toprakbilgi.com

Beğenileri gör

Verilen/alınan beğenileri gör


İletileriniz beğenildi

Sayfa: [1] 2
İleti bilgisi Beğeni sayısı
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Herkese merhabalar,
Dün leonardit kaynaklı humik fulvik asit yaptım.
kullandığım malzemeler, 155 Lt (tartarak eklediğim için kg ifadesi daha doğru olur sanırım) su ,2.5Kg Potasyum Hidroksit (KOH) (sonradan eklemelerle 4 kg oldu) , 25 Kg Leonardit (Agrohum).

(17:00) Humik asiti yapmaya suyu ısıtmayla başladım, su 35-40 derece arasına geldiğinde yavaşça 2.5kg KOH ekledim. Matkabın ucuna yaptığım karıştırıcı ile iyice karışmasını sağladım, sonrasında toz leonarditi ekledim.
Bu sırada yaptığım ölçüm sonucu pH 11,3 çıktığı için 500 gr daha KOH ekleyip pH'ın 11.9 seviyesine gelmesini sağladım ve matkabı otomatik konuma alıp ağır devirde sürekli karışmasını sağladım.
(18:30) 1.5 saat sonunda yaptığım ölçüm ile pH 11.1 seviyesine düşmüştü.
(19:05) yaptığım ikinci pH kontrolünde pH'ın 10.3 düştüğünü gördüm,
(19:55) yaptığım üçüncü kontrolde pH'ın sabit kaldığını gördüm.
(21:00) son olarak 900 gr. daha KOH ekledim ve ph 12.2 seviyesine geldi.
(21:15) yaptığım son ölçümde pH 11.7 seviyesin geriledi.

Tüm bu işlemler sırasında matkabın devrini ara ara hızlandırdım , suda girdap oluşacak şekilde yoğun bir karıştırma işlemi yaptım. ara sıra matkabı dinlendirmek maksatlı kapatdım, süreç boyunca sürekli bir karıştırma oldu. saat 21:30 civarında plastik boruyla varilin dibinde biriken tortuyu karıştırdım. saat 22:00 civarı karıştırmayı ve suyu ısıtmayı bıraktım.
1 hafta dinlendirdikten sonra süzgeçten geçirip kalan tortuyu hesaplayacağım.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

K-Humat'ın değerleri bu yapılandan daha iyi görünüyor fakat yaşadığım olumsuz tecrübeden sonra (erimedi bir türlü, damlama filtrelerini tıkadı, fosforik asit masrafı,uğraştırması vs..) humik asit yapımını denemem gerektiğine karar verdim.Umarım bu çalışma faydalı olur.

Mart 08, 2020, 11:47:24
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Agrohum %65 Ha yazsada daha yüksektir diye düşünüyorum. Biz hesap yaparken %80 kabul edelim yinede. Tahminim %7-8 civarında humik asit içeriği olmalı.
Laben yanlış hatırlamıyorsam 180tl+kdv'ye sadece humik asit analizi yapıyor. Şayet
%8 yakalandiysa bu rakamlarla ekonomik değerlendirilebilir.

Not: Tabi iyi cozunmeyen organik maddelerden ayrıştırmak lazım. Damlama ve ilaç makinesinin tikanmasina sebep olmaması için.

Yaparken ısı etkili ama risk. Kaş yapayım derken göz çıkabilir. Isıtma süresi, seviyesi önemli. Bence ısıtma işine girmeyin. Bir miktar verim düşer ama garanti olur. Bu arada analizde ürünün yüksek sıcaklıktan etkilendiğini anlayamazsınız.
Potasyum humat zaten mantıklı değil.

Açıkçası yaptırdığım toprak analizinde organik madde oranı 1.33 çıktı, sınır değer olarak 3.00-4.00 verilmiş. Benim değerler baya düşük , o yüzden bolca organik maddeye ihtiyaç var.
Hayvan zibili ile uğraşması dert, maalesef işçi bulunmuyor memlekette , tabi iyi yanmamış olması durumunda beraberinde getireceği ot mücadelesi de cabası olacak.
O sebepten bolca kullanacağım , şayet toprakta iyileşme gelişme olursa önümüzdeki yıl yaptıracağım toprak analizinde, bu yaptığım çalışmadan vazgeçmem daha da ilerletirim.
Pazartesi Adana’da analiz yapan firmalarla bir görüşeyim, uygun fiyata analiz yapıyorlarsa analizini de yaptırabilirim.
Yüksek sıcaklıktan etkilendiği söyleniyordu, fakat 60-70 derece arası iyi deniliyordu. Ama bir dahaki sefere ısıtmadan yaparım. (Analizi uygun fiyata bulursam her seferinde bir analiz yaptırırım)

