toprakbilgi.com

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - drtek

Sayfa: [1] 2 3
1
Arkadaşlar saçma sapan bir yıl olacak sanırım 2020 yi mumla arayacağız
Mazot tohum gübre ilaç fiyatları uçmuş
Mısır tohumları geçen yılki karaborsa durumdan bile daha kötü karaborsa
Birkaç yerle görüştüm bazıları uçuk fiyat istiyor bazıları fiyat vermiyor ellerine tohum gelmediği için bazıları geçen yıl ellerinde kalan tohumları satmaya çalışıyor
Sonuç itibariyle bir bayiye tohum siparişimi verdim
Dekalp 6761
Dekalp 6980
Pıoner 2088
Pıoner 1921
Pıoner 2105
Pıoner 1574
Pıoner 2085
Eğer bayi tohumları temin ederse bu çeşitleri ekeceğim
Çeşit miktarı fazla gözüksede 2088 ve 1921 ağırlıklı olacak diğer çeşitlerden 3er 4er torba ekeceğim birkısmını denemiş olacagım
Fiyatlar netleşirse bilgi vereceğim tekrar

ceyhandan selamlar biz geçen sene dekalb 6980, 6761 ve may m14g44 ektik dekalb güzel verim yaptı ancak sakın may ekmeyin kapıdan sokmayın hem hektolitresi düşük hem de toprak seçiyor
 
Bu sene tarlalarımıza üst üste dekalb ektiğimiz için, dekalbiln fiyatları çok uçuk ve dekalb tam poncholu torbayı çukurovaya tam dağıtmadığı için  pıoneer p2105 tercih ettik tam ilaçlı şekilde ekimimizi yapacağız p2088 de güzel çeşit ancak malaz ve su daran tarlada kök çürüklüğü için zayıf kalıyor
p2105 de düşünebilir siniz...

2
Durum şuan için aynen böyle.
Eve dökmez, lisanslı depoya dökmez.. tüccara döker.

lisanslı depoya döktük ama 2250 tl den bozdurduk hocam, paraya ihtiyaç var.
keske durum olsada bekletsek.

3
Yokmu adanali,bizde 2.100 tl ettirmezler,ciftci  eve dökmeden tuccara döker. Disarda 2600 bugday burdada hakki odur,benim bugdayim yok olanlara bol nasipler ..

valla haklısın hocam çukurovalı olarak bizler buğday ve çiçekte hep kazık yiyoruz, aslında eve dökme imkanımız var ama malum diğer işlerden(pamuk, mısır, fıstık,bahçe) dolayı buğdaya zaman ayıramıyoruz genelde hatta buğday biçiminde dahi vakit bulamıyorum
bir de ben genelde buğdayı  ara dönemde elime anlık nakit olması ve diğer ürünlerin harcamalarını peşin yapabilmek için yapıyorum.
tohum gübre ilacı peşin almayıp vadeli alırsak da yine aynı yola çıkıyor aslında.

peki size sorum şu Biz ayçiçeğini eve döksek trakya biçerken tüccara satsak çok fire verir mi? tecrübesi olan var mı?
Biliyoruz ki çukurovada ayçiçeği erken biçiliyor ve para etmiyor nedense!!!! turfanda olmasına rağmen, gerçek değerini trakya biçerken buluyor ayçiçeği ,ve trakya çiftçisini tebrik ediyorum malının değerini biliyor ve değerinde satıyor.

özellikle geçen sene çukurova çiftçisini keriz yerine koydular resmen, 2800 tl ayçiçeği sattık çok değil 1 ay sonra trakya biçerken 4200 tl oldu ayçiçeği, hatta bizim köyden emanete verip hesabı geç kesenler tüccar ile sıkıntı yaşadılar fiyat konusunda.

