyatlar yükselince satmak daha mantıklı. Çerezlik ayçiçeği ve kabak çekirdeğinin de fiyatının yüksek olacağını tahmin ediyorum. neticede en ucuz çerez onlar. En değerli ürünlerin ise temel gıda maddeleri haricinde, hayvan yemi için kullanılacak mısır ve arpa olur. bunlar ithal de edilebilir. buna dikkat edilmesi lazım.

Allah sonumuzu hayretsin.
16 senedir
hak etmediği işlere yerleşenler
hak etmediği makamlara yükselenler
hak etmediği ihaleleri alanlar
bu faturayı ödesinler.
ayrıca şunu da belirteyim ki, bunların koltuklarını korumak için bir tek kılımı bile feda etmem.
Türkler, Türkçüler kanlarını akıtacak, canlarını verecek, ama ülkeyi yine arapçı-k*rdçü-ümmetçi muhafazakarlar yönetecek...
yok öyle yağma, yiyin bir birinizi....

Eylül 07, 2018, 09:48:01
3
Ynt: ***Temmuzda Süt üretimi artmış*** çözüm tabii ki kooperatifleşmek.
ama bizde kooperatif seçimlerinde olanları biliyorsunuz.
bir kaç grup koop. başkanlığı ve yönetimi için yarışır.
bir grup kazanır.
kazanan grup kooperatifi yiyebildiği kadar yer. yandaşlarına kendisine oy verenlere haksız kazanç sağlar. avantaj sağlar.
sonunda bir bakmışsın koop. iflas etmiş.
buraya bir düzenleme şart.

şöyle düzenleme olabilir:
1. aşama: köy-mahalle kooperatifleri
2. aşama: ilçe kooperatifleri
3. aşama: il kooperatifleri.

-her gerçek kişi üreticinin (sanayi-fabrika-tüzel kişiler hariç) bir köy - mahalle koop. üye olması mecburi olur. üye olmayan ürettiğini satamaz. dolayısıyla %100 doğru envanter-rekolte ve üretici bilgisi oluşur.
-her koop. başına seçimle değil, devlet atamasıyla bir işletmeci atanır.  yanına birer de sorumlu veteriner ile sorumlu ziraat mühendisi atanır. bunlar maaşlı devlet memuru. tek işi başına geçtiği kooperatifi en iyi en karlı şekilde yönetmek, en iyi ne karlı en kaliteli ürünleri ekmek, satmak olur. özel sektör şirketi gibi.
-köy ve mahalle kooperatif yöneticilerinin birleşmesinden ilçe kooperatifleri oluşur.
- ilçe kooperatiflerinin birleşmesinden il kooperatifleri oluşur.
böylece her kooperatif, kendi mıntıkasında üretilen her çeşit malı (sadece tarım değil, hayvancılık değil, el işi, ev yapımı, zanaat vs.) kendi mıntıkasındaki üreticiden alır, satar, masrafını düşer ve kalan parayı üreticisine verir.
- her köyde ne üretilir kayıtlı olur. her kooperatif neyi ne zaman kaç paraya satmış belli olur.
- üyelik, aidat toplanmadığı ve tüm gelir gider kayıtlı olduğundan kaçak göçek az olur.
- köy mahalle koop. yöneticileri başarılarına göre önce ilçe koop. sonra il kooplara atanır. yükselme kariyet imkanı sağlanır.

Eylül 18, 2018, 16:03:09
1
Ynt: Tarımda küçülme yüzde 2,5’i bulabilir 16 yıldır yapılanların tamamı, küçük-aile çiftçiliğini bitirmek üzerine...
25 milyon olan tarım nüfusunu 5 milyona indirmek için...

çünkü Türk tarımının verimi çok düşük. kâr oranı çok az. bu yüzden çiftçi devletin sırtına yük oluyor.
tarım topraklarını büyük şirketler ele geçirirse, maliyetler düşecek çiftçilik daha kârlı hale gelecek.
böylece devlet yükten kurtulacak. büyük şirketler de devlete vergi verecek.
yapılmak istenen de bu.

peki çiftçiler ne olacak?
onların da çoğu işsiz kalacak. küçük bir kısmı bu büyük tarım şirketlerinde asgari ücretli, iş garantisi olmayan köleliğe boyun eğecek.

dedelerinin tarlalarında çalışan köle torunlar...