Düzenleme: analiz için 170 lira istendi. Yaptırır mıyım? Sanmıyorum. :(

Mart 08, 2020, 19:47:17
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Bu konu hakkında yapılmış olan bilimsel bir çalışma. (yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış)
http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/23841/ayhan%20%C3%B6zdemir.pdf
(Ankara Ünv. Ayhan ÖZDEMİR'e ait çalışma)

sıcaklık ve karıştırmanın verime olan etkisi üzerine olan kısımları:
Kısaca değinecek olursam sıcaklığın etkisi yok ama karıştırmanın olumlu yönde etkisi var şeklinde diyebilirim, yanlış anlamış veya yorumlamışsam düzeltene şimdiden teşekkür ederim. :)

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Mart 10, 2020, 16:04:25
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. İlpasol firmasının hepsiburada.com da satışı var.Güncel fiyatı 48.90 lira.
Satışta olan ürün granül fakat humik asit yapımı için toz olanı lazım, şayet sipariş vermeden önce telefon açıp görüşürseniz %65 oranlı toz leonardit gönderebilirler.
Hesaba havale yaparak gönderimde ise 40 lira fiyat verdiler kargo dahil.
ihtiyacı olan olursa diye yazdım.

Mart 13, 2020, 14:03:11
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. @Dr.Kimyager ; hocam bugün yaptığım leonarditi kullandım, süzme işlemini vs.. yaptıktan sonra damlamadan gönderdim. pH ölçütüğümde varilin içinde karıştırmadan 10.3 çıktı,biraz karıştırdıktan sonra 11.3'e çıktı. yaptığım humik asitten 10 gr aldım 1 kg suyun içine eklediğimde pH 7.5'e geriledi. Bu durumda ürettiğimiz humik asitin ph'ının çok fazla bir önemi yok gibi geldi bana. illa pH düşük olacak gibi bir durum yok sanırım, bu konudaki cehaletimi gidermeme yardımcı olabilir misiniz acaba?

Süzme işleminden sonra (ıslak halde/biraz sulu) kalan tortu 10-12 kg kadar. Bu arada her ne kadar tülbentten biraz daha sıkı bir kumaşla süzme işlemi yapsam da, elekten kaçan kumdan daha küçük bir birikinti oluyor (tam tarif edemiyorum bu kalan çökeltiyi).

Toplamda 150-160 kg sıvı halde humik fulvik asit elde ettim, Toplam maliyeti 180 Lira.
Litre fiyatı 1.2 TL oluyor yuvarlak hesap. en ucuz humik asit 80 lira dersek maliyet baya bir düşmüş oluyor.

Mart 14, 2020, 22:07:35
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. @Dr.Kimyager ;
Öncelikle çok teşekkür ediyorum, çok aydınlatıcı bir cevap olmuş benim için.
Sulama suyumuzun pH'ı 7.29 olduğu için sıkıntı yok.
Dipte kalan tortu yapışık halde olmadığı için problem yok ama ben tedbiri elden bırakmamak adına süzme işlemi için , metal filtre satan yerleri buldum internette, 150 mikron civarı bir filtre teli işimi görecektir.
Fayda sağlamak isterken zarar görmek istemiyorum. damlamaların tıkanmaması için ekstradan 15 dakika daha sulama yaptım, sanırım yeterli gelir bu. Fosforik asitle dediğiniz testi de yapacağım bu arada üstte kalan sıvı da fulvik asit olacaktır sanırım. Onu da görmüş olurum :)
Yakın çiftçiler benim bu yaptığımdan fayda sağladığımı görürlerse büyük ihtimalle onlar da bu kervana katılacaklar.
Aslında imkan olsa yaptığım her humik asiti analiz ettirmek isterim ama şartlar pek imkan vermiyor.
Humik asit'in fazlasının zararı olmadığı yönünde kanaat edindiğim için 15 güne bir sulama suyuna vermek istiyorum. umarım toprak yapısına ve bitkilere faydalı olacak.

