toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Amonyum Sulfattan taban gubresi olur mu?  (Okunma sayısı 1670 defa)

Çevrimdışı cemilAltan

Amonyum Sulfattan taban gubresi olur mu?
« : Temmuz 08, 2021, 22:06:06 »
Arkadaşlar iyi aksamlar,
Gübre fiyatlarina ancak arkadan bakabiliyorken ne gibi alternatif yaklaşım yapabiliriz diyorum...
Ilk olarak taban gubresinin miktarını azaltmayı düşünebilirim. ikinci olarak bugday ve arpanın  toprakta bulunan potasyum icin zorlanmadan aliyor diye bir bilgim var,o yuzden sadece azot vermek. Topraklarimiz aşırı kirecli oldugu icin bunu amonyum sulfatla yapabilirmiyiz.üçüncüsü amonyum sulfata yüzde 10-15 üre karistirsak olur mu?
Bu şekilde elde edeceğimiz gübre ton maliyeti 3000 tl civarinda olur ki ,dekara kaç kg kullanmamiz icap eder?
Görüşleriniz icin çok teşekkür ederim...

Çevrimdışı Fuat55

Ynt: Amonyum Sulfattan taban gubresi olur mu?
« Yanıtla #1 : Temmuz 08, 2021, 22:21:43 »
Iyi akşamlar
Iyi bir yerde analiz yapmak gerek
Ben buyıl analize göre gübreleme yapiyorum,bakayim sonuc kasım ayı gibi belli olur nasipse
Kirecli toprak icin a.sülfat yada üre veriyolar sanirim ,bugun sülfat aldim 2700 tonu,dahada gelecek deniyor,
Yanmis tavuk gubresi ,koyun gubresi bunlar topragi zenginlestirir. Gecen yil denemesini yaptim,
Ayriyetten guzun fiğ ekilip baharda yesil olarak altina yatirilir onuda denedim gayet guzel oluyor yinede taban gubreside attim.
2.3 yıl ekmek gerek
Yani arkadaş hepsinin ucu paraya bakıyor. Son 3 ayda %50 zam gördük. Gubreden bu iki yolla tasarrufa gidilebilir ,ama onlarda para ile.

Çevrimdışı cemilAltan

« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2021, 22:32:46 »
Fuat hocam cevabın icin teşekkür ederim,  bu topraklar için bir kac yil önce analiz yaptırmıştım.Sonuclari yine Yilmaz hocam etüd etmişti. Inanılmaz-tabi sizin oralara göre -kirecli birazda killi topraklarımız. O yuzden olurmu dedim amonyum sülfat...

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2021, 12:03:01 »
Tahlil sonucuna göre  atmali.
Fosfor önemli ,toprakta önceden  atilan fosfor başka  forma  dönüştüğünden  bağlı  fosfor kükürt  ile yarayişlı  hale dönüştürülebilir ..Amonyumsulfati sanirim onun için  atmak gerekiyor .
Taban gübrelerini  ben bu sene brüt  olarak 5-15 kg /da. Azalttim.Ayrica içinde  kükürtlü  olani  tercih  ettim.
Üst  gubrelerinde 5 kg/da azalttim.
Serpme yerine siraya banta uygulama yapilmali.

Çevrimdışı cemilAltan

« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2021, 17:54:03 »
Tahlil sonucuna göre  atmali.
Fosfor önemli ,toprakta önceden  atilan fosfor başka  forma  dönüştüğünden  bağlı  fosfor kükürt  ile yarayişlı  hale dönüştürülebilir ..Amonyumsulfati sanirim onun için  atmak gerekiyor .
Taban gübrelerini  ben bu sene brüt  olarak 5-15 kg /da. Azalttim.Ayrica içinde  kükürtlü  olani  tercih  ettim.
Üst  gubrelerinde 5 kg/da azalttim.
Serpme yerine siraya banta uygulama yapilmali.
Hocam teşekkür ederim, mibzerle uygulama şansım olur galiba,miktari da 15,20 kg arasi düşünüyorum...

