toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğday Kökboğaz İlacı Etki Süresi?  (Okunma sayısı 30463 defa)

Çevrimdışı Mehmet39

Buğday Kökboğaz İlacı Etki Süresi?
« : Mart 16, 2017, 22:04:26 »
Arkadaslar bugun ilac almaya zıratcıye gittim kok Boğaz ilaclarının buğdayda 5 ila 7 gun etki gösterdiğini söyledi ben daha uzun diye dusunuyordum bu konuda bilgisi olan arkadaslar var mı acaba

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Buğday Kökboğaz İlacı Etki Süresi?
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2017, 00:15:28 »
İlaçtan ilaca değişir. Gittiğiniz zirai danışmanın iddia ettiği gibi "hepsi 7 gündür" demek yanlış.

Kesin olan bir şey varsa, ilacın kalitesi arttıkça süre uzuyor.

Son olarak bildiğim en uzun etkili ilaçlar Bayer İnput İle muadili olan Basf Tocata. Piyasada bulunabilecek en etkili ilk dönem hububat fungusitleri bunlar ki 20-22 güne kadar koruma sağlayabiliyorlar.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #2 : Mart 17, 2017, 09:16:14 »
İnput ta koruyucu özelliğinin yanında aynı zamanda tedavi edici özelliği de vardır.Muadil ucuz fungisitler de maalesef bu özellik yoktur.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #3 : Mart 19, 2017, 13:04:52 »
Bu yıl kök boğaz ilacını dönümüne

70 ml 450 g/L Prochloraz
25 ml Bayer Soligor uygulacağım.

Çevrimdışı İskender

« Yanıtla #4 : Mart 19, 2017, 16:30:02 »
Dekar maliyeti fazla değilmi. Bayerin ürünlerini kullanılığı nda  yazın ofise 1250 liraya mı buğday satılır.ucuz olanın dekar maliyeti 35 krş.bayerin dekar maliyeti bunun 3 katı.bayer bu ilaçların hammaddesini mars gezegenindenmi getiriyor.yaza 95 kurşa buğday satabilirsek çok iyi.

Çevrimdışı Arslanlar 5070

« Yanıtla #5 : Mart 19, 2017, 17:41:18 »
Kök çürüme ilacı en son buğday hangi evredeyken atılabilir atılmasında fayda vardır ?

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #6 : Mart 19, 2017, 21:52:17 »
Dekar maliyeti fazla değilmi. Bayerin ürünlerini kullanılığı nda  yazın ofise 1250 liraya mı buğday satılır.ucuz olanın dekar maliyeti 35 krş.bayerin dekar maliyeti bunun 3 katı.bayer bu ilaçların hammaddesini mars gezegenindenmi getiriyor.yaza 95 kurşa buğday satabilirsek çok iyi.

450 g/L Prochloraz litresi 35 lira. 70 ml uyguladığımızda 2,45 lira dönüm maliyeti.

Bayer soligor geçen sene dönüm maliyeti 6 liraydı, bu sene 7 olsun(1 dönüme 80ml). 25 ml uyguladığımızda 2,18 lira dönüm maliyeti. (elimde geçen seneden kalma ilaç var, bu sene almadım)

Toplam 4,63 tl dönüm maliyeti, fazla değil.

Kök çürüme ilacı en son buğday hangi evredeyken atılabilir atılmasında fayda vardır ?

Biz ot ilacını attıktan sonra atıyoruz, genelde kardeşlenme  sonuna denk geliyor.

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #7 : Mart 29, 2017, 00:36:30 »
İlaçtan ilaca değişir. Gittiğiniz zirai danışmanın iddia ettiği gibi "hepsi 7 gündür" demek yanlış.

Kesin olan bir şey varsa, ilacın kalitesi arttıkça süre uzuyor.