4
Ben busene ekimini yaptım birinci ürün olarak
Gözlemlerime göre verim ve fiyat tatmin edici seviyede
Eksileri yani bana göre olumsuz yönlerini de anlatayım
1-tohum fiyatı yüksek (sertifikalı tohum 120 lira dekar maliyeti)
2- tarım ilacı aşırı maliyet ekliyor (ilaç ve yaprak gübreleri dekara 250 lirayı buluyor tam ilaçlama yaparsanız)
3- su parası aşırı maliyetli(140 lira dekara)
4- komşu tarlalarla birlikte aynı ürünü ekmekte fayda var yoksa hayvancılık yapanlar zarar veriyor koca ovada sadece sizin tarla soya olursa hasat Mısır’a göre geç olduğu için yalnız kalıyor ürününüz
5- fiyat istikrarı yok piyasa busene 3000 lira ile başladı 4,500 liraya kadar çıktı 4000-4250 lira civarı sezon kapandı
Ekmenizi tavsiye ederim fakat mutlaka komşularınızla beraber ekin vede tüm tarlalarınıza değil birazına ekin seneye ne olacağı belli olmaz

Cyehandan Selamlar hocam  biz de bu sene firez yerine ilk kez soya ekmeyi düşünüyoruz(daha önce hiç ekmedik), masraf kalemlerini detaylı yazabilir miyiz?
Ayrıca fireze pamuk ekmek istiyorum ben(pamukta tecrübeliyiz) ancak babam soya ekelim pamukla uğraştırma diyor. Pamukta ilaç masrafımız 300-350 TL buluyor eğer soya da 250 TL ise pek mantıklı değil gibi? Önerilerinizi bekliyorum...

5
Bu sene hangi tohumu ekmeyi düşünüyorsunuz arkadaşlar

Geçen sene 108 pıoneer ektik memnunduk kıraçta 192 kg verdi.
LG 5485 ve 50.585 ekenler ise pek mumnun değildi kıraç şartlarda 120 kg civarı verim oldu.

Siz ne düşünüyorsunuz osmaniye şartlarında bu yıl?

6
LG kullanicam tamaminda.

neden lg? bizim bölgede bir aralar 30.692 ekildi  görüntü süper ama kilo dövmüyor, bir de kurumada sıkıntı oldu. Hangi çeşidi ekmeyi düşünüyorsunuz? Mısırın torba fiyatları ne durumda?

7
Bu sene (2021) hangi Mısır tohumunu ekmeyi düşünüyorsunuz arkadaşlar

Ceyhandan selamlar, siz ne ekmeyi düşünüyorsunuz, osmaniyede. Mısırın torba fiyatları belli mi?

biz
1. may m14g44
2. dekalb 6761
3. dekalb 6980

şeklinde düşünüyoruz.

8
Selamlar arkadaşlar, takvimdeki resimler

 1. kardeşlenme başlangıcı
2. kardeşlenme sonu
3. sapa kalkma
4. kın çıkarma
5. başaklanma
6. çiçeklenme

şeklin de mi

bilen arkadaşlar yazar mı?


upupup

9
Selamlar arkadaşlar, takvimdeki resimler

 1. ilk 3 yaprak dönemi (kardeşlenmeye kadarki dönem)
2. kardeşlenme başlangıcı
3. kardeşlenme sonu
4. sapa kalkma
5. bayrak yaprak
6. başakçık
7. çiçekçik

şeklin de mi

bilen arkadaşlar yazar mı?