Çevrimdışı Husam1919

Amonyum Sulfattan taban gubresi olur mu?
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2021, 22:02:55 »
Toprak da ki bazı elementleri bitkinin alabilmesi için pH düşük olması gerek ülkece topraklarımızın pH ı yüksek kireçli topraklarda  üstten sülfat fazla verilse  iş görür sülfatın gözümde gübre değeri yok pH düşürüyor sadece o da gerçekten iş görüyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Fuat55

« Yanıtla #6 : Temmuz 15, 2021, 22:28:34 »
Huso 100 kgda 21 kg azot var niye gubre degeri olmasin kukurt icerikli gubre çeltik icin bire birdir

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #7 : Temmuz 16, 2021, 22:50:13 »
İlk hareket iyi bir yerde toprak tahlili yaptırmak. Bu konuda özelde Laben, kamuda Selçuk Üniversitesi'ni tavsiye ederim.

Sülfat içerikli gübrelerden ph düşürmesini, bitkinin kolay alamayacağı formdaki elementlerin alınabilir forma dönüştürülmesi beklemek hata olur.
Bu tür içerikleri toprak ıslahı değilde bitki besin maddesi olarak görmekte fayda var.

Toprağın organik madde miktarını artırmak bu sorunu çözebilecek en mantıklı yol. Bunun için iyi yanmış hayvan gübresi, leonardit kaynaklı sıvı humik asit, iyi kalitede leonardit kullanmakta fayda var.

Analiz ile hangi gübreyi ne kadar vermemiz gerektiğini bulabiliriz.
Organik madde ile verdiğimiz gübreyi koruyup bağlı formdaki elementlerden daha fazla istifade edebiliriz.

Bu pahalılıkta 1-2 torba gübre parasını analize vermek gerekiyor.

Çevrimdışı cemilAltan

« Yanıtla #8 : Temmuz 17, 2021, 11:31:15 »
İlk hareket iyi bir yerde toprak tahlili yaptırmak. Bu konuda özelde Laben, kamuda Selçuk Üniversitesi'ni tavsiye ederim.

Sülfat içerikli gübrelerden ph düşürmesini, bitkinin kolay alamayacağı formdaki elementlerin alınabilir forma dönüştürülmesi beklemek hata olur.
Bu tür içerikleri toprak ıslahı değilde bitki besin maddesi olarak görmekte fayda var.

Toprağın organik madde miktarını artırmak bu sorunu çözebilecek en mantıklı yol. Bunun için iyi yanmış hayvan gübresi, leonardit kaynaklı sıvı humik asit, iyi kalitede leonardit kullanmakta fayda var.

Analiz ile hangi gübreyi ne kadar vermemiz gerektiğini bulabiliriz.
Organik madde ile verdiğimiz gübreyi koruyup bağlı formdaki elementlerden daha fazla istifade edebiliriz.

Bu pahalılıkta 1-2 torba gübre parasını analize vermek gerekiyor.
[/quote/
Eyvallah hocam,aslinda en iyi seçenek hayvan gübresi dökmek, onunda işçiliği malûm. Birde tarlalarımızın hisseli oluşu sıkıntı oluyor bu konuda...
Önceki yıllarda tahlil yaptirmistim sonuc killi ve çok kirecli çıkmıştı topraklar.Peki amonyum sulfatla rkim yapıp erken dönemde fosfor icerikli yaprak gübreleme yapsak bu iş yürür mü? 

Çevrimdışı Husam1919

« Yanıtla #9 : Temmuz 17, 2021, 11:32:57 »
Huso 100 kgda 21 kg azot var niye gubre degeri olmasin kukurt icerikli gubre çeltik icin bire birdir
Evet Fuat abi soğan içinde sadece sülfat kullanılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #10 : Temmuz 17, 2021, 15:02:21 »
@cemilAltan kil ve kireç bir problem. Fosfor ve bazı iz elementlerin alımını kısıtlıyor.

Amonyum sülfat ile başlayıp yapraktan fosforla devam etmek yerine normalde kullanılan gübreyi ( örneğin dap hatta bulabilirseniz 50kg torbalarda satılan granül map ) 1/3 ( 5-7kg/da ) gibi kısmı ile ekim yapıp kalan 2/3 kısmı kardeşlenme dönemine doğru  iyi bir yada sulama öncesi vermek daha mantıklı.