Son olarak bildiğim en uzun etkili ilaçlar Bayer İnput İle muadili olan Basf Tocata. Piyasada bulunabilecek en etkili ilk dönem hububat fungusitleri bunlar ki 20-22 güne kadar koruma sağlayabiliyorlar.
Sistemik olan ilaçlarda bu süre nin 40 gün kadar olduğunu söylüyor ilaç bayileri.

Bu sene ilk defa pas hastalıklarına karşı ilaçlama yapıcaz,
Bayi; Hektaş tan 30 Ağustos  vadeli olacak şekilde banada ilaç siparişi geçti, zaten koca şehirde pas ilacı kullanan 1. kişi bayi, 2. side ben olucam :)
 Pas ve septorya için; Hektaş Altis-Premium
Dar yapraklı otlar için; Cowboy
Geniş yapraklılar için; Resital Duo siparişi geçtik,

Mısırda geçen yıl ekimden sonra Bayer adengo kullandım 40 gün kadar ot çıkışını engelledi sonrası sarmaşıklar mısır sardı, Hektafermin ve Humnikcanı beraber kullandım, ottan eser kalmadı.

Şimdi son soru; bu ilaçlar ile kullanabileceğim bitki besleme ürünleri nelerdir? mab v.s. gübretaşın bitki besleme ürünleri bu işin yeterlimidir?

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #8 : Mart 29, 2017, 00:49:07 »
Sistemik olan ilaçlarda bu süre nin 40 gün kadar olduğunu söylüyor ilaç bayileri.

Bayi; Hektaş tan 30 Ağustos  vadeli olacak şekilde banada ilaç siparişi geçti, zaten koca şehirde pas ilacı kullanan 1. kişi bayi, 2. side ben olucam :)

Mısırda geçen yıl ekimden sonra Bayer adengo kullandım 40 gün kadar ot çıkışını engelledi sonrası sarmaşıklar mısır sardı, Hektafermin ve Humnikcanı beraber kullandım, ottan eser kalmadı.

Şimdi son soru; bu ilaçlar ile kullanabileceğim bitki besleme ürünleri nelerdir? mab v.s. gübretaşın bitki besleme ürünleri bu işin yeterlimidir?
Nail abi belirli bir boydan sonra mısır bunlar basediyordu. Bu ot farklı mı yada boğaz doldurma veya çapa ile niye bahsetmediniz

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #9 : Mart 29, 2017, 00:50:56 »

Resital duo ile Cowboy 240 ec karışmaz.

Pas ilacında yayıcı yapıştırıcı kullanın. İlaç buğdayın yapraklarını ne kadar çok kaplarsa o kadar iyi. 1 dönüme 30-40 litre su kullanılırsa iyi olur.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #10 : Mart 29, 2017, 00:51:07 »

Nail Abi kaliteli fungusitler artık sadece hastalık mücadelesi için değil, verim artışı İçin de kullanılır hale geldi. Keza içlerinde bulunan ".....canazole" etken maddesi (ki noktalı yere gelen kelime İlacı üreten firmaya göre değişiklik gösterse de özünde çok yakın etkiye sahip maddelerdir bunlar) olgunlaşmayı geciktiriyor. Bu gecikme de doğrundan verim ve kalite artışı olarak geri dönüyor.

Fuarda iken Ünsal Hocam İle kısa bir sohbet etme şansım oldu. Kendisi yaprak gübreleri İle birlikte 2 kez pas uygulaması yapıyor. Hemen sınır komşusu olan amcası yapmıyor.

Sonuç:

Verim: 720 kg vs 540 kg
Protein: 13.5 vs 9,5

Buğdayların fiyatında neredeyse %30 fark oluşuyor.

Bitki besleme konusuna gelirsek. Fungusitler İle klsiyumlu hariç hemen her yaprak gübresi kullanılabilir. Kireçli topraklarda tavsiyem map. Ekinde stres/sararma varsa, rengi gelişimi bozuksa magnezyum. Gelişim geriliği varsa potasyum + azot verilebilir.

Her birine takviye olarak 100-200 ml/da hüküm eklenebilir.

