toprakbilgi.com

Anket

Hasatlarınızda Neden ve Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz ?

Laverda
2 (20%)
Claas
2 (20%)
New Holland
3 (30%)
John Deere
1 (10%)
Uzel
0 (0%)
Ne Denk Gelirse
2 (20%)

Toplam Oy Verenler: 10

Gönderen Konu: Hasatlarınızda Neden ve Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz ?  (Okunma sayısı 6055 defa)

Çevrimdışı DuSTeRo

Hasatlarınızda Neden ve Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz ? Arkadaşlar oy vermekten başka detaylı bir şekilde nedenlerinide belirtelim.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Hasatlarınızda Neden ve Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2016, 00:00:36 »
Bizim köye hemen hemen hep NH gelir. Bu sebeple marka tercihinizde olmuyor. Zaten markaya göre değil işe göre bir tercih yapıyoruz.

Bu sebeple ankete oy verip oranları etkilemeyeceğim.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2016, 00:06:46 »
Bizim köye hemen hemen hep NH gelir. Bu sebeple marka tercihinizde olmuyor. Zaten markaya göre değil işe göre bir tercih yapıyoruz.

Bu sebeple ankete oy verip oranları etkilemeyeceğim.

Mecbur kalıyorsunuz yani anlıyorum seçim yapma lüksünüz yok. Peki alternatifin olması sizi ne derece etkilerdi yararı olabileceğini düşünüyormusunuz yada mevcut düzenden memnunmusunuz ?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2016, 06:57:23 »
Mecbur kalıyorsunuz yani anlıyorum seçim yapma lüksünüz yok. Peki alternatifin olması sizi ne derece etkilerdi yararı olabileceğini düşünüyormusunuz yada mevcut düzenden memnunmusunuz ?
Aslında sadece köye gelen biçerler arasında seçim yapıyoruz. Fakat bu hizmet alımı bence gayet lüks ( yada bize öyle geliyor ).

Şöyle anlatayım, biçer bizde tarla sırasına yada kişi sırasına göre gitmez. Farz edelim ben 1 kamyon ayarladım. Biçerciye söylerim sıra gelince, kamyon dolana kadar biçer benim. Tarlalarımı biçmeye başlarım. 2 tarla biçtik, 3. yarım kaldı ama kamyon doldu diyelim. Biçere yol veririz, kalan yarım tarla diğer kamyona biçilir.

Bu iş biçerciye pek hoş gelmez ama 1-2 lira piyasadan fazla verip gönüllerini yaparız. Bizim köyde düzen bu şekilde.

Şahsen şikayetçi değilim. Ayrıca bu markalar arasında ne fark var ben dahil bileninde pek olacağını sanmam. Ama genel anlamda yeni olanların iyi kullanılanlarını tercih ederiz. Tabi o bicerin iş yoğunluğuda önemli. İyi biliyor diye 2-3hafta beklemeyiz.

"Harman, davran" demişler.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2016, 08:21:48 »
Laverda 28.60 lxe tercih değil mecburiyetten :)

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2016, 10:22:56 »
Özellikle kanola ekimi yapan çiftçilerin pek seçeneği yok bu konuda. 2005 ve üstü model, sap kıyıcılı ve kanola tablalı bir makina bulduğumda tatmin oluyorum.

Bu yıl TC 5040 denk geldi. Biçerdöverden soğudum. Adama "dane atıyor mu kontrol edelim" diyorum. "Bu makinalar dane atmaz" dedi.  :D :D

Saplar biraz kalındı. Kusturma neredeyse işlevsiz kaldı. Her 20 dakikada bir haşbay tıkandı, temizlemekten helak olduk.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2016, 10:55:36 »
Ha ha çok iyiymiş yaa
:D yani üreticinin pek seçme şansı olmuyor diyebiliriz genel olarak. Bu  çok olumsuz bir durum aslında üretici tercihini kendi yapabiliyor olmalı. Müteahhitlik sistemi ve profesyonel hizmetin gelmesi isteyenlerin en başındayım aslında üretici bu şekilde mağdur oluyor.

Aslında sadece köye gelen biçerler arasında seçim yapıyoruz. Fakat bu hizmet alımı bence gayet lüks ( yada bize öyle geliyor ).