Genel kanaat fosforu ekimle birlikte vermek olsada, gerek buğdayın fosfora büyük oranda ihtiyaç duyduğu zamanın daha ileriki tarihlerde olması gerekse fosfor için olumsuz topraklarda çalışmamız sebebiyle fosforlu gübrelemenin çoğunu sonradan vermek gübreden elde edeceğimiz etkiyide artıtacaktır.

Hayvan gübresinin temini/kullamının sorun olduğu durumlarda leonardit kaynaklı sıvı humik asidi değerlendirmenizi ayrıca tavsiye ederim. Özellikle çalıştığınız topraklardaki önemi/etkisi tatminkar olacaktır. Bu konuda akademik çalışmalara göz atabilirsiniz.

Gübre fiyatları yüksek fakat 10kg/da ( 65tl/da ) dap eksik atıp 30kg/da daha fazla verim kaybı yaşayacaksak edeceğimiz zarar daha fazla olacaktır.

Sonuç olarak, gübre atmamak/kısmak yerine doğru gübreyi, doğru zaman ve metodla vermenin daha kazançlı olacağına inanıyorum.

Hasatta pişman olmayalım...

Çevrimdışı cemilAltan

« Yanıtla #11 : Temmuz 17, 2021, 22:11:04 »
@cemilAltan kil ve kireç bir problem. Fosfor ve bazı iz elementlerin alımını kısıtlıyor.

Amonyum sülfat ile başlayıp yapraktan fosforla devam etmek yerine normalde kullanılan gübreyi ( örneğin dap hatta bulabilirseniz 50kg torbalarda satılan granül map ) 1/3 ( 5-7kg/da ) gibi kısmı ile ekim yapıp kalan 2/3 kısmı kardeşlenme dönemine doğru  iyi bir yada sulama öncesi vermek daha mantıklı.

Genel kanaat fosforu ekimle birlikte vermek olsada, gerek buğdayın fosfora büyük oranda ihtiyaç duyduğu zamanın daha ileriki tarihlerde olması gerekse fosfor için olumsuz topraklarda çalışmamız sebebiyle fosforlu gübrelemenin çoğunu sonradan vermek gübreden elde edeceğimiz etkiyide artıtacaktır.

Hayvan gübresinin temini/kullamının sorun olduğu durumlarda leonardit kaynaklı sıvı humik asidi değerlendirmenizi ayrıca tavsiye ederim. Özellikle çalıştığınız topraklardaki önemi/etkisi tatminkar olacaktır. Bu konuda akademik çalışmalara göz atabilirsiniz.

Gübre fiyatları yüksek fakat 10kg/da ( 65tl/da ) dap eksik atıp 30kg/da daha fazla verim kaybı yaşayacaksak edeceğimiz zarar daha fazla olacaktır.

Sonuç olarak, gübre atmamak/kısmak yerine doğru gübreyi, doğru zaman ve metodla vermenin daha kazançlı olacağına inanıyorum.

Hasatta pişman olmayalım...
Kardeşim teşekkür ediyorum, önümüzdeki sezon ciftciler icin biraz sıkıntılı biraz ilginç olacak...