Not: bu ilaçlar derken "yalnızca fungusitler" kastedilmiştir. Ot ilaçları İle gübre kullanımı çok farklı sonuçlar doğurabildiğinden tasvip edilmiyor.

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #11 : Mart 29, 2017, 01:00:22 »
Nail abi belirli bir boydan sonra mısır bunlar basediyordu. Bu ot farklı mı yada boğaz doldurma veya çapa ile niye bahsetmediniz
ilaçtan 2 gün sonra çapa çektim, başta otlar çok sık olduğu için çapa çekemedik,

Resital duo ile Cowboy 240 ec karışmaz.

Pas ilacında yayıcı yapıştırıcı kullanın. İlaç buğdayın yapraklarını ne kadar çok kaplarsa o kadar iyi. 1 dönüme 30-40 litre su kullanılırsa iyi olur.
geniş yapraklı mücadele- 2-3 gün sonra aynı izden dar yapraklı mücadelesi ve sonrası pas ilaçlarını yapıcaz, peş peşe 2 traktör ile gezebiliriz aynı holderden de 2 tane var, ilaçların etkileşimi değişir diye şimdilik 2 şer gün arayla uygulamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #12 : Mart 29, 2017, 01:10:19 »
Abi sizin ekim nasıl bilmiyorum da bizimkinden bahsedeyim . Sulama karıkla bizde Vakit varsa 2 çapa yapıyoruz . 2. De boğaz dolduruyoruz bir güzel hemde otlardan kuruluyoruz. Ha yine çıkan olursa bile mısır bunu bastiriyor artık.

Şayet 2 çapa ya giremiyorsak  . Yada ot mısırdan daha hızlı gelişti ise  ilaçlamaya giriyoruz. Karik acimini geciktiriyoruz. Çünkü daha yüksek boğaz dolduruyoruz bu şekilde  olmuş olan otların daha fazla gelişmesini durduruyor yine misirin onları baskilamasini sağlıyoruz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #13 : Mart 29, 2017, 01:20:36 »
geniş yapraklı mücadele- 2-3 gün sonra aynı izden dar yapraklı mücadelesi ve sonrası pas ilaçlarını yapıcaz, peş peşe 2 traktör ile gezebiliriz aynı holderden de 2 tane var, ilaçların etkileşimi değişir diye şimdilik 2 şer gün arayla uygulamayı düşünüyorum.

Abi Resital Duo nun içinde 2,4 d ester olduğundan bunların aralarında 10 gün fark olmalı. Cowboy 240 ec nin orijinalinde böyle yazıyor. İnşallah yanlış çevirmiyorumdur. Orijinal etiket (4. sayfa, incompatible herbicides ) >>> https://syngenta-au.my.salesforce.com/sfc/p/#90000000atoO/a/90000000LL0C/Voo.fIeT4uo3XD4I2CtAmrOM8pDGh1XurB6U8TVXId0

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #14 : Mart 29, 2017, 21:01:26 »
Abi sizin ekim nasıl bilmiyorum da bizimkinden bahsedeyim . Sulama karıkla bizde Vakit varsa 2 çapa yapıyoruz . 2. De boğaz dolduruyoruz bir güzel hemde otlardan kuruluyoruz. Ha yine çıkan olursa bile mısır bunu bastiriyor artık.

Şayet 2 çapa ya giremiyorsak  . Yada ot mısırdan daha hızlı gelişti ise  ilaçlamaya giriyoruz. Karik acimini geciktiriyoruz. Çünkü daha yüksek boğaz dolduruyoruz bu şekilde  olmuş olan otların daha fazla gelişmesini durduruyor yine misirin onları baskilamasini sağlıyoruz

Bu sene 5 km ileriden bir tarlaya ortakmısır ekecez, bizim göletlerde yeterli su birikmedi, tarla geçen yıl kötü sürülüp kötü işlenmiş ve yulaf ekilmiş, dolayısı ile güzden süremedik, 1 hafta önce sürdük daha doğrusu sürdüm, diğer  traktör 54 c olduğu için pek iş yapamadı, toprak ağırdı. Boğaz doldurma işi bizde olmaz, ara çapa  havalandırma maksatlı, zaten 'Mısır ın çapa sesini duyduğu' söylenir.