10
Öncelikle teşekkürler.
Sorularımı sıralıyorum;
1) Azot olarak torosun smart N 21'i DMPP ile inhibe edilmiş ve amonyum formunda sizce dekara 300 gr yeterlimidir?
2) Fosfor ve potasyumu yine torosun MKP'si olarak dekara 300 gr kullansam olur mu? Torosun ürünlerinde potasyum klor cinsinden değil sanırım.
3) Diğer mikrolar içinde Torosun acti microsunu kullanayım diyorum.Hem zaten granül yapıda, hem oranlar nispeten güzel hem de Edta şelatlılar. Dekara 200 gr düşünüyorum.
4) Fosfor ve potasyumu suda eritip bitkisel fulvik asitle kumlu toz toprağa karıştırsam olur mu? Suyun ph'ınıda Merkez anadolu kimyanın effective 80 diye çok düşük ph seviyesinde içinde carboxylic acid olan ürünüyle 5 seviyesine getireyim diyorum. Ne derece doğru olur?
5) Sıvı solucan gübresi ve fosfor çözücü bakterileri bu 5 ph'lı suya dahil etmeden önce biraz şekerli suya veya bakteri mamasında bırakıcam. Çoğalmalarını sağlamak için. Kullanıcağım ürün megaflu. İçinde 3 bakteri var.Bunlardan birisi olan Bacillus megaterium en çok kabul görmüş fosfor çözücü bakteri.
Not: Ayrıca tohumları Koppert'in panoramix isimli mikoriza mantarıyla kaplama yapıcam.
Sizin pratikteki uygulamanız nasıl? MAP'ı direkt toz olarak mı ve nasıl tohum yatağına veriyorsunuz? Diğer besin elementlerinden kattıklarınız var mı?
Şimdiden teşekkürler.

1) Azot olarak topraktan uyguladığımızda, suya karıştırdığınız sürece ve bölerek uyguladığınız sürece inhibitörlü azot kullanmanın bir anlamı yok cebe zarar, AS ve Üre ile devam.Yapraktan uygulamalarda ise kesinlikle amonyum azotunu kullanmayın fitotoksiktir ancak ürede bir o kadar bitkinin stomalarını açıp element alımını teşvik eder, kısacası AS yok ÜRE'ye devam.

2)Tabiki kullanabilirsin gübretaşın veya diğer firmaların MKP ve MAP yapraktan fosfor uygulamanın vazgeçilmezleridi, ve map kullanmanız ilaçlama suyunuzun phsını da düşürür.

3)Mikro element kullanımında yapraktan uygulamada edta şelatlı olmasının bir önemi yok iyi kalitede leonardit menşeili bir hümik asit ile holdere dekara 150-200 ml ekleyip igsaşın combisini kullanabilirsiniz(şu anda fiyat/performans oranı en yüksek combidir kendisi)Topraktan uygulama ve tohum kaplamada ise edta-eddha olmazsa olmazdır kesinlikle şelatlı kallanılmalıdır.

4)Bu soruyu topraktaki fosfor ve potasymu yükseltmek amacıyla anlıyorum, taban gübresi kullanmanız daha ucuz ve kolay olur, ilaçlama suyu veya yaprak gübrelemesi suyunun ph sını düşürmek için ise en ucuz ve bulabileceğiniz ürün limon tuzu(çünkü çok ucuz) suyunuzun ph sına göre kullanmanız gereken sitrik asit(limon tuzu) mıktarını(http://www.apelasyon.com/Yazi/416-ilaclama-suyunun-tarimsal-savasimdaki-onemi) linkteki tablodan ayarlarsınız ancak elinizde ph ölçer yoksa kabaca yer altı suyundan gelen suya 100 lt suya 30 gr limon tuzu eklerseniz suyun ph sı stabil aralığa girecektir.Suyun ph sını da 5 çok asidik olur 6-6,5 olması idealdir.İlaçlama suyunda kullanılacak suyun ph kadar ec değeri de önemlidir  bunu için ters osmos filtresi veya yağmur suyunu biriktirip kullanabilirsin.

5)Tabi ki tohum kaplamada özellikle baklagil tohumlarında mikoriza mantarlarını kullanabilirsiniz, şekerli su ve bakteri çözeltisini tohum kaplama şeklinde kullanabilirsin.