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #12 : Ağustos 05, 2021, 23:51:53 »
Dr. Christine Jones'un Fosfor paradoksunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 1.28.00 - 1:38:00 dakikaları arasında sorulan soruya verdiği yanıt çok ilginç. Eğer tohum kaplama olarak mikoriza mantarı, solucan gübresi, biostimulant veya bakteri kaplama gibi ürünlerle kaplama yapıldığı taktirde fosfor kullanmanıza gerek yok diyor. Video içerisinde 10 yıl fosforlu taban gübresi kullanıldıysa 90 yıl kullanılmasına gerek yok diyor. Toprak analizlerinde çıkan sonuçların toplam fosfor varlığının toprağın ion değişim kapasitesine göre %1,5- %4 oranındaki kısmını gösterdiğini söylüyor. Bunun sebebi topraktaki fosforun ph'a bağlı olarak +2 değerlikli mangan,çinko,aluminyum,demir veya kalsiyum gibi elementlere bağlanması. Humik asit bu bakımdan önemli. Eğer tohumun çimlenme anında bitkinin kolayca alabileceği hazır suda çözünür fosfor kaynağı sınırlıysa bitkinin rizosferinde (kök alanı içerisindeki toprak alan) salgıladığı exedute denen sıvı ile kaplamada kullanılan bakteri ve mikorizaları beslemeye başladığını ve onların popülasyonunu tavan yaptırdığını anlatıyor. Bundan sonra karşılıklı bir alışveriş başlıyor bitki ile bu mikroorganizmalar arasında. Bitki bu aşamadan sonra onlara şeker verip onlardan gerek duyduğu su ve besin elementlerini almaya başlıyor. Aynı zamanda gerçek hayattan  çeşitli örnekler veriyor. Doğayı takip etsek aslında bahçemizdeki meyve ağaçlarının veya bırakın onları dağda bayırdaki ağaçların nasıl hiçbir azot veya fosfor takviyesi almadan meyve veya tohum bağlaması buna iyi bir örnek aslında. Topraktaki karbon içeriğini arttırdığımızda bu düzen otomatikman düzelmeye başlıyor. Aynı zamanda geçiş süresini 3 yıla yaymayı ve her sene kullanılan azot miktarını %20 oranında azaltarak topraktaki azot fikse eden bakteri popülasyonunun dengeye getirilbileceğini söylüyor. Malesef ingilizce bir video ama bahsettiğim bölümü türkçe tercüme ederseniz anlayacaksınız. Altyazıyı açarsanız daha kolay takip edersiniz.
Aynı zamanda tohumları kendi tarlalarınızın ürünlerinden seçmemizi (sebebi o toprakta yetişen ürünlerin o alandaki bakterileri tohumlarında sakladığından ortama çabuk uyum sağladıkları için) ayrıca tohumda fungisit kullanılmamasını tavsiye ediyor. Bu yıl dediklerinden bazılarını yaptım. Buğdayda tohum eletirken fungisit yerine fosfor çözücü bakteriler, deniz yosunu,aminoasit kullandım. Aynı tarlada yan parselimizde amcamın aynı cins tohum ekmemize , bizim sadece 16 saat erken ekmemize, amcamın hazır tarlaya yağan yağmur sonrası doğrudan ekim yapmasına rağmen bizim o yağmurdan sonra tiller, aysan yaparak toprağı biraz kurutmamıza rağmen 5-6 gün erken çıkış sağladık. Bizim buğdaylar sıra gösterirken amcamda bir tane çıkış yoktu. Onun tohumları fungisit kaplıydı.