Su kaynağı bu, arada 30 metre kot farkı var inşallah Pancar motor 15 fıskiye çevirir :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214029343834&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

Tarlada bu; eğim biraz fazlaya yapacak bişey yok.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214028663817&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

Ortakta bu :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214028823821&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #15 : Mart 29, 2017, 21:04:15 »
Abi Resital Duo nun içinde 2,4 d ester olduğundan bunların aralarında 10 gün fark olmalı. Cowboy 240 ec nin orijinalinde böyle yazıyor. İnşallah yanlış çevirmiyorumdur. Orijinal etiket (4. sayfa, incompatible herbicides ) >>> https://syngenta-au.my.salesforce.com/sfc/p/#90000000atoO/a/90000000LL0C/Voo.fIeT4uo3XD4I2CtAmrOM8pDGh1XurB6U8TVXId0
Cowboy 240 EC yi geçen yıl septoria ya karşı kullandığım Saurofrex ile karıştırdım, her ikisinin de etkisi olmadı, yani Saurofrex bulabildiğim tek mantari ilaçtı mecburen denemiş oldum çok az  faydası oldu gibi, Cowboy dar yapraklılara hiç etkietmedi, karıştırılmadığı doğrudur.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #16 : Mart 29, 2017, 21:27:25 »
Bu sene 5 km ileriden bir tarlaya ortakmısır ekecez, bizim göletlerde yeterli su birikmedi, tarla geçen yıl kötü sürülüp kötü işlenmiş ve yulaf ekilmiş, dolayısı ile güzden süremedik, 1 hafta önce sürdük daha doğrusu sürdüm, diğer  traktör 54 c olduğu için pek iş yapamadı, toprak ağırdı. Boğaz doldurma işi bizde olmaz, ara çapa  havalandırma maksatlı, zaten 'Mısır ın çapa sesini duyduğu' söylenir.

Su kaynağı bu, arada 30 metre kot farkı var inşallah Pancar motor 15 fıskiye çevirir :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214029343834&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214028663817&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207214028823821&set=pcb.10207214067384785&type=3&theater

Hayvanı olan İçin Mısır nimet. Ancak ortağı pek gözüm tutmadı Nail Abi. Zoru görse su kaynatır gibi duruyor.

Çevrimdışı triticum

« Yanıtla #17 : Mart 29, 2017, 21:32:02 »
Nail Abi Cowboy çeşme suyundan ve diğer ot ilaçlarından etkileniyor.  Ilaç otlar küçükken öldürebiliyor büyürlerse fayda yok. Tesirini gösterebilmesi için yayıcı yapıştırıcı kullanmak ve ilaç suyunun ph sini düşürmek gerekiyor.

Soufrex sadece kök boğaz hastalağına karşı korur, tedavide edemez. Küllemeye karşı tesiri yok gibi birşey. Aşağıdaki bağlantıdan fungusitlerdeki etken maddelerin buğdaydaki performanslarına bakabilirsin. https://cereals.ahdb.org.uk/media/1190684/lr-wheat-fungicide-is56-2017.pdf

Çevrimdışı nailyetek

« Yanıtla #18 : Mart 29, 2017, 21:41:56 »
Nail Abi Cowboy çeşme suyundan ve diğer ot ilaçlarından etkileniyor.  Ilaç otlar küçükken öldürebiliyor büyürlerse fayda yok. Tesirini gösterebilmesi için yayıcı yapıştırıcı kullanmak ve ilaç suyunun ph sini düşürmek gerekiyor.