6)MAP toz gübreyi ise mısır ve pamukta mikrogranül uygulama aparatı ile kullanıyoruz.Diğer ürünlerden (mg, çinko vb gibi) kullanma şansınız var ama büyük alanlarda hepsini birbirine karıştırıp homojen uygulaması çiftçi şartlarında imkansız , bunun dışında bunun için ec düşük ürünler var(peters professinoal gibi) lakin dekar maliyetleri yüksek geldiği için uygulamıyoruz aslında ihtiyacımız da erken dönemde sadece fosfor olduğu için MAP ve MKP ec çok düşük bir gübre olması sebebiyle çok güzel bir şeçenek

11
Bademlerde hasat sonrası meyve tomurcuklarını %15-20 civarında arttırsın diye bölgemizde geleneksel olarak yapraktan çinko-bor uygulaması yapılır. Bu uygulamayı yaptığım yıllar ile yapmadığım yıllar arasında bir fark görmedim. Bu uygulamayı terk ediyorum artık. Bu bir yana dursun, bademlerde çinko eksikliğini giderebilmek için yapraktan püskürtmek yoluyla iki uygulama yapılırsa yeterli etki sağlanır mı? Eğer yeterli etki sağlanacaksa 700 litrelik holdere ne kadar çinko eklemek gerekir? Örneğin; ilaçlama ile birlikte 5 kg çinko sülfat yeterli olur mu ya da bu miktar yapraklara zarar verir mi?

Açıkcası bahçe anlamında fazla tecrübem yok ancak tarla bitkilerinde ben adanada özellikle yer fıstığı ve narenciyede yaprak analizi yaptırıyorum(40tl/örnek) ona göre yaprak gübrelemesi yapıyorum çoğu zamanda combi tarzı ürünlerle araya giriş yapıyorum, bazende özellikle yer fıstığı yüke binince mangan eksikliği oluşuyor ara ilaçlamalarda mangan giriyoruz ,yani bitkiyi tanımak ve yurtdışındaki guideları takip edip eksikliği anlamak önemli olan.
Ancak özellikle mısır ve pamukta yapraktan diğer besin elementlerine ek olarak çinko 1000 lt suya 6-7.5 kg en fazla atıyoruz ve şu ana kadar fitotoksik etki görmedik.Aslında fazla su ile bitkiyi yıkamak(dekara atılan su miktarını arttırmak) önemli olan bence

12
Ben bir fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendimiz bu mikrogranül gübreye benzer bir uygulama yapabilir miyiz?
Fikrim şu: Az azot, fazlaca fosfor, az potasyum içerikli ve mikroelement (çinkosu biraz daha doygun) toz damlama gübrelerinden alsak, bunu suda eritsek, ince toz haline getirdiğimiz (humik-fulvik asitle birlikte) kumlu bir toprağa homojen bir şekilde yedirsek ve bunu tekrar toz haline getirip mibzere buğdayı dökerken karıştırsak en azından yakın bir etki elde edebilir miyiz?
Bu sene bunu uygulayacağım.
İşin uzmanlarından hangi özellikte azot(amonyum veya nitrat) ve fosfor kaynağı (fosforun hangi yapısı mesela toz damlama gübrelerindeki form) olursa daha iyi olur. Mikroelement olarakta çinko oranı kaç olmalı.
Aklımdaki oran 1 ton buğdaya 100 kg gibi bir kumlu toprakla uygulama yapmak.
Fikirlerinizi merak ediyorum.
Hatta sıvı solucan gübresi ve fosfor çözücü bakterileride suya katabilirim.

Tabi ki yapabilirsiniz, biz mısır ekiminde MAP(yeni üretilmiş) kullanıyoruz, siz eğer bu uygulamayı buğday için yapacaksanız tohum kaplama olayını neden düşünmüyorsunuz? Çünkü çinko aktif maddeli (veya me) damlama gübreleri ec düşük olanları çok pahalı(peters professionals gibi).Ayrıca azot olarak amonyum azotu kullanmalısınız sitokinin aktif besleme ve kök gelişimi için bunun aksine sakın nitrat azotu kallanmayın oksin salınımını atrttırmasıyla ve sitokinin salınımını azaltması sebebiyle kök gelişimi azalır ve bitkinin kalbi olan köklerden salınan aktifler bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler...Yine sorunuz olursa konu üzerinden devam edelim. 