Mart 15, 2020, 20:32:25
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. @Dr.Kimyager kısa bir video da çekmiştim , en kısa sürede videoyu YouTube’a yükleyip onu da paylaşacağım fotolarla beraber.
Analizi leonarditi değerlendirmek için istiyordum , fırsat bulursam Siamad’ın leonarditinden de yapmak istiyorum. Analizden amaç aslında ham maddesi iyi olanı bulup onunla devam etmek :)

Mart 15, 2020, 21:42:05
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. @Dr.Kimyager ;

YouTube Videosu:

Fotoğraflar:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Fotoğraf çekmemişim , fakat videonun sonuna doğru 2. video mevcut . 2. videoda yeşil kovanın içinde kalan (gri renkte) tortu net görünüyor sanırım,
toplu olarak çektiğim bidonlardan ağzı açık olanda kalan tortu var.

Mart 16, 2020, 11:29:00
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. @Dr.Kimyager ,
Hocam başka bir forumda sodyum hidroksit kullanarak yapılabileceğini söyleyenler gördüm. Fakat bildiğim soydum toprağı öldürür , doğru mu biliyorum?

@of@s , hocam sizin çalışmaları da merak ediyorum , imkan olursa foto veya video paylaşabilirseniz sevinirim :)

Mart 18, 2020, 09:12:13
2
Ynt: gübretaş k humat Damlamadan kullanınca başa bela olması muhtemel.
Erime problemi var, çözündürmesi çok zahmetli olabiliyor. Leonarditten sıvı humik asit yapıp damlamadan vermek daha az zahmetli.
Konu biraz eski ama kullanmayı düşünecek olan olursa bir daha düşünsün , biraz daha araştırsın derim.

Mart 22, 2020, 14:32:27
1
Enzim , Gübre çayı yapımı Herkese merhabalar,
bitki beslemede kullanmak üzere yapılacak enzimler ve gübre çayları hakkında konu aradım ama bulamadım. Bu başlık altında tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi düşündüm.

Öncelikle enzim yapımı üzerine bir süredir araştırmalarım mevcut,
Bahçemde yok denecek kadar az olan ve öncelikli ihtiyacım olan fosfor'dan başladım. Fosfor içerikli enzim (gübre) için balık artığı veya balığın kendisini buldum.
Enzim yapımı için her yerde gördüğüm 1+3+10 oranı var; bu nedemek; 1 ölçü melas/şilempe (bunlar yoksa pekmez) 3 ölçü hammadde (burada gübre için kullanacağımız malzeme , bitki/balık vs.. artığı) 10 ölçü de su kullanmak gerekiyor. 1 kilo melas/şilempe 3 kilo balık 10 kilo su.)
İlk tecrübemde göz kararı balık , göz kararı pekmez ve bidonu dolduracak kadar su kullandım. ( Oranlara mümkün mertebe uymak gerektiğini öğrendim. uyulmadığı zaman süreç uzaması veya verim alamama durumu söz konusu.)
Foto ve video uygun zamanda çekeceğim.

Gelelim 2. konuya , Gübre çayı..
Solucan gübresinden çay yapmaya karar verdim, güvercin/koyun gübresi de tavsiye ediliyor ama solucan gübresi ön planda kaldı. burada da gübre türlerine göre kullanılması gereken ölçüler verilmiş, tamamını toparladıktan sonra bu konuya düzenleme yaparak ekleyeceğim.
ilk solucan çayı tecrübemde biraz dinlenmiş su biraz da çeşme suyu kullanmak oldu. Buradaki hata suyu dilendirmemiş olmam veya kuyu suyu kullanmamış olmam. Zira çeşme suyunda klor olma ihtimalinden dolayı gübreyi küçük bir bölümde deneme maksatlı kullanacağım ve en kısa sürede oranlarına ve kurallarına uyarak tekrardan yapacağım. Heyecanın fazlası zarar :) bu konudada video çektim fakat 2. çalışmamla birleştirip yayınlayacağım.
Klorun topraktan uygulamalarda bir zararı olmayacağını bilsem bu yaptığım çayı doğrudan damlamadan verirdim :)

Mart 22, 2020, 18:20:33
3
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Fazla bi beklentim yok sadece topraktaki organik madde seviyesini yükseltmek. Yani hümik asit ne işe yarıyorsa o işe yarasın yeter 😂. Ben gidipte hiç gübre atmadan hiç besleme yapmadan ürün alma peşinde değilim.

Ben de aşırı beklenti içerisinde değilim, organik madde miktarı artsın, bitkiler makro-mikro elementleri rahat alabilsin, gelişimleri normal düzeye gelsin yeter.
Bugün yapabilirsem Of@s hocamın tarifini (oranlarını kullanarak) yeni parti HA yapacağım.
Bu HA yapımı bana hayvan zibili atmaktan daha iyi gibi geliyor, en azından işçi maliyetim yok.