Çevrimdışı Fuat55

« Yanıtla #14 : Ağustos 06, 2021, 21:50:25 »
Super bilgiler sagolun

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #15 : Ekim 28, 2021, 10:06:45 »
Dr. Christine Jones'un Fosfor paradoksunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 1.28.00 - 1:38:00 dakikaları arasında sorulan soruya verdiği yanıt çok ilginç. Eğer tohum kaplama olarak mikoriza mantarı, solucan gübresi, biostimulant veya bakteri kaplama gibi ürünlerle kaplama yapıldığı taktirde fosfor kullanmanıza gerek yok diyor. Video içerisinde 10 yıl fosforlu taban gübresi kullanıldıysa 90 yıl kullanılmasına gerek yok diyor. Toprak analizlerinde çıkan sonuçların toplam fosfor varlığının toprağın ion değişim kapasitesine göre %1,5- %4 oranındaki kısmını gösterdiğini söylüyor. Bunun sebebi topraktaki fosforun ph'a bağlı olarak +2 değerlikli mangan,çinko,aluminyum,demir veya kalsiyum gibi elementlere bağlanması. Humik asit bu bakımdan önemli. Eğer tohumun çimlenme anında bitkinin kolayca alabileceği hazır suda çözünür fosfor kaynağı sınırlıysa bitkinin rizosferinde (kök alanı içerisindeki toprak alan) salgıladığı exedute denen sıvı ile kaplamada kullanılan bakteri ve mikorizaları beslemeye başladığını ve onların popülasyonunu tavan yaptırdığını anlatıyor. Bundan sonra karşılıklı bir alışveriş başlıyor bitki ile bu mikroorganizmalar arasında. Bitki bu aşamadan sonra onlara şeker verip onlardan gerek duyduğu su ve besin elementlerini almaya başlıyor. Aynı zamanda gerçek hayattan  çeşitli örnekler veriyor. Doğayı takip etsek aslında bahçemizdeki meyve ağaçlarının veya bırakın onları dağda bayırdaki ağaçların nasıl hiçbir azot veya fosfor takviyesi almadan meyve veya tohum bağlaması buna iyi bir örnek aslında. Topraktaki karbon içeriğini arttırdığımızda bu düzen otomatikman düzelmeye başlıyor. Aynı zamanda geçiş süresini 3 yıla yaymayı ve her sene kullanılan azot miktarını %20 oranında azaltarak topraktaki azot fikse eden bakteri popülasyonunun dengeye getirilbileceğini söylüyor. Malesef ingilizce bir video ama bahsettiğim bölümü türkçe tercüme ederseniz anlayacaksınız. Altyazıyı açarsanız daha kolay takip edersiniz.
Aynı zamanda tohumları kendi tarlalarınızın ürünlerinden seçmemizi (sebebi o toprakta yetişen ürünlerin o alandaki bakterileri tohumlarında sakladığından ortama çabuk uyum sağladıkları için) ayrıca tohumda fungisit kullanılmamasını tavsiye ediyor. Bu yıl dediklerinden bazılarını yaptım. Buğdayda tohum eletirken fungisit yerine fosfor çözücü bakteriler, deniz yosunu,aminoasit kullandım. Aynı tarlada yan parselimizde amcamın aynı cins tohum ekmemize , bizim sadece 16 saat erken ekmemize, amcamın hazır tarlaya yağan yağmur sonrası doğrudan ekim yapmasına rağmen bizim o yağmurdan sonra tiller, aysan yaparak toprağı biraz kurutmamıza rağmen 5-6 gün erken çıkış sağladık. Bizim buğdaylar sıra gösterirken amcamda bir tane çıkış yoktu. Onun tohumları fungisit kaplıydı.
Mikorizo mantarlarini,bundan 12 yil once Turkiyede satiliyordu.o zamanlar pahali geliyordu.Sertifikali kavun çekirdeği üretimi  yapiyorduk.
Mikorizolarin birkaç  çeşiti  vardi,kavuna uygun olan da vardi.
Ama uygulamada ,mikorizonun uygulandiginda fosforlu gübre  olmamaliydi,bunu konuyu nasil çözeceğimi  bilmedigimden uygulamaya geçememiştim Çünkü   tohum ekerken  fosforlu gübre  kullaniyorduk.
Firma ismi global idi şimdilerde var mi bilmiyorum.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2021, 23:20:05 »
Sizinle 2018'deki ve 2021'deki toprak analizimizin sonuçlarını paylaşıyorum.
Bu yıl 4. yılındaki kendi buğdayımızdan tohumluk eletirken fungisit kullanmadım. Sadece fosfor çözen bakteri ürünü, az deniz yosunu ve eser mikro element içeren bir kaplama yapmıştım. 100 dekar verim ortalamamız 710 kg/dekar. Ondan önceki yıl da ayçiçeğinde mikoriza kaplaması yapmıştım. 3 yıl sonunda analizde kireçe dikkat ederek fosfor ve çinkodaki değişime dikkat ediniz.
http://
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
http://
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #17 : Kasım 10, 2021, 13:12:08 »
Analiz sonuçlarında yada numune de sıkıntı yoksa çok büyük bir gelişme olmuş 3 yıl gibi kısa sürede. Böyle devam ettiğiniz sürece verimleriniz artacak ve çıkabilecek her türlü sorun azalacak.

Olayı güzel yakalamışsınız. Organik gübre ve gerekli bakterilerle olacak bu iş.