13
Opera Max muadili Safa Tarım Kalibre 430 TL aldım

Cantus fiyatını bilen var mı?

14
Köy Kahvesi / Ynt: Kaliteli Bir Ph Ölçer (acil yardım)
« : Mart 29, 2019, 13:26:09 »
Ben adwa ad-12 kullanıyorum memnunum.Kullanırken her ölçümden sonra sensörü temiz suyla iyice yıkayın ve ucundaki kabın içine suyunu(ben çeşme suyu kullanıyorum) ekleyip öyle kapağını kapatın, ucundaki sensör kesinlikle kuru kalmasın.

Bir de ucuz sarı renkli olan ph metrelerle hiç vakit kaybetmeyin onun yerine turnusol kağıdı kullanın daha doğru sonuç elde edersiniz.

Kolay gelsin. :)

15
Opera Max ve Cantus güncel fiyatları nedir? Alan var mı?

16
Bu sene Cantus'un fiyatı nedir alan var mı??

17
Fotoğraflar silinmiş tekrardan yenileyebilir misiniz?

18
Benim bu yıl pamuk için ayırdıgım miktar 350da
Ben dikenli kurt, yeşil kurt ve cizgili yaprak kurdu frromonlarından 2 set kuracagım. Ortamala feromon omru 6-8 hafta sezonda 2 set kullanıyorum. Kullandıgım tuzak delta tipi ucuz oldugu için. Salma sulama benim arazimde yok . Center pivot , toprak altı ve toprak ustu damla sulama ile sulama yapıyorum. Damlamalarsa haftalık bazda ilk tarak görüldüğünde 3-4 haftada bitiriyorum. Center pivot altında gecen yıl asırı boylanma az koza tutumu sorunu oldu. Gunluk 1 kg üre ile 30 gün fertigasyon yapmıstım.bu yıl pix uygulamasını ilk tarak donemine getirip boyu kontol etmeyi planlıyorum. Gubreyide capa ile 2 seferde vermeyi dusunuyorum ( fertigasyonda hava sıcaklıgından ve yaprakların kaldırabilecegi azot miktarından dolayı gunluk gübrelemede azot miktarını 1-2 kg/gün üzerine cıkmak istemiyorum.

 
Anladığım 350 dekar alana 2 tane set kuruyorsunuz ( ben firmalarla görüştüğümde 10 dekar alana 2 adet tuzak kurmam gerektiğini belirtiyorlar ancak bana bu değer çok geldiği için 20 dekara 1 adet kuracaktım ancak sizin kullandığınız miktar çok çok daha düşük olmuş oluyor acaba yetecek mi?)

"Gubreyide capa ile 2 seferde vermeyi dusunuyorum " demişsiniz acaba üst gübreyi hangi dönemmlerde kullanıyorsunuz.
Biz salma sulama yapıyoruz ilk üst gübreyi 35-40. günde(5-6 yaprak döneminde) 15 kg üre olarak daha sonra ise ilk su öncesi(çiçeklenme devresi) 40 kg can gübresini kullanmayı düşünüyorum.
İlk gübrelemeyi de CAN ile yapsam daha mı iyi olur? Önerileriniz paylaşırsanız sevinirim?