Mart 30, 2020, 10:37:59
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Bu başlığı ilgiyle takip ediyorum. Sanırım deneysel bulduğumdan ötürü keyif alıyorum.
Bugün of@s hocamın verdiği tarife göre HA yaptım. KOH miktarını 500 gram fazla ayarlamışım, pH13.3 civarında oldu, yavaş yavaş 12.3 seviyesine geldi.
Kullandığım leonardit ilpasol marka balıkesirden gelen bir çeşitti.
ilk izlenimim renk konusunda oldu "kahverengi" . Agrohum'da bildiğiniz siyah idi.
Diğer husus ise köpüklenme yaptı, bu iyi midir kötü müdür bilemedim.
Agrohum ile yaptığım HA tarifinde su miktarının fazla olmasından dolayı biraz daha akışkan idi, of@s hocamın tarifi daha yoğun bir kıvamda oldu. 1 hafta humin kısmının dibe çökmesini bekleyip sonra süzeceğim.
bir sıra kendim için ektiğim yerli tohum mısırım var, o sıra için HA kullanacağım, gelişimi konusunda gözle görülür fark olursa köyde HA kullanımı yaygınlaşacaktır diye düşünüyorum.
Kimyevi gübre ihtiyacı da git gide minimum seviyeye gelir inşallah, böylece hem kendi kesemize hem de ülke ekonomisine katkısı olur.
Bu arada umarım acı bir şekilde toprağın, tarımın ne demek olduğunu hatırlamak zorunda kalmayız. (bkz. Rusya buğday satmıyor.)

@Dr.Kimyager hocam sana da danışmak istediğim bir husus var, humik asit için sezonda kullanılması gereken miktar nedir acaba?(5 yaşında narenciye için) (aslında sormak istediğim dekara 3 litre yerine 6-7 litre veya daha fazla atmanın zararı var mı?)

Mart 30, 2020, 23:48:02
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Leonardit organik bir ürün. Üre, dap vb gibi bildiğiniz üzere standardı yok. Hatta aynı firmanın ürünleri bile parti parti küçük farklarla üretilebilir. İşin dahası İlk mesajda yazdığım formül bile spesifik. Kullandığınız Leo göre elde edilen sonuç değişir.
Bunlar sizin için teferruat Ama aklımızın bir kenarında dursun.
Köpük için net birsey söylemeyeceğim. Görülebilen bir durum. Önemsiz kanımca.
İnşallah dediğiniz gibi olur ve ha kullanımı artar.
Bana sormadınız ama müsaadenizle cevap yazayım.
Bu sezon ( doğal olarak ) kendi ürünümüzüden 6-7lt/da ortalama ha atarak nohut ektim. Üst sınırı görmek bizim için önemli. 15lt ue kadar attığım noktalar oldu.
Mısır ekeceğim bir yere ise 2 ye bölüp 7 ve 10pt/da hesabıyla Ha kullandım ve ekimi bekliyorum. Olumlu olumsuz bir durum olursa unutmazsam paylaşırım.
Ama sorun olacağına dair şüphem yok.

Not; Mısır iyi olursa tohumluk bir koçan isteriz. Bende de eski bir tohum var. Takasa varım. :)
Cevap için teşekkür ederim. 😇 Mısır için gözleminizi bekleyeceğim.

Emriniz olur tohum :) yetişsin , paylaşmaya hazırım :)

Mart 31, 2020, 00:26:29
1
Ynt: Olağanüstü Durumda Nasıl Bir Yol İzlenmeli? (Covid19) Devlet desteği gerekli, çiftçiye üretimi aksatmaması için gerekirse para basıp destek olmalı (karşılığı olan para olacağı için enflasyona etkisi olmayacağı kanısındayım) Rusya buğday, pirinç vs.. göndermiyor, bu durumda çiftçiye maddi her türlü destek verilip ekilip dikilmeyen yerlere tahıl üretimi için destek vermek gerekir.( bunda da maalesef tren kaçtı, buğday bu saatten sonra ekilmez, vakti geçti)
Destekten bahsediyorum ama geçen sene 1100den sattığım mısırı bu sene anca 1160 tan satabiliyorum..
bu konuda insanlarımız acı bir şekilde toprağın , tarımın önemini hatırlamak zorunda kalmaz inşallah. Lakin görünen o ki; çok kötü bir biçimde hatırlayacağız..