Eylül 26, 2018, 11:34:24
5
Ynt: Tarımda küçülme yüzde 2,5’i bulabilir parası olmasa da, tarlasını, bağını, bahçesini satıp
bankaya faize yatıran var.
200 dönüm tarla dönümü 10.000 TL'den 2.000.000 TL eder.
200 dönüm tarlayı çalışsan 1 yılda en fazla kazanabileceğin ciro 100.000 TL'dir. bunun da en fazla yarısı yani 50.000 TL'si kâr olabilir. (çok iyi niyetli tahmin ettim.)
ama 2.000.000 TL'yi yıllık faize yatırsan, 1 yılda 400.000 TL'ye yakın bir faiz geliri elde edersin. vergiler düştükten sonra.
üstelik hiç terlemeden, yağmuru güneşi rüzgarı düşünmeden, hiç yorulmadan....

Eylül 27, 2018, 11:48:09
3
Ynt: Tarımda küçülme yüzde 2,5’i bulabilir Faiz ile sorunu olmayanlar için gayet mantıklı.
yılda 400.000 TL faiz gelirinin 120.000 TL'sini geçinmek için (aylık 10.000 TL) kullanırsın.
geri kalan 280.00 TL ile yine tarla alırsın, hem de istediğin yerden verimli, sulanabilir tarla.
onun da dönümünü 10.000 TL'den alsan, yılda 28 dönüm yer almış olursun.
7 sene içinde yine eskisi gibi 200 dönüm tarlaya sahip olursun.
üstelik bu süre içinde hiç çalışmadan ayda 10.000 TL gelir etmiş olursun.
üstelik bankadaki 2.000.000 TL de bankada faiz kazandırmaya devam eder....
dediğim gibi faiz ile sorunu olmayanlar için gayet güzel bir iş modeli....

Eylül 27, 2018, 13:15:33
1
Ynt: Türkiye' nin ilk kasırgası olabilir- Ege kıyısı dikkat etmeli ekonomik kriz vurdu
bir de kasırga vurur
ardından bir de zelzele
ohh miss.

insan yapısı her işi dış güçlere atanlar
bakalım doğal afetler için de Tengri'ye çatacaklar mı?

Eylül 27, 2018, 15:30:48
1
Ynt: Türkiye' nin ilk kasırgası olabilir- Ege kıyısı dikkat etmeli - 15 temmuz şehitler kasırgası
- 15 temmuz milli irade kasırgası
- göklerden gelen karar kasırgası
- recep tayyip erthunder kasırgası
- diriliş osmanlı kasırgası
- abdülhamit han kasırgası
- lider ülke türkiye kasırgası
- teğet geçecek kasırgası

twitterda böyle bir başlık açılmış. gelen isimlerin bazıları böyle

Eylül 28, 2018, 08:46:24
1
Ynt: 2019 havza bazlı desteklenecek ürün listesi geçen hafta Tarım Bakanı açıklama yaptı.
2019'da buğday ve arpayı dünya fiyatlarından alacağız dedi.
yani demek istedi ki, "dünya ticaretinde tonu kaç dolarsa, bizde o kadara alacağız, hesabınızı ona göre yapın"

bu açıklama arada kaynadı gitti.
bu gün itibariyle 1 ton buğday 203 ABD Doları.
dolar yüksek olursa, kâr edersiniz, dolar düşür olursa zarar edersiniz.
üstelik, dışarıdan ithal ederse navlun/nakliye maliyeti çıkacak. bunu da hesaba katmıyorlar.
buğdaya çok fazla masraf yapmayın, maliyeti düşürün. yoksa ciddi zarar edersiniz.
tarım bakanı buğday arpa ekiminden önce uyardı. sonra biz duymadık demeyin. dünyada mazot, gübre kaça bizde kaça gibi maliyet hesaplarına girmeyin. açıkça ilan ettiler seneye buğday-arpa fiyatını. TMO o fiyata alacak, satabiliyorsan daha pahalıya tüccara sat diyecekler.
enflasyon yükselmesin, ekmek fiyatları artmasın diye böyle yapacaklar.
içeride daha pahalıya buğday alacaklarına, dışarıdan daha ucuza alırız diyecekler.
benden uyarması... sonra itiraz-isyan etmeyin.

Kasım 01, 2018, 17:07:27
4
Ynt: Çiftçi buğday ekemiyor. ekim masrafı için harcıyacağın 85.000 TL'yi %20 (yüzde 24-27 veren bankalar var) yıllık faize koysan kemiksiz 17.000 TL alırsın.
320 dönüm tarlayı da yıllık 100 TL/dönüm icara versen 32.000 TL kazanırsın.
yani hiç çalışmadan yıllık 32+17=49.000 TL cepte. (49.000/12 = 4.083,33 TL/aylık)
niye o kadar sıkıntıya girip, uğraşıp, soğukta yağmurda sabahın köründe gecenin ayazında uğraşıp, havaların iyi gitmesini hesap edip, harmandan sonra da iyi fiyata satmayı bekleyesin ki...