19
İlaclamadaki zamanlama mantıgı belli meaafedeki bitkide bulunan hasere yogunluguna göre yapılıyor. Ama yok benim param cok hem her kelebek gördüğümde yapacam derseniz birsey diyemem. Sonucta fiyat fayda dengesini gözetmeniz gerekir. Evet her donem kelebek oluyor tek tük de olsa ama burada asıl amac kelebek yogunlugu oldugu donemlere denk getirmek ilaçlamayı. Eskiden dolunay zamanını takip et derlerdi buda haz 15/20, tem 15/20 , agu 15-20 ye tekabul ediyordu ama bu yıl doller birbirine karıstı ve cok yogun kurt zararı olustu. Cukurovadaki ilaçlama mantıgı genelde bir su bir ilaç seklinde ilaç olarakda 5sg ve 5 ec ucuz oldgu için
5ec kontak etkili ilaçtır eger hasereye temAs ettiremezeeniz bir işe yaramaz bu yuzden sistemk etkili ilaclar ile beraber kullanılır. Gecen yıl asırı miktarsa sahte 5sg, 5ec ilac suruldu piyasaya. Bu ilaçlar için dikkatli olun saglam bildiginiz yerden satın almanızı tavsiye ederim.
Bende ise damla sulama ve center pivot sulama var o yızden benim ilaçlama takip birazdaha farklı oluyor.
Pamuk yetiştiriciliği kolay bir iş degil teknik olarak hereeyi dogru yapabilirsiniz fakat bir kucuk hatanız hezimet ile sonuclanabilir.
Benim ilaclama programım
Tripsler içi hunter
Empoasca tahta kurusu için transform
Dikenli kurt var ise corogen
Yok ise uphold veya 5ec+5sg
Kırmızı orumcek için oberon
Beyaz sinek için afitrid
Yaptar dokucu koza actırıc dropp finis pro
Gelişim kontrolu içşnde pix kullanıyorum.
Bolgesel olarak sizin orası rutubeti yogun bolge benim bolgem ise kuru bir bolge
O yuzden ilaçlamada kullandıgım ilaçlar sizinle aynı etkiyi gostermeyebilir.
Trips ilaçlaması 2 defa
Orumcek ilaçlaması 2 defa
Kurt ilaçlaması 4 defa
Empoasca beyz sinek 2 defa
Kullandıgım ilaçların maliyetlerini göz önüne katarsak cok ciddi bir harcama cıkıyor ortaya cıkıyor
İlaçlama zamanını ben tahmini zmaanlama ike feromon tuzaklarını beraber takibi ile yani 10 hazirandna itibaren gunluk olarak feromon tuzaklarını kontrol ediyorum. İlk gun 3 kelebek ikinci gun 5 kelebek 3 gun 25 kelebek oluyor ve 1 gün sonra ilaçlamaya baslıyorum. İlaçlama yaptıktan 3 gün sonra tekrar bitkiyi kontrol ediyorum eger hala yasayab kurtlar varsa hemen 5ec 5sg karısmı yapıyorum. Kurt koza içine girerse onu oldurmek cok zor. Birde aynı etken maddeyi sezonda en fazla 2 defa kullanmaya dikkat ediyorum

Verdiğiniz değerli ve bir o kadar da işime yarayacak bilgiler için teşekkürler Ünsal Bey :)

Feromon tuzağında kaç dekara bir tuzak kurmalıyız, kaç haftada bir tuzağı değiştiriyorsunuz,  funnel veya delta tuzak çesitlerinden hangisini kullanıyorsunuz.

Pamuk salma sulamada üst gübrelemeyi nasıl yapıyorsunuz önerileriniz var mı?


20
Geçtiğimiz yıl bizim bölgede pıoneer tam bir hüsrandı ben hepsini 2088 ektim ve torbalarda çimlenme kabiliyeti düşük olan bozuk tohumlar vardı(10204 tohum dekara atıldı ve 8200 tohum çimlenmişti= %80 çimlenme oranı) ve diğer(2105, 1921 vb) ekenlerde de bu sıkıntı hakimdi, Ayrıca bütün tarlalarda kök çürüklüğü etkenlerine bağlı olarak yatmalar oldu ve verimler oldukça düştü. Bu sene pıoneer çukurovada pek satış yapamayacak gibi duruyor.

LG 30.692 çesidini deneyenler oldu(ben denemedim) yatma veya çimlenmeme gibi sıkıntıları olmamış ama verimlerde pek iç açıcı değildi.

Dekalbi geçen sene ekenler(6630-6761-6589-6590) genel anlamda memnundular.