Soufrex sadece kök boğaz hastalağına karşı korur, tedavide edemez. Küllemeye karşı tesiri yok gibi birşey. Aşağıdaki bağlantıdan fungusitlerdeki etken maddelerin buğdaydaki performanslarına bakabilirsin. https://cereals.ahdb.org.uk/media/1190684/lr-wheat-fungicide-is56-2017.pdf
Birde su meselesi var desene :S ben; traktör izinden gördüğüm çeşmeden, dereden, göletten her yerden su alıyordum, bu sene köy içme suyu analizine bakıyım bi, kireçte rekor bizde ya , ph kaç mış ona bakalım,
Hayvanı olan İçin Mısır nimet. Ancak ortağı pek gözüm tutmadı Nail Abi. Zoru görse su kaynatır gibi duruyor.
2 yıl buğday ekmiş olmamış, 1 sene yulaf ekmiş olmamış, 54 c pulluk çizisini görünce; 'bu toprak iyidir' diye sevindim, bakalım su derya deniz, ne yapabilcez mısır konusunda belli olacak.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #19 : Mart 29, 2017, 22:33:26 »

Bu durum salt Hektaş'ın Cowboy'undan kaynaklanan bir durum değil aslında.

Daha doğrusu sorunun kaynağı Cowboy'un etken maddesi olan "Clodinafop propargyl"

Bu Clodinafop propargyl denen etken madde o kadar dandik bir etken madde ki, bu güne kadar şahsen şöyle doğru düzgün bir işe yaradığını görmedim. Otları öldürüyor ama sanki bazılarından rüşvet alıyormuş gibi bir hali var.

Peki hangi ilaçlarda var bu etken madde?

Sonunda 240 EC yazan neredeyse tüm ilaçlarda mevcut.

Cowboy 240EC (Hektaş)
Terdok 240EC (Agrobest)
Clodinagan 240EC (Adama)
Koropik 240EC (Koruma)
Shangdong 240EC (Astranova)
Efdal Clopar 240EC (Tarkim)

Liste uzun. Hepsinde aynı etken madde. Al birini, vur ötekine.

Hatta durum öyle bi hale geldi ki, Klasik koşullanmaya döndü. 240 sayısını gördüğüm an irkilme geliyor.

Peki bu etken madde hiç mi işe yaramıyor?

- Bazı otları (ki o otlar da 10 cm'den küçükse)
- Doğru zamanda,
- Doğru miktarda,
- Doğru "suyla"

Kullandığınızda faydalı olduğu görülmüş.

Ama tarlanızda bir delice, ne biliim bir yabani çavdar, tilki kuyruğu ya da yaban yulafı gibi yine dar yapraklı ama daha ağır abilerden otlar falan varsa hak getire. Sanki bu otlara daha da yarıyormuş gibi bir hali var.

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #20 : Mart 29, 2017, 23:07:54 »

Abi boğaz doldurmanın tadını alsan ilaç aranmazsin.

Benim baba eski model mı yoksa hakikaten bilinçli anlayamadım. Oldu olası ilaçları sevmez  mekanik olarak gecicekse mekanik. Ha misiri baskilayip engellediyse mecbur atıyoruz.  Gecikmeli atimlarda malum gelişimi durduyor.  E yine donuyoz boğaza . Aslında abi 2. Çapa yapıyorsan düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #21 : Nisan 14, 2017, 11:27:02 »
Bu durum salt Hektaş'ın Cowboy'undan kaynaklanan bir durum değil aslında.

Daha doğrusu sorunun kaynağı Cowboy'un etken maddesi olan "Clodinafop propargyl"

Bu Clodinafop propargyl denen etken madde o kadar dandik bir etken madde ki, bu güne kadar şahsen şöyle doğru düzgün bir işe yaradığını görmedim. Otları öldürüyor ama sanki bazılarından rüşvet alıyormuş gibi bir hali var.

Peki hangi ilaçlarda var bu etken madde?