“Köylü , şehirlinin efendisidir.”

Mart 31, 2020, 13:48:26
1
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı. Aklıma takılan bir konu var; Leonardit'i sıvı hale getirmek için Potasyum Hidroksit (KOH) kullanıyoruz, bu durumda gübreleme programı yaparken potasyum ihtiyacında azalma olmaz mı?

@TekAdam28 sıvı humik asit yaparken biraz pahalı olsa da organik maddesi yüksek olan leonardit seçmekte fayda var.
(maddi açıdan düşünecek olsak bile her türlü kârdayız.)

Nisan 23, 2020, 07:55:34
1
Ynt: Mikro-Granül Gübreler. Nedir, Ne Değildir? Konuyu baştan sona okudum, işin özü organik(doğal) olana çıkıyor sanki. Kimyevi gübreler toprağı kanser ediyor bu belli, peki ihtiyaç duyduğumuz elementleri organik olarak elde edebilmemiz mümkün mü? Sanki mümkün, fosfor geçtiği için aklıma o geliyor, balık enzimi , gübresi yapılarak topraktaki hem organik madde hem de fosfor miktarı yükseltilebilir, böylece kimyevi gübre ihtiyacı ortadan kalkmasa da düşer, azot için yeşil gübreleme... gibi devam eder. Tabi bunları bireysel değil devlet politikası olarak ele almak gerekir diye düşünüyorum.
Mayıs 01, 2020, 09:58:43
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Merhaba ben de bugün humik asit denemesine başladım. Çiftliğimizde 150 lt lik boşa çıkmış bir buzağı mama makinesi vardı. Bunun içine 50 derece su ilave ettim. Suyun ph sı 7 daha sonra bana yakın olduğu Konya dan leonardit aldım. Üzerinde organik madde yüzde 40 yazıyordu. Daha sonra 2 kg koh ekledim ve karıştırmaya başladım. Hazırladığım sıvı 100 lt lik. Ancak 2 saat sonra ph 11 e düştü. Tekrar 1 kg ye yakın koh koydum ve ph 13 oldu. Saat 15 de ph 11.5 düştü ama koh koymadım saat 17 de yine ph 11.4 oldu ve karıştırmayı durdurdum. Saat 18 de ph 11.3 tü. Tekrar koh eklemelimiyim? Bir de bu karışımı 24 saat sonra süzüp kullansam olur mu?

4 saatte hazır oluyor zaten, dinlendirme işlemi kalan tortuların dibe çöküp süzme işlemini zorlaştırmaması için gerekli. Süzerken de 120 mikrondan büyük olmasın süzeceğiniz süzgeç, metal elek almıştım ben 120 ve 90 mikronluk, damlamalarda tıkanma olmaması için.
Yaptığınız humik asiti damlamaya koyacaksanız tek koymanızı tavsiye ederim.

Mayıs 06, 2020, 21:15:40
2
Ynt: Sıvı Humik Asit Yapımı.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Geçen sene ve bu sene yapılan toprak analiz sonuçları, potasyum miktarındaki yükselme dikkatimi çekti.
Topraktaki organik madde miktarında da yükselme görülüyor.
Bu sene 2 çuval leonarditten yaptığım humik&fulvik asiti damlamadan vermiştim.
İki analizi yorumlayabilecek varsa sevinirim.

Kasım 17, 2020, 12:59:01
1
Ynt: MAXICOM -Yeni Yaprak Gübremiz Yaprak gübrelerini araştırdığım zaman Maxicom'un oranları baya iyiymiş. Dekar maliyeti nedir? Alışveriş sitelerinde satışı var mı?
(İçeriğinde fosfor göremedim birtek.)
Her sene marka ismi vermeyeyim aşağıdaki oranlara sahip yaprak gübresi , deniz yosunu ve amino A kullanıyordum.


"Toplam azot   % 10
-Nitrat azotu   % 1,5
-Amonyum azotu   % 1,0
-Üre azotu   % 7,5
Suda çözünür fosfor pentaoksit   % 5
Suda çözünür fosfor potasyum oksit   % 5
Suda çözünür magnezyum oksit   % 3,5
Suda çözünür bor   % 0,1
Suda çözünür demir-EDTA şelatlı   % 3
Suda çözünür mangan   % 4
Suda çözünür çinko   % 6
Demir EDTA ile % 100 şelatlandırılmıştır."

Aralık 11, 2020, 21:05:51
1