Şöyle anlatayım, biçer bizde tarla sırasına yada kişi sırasına göre gitmez. Farz edelim ben 1 kamyon ayarladım. Biçerciye söylerim sıra gelince, kamyon dolana kadar biçer benim. Tarlalarımı biçmeye başlarım. 2 tarla biçtik, 3. yarım kaldı ama kamyon doldu diyelim. Biçere yol veririz, kalan yarım tarla diğer kamyona biçilir.

Bu iş biçerciye pek hoş gelmez ama 1-2 lira piyasadan fazla verip gönüllerini yaparız. Bizim köyde düzen bu şekilde.

Şahsen şikayetçi değilim. Ayrıca bu markalar arasında ne fark var ben dahil bileninde pek olacağını sanmam. Ama genel anlamda yeni olanların iyi kullanılanlarını tercih ederiz. Tabi o bicerin iş yoğunluğuda önemli. İyi biliyor diye 2-3hafta beklemeyiz.

"Harman, davran" demişler.

Oğuzhan abi hasadınızı gerçekleştiren kişiyi memnun etme çabanız güzel düşünce. Bir iyilik yap bin yıl yaşasın derlerya kesinlikle karşılığınıda o kişiden iyi hizmet olarak alırsınız.

Laverda 28.60 lxe tercih değil mecburiyetten :)

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şuayip abi Trakya'nın göbeğinde bile mi yapma yaaa :D

Özellikle kanola ekimi yapan çiftçilerin pek seçeneği yok bu konuda. 2005 ve üstü model, sap kıyıcılı ve kanola tablalı bir makina bulduğumda tatmin oluyorum.

Bu yıl TC 5040 denk geldi. Biçerdöverden soğudum. Adama "dane atıyor mu kontrol edelim" diyorum. "Bu makinalar dane atmaz" dedi.  :D :D

Saplar biraz kalındı. Kusturma neredeyse işlevsiz kaldı. Her 20 dakikada bir haşbay tıkandı, temizlemekten helak olduk.

Yılmaz abi her operatörden duycağın şeyi duymuşsun tane atmazzz tıkanmazzz boğulmazzzz :D :D Kanola sıkıntılı yaaa her makina biçemiyor maalesef ha birde içerde uyarı sistemi yoksa tıkandımı otur ağla :D

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #7 : Eylül 01, 2016, 00:43:48 »
Türkiye'de hala ciddi seviyede makina açığı var. Kendimiz üretene (iddialı olabilir, montaj yapana kadar diyelim) bu ihtiyaç tamamlanacak gibi durmuyor.

Kayhan Ertuğrul bir ara başlamıştı ama şu an bıraktı galiba.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #8 : Eylül 01, 2016, 10:13:26 »
Türkiye'de hala ciddi seviyede makina açığı var. Kendimiz üretene (iddialı olabilir, montaj yapana kadar diyelim) bu ihtiyaç tamamlanacak gibi durmuyor.

Kayhan Ertuğrul bir ara başlamıştı ama şu an bıraktı galiba.

Makina açığından daha çok makinayı kullanma bilgisizliğimiz var aslında ve Türkiye de amacının dışında kullanılmasıda en başlıca sorun. Benim düşünceme göre her evde demirbaş niteliğinde olması gerek tabi ekonomik olarak çok zor, onun yerine profesyonel müteahhitlik hizmeti veren sistem oturtulmalı derim. Bu sistem hassas tarım yapabilmek adına da mükemmel bir çalışma olur birim alandan daha fazla milli sermaye çıkarıp dışa bağımlılığı bir nebze azaltır.

Makina üretme kısmına gelirsek Ertuğrullar bunu denedi ama bir düzene oturtamadı kayıp %10 dolaylarının altına inemeyince bu üretimin fişi çekildi.

Çevrimdışı kırmızıbugday

« Yanıtla #9 : Şubat 14, 2017, 12:26:28 »
bu zamana kadar hep nh marka biçerdöverlerle hasat yaptık. iç anadoluda son hasat yapılan yer olması ve genelde makina sahiplerinin nh marka biçerdöver kullanması sebebiyle biraz zorunlu bir seçim. makiinadan çok sürücünün elinde daha iyi ve temiz bir biçim yapmak diye düşünüyorum. uzun yıllar aynı biçer döver ve sürücüsüne biçim yaptırıyorduk fakat bu sene makinayı sattmalarından dolayı yeni bir makina arayışı içerisindeyiz. henüz erken olmasına rağmen kırıcılı ve nh olmayan marka bir biçeri buradan ayarlayabilir miyim merak ediyorum.