Sonunda 240 EC yazan neredeyse tüm ilaçlarda mevcut.

Cowboy 240EC (Hektaş)
Terdok 240EC (Agrobest)
Clodinagan 240EC (Adama)
Koropik 240EC (Koruma)
Shangdong 240EC (Astranova)
Efdal Clopar 240EC (Tarkim)

Liste uzun. Hepsinde aynı etken madde. Al birini, vur ötekine.

Hatta durum öyle bi hale geldi ki, Klasik koşullanmaya döndü. 240 sayısını gördüğüm an irkilme geliyor.

Peki bu etken madde hiç mi işe yaramıyor?

- Bazı otları (ki o otlar da 10 cm'den küçükse)
- Doğru zamanda,
- Doğru miktarda,
- Doğru "suyla"

Kullandığınızda faydalı olduğu görülmüş.

Ama tarlanızda bir delice, ne biliim bir yabani çavdar, tilki kuyruğu ya da yaban yulafı gibi yine dar yapraklı ama daha ağır abilerden otlar falan varsa hak getire. Sanki bu otlara daha da yarıyormuş gibi bir hali var.

Sadece yabani yulaf için 240 EC kullanıyorsanız etiketinde yazan ''20ml/da'' doz fazla..
''10ml/da'' yabani yulafı öldürmek için yeterli.Uygulama dönemini kaçırmamak şartıyla..

Kardeşleme sonuna gelindiğinde 15ml/da 'ya çıkılabilir.

Karaçim(Delice) gibi dayanıklı otlar için ise bu ilacı uygulamayın zaten..Pek bir işe yaramaz.

Sonuç olarak, sadece yabani yulaf için doz aşımına gerek yok.

Hiçbir firmacı ya bunu bilmez ya da bilir ancak işine gelmez.

İlaç bayi de size 2 kat daha fazla ilaç satışı yapmış olur..Hem tarlada canınız yanar, hem de cebiniz...

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #22 : Nisan 15, 2017, 03:05:31 »

Sadece yabani yulaf için 240 EC kullanıyorsanız etiketinde yazan ''20ml/da'' doz fazla..
''10ml/da'' yabani yulafı öldürmek için yeterli.Uygulama dönemini kaçırmamak şartıyla..

Kardeşleme sonuna gelindiğinde 15ml/da 'ya çıkılabilir.

Karaçim(Delice) gibi dayanıklı otlar için ise bu ilacı uygulamayın zaten..Pek bir işe yaramaz.

Sonuç olarak, sadece yabani yulaf için doz aşımına gerek yok.

Hiçbir firmacı ya bunu bilmez ya da bilir ancak işine gelmez.

İlaç bayi de size 2 kat daha fazla ilaç satışı yapmış olur..Hem tarlada canınız yanar, hem de cebiniz...

Dayanikli karacim,delice artik ne denirse densin bu pislik otu oldurebilecek ilaç yok gibi birşey

Ph 6.5
90 ml/da axial 50
100 ml/da axial 45
25 lt/da su
Hava şartları nerdeyse mükemmel
3-4 yaprak dönemi

Ama sonuç hüsran.

Yenisi de eskisi de hiç bir işe yaramiyor.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #23 : Nisan 16, 2017, 09:00:50 »
Dayanikli karacim,delice artik ne denirse densin bu pislik otu oldurebilecek ilaç yok gibi birşey

Ph 6.5
90 ml/da axial 50
100 ml/da axial 45
25 lt/da su
Hava şartları nerdeyse mükemmel
3-4 yaprak dönemi

Ama sonuç hüsran.

Yenisi de eskisi de hiç bir işe yaramiyor.
Kelt.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #24 : Nisan 17, 2017, 20:10:25 »
Kelt.
Kelt %100 basarili değil.

40 lt/da su
18 gr/da kelt
Uygulanmış arazideki karacim ve yavsan cikisi yari yariya azaldi.

Diğer çıkan karacimleri öldurebilmenin imkani yok.