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #18 : Kasım 10, 2021, 23:04:07 »
Beyler bu fosfor cözücü bakteriler piyasada  hangi isimler altinda satiliyor, bunu kullanirsak , taban gubresi dapkullaniyorum  hic atmamalimi yada 3.15 mi atmali yawas yawasmi azaltmali.   bana celtik icin tihum kaplamasinda tamim isimli ucuz bi fungisit var onu kullan yeterli demisti, yani bu mantar ilaci kullanilmaz o vakit

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #19 : Kasım 18, 2021, 13:35:15 »
Beyler bu fosfor cözücü bakteriler piyasada  hangi isimler altinda satiliyor, bunu kullanirsak , taban gubresi dapkullaniyorum  hic atmamalimi yada 3.15 mi atmali yawas yawasmi azaltmali.   bana celtik icin tihum kaplamasinda tamim isimli ucuz bi fungisit var onu kullan yeterli demisti, yani bu mantar ilaci kullanilmaz o vakit

https://www.bioteknologie.com/ burdaki megaflu isimli ürünü kullandım 3 yıl. Bundakiler fosfor çözücü bakteriler. Firma ile temasa geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.
Şimdi makcover diye bir ürün kullandım bu yıl. İçerisinde 3 farklı mikoriza mantarı, 3 bakteri, deniz yosunu, fulvik asit ve mikro elementler var. Bakteri ve mikorizanın birlikte kaplamada kullanılması bakımından daha az maliyetli bir çözüm. 1 ton buğdaya 1 lt kullanılıyor. 150-170 tl arası 1 lt fiyatı. https://www.merkezanadolu.com.tr/urunlerimiz/mikro-element-icerikli-urunler/toz-urunler/makcover

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #20 : Kasım 18, 2021, 13:37:54 »
Celtigi cillerken romorkta suya aticam vu yil, ama kök curuklugune karsi thriam icerikli fungisitte atcsm ayi zamanda umarim birbirini bozmaz

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #21 : Kasım 18, 2021, 14:37:38 »
Celtigi cillerken romorkta suya aticam vu yil, ama kök curuklugune karsi thriam icerikli fungisitte atcsm ayi zamanda umarim birbirini bozmaz

https://www.dosyaupload.com/2M8kw/Fungisitlerin_Mikorizaya_Etki_Tablosu.pdf
Bu tabloya göre mikoriza açısından sıkıntı gözükmüyor. Bakterileri pek etkilemez fungisitler. Ama bakterilerin ürettikleri alınabilir besin elementlerinin taşınması ve bakterilerin daha geniş alanlara taşınması mikorizaya bağlı olarak gerçekleşiyor. Mikoriza sayesinde oluşan hif yapısı köklerin hacmini,ağırlığını arttırıyor ve köklerin toprakla temas alanlarını 300-1000 kat arasında arttırıyor. Bir kere kullansanız inanın ne kombiyle ne fosforla uğraşırsınız. Azotun da kullanılabilirliği çok artıyor.
Mikoriza ve bakterilerin en sevmediği şey sentetik aşırı gübreleme. 3,5-4 kg saf fosfor ve azotu geçmeyin taban gübresi kullanacaksanız. Üst gübrelemede de azot için bu geçerli.

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #22 : Kasım 18, 2021, 14:40:53 »
kullanicam Ahmet bey sagolun umarim faydasini gorur baskalarinada tavsiye ederiz

Çevrimdışı ErenDemirbass

« Yanıtla #23 : Kasım 18, 2021, 19:48:59 »
Fuat abi bizde kullandik megaflu ve stimax core. Nohut kaplamasi ve pas ilaci atmayip onu attik. Hatta tedarikcimiz samsundaydi. 2-3 kez geldi kontrol falan yaptik ilgilenen bi abiydi. Bu yilda makcovere gececegiz bizde o ikisinin karisimi gibi bi urun.

Çevrimdışı fuat5720

« Yanıtla #24 : Kasım 18, 2021, 19:54:04 »
Fuat abi bizde kullandik megaflu ve stimax core. Nohut kaplamasi ve pas ilaci atmayip onu attik. Hatta tedarikcimiz samsundaydi. 2-3 kez geldi kontrol falan yaptik ilgilenen bi abiydi. Bu yilda makcovere gececegiz bizde o ikisinin karisimi gibi bi urun.
Eren makcover  hangi firmanin ilacı