Kasım 15, 2018, 09:13:34
2
Ynt: Çiftçi buğday ekemiyor. 15 senedir, şirketlere tarla alım kredisi niye veriyorlar sanıyorsunuz.
%20 olan çiftçi nüfusunu, avrupadaki gibi %5'lere indirmeye çalışıyorlar.
AKP'li Ethem Sancak, bir videosunda "...Tarlaları meraları çiftçinin elinden almamız lazım, onlar çok verimsiz çalışıyorlar. büyük sermayenin tarıma el atması şart..." diyor. videoyu youtube'dan izleyebilirsiniz. Karamehmet'e ait BMC'ye de TMSF el koymuş, sonra da Ethem Sancak'a satmıştı. bu ayrı bahis...

Ziya Tarım ( BJK yönetici nevzat demir'in şirketi, Fıratpen, Fırat Plastik) Trakyada 300.000 dönüme yakın tarla satın aldı. Lüleburgazdaki devlete ait 12.000 dönüm Sarımsaklı tarım işletmesini satın aldı.
üstelik tarlanı satçan gidiyorsun satmaya, senden almıyor. ölü fiyat söylüyor.
ama sonra İzale-i şüyu (paydaşlığın giderilmesi) veya icra satışlarından dönümü 10.000-15.000 TL'ye tarla topluyor.

Kasım 15, 2018, 13:21:06
1
Ynt: Çiftçi buğday ekemiyor.
Ziya Tarım batmış, kayyum atanmış. Kahvede söylediler.
uydurma haber, cahil köylü kahvehane dedikodusu olduğunu düşünüyorum.
1- o şirketin batacağını zannetmiyorum, diğer grup şirketleri (fıratpen vs.) gayet çok kazanıyor.
2- batan şirketlere kayyum atanmaz. devlet tarafından yöneticileri el çektirilen şirketlere yönetmesi için kayyum atanır.
3- sermaye şirketi, zor durumdaysa ya konkordato ilan eder ya da iflas eder. ben bu şirkette işleri yolunda olduğunu düşünüyorum. tarla almaya devam ediyorlar.

Kasım 16, 2018, 09:02:36
1
Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi*** Akşam CNNTürk'te spor programı izliyordum.
Mehmet Ali Çelikler, ziraat bankasının yapılandırmasında yıllık faiz oranının %8 olduğunu söyledi.
sol tarafındaki yandaş gazeteci "faiz oranı belli değil, açıklanmadı" diyerek konuyu kapatmaya çalıştı.
fakat Mehmet Ali Çelikler "yapılandırmada faiz oranının yıllık %8 olduğunu iki defa yazdım, yalanlanmadı." diyerek son noktayı koydu.

batık spor kulüplerine %8 faiz, çiftçiye %20-25 faiz... yazık.

Ocak 14, 2019, 16:01:19
4
Ynt: Motorin Fiyatları petrol fiyatları 80 $/varil den 60 $/varil mertebesine düştü.
dolar 7,30 TL'den 5,40 TL seviyesine düştü.
bu yüzden enflasyon düşük görünüyor. (tabi biraz da oynama yapıyorlar rakamlarda)

ABD, iran yaptırımları dolayısıyla Türkiye ve bazı ülkelere 6 ay muafiyet tanıdı.
bu muafiyet Mart ayında son bulacak. ABD bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı.

bu muafiyet bittiğinde, biz iran'dan petrol almaya devam etçez.
abd ile aramız bozulacak, dolar yükselmeye başlayacak.
ayrıca petrol fiyatları da artmaya başlayabilir.

bir kaç gündür, Atilla Yeşilada'nın yakın tarihlerdeki konuşmalarını izliyorum.
pek iyi şeyler söylemiyor.
ödenmeyen ve tekrar tekrar yapılandırılan krediler dolayısıyla
şu anda ülkede 60 Milyar dolarlık batık kredi olduğunu söylüyor.
bankalar verip alamadıkları kredileri tekrar tekrar yapılandırıp batığı bir kaç sene sonrasına
öteleyip duruyorlar.
bu bir yerde patlayacak.
hükümet esnaf ve kobilerin borçlarını bankalara atıyor, bankalar da bu işi merkez bankasına yıkabilir.
sonuçta bu batığı yine halk cebinden karşılayacak...