Bu seneki tohum fiyatları ise aşağıdakiler gibi duydum ancak bayiden fiyat almadım.

pıoneer tam ilaçlı= 520 TL
Dekalb tam ilaçlı=  630 TL
LG 30.692 ise =    380 TL (emin değilim)

21
Merhabalar
Kullandıgım feromon tuzakların firma linki asagıda

https://www.vit-verim.com/tr/tripheron_tr.php

Ben tuzak artı feromonu 35 tl bir fiyata almıstım gecen nisan ayında
Su an ne kadar oldu bilmiyorum. Telefon ile iletişim kurup guncel fiyat bilgisini alabilirsiniz.
Sadece Yesil kurt için degilde dikenli kurt, pamuk Çizgili yaptak kurdu ... vb farklı kurt cinsleri için de feromonları mevcut. Ben pamukta 3 farklı feromon tuzagı kullanıyorum.
Arazide her donem kelebeklet bulunuyor. Tuzak tek tuk yakalıo ama yogun donemlerde tuzaga yakalanan kelebek sayısı bir anda artıs gösteriyor. Bunu tespit ettikten sonra yaprakta yumurta aramaya baslıorum. Ona göre kurt ilacı + yumurta kurutucu ilac karıstırıp ilaçlama yapıyorum. Pamukta kurt kozanın içine girdikten sonra iş gercekten zorlasıyor. İlaç etkenliği azalıyor. Gecen yıl cok basarılı olamadım işin gercegi hep işçinin yanlış yonlendirmesi hemde benim Mardine gelmek istemem hemde ilaçlama hatası oldu
Hata derken 300 dekara araziyi 3 gunde ilaclamak gibi sadece aksam ilaçlaması yapıldı aksam sabah ilaçlaması ile bu işi 1 günde bitirmem lazımdı
Diget konu dekara dusun su miktarı onceleri 1000 lt tank 40 da da bitiyordu son donemde 1000 lt yi 30 da da bitirmeye baslaıdm.


Yorumdaki hızlılığınız için teşekkürler(Açıkcası şaşırdım :))
Ben de bu sene deneme mahiyetinde ilk defa pamuk ekeceğim(en son pamuğu 2009 senesinde babamlar ekmişti) ve bu konuda araştırmalar yapıyorum.

Birkaç sorum olacak vakit ayırıp yardımcı olursanız sevinirim .  :)

Kelebek her dönemde oluyor dediniz peki kelebeğin olduğu ancak tuzakta yeterli yoğunluğun olmadığı dönemlerde tarlada yeşil kurt oluyor mu? İlaçlamamızı sadece yumurta bırakma dönemlerinde mi yapalım yoksa arada kurt görsek bile (emamectin benzoate etken maddeli) ilaçlayalım mı?Yani demek istediğim aşağıda linkini attığım teknik talimatnameye göre ekonomik zarar eşiği olan yumurta bırakma dönemini mi baz alalım.

Biz pamuk ektiğimiz yıllarda eski ayda sık yumurta takibi yaparak ilaçlamalarımızı yapıyorduk. Bu feromon tuzakları bu takipte bize alternatif midir?

Yeşil kurt ve prodenya mücadelesinde yumurta ve larvaya etkili hangi insektisitleri kullanıyorsunuz?
Bu linkte "http://forum.toprakbilgi.com/geleneksel-tarla-bitkileri-(hububat-ve-baklagiller)/pamuk-mevcut-durum/" detaylı belirtmişsiniz ama bunların dışında kullandığınız ilaçlar nedir?

Afid, trips, beyaz sinek , empoasca gibi emicilerde çözümleriniz ve ilaçlama programınız nasıl oluyor.
Çıkış ile tarak dönemi arası tohum ilacı olarak emicilere karşı imidacloprid kullanıyor musunuz?
Emiciler için yaprak altı ilaçlama memelerini tecrübe etme şansınız oldu mu?