Ocak 15, 2019, 10:47:48
1
Ynt: *** TMO'ya 2019 Yılı ithalat izni *** hükümet seçime giderken
tüketiciyi tercih etti, üreticiyi değil.

üreticiler akıllı olsun, hükümete oy vermesinler
verirlerse de ağlamasınlar !

Ocak 16, 2019, 11:28:56
1
Ynt: Güncel Gübre Fiyatları ZMO’dan gübre uyarısı fiyatlar artabilir!
Ziraat Mühendisleri Odası, ekim döneminin başlamasıyla birlikte Mart ayında gübre fiyatlarının yeniden artabileceği yönünde uyarıda bulundu. Üreticileri 2019 yılı Mart ayı itibariyle zor günlerin beklediğine işaret eden Ziraat Mühendisleri Odası, “Şu bilinmelidir ki gübre fiyatları Şubat ayı sonu-Mart ayı başlarında tekrar artacağını tahmin etmekteyiz" dedi.


Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
02 Şubat 2019 01:38 A-A+
Döviz kurlarında yaşanan artıştan dolayı 2018 yılında gübre tüketim miktarının yaklaşık 1 milyon ton düştüğü tahmin ediliyor. Ziraat Mühendisleri Odası, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede 2017 yılında 6.3 milyon ton gübre kullanıldığını ancak bu rakamın 2018 yılında 5.3 ile 5.5 milyon ton arasında olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

GÜBRE FİYATLARI DOLAR KURUNA ENDEKSLİ

Ziraat Mühendisleri Odası'nın konuyla ilgili değerlendirmesinde, gübre fiyatlarının tamamen dolar kuruna endeksli olduğu hatırlatılarak, “Üreticinin en önemli girdilerinden gübre maliyetleri 2018 yılının Ağustos ayı içerisinde dolar kuru 7 lira civarına gelince, gübre fiyatları yüzde 142 ile yüzde 152 arasında artış gösterdi" denildi.

FİYATLARDA KAYDA DEĞER BİR DÜŞME OLMADI

Eylül ve Ekim aylarında hububatların ekim dönemlerinde de gübre fiyatlarının yüzde 100 zamlı satıldığına vurgu yapılan değerlendirmede, “Bu dönemde birçok üretici tarlasına gübreyi ya atamamış ya da kullanacağı miktarın yarısını kullanmıştır. Kasım-Aralık aylarında dolar kuru 5,5 -5,4 seviyelerine inmesine rağmen fiyatlarda kayda değer bir düşme olmamıştır" tespitinde bulunuldu.

GÜBRE STOKTA KALDI

Gübre kullanım oranının düşmesinden dolayı firmaların elinde yüksek miktarda stok kaldığına dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “2018 yılının sonlarında hububat ekimleri tamamlanmış, maalesef gübre fiyatları yüzünden gübre kullanım oranı çok düşerek firmaların elinde stok kalmıştır.

Türkiye'de son 5-6 yılda tarımda kullanılan gübre tüketim miktarlarına baktığımızda, 2015 yılında 5,5 milyon ton 2016 yılında tarımda kullanılan gübrenin KDV'sinin sıfırlanması nedeni ile 6,7 milyon ton, 2017 yılında 6.3 milyon ton gübre kullanılmıştır. 2018 yılında ise yaklaşık 5,3-5,5 milyon ton arasında gübre tüketildiğini tahmin etmekteyiz"

GÜBRE FİYATLARININ MART AYINDA ARTMASI TAHMİN EDİLİYOR

Üreticileri Mart ayı itibariyle zor günlerin beklediğine dikkat çekilen değerlendirmede, “Ülkemizde mart başından itibaren ekimler başlayacağı için Ocak-Şubat aylarında gübre kullanımı yok denecek seviyededir. Dolar kuru 2019 yılı ocak ayı sonlarında 5,35 olmasına rağmen gübre fiyatlarında az da olsa bir düşme söz konusudur.(% 10-15 ) Şu bilinmelidir ki gübre fiyatları Şubat ayı sonu-Mart ayı başlarında tekrar artacağını tahmin etmekteyiz" denildi.

https://www.tarimdanhaber.com/haber/ekonomi/zmodan-gubre-uyarisi-fiyatlar-artabilir/haber_id=11567

Şubat 04, 2019, 11:34:19
1