Bir de en son olarak ilaçlama vakitleriyle alakalı hatalarınızı belirtmişsiniz, kurt mücadelesinde en uygun ilaçlama zamanı nasıl belirleyelim?


Teknik talimatname:  https://www.tarimorman.gov.tr/TAGEM/Belgeler/Entegre/pamuk%20entegre.pdf


22
Demek istedigim mısır yetiştirme öğretilmişliklermiz. Siz 18 cm normal 15 cm yi sık olarak öğrenmişsiniz bizde 13 ü sık 15 normal diye . Tamamıyle mısır tohum firmalarının bölge mühendislerninyönlendirmesi ile olusan durum. X firma yeni bir tohum tavsiye etti avi boyu kısakocanı alttan tutuyor dedi. Deneme ektim boy 4,2 mt kocan 185 cm de cagırdım adamı bu ne dedim ee abi sen cok iyi bakmıssın bitkide karsılıgını vermiş. Yani demek istedigim bu işte biz bizeyiz kendi ekim yetştirme tecrubelerimiz paylasırsaken azından  elimizde soyle bir bilgi de var diyebiliriz.
Diger bir örnek bende ve amcada center pivot var. İkimizde farklı mısır tohum markalarını ektik. O firma muhendsi ile calıstı ben kendi bildigimle.
O 1-2 cm derinliğe ektirdi ben 5 cm derinliğe ektim o ara çapa ayrı ot ilacı ayrı kurt ilacı ayrı yaptırdı ben tek sefer ot ve kurtu beraber attım ara çapada yapmadım. Onun muhedisi basta asırı su ihtiyacı yok cok verme hatta gunes altında yapraklar buzuzsun dedi. Ben 4-8 yaprakken hic sulamayı durdurmadım ek fertigasyon yöntemi ile her 2 günde bir 1 kg/da üre verdim
Sonuc 1100 kg/da amcamın
1800 kg/da benim verim
Bu bahsettigim buğday arkası ikinci ürün danelik mısır verimler
Tohum markası bir yere kadar onemli olan yetiştirme tekniginiz,sulama yönteminiz, kurt takip sisteminiz
Ben pamuk ektigim için feromon tuzagı kullanıyorum. ( dişi kelebe kokusu yayan bir kapsul erkek kelebekleri cekiyor ve yapıskan kagıtta tutuyor. Haftalık takip ettiginizde kelebek yogunlugunu anlayıp ilaçlama zamanı bulmus oluyorsunuz. Yani mühendis gelsin tarlama baksın faslı yok. Ama sen 30 tl vermem o tuzaga dersen , potasyum nitrat pahalıymıs dersen ozamanda cıkan sonuc tohumdan kaynaklı defil ürün yönetiminden kaynaklı


Merhaba Ünsal Bey pamuk feromon tuzağını hangi zararlı için(genelde yeşil kurt için kullanılıyor ancak emiciler için de böyle çözümler var mı?) kullanıyorsunuz.

Kullandığınız marka, kullanım şeklini ve maliyetini bizimle daha detaylı paylaşır mısınız?

Ergin sayısı yoğunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz belli sayı var mı?

23
Köy Kahvesi / Ynt: Arpa Üst Gübrelemesinde Battık!
« : Ocak 23, 2019, 11:57:56 »
Geçmiş olsun neyseki kolay atlatmışsınız.

2. resimdeki mazot pompası dalgıç mı yoksa vakumlu  mu ? Detaylı foto atar mısınız?

24
Merhabalar şu sıralar coragen'in fiyatları ne durumda bilen var mı?

25
Drtek kardeş, adana da nereden temin ediyorsunuz toros ürünlerini...
1,750 cazip bir fiyat...

Adana'da toros gübrenin Hatayda da alp ateşin üretim tesisi olduğu için genellikle toros ve alp ateş gübre kullanılır ve bütün bayilerde var.

Gübretaşın bile fiyatları bu ise(ki gübretaş diğer firmalara göre pahalıdır) benim görüşüm bence pahalı.Sayfa: [1